*

Αποστολέας Θέμα: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!  (Αναγνώστηκε 34641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ermios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 05:15:02 μμ »
Οι παιδικοί που κολλάνε δεν κατάλαβα. Σε όσα δημοτικά έχω πάει μια χαρά ευέλικτη ζώη είχαν, μια χαρά προτζεκτ έκαναν(στο πλαίσιο των οποίων έκαναν και εικαστικά). Επρεπε να επεκταθεί υποχρεωτικά το ωράριο τον σχολείων για να γίνουν "δημιουργικά"πράγματα;
[/quote


Η ευλέλικτη ζώνη και τα μαθήματα της αισθητικής αγωγής όλα αυτα τα χρόνια ποτέ μα ποτέ δεν είχαν την θέση που τους άξιζε μέσα στην εκπαιδευτική διαδικασία: γιατί ο δάσκαλος δεν είχε χρόνο και την ετρωγε για άλλα μαθήματα αυτη την ώρα ............
ποσο δημιουργικό μπορεί να είναι αυτο ????? υπαρχουν και  εξαιρέσεις αλλα ο  κανόνας αλλα έδειχνε.

συμφώνω με την melina04...........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 05:19:29 μμ »
vas σωστό αυτό που λες, αλλά δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με τα 800 ολοήμερα. Στα 800 ολοήμερα το ωράριο είναι 8:10-2:00. Επιβαρύνονται κάποιες μικρές τάξεις που κάθονται μέχρι τις 2 αντί να σχολάνε 12:30 ή 13:15, αλλά μπορούν να γλιτώσουν ώρες φροντιστηρίων τα απογεύματα. Επίσης επιβαρύνεται το ωράριο των δασκάλων που διδάσκουν στις τάξεις αυτές. Όχι οτι κάνουν παραπάνω ώρες, απλά έχουν περισσότερα κενά.

Το ολοήμερα που σχολούσαν στις 4:15 λειτουργούν εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχω δει τόσα χρόνια ούτε έναν άνθρωπο να παραπονιέται για το ωράριο. Οι δάσκαλοι που εργάζονταν σε αυτά είχαν ένα βολικότατο ωράριο 12:35-16:15 (και λιγότερο), ενώ όλοι οι υπόλοιποι ήταν ωρομίσθιοι, δηλαδή εκπαιδευτικοί χωρίς καθόλου δικαιώματα, υποαπασχολούμενοι, χωρίς πρόγραμμα σπουδών και δίδασκαν σε τάξεις ανάμικτες με ότι πρόβλημα μπορεί να δημιουργείται από αυτό. Τα προβλήματα 10άδες... Ούτε το παραμικρό παράπονο δεν άκουσα από τους δασκάλους και τη ΔΟΕ...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 05:22:28 μμ »
oratios Για να μην παρεξηγηθώ δεν υπονοώ οτι τα μαθήματα της "αισθητικής αγωγής"  δεν είναι απαραίτητα. Διαφωνώ απλά ως προς τον τρόπο της υποχρεωτικής διεύρυνσης του ωραρίου(κάλλιστα θα μπορουσαν να είναι στο κανονικό ωράριο) χωρις να υπάρχουν οι προυποθέσεις.

gpapage είπαμε ανοίγουν θεσεις για όλους μας, κανείς δεν θα παραπονεθεί ;) Aκόμα όμως και ωρομίσθιους :( που παίρνει κάποιες ειδικότητες αν δεν υπήρχαν αυτά τα ωράρια δεν θα τους έπαιρνε καν!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2010, 05:25:25 μμ από vas »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 05:41:41 μμ »
gpapage είπαμε ανοίγουν θεσεις για όλους μας, κανείς δεν θα παραπονεθεί ;) Aκόμα όμως και ωρομίσθιους :( που παίρνει κάποιες ειδικότητες αν δεν υπήρχαν αυτά τα ωράρια δεν θα τους έπαιρνε καν!

Και αυτό τι σημαίνει; Ότι έχουμε άδικο σε κάτι από αυτά που λέμε; Ή μήπως ότι δεν πρέπει να μιλάμε επειδή μας έκαναν τη χάρη και μας πήραν ωρομίσθιους; Οι απόψεις μου δεν έχουν να κάνουν με το "συντεχνειακό συμφέρον". Έχω ξεκάθαρη άποψη για την παιδεία, για το συμφέρον των παιδιών και βάσει αυτής επιχειρηματολογώ. Και όπως βλέπεις αναφέρω αρκετά από τα πραγματικά προβλήματα του νέου ολοήμερου που θα πρέπει να αντιμετωπιστούν. Σε αντίθεση με άλλους που απλά λένε "οχι στα ολοήμερα" και ως μοναδικό επιχείρημα χρησιμοποιούν ότι κουράζονται τα παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 05:50:22 μμ »
gpapage είπαμε ανοίγουν θεσεις για όλους μας, κανείς δεν θα παραπονεθεί ;) Aκόμα όμως και ωρομίσθιους :( που παίρνει κάποιες ειδικότητες αν δεν υπήρχαν αυτά τα ωράρια δεν θα τους έπαιρνε καν!
Και αυτό τι σημαίνει; Ότι έχουμε άδικο σε κάτι από αυτά που λέμε; Ή μήπως ότι δεν πρέπει να μιλάμε επειδή μας έκαναν τη χάρη και μας πήραν ωρομίσθιους; Οι απόψεις μου δεν έχουν να κάνουν με το "συντεχνειακό συμφέρον". Έχω ξεκάθαρη άποψη για την παιδεία, για το συμφέρον των παιδιών και βάσει αυτής επιχειρηματολογώ. Και όπως βλέπεις αναφέρω αρκετά από τα πραγματικά προβλήματα του νέου ολοήμερου που θα πρέπει να αντιμετωπιστούν. Σε αντίθεση με άλλους που απλά λένε "οχι στα ολοήμερα" και ως μοναδικό επιχείρημα χρησιμοποιούν ότι κουράζονται τα παιδιά...
Σου εξηγώ γιατί κανένας δεν μιλάει. Γιατί όλους τους βολεύει το άνοιγμα νεω θέσεων εγρασίας, έστω και ωρομισθίων. Μπορεί να μην είναι το μοναδικό επιχείρημα η κούραση των παιδιών αλλά είναι και αυτό σημαντικό κατα τη γνώμη μου. Σε συνδιασμό μάλλιστα με όσα αναφέρουμε για υποδομές, βοηθητικό προσωπικό και υλικά που λείπουν απο τα σχολεία έρχεται το πράγμα και γίνεται ακόμα πιο "τραγικό"για τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 05:55:30 μμ »
Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ κάτι για τα ολοήμερα σχολεία.....

Όλα αυτά που λένε για τα δήθεν θετικά του ολοήμερου σχολείου είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.....

Πίσω από τα ολοήμερα σχολεία.... που σκοπός τους είναι να φτάσουν στο ωράριο 7 π.μ. - 5 μ.μ. κρύβεται ένα μεγάλο κόλπο......

Το όλο ξεκίνησε με το κίνημα των δήθεν ίσων δικαιωμάτων της γυναίκας με το οποίο κατάφεραν να βγάλουν την γυναίκα - μητέρα εκτός οικίας = έχουν τα παιδιά από μικρή ηλικία στο σχολείο (και άρα στα χέρια τους), .....μπορούν να τα μάθουν πως να σκέφτονται (= να μην σκέφτονται) και να τα προσανατολίσουν (= αποπροσανατολίσουν) προς όποια κατεύθυνση αυτοί θέλουν. Βασικά αφού τις περισσότερες ώρες θα είναι στο σχολείο αποχωρίζονται από τους γονείς τους και θα τους μάθουνε ότι το κράτος είναι οι γονείς του.... κοκ.

Αυτά δεν τα λέω εγώ.... δεν έχω τόση φαντασία..... δείτε το παρακάτω βιντεάκι και θα καταλάβετε

http://www.youtube.com/watch?v=FQ__E5Wz2Uk&feature=player_embedded

Είναι από το χρονικό σημείο 9:12 και μετά, αν και θα σας προέτρεπα να το δείτε όλο.....

Όλα όσα πάνε να περάσουνε σήμερα έχουνε ένα "πονηρό" σκοπό..... σιγά μην νοιάζονταν να πάει μπροστά η χώρα μας......
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2010, 06:00:49 μμ από sportis »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 06:16:18 μμ »
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το "κανένας δεν μιλάει"... Τόσα χρόνια υπάρχει το συντονιστικό των ωρομισθίων το οποίο μιλάει μόνο του για τα πραγματικά προβλήματα. Ίσως ακούγεται περισσότερο το "οικονομικό" κομμάτι, γιατί εκεί όντως το να ζεις με 400 ευρώ το μήνα, άνεργος για 4-5 μήνες το χρόνο και χωρίς δικαιώματα είναι τρομακτικά απαράδεκτο! Αλλά και οι αναπληρωτές ειδικοτήτων σε κάθε ευκαιρία στιγματίζουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο σχολείο. Αλίμονο αν αρκούμασταν στήν πρόσληψη ως ωρομίσθιοι και αναπληρωτές μετά από 8 χρόνια σπουδών και τόσα χρόνια προϋπηρεσίας...

Επίτρεψέ μου να συνεχίσω να πιστεύω οτι τα παιδιά στο νέο ολοήμερο μαθαίνουν περισσότερα από τα παιδιά στο παλιό. Οι συνθήκες είναι απείρως καλύτερες και το βλέπω έχοντας δουλέψει ήδη 4 χρόνια στα παλιά. Προβλήματα όντως υπάρχουν, αλλά η λογική "πονάει πόδι - κόψει πόδι" δεν με βρίσκει σύμφωνο. Η κατάσταση είναι ΠΟΛΥ καλύτερη και σίγουρα υπάρχουν ΠΟΛΛΑ περιθώρια βελτίωσης.

Αποσυνδεδεμένος exsofia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 06:41:49 μμ »
εγώ λέω ότι με τα 800 ολοήμερα έφαγε και τρώει ψωμάκι ο κόσμος (δάσκαλοι και καθηγητές ειδικοτήτων, αλλιώς όλοι με τα ιδιαίτερα θα έτρεχαν με 5 ευρώ την ώρα και ανασφάλιστοι, όχι ότι οι εργασιακές συνθήκες είναι καλές, αλά σαφώς καλύτερες!).

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 06:42:17 μμ »
Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ κάτι για τα ολοήμερα σχολεία.....

Όλα αυτά που λένε για τα δήθεν θετικά του ολοήμερου σχολείου είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.....

Πίσω από τα ολοήμερα σχολεία.... που σκοπός τους είναι να φτάσουν στο ωράριο 7 π.μ. - 5 μ.μ. κρύβεται ένα μεγάλο κόλπο......

Το όλο ξεκίνησε με το κίνημα των δήθεν ίσων δικαιωμάτων της γυναίκας με το οποίο κατάφεραν να βγάλουν την γυναίκα - μητέρα εκτός οικίας = έχουν τα παιδιά από μικρή ηλικία στο σχολείο (και άρα στα χέρια τους), .....μπορούν να τα μάθουν πως να σκέφτονται (= να μην σκέφτονται) και να τα προσανατολίσουν (= αποπροσανατολίσουν) προς όποια κατεύθυνση αυτοί θέλουν. Βασικά αφού τις περισσότερες ώρες θα είναι στο σχολείο αποχωρίζονται από τους γονείς τους και θα τους μάθουνε ότι το κράτος είναι οι γονείς του.... κοκ.

Αυτά δεν τα λέω εγώ.... δεν έχω τόση φαντασία..... δείτε το παρακάτω βιντεάκι και θα καταλάβετε

http://www.youtube.com/watch?v=FQ__E5Wz2Uk&feature=player_embedded

Είναι από το χρονικό σημείο 9:12 και μετά, αν και θα σας προέτρεπα να το δείτε όλο.....

Όλα όσα πάνε να περάσουνε σήμερα έχουνε ένα "πονηρό" σκοπό..... σιγά μην νοιάζονταν να πάει μπροστά η χώρα μας......

Σοφιστείες... Κυκλικοί συλλογισμοί που σε οδηγούν συνήθως σε λανθασμένα συμπεράσματα. Ποιος σου λέει ότι τα παιδιά όταν είναι στο σπίτι με τη μητέρα τους καθηλωμένα στην τηλεόραση ή στον Η/Υ δεν είναι πιο εύκολο να τους περάσουν αυτά που θέλουν, σε σχέση με όταν βρίσκονται σε ένα περιβάλλον δημιουργικής απασχόλησης, επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με άλλα παιδιά, με καθοδήγηση από μορφωμένους ανθρώπους όπως οι δάσκαλοι και οι καθηγητές; Ο καλύτερος τρόπος να δημιουργήσεις πολυδιάστατους ανθρώπους είναι να τους παρέχεις πολύπλευρη μόρφωση! Στερώντας τους την παιδεία είναι πιο εύκολο να τους κατευθύνεις...

Αποσυνδεδεμένος ermios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:10:16 μμ »
 :) ;) :D ;D >:( :o :( 8) ??? ::) :P :-[ :-X :-\ :-* :'(

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2010, 12:46:35 πμ από oratios »

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 06:34:21 μμ »
Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ κάτι για τα ολοήμερα σχολεία.....

Όλα αυτά που λένε για τα δήθεν θετικά του ολοήμερου σχολείου είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.....

Πίσω από τα ολοήμερα σχολεία.... που σκοπός τους είναι να φτάσουν στο ωράριο 7 π.μ. - 5 μ.μ. κρύβεται ένα μεγάλο κόλπο......

Το όλο ξεκίνησε με το κίνημα των δήθεν ίσων δικαιωμάτων της γυναίκας με το οποίο κατάφεραν να βγάλουν την γυναίκα - μητέρα εκτός οικίας = έχουν τα παιδιά από μικρή ηλικία στο σχολείο (και άρα στα χέρια τους), .....μπορούν να τα μάθουν πως να σκέφτονται (= να μην σκέφτονται) και να τα προσανατολίσουν (= αποπροσανατολίσουν) προς όποια κατεύθυνση αυτοί θέλουν. Βασικά αφού τις περισσότερες ώρες θα είναι στο σχολείο αποχωρίζονται από τους γονείς τους και θα τους μάθουνε ότι το κράτος είναι οι γονείς του.... κοκ.

Αυτά δεν τα λέω εγώ.... δεν έχω τόση φαντασία..... δείτε το παρακάτω βιντεάκι και θα καταλάβετε

http://www.youtube.com/watch?v=FQ__E5Wz2Uk&feature=player_embedded

Είναι από το χρονικό σημείο 9:12 και μετά, αν και θα σας προέτρεπα να το δείτε όλο.....

Όλα όσα πάνε να περάσουνε σήμερα έχουνε ένα "πονηρό" σκοπό..... σιγά μην νοιάζονταν να πάει μπροστά η χώρα μας......

Σοφιστείες... Κυκλικοί συλλογισμοί που σε οδηγούν συνήθως σε λανθασμένα συμπεράσματα. Ποιος σου λέει ότι τα παιδιά όταν είναι στο σπίτι με τη μητέρα τους καθηλωμένα στην τηλεόραση ή στον Η/Υ δεν είναι πιο εύκολο να τους περάσουν αυτά που θέλουν, σε σχέση με όταν βρίσκονται σε ένα περιβάλλον δημιουργικής απασχόλησης, επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με άλλα παιδιά, με καθοδήγηση από μορφωμένους ανθρώπους όπως οι δάσκαλοι και οι καθηγητές; Ο καλύτερος τρόπος να δημιουργήσεις πολυδιάστατους ανθρώπους είναι να τους παρέχεις πολύπλευρη μόρφωση! Στερώντας τους την παιδεία είναι πιο εύκολο να τους κατευθύνεις...


Δεν είπε κανείς ότι φτάνει να κάθονται σπίτι.... είναι όμως η βάση.... δεν επεκτείνομαι για να μην βγω off topic μια και το θέμα είναι τα 800 πιλοτικά.

Για εξήγησε μου λίγο καλύτερα το "Σοφιστείες... Κυκλικοί συλλογισμοί που σε οδηγούν συνήθως σε λανθασμένα συμπεράσματα."

Εγώ δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα.... ο κύριος στο βίντεο μιλάει για τετελεσμένα γεγονότα...... αυτός είναι ο σκοπός τους..... αυτά λέγονταν πολύ πριν έρθει το ολοήμερο και επαληθέυτηκαν με την ίδρυση του μάλιστα και με κονδύλια της ΕΕ. 

"όταν βρίσκονται σε ένα περιβάλλον δημιουργικής απασχόλησης, επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με άλλα παιδιά, με καθοδήγηση από μορφωμένους ανθρώπους όπως οι δάσκαλοι και οι καθηγητές; Ο καλύτερος τρόπος να δημιουργήσεις πολυδιάστατους ανθρώπους είναι να τους παρέχεις πολύπλευρη μόρφωση! "

ναι όντως έτσι είναι..... αλλά που είναι το αυτό το περιβάλλον;.... (για να ξέρω και εγώ δηλαδή γιατί δεν το έχω συναντήσει μέχρι σήμερα.....)






Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 12:16:52 πμ »


Δεν είπε κανείς ότι φτάνει να κάθονται σπίτι.... είναι όμως η βάση.... δεν επεκτείνομαι για να μην βγω off topic μια και το θέμα είναι τα 800 πιλοτικά.

Για εξήγησε μου λίγο καλύτερα το "Σοφιστείες... Κυκλικοί συλλογισμοί που σε οδηγούν συνήθως σε λανθασμένα συμπεράσματα."

Εγώ δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα.... ο κύριος στο βίντεο μιλάει για τετελεσμένα γεγονότα...... αυτός είναι ο σκοπός τους..... αυτά λέγονταν πολύ πριν έρθει το ολοήμερο και επαληθέυτηκαν με την ίδρυση του μάλιστα και με κονδύλια της ΕΕ. 

"όταν βρίσκονται σε ένα περιβάλλον δημιουργικής απασχόλησης, επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με άλλα παιδιά, με καθοδήγηση από μορφωμένους ανθρώπους όπως οι δάσκαλοι και οι καθηγητές; Ο καλύτερος τρόπος να δημιουργήσεις πολυδιάστατους ανθρώπους είναι να τους παρέχεις πολύπλευρη μόρφωση! "

ναι όντως έτσι είναι..... αλλά που είναι το αυτό το περιβάλλον;.... (για να ξέρω και εγώ δηλαδή γιατί δεν το έχω συναντήσει μέχρι σήμερα.....)


Όταν λέω ότι αυτά είναι "σοφιστείες" εννοώ ότι ερμηνεύουν συγκεκριμένα γεγονότα τα οποία όντως ισχύουν, με τέτοιο τρόπο ώστε να καταλήξουν σε συγκεκριμένα συμπεράσματα. Εκείνοι, όχι εσύ. Και φυσικά να επηρεάσουν με αυτό τον τρόπο για οποιοδήποτε σκοπό μπορεί να έχουν. Είναι αντίστοιχο της λογικής "Ο άνθρωπος τρώει χόρτο, η κατσίκα τρώει χόρτο => ο άνθρωπος είναι κατσίκα". Με αντίστοιχο τρόπο μπορείς να οδηγηθείς σε οποιοδήποτε συμπέρασμα θέλεις και για την παιδεία ή τις πολιτικές που εφαρμόζονται. Ο τύπος στο βίντεο αναφέρει γεγονότα που ισχύουν. Όντως ιδρύονται τα ολοήμερα, όντως θα βόλευε το "κακόβουλο κράτος" οι μαθητές να είναι υποχείρια, αλλά το ότι τα ολοήμερα ιδρύονται με αυτό το σκοπό είναι "υπόθεση". Δεν είναι "συμπέρασμα".

Όσο για τα σχολεία, μπορεί κάποιος να πει οτι είναι ένα εργαλείο του συστήματος για να μάθουν τα παιδιά αυτά που εκείνοι θέλουν και να τα εκμεταλεύονται στο μέλλον. Εμένα να μου επιτρέψεις να έχω την άποψη ότι διαχρονικά η παιδεία έχει στόχο την μόρφωση των παιδιών, τη δημιουργία σκεπτόμενων ανθρώπων. Κάποιες φορές αυτό δουλεύει, κάποιες όχι... Εξαρτάται ΚΑΙ από εμάς και απο το αν θα κάνουμε τη δουλειά μας σωστά ακόμα και κάτω από αντίξοες συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 02:54:38 πμ »

Σύμφωνα με το άρθρο 16 του Συντάγματός μας:

"Η παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Κράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική επαγγελματική και φυσική αγωγή των Ελλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες."

Ο καθένας ας ερμηνευσει αναλογα με αυτά που καταλαβαίνει, σκέπτεται και αισθάνεται, τι γίνεται, τι σημαίνει και ποιος σκοπους εξυπηρετούσε, εξυπηρετεί και θα εξυπηρετεί η παιδεία...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2010, 03:11:08 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ στα 800 ολοήμερα!!!
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 11:33:22 πμ »
Γνωριζετε.. αν του χρονου θα "κρατησει" τα 800 ολοημερα...το ανηψακι μου θα μπει στην πρωτη ταξη....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.