*

Αποστολέας Θέμα: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011  (Αναγνώστηκε 457912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:53:10 μμ »
...Δεν μου το βγάζετε από το μυαλό μου ότι πήραν στο σκοτάδι δηλαδή πάρε όσους να 'ναι και τα κενά είναι τόσα που θα τους βολέψουμε ..

Το γεγονός ότι όσοι αναπληρωτές της α φάσης στις Κυκλάδες δηλώσαμε σχολεία στην τύχη χωρίς η Δ/θμια να μας δώσει κενά γιατί όπως μας είπε δεν τα γνώριζε, νομίζω ότι αποδεικνύει τα όσα λέει η dina.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:36 »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:57:26 μμ »
Dina εννοείς 1400-1500 φιλολόγους ή όλων των ειδικοτήτων;ι
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:04:12 μμ »
 Dina καταρχήν μετά την έγκυρη πληροφορία που μας έδωσες στην α΄ φάση νομίζω ότι άξια πρέπει να σε θεωρούμε πλέον ιστορικό μέλος και όχι έμπειρο... Η πληροφορία που μας δίνεις τώρα είναι πραγματικά μία μικρή όαση σε όλο αυτό που ζούμε αυτές τις ημέρες... Τώρα πες μου ότι ο αριθμός των αναπληρωτών που δήλωσες είναι από έγκυρη πηγή και όχι προσωπική εκτίμηση...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:43:57 μμ »
Μόνο την προσωπική μου άποψη κατέθεσα ,χωρίς να γνωρίζω κάτι .Απλά επειδή πέρυσι μπορούσα να γνωρίζω περισσότερα ,από όσα γίνονταν στο υπουργείο θα σας πω τα εξης .Πήραν γύρω στους 1200 φιλολόγους με λίγες συντάξεις .Υπεράριθμοι υπήρχαν όντως σε μερικές περιοχές όμως ήταν λίγες αυτές και σε μεγαλουπόλεις π.χ η Ανατολική Αττική είχε υπεράριθμους φιλολόγους πέρυσι ,φέτος όμως είχε και πολλές συντάξεις .Οι ωρομίσθιοι ήταν πάρα πολλοί .Στην Πελ/σο πήραν και με 11 μόρια ωρομίσθιο. Επίσης κάτι στατιστικές που είδα δεν μου γεμίζουν το μάτι καθώς σε μια από αυτές γνωρίζω καλά ότι πέρυσι είχαν πάρει γύρω στους 20 και βάλε αναπληρωτές ,φέτος διορίστηκαν μόνο 4-5 ; και 3-4 αναπληρωτές από την Α΄φάση ενώ έχουν δηλωθεί 44 συντάξεις φιλολόγων .Κάτι δεν μου κολάει καλά σε όλη την ιστορία .Απλά μας έχουν πανικοβάλει άδικα .Και κάτι άλλο σημαντικό .Τόσες μέρες το υπουργείο μας έχει αποπρασανατολίσει απο το στόχο μας που είναι η αναβάθμιση της προυπηρεσίας . Έχω έτοιμη επιστολή ,θα την ανεβάσω στο forumκαι αν συμφωνείτε να την υπογράψουμε όλοι και να τη στείλουμε παντού ,μήπως και κάνουμε κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:36 »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:48:04 μμ »
 Σε ευχαριστώ πολύ Dina και εγώ έχω την ίδια άποψη με εσένα... Απλώς φοβάμαι μήπως σκέφτομαι με το συναίσθημα και όχι με τη λογική... Από την άλλη έχω εμπιστοσύνη και στον Arist2 που συνήθως δεν υπερβάλλει...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:50:12 μμ »
Μόνο την προσωπική μου άποψη κατέθεσα ,χωρίς να γνωρίζω κάτι .Απλά επειδή πέρυσι μπορούσα να γνωρίζω περισσότερα ,από όσα γίνονταν στο υπουργείο θα σας πω τα εξης .Πήραν γύρω στους 1200 φιλολόγους με λίγες συντάξεις .Υπεράριθμοι υπήρχαν όντως σε μερικές περιοχές όμως ήταν λίγες αυτές και σε μεγαλουπόλεις π.χ η Ανατολική Αττική είχε υπεράριθμους φιλολόγους πέρυσι ,φέτος όμως είχε και πολλές συντάξεις .Οι ωρομίσθιοι ήταν πάρα πολλοί .Στην Πελ/σο πήραν και με 11 μόρια ωρομίσθιο. Επίσης κάτι στατιστικές που είδα δεν μου γεμίζουν το μάτι καθώς σε μια από αυτές γνωρίζω καλά ότι πέρυσι είχαν πάρει γύρω στους 20 και βάλε αναπληρωτές ,φέτος διορίστηκαν μόνο 4-5 ; και 3-4 αναπληρωτές από την Α΄φάση ενώ έχουν δηλωθεί 44 συντάξεις φιλολόγων .Κάτι δεν μου κολάει καλά σε όλη την ιστορία .Απλά μας έχουν πανικοβάλει άδικα .Και κάτι άλλο σημαντικό .Τόσες μέρες το υπουργείο μας έχει αποπρασανατολίσει απο το στόχο μας που είναι η αναβάθμιση της προυπηρεσίας . Έχω έτοιμη επιστολή ,θα την ανεβάσω στο forumκαι αν συμφωνείτε να την υπογράψουμε όλοι και να τη στείλουμε παντού ,μήπως και κάνουμε κάτι...

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 03:56:03 μμ »
Μα και ο ARIST2 αισόδοξος είναι .Το υπουργείο άραγε είναι ;Γιατί τέτοιο μπάχαλο δεν έχουν δει τα μάτια μου ούτε έχουν ακούσει τ΄αυτιά μου .

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:02:40 μμ »
ο arist2 αναφέρεις για άλλους 300 ΑΚΩ... Μετά όλοι οι υπόλοιποι ΑΜΩ... Δηλαδή μέχρι το 250 εκκαθαρισμένο... Αυτό σημαίνει ότι εμείς που πέρσι χάσαμε την αναπλήρωση για 150 άτομα... πάλι φέτος ξαναχάσουμε την αναπλήρωση....

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:14:57 μμ »
Αν μπορέι κάποιος να μου πει πώς μπορούμε να μάθουμε ποια θέση έχουμε σε μια περιοχή πχ Β Λέσβου;;;

Προφανώς εννοείς στον πίνακα ωρομισθίων. Παίρνεις τηλ. στη β' βάθμια Λέσβου και σου λένε.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:27:33 μμ »
Συνάδελφοι, συμμερίζομαι την αγωνία σας αναμένουσα κι εγώ την πολυπόθητη β΄φάση όντας στην τρίτη εκατοντάδα του πίνακα. Συγγνώμη για την εκτός θέματος ερώτηση αλλά επειδή εσείς που περιμένετε είστε και πιο ενημερωμένοι θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: την επόμενη σχολική χρονιά από που θα κάνει διορισμούς το υπουργείο; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος allets

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:42:17 μμ »
Η Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων μήπως ξέρει κανείς πότε θα γίνει;

void

  • Επισκέπτης
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:42:55 μμ »
ολο αυτο το τελευταιο διαστημα επιλεγουμε να αποδιοργανωνομαστε και να πιστευουμε στους παπατζηδες.
Παπατζης νο 1:Γιωργακης Παπανδρeoy-lefta yparhoun,poy einai ta lefta kyrie Karamanlis?ασχολιαστο.Εκανε τιποτα απο οσα εταξε;No comment στη μητρικη του γλωσσα.Ψεμματα:like father,like son παλι στη μητρικη του γλωσσα .
παπατζου νο2: η διαμαντω.Ας σκεφτουμε τι ελεγε οταν γυρνουσε προεκλογικα και τι αμολησε μετα.Αλλά και σ'αυτην την περιπτωση ανακολουθη αποδεικνυεται.Ποσες αποσπασεις ανακαλεσες μανταμ και ποσες εκτελεσες;Τι ειχες Γιαννη,τι ειχα παντα.Ποσες πιστωσεις πηρες για αναπληρωτες και ποσες χρησμοποιησες;Τις μισες!Τι εγινε το σχεδιο για την αξιολογηση σχολειων και καθηγητων;πηγε απατο-φυσικα.Ποιους τοποθετησες διευθυντες τη στιγμη που μιλουσες για διαφανεια;τα γνωστα κομματοσκυλα.Πώς εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας τα κενα;Θα δειτε σε λιγες εβδομαδες.
παπατζηδες νο3:τα παπαγαλακια που αποπροσανατολιζουν τους ενδιαφερομενους.Ανεκαθεν υπηρχαν ατομα με προσβαση στους γνωριζοντες.Ολοι θυμομαστε τον papario με τα πολλαπλα ψευδωνυμα.Πού ειναι τωρα;Πουθενα,και δε θα μπορουσε να ειναι αφου ΤΙΠΟΤΑ δεν εχει αποφασιστει,τιποτα δεν ειναι γνωστο και τιποτα δε γινεται με κριτηριο την εκπαιδευση αλλα τη θεσουλα και τα οφικκια.
Αποδειξη:βγηκε ενας ακατανομαστος κατουροφιλητης της Αννας στην ερτ3 να μιλησει σημερα για τα κενα και αλλες ελλειψεις.Αντ'αυτου,ζητουσε να οργανωθουν συζητησεις για τα πραγματικα θεματα της παιδειας-λεει!Αποπροσανατολισμος του κερατα δηλαδη για να μην μπουμε στο προκειμενο,γιατι εκει απαντησεις δεν υπαρχουν.
Οσοι ακουν κατι ή εχουν γνωστα τιποτα υπαλληλακια στο υπουργειο,ας μη σπερνουν τον πανικο,σας παρακαλω εξ ονοματος των παλιοτερων που εφαγαν τα νυχια τους επι χρονια στον υπολογιστη αναμενοντας.

void

  • Επισκέπτης
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 05:15:43 μμ »
αποδειξη:
Την αισιοδοξία του ότι όλα θα πάνε καλά εξέφρασε ο προϊστάμενος της διεύθυνσης δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Χανίων Γιάννης Κανδαράκης, που υποστήριξε ότι πολύ σύντομα θα καλυφθούν τα κενά που υπάρχουν σε διδακτικό προσωπικό.

"Δεν έχουμε ελλείμματα, πιστεύω ότι μέχρι τέλος της εβδομάδας να έχουν τακτοποιηθεί όλα στα σχολεία και επίσης μέχρι τέλος της εβδομάδας θα έχουν διοριστεί και οι αναπληρωτές φιλόλογοι και των άλλων ειδικοτήτων που αναμένουμε ώστε να μην έχουμε κανένα πρόβλημα'' ανέφερε.
Αρα,η Κρητη εχει κενα.Ποιος λεει οτι τα εχει καλυψει ολα;











Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Β Φάση Αναπληρωτών Φιλολόγων 2010-2011
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 08:25:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση. Έχω να πω ότι ενώ τα δύο προηγούμενα χρόνια ήμουν αναπληρώτρια στη β Ηρακλείου τώρα το πιθανότερο είναι να πάω εκτός Κρήτης παρόλο που έχω 24+. Αυτή είναι η λογική του υπουργείου. Ας είμαι ευχαριστημένη να πάω ακω γιατί παρόλο που είμαι  μπροστά δεν έχω τίποτα που να με βεβαιώνει ότι έτσι θα είναι. Ψυχραιμία παιδιά.Όλοι έχουμε την ίδια αγωνία. Λίγοι θα είναι τυχεροί  αυτό είναι σίγουρο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.