*

Αποστολέας Θέμα: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)  (Αναγνώστηκε 17440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:08:04 μμ »
Ας ενοχλεί ο τιτλος του θεματος κάποιους αλλά κατι πρέπει να γινει με αυτη την κατάσταση που ισχύει με τους πολύτεκνους.
Σημερα στην κατανομή εργασιων οι παραπάνω, με την λαμπρή εξαιρεση του ενός, απέδειξαν πόσο κακο κανουν στον κλάδο συνολικά.
Στο σχολειο εχουμε την ατυχία να υπάρχουν  4 πολύτεκνοι εκ των οποίων ενα ζευγαρι.
................
Μάλλον έπεσες στην περίπτωση, συνάδελφε.4 πολύτεκνοι και να μην κάνουν τίποτα. Δεν είναι πάντως χαρακτηριστικό των πολύτεκνων η λούφα. Έχω γνωρίσει πολύτεκνο λουφαδόρο , που το καταλάβαινες από 1 χλμ, αλλά έχω γνωρίσει και πολύτεκνο προγραμματιστή , που έκανε τις εφημερίες του, βοηθούσε στισ διάφορες σχολικές εκδηλώσεις, έκανε τον κηπουρό, τον τζαμά κλπ. Μπροστά του μοιάζαμε όλοι οι άλλοι λουφαδόροι μάλλον. Εργατικοί και λουφαδόροι μπορεί να υπάρχουν λοιπόν σε όλες τις κατηγορίες των ανθρώπων.
Όσον αφορά το νόμο, εφόσον διαπιστώνονται αδικίες, δεν χρειάζεται να υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:12:12 μμ »
Οι πολύτεκνοι επέλεξαν να κάνουν παιδιά (μετά το νόμο της ακατονόμαστης Γιαννάκου γεννοβολούσαν) και δε φτάνει που διορίστηκαν στην πόρτα τους ,θέλουν και την καλοπέρασή τους.Υπερωρίες δεν κάνουν,κενά δεν έχουν,στο σχολείο παν με τις παντόφλες. Έλεος πια. 
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:21:42 μμ »
Η προτεραιότητα των πολυτέκνων σε περίπτωση υπεραριθμίας καταργήθηκε με το νόμο Διαμαντοπούλου. Δε θα κρατάει, δηλαδή, ο πολύτεκνος την οργανική του σε βάρος κάποιου αρχαιότερου στο σχολείο. Καταργήθηκε, επίσης, η προτεραιότητά τους στις οριστικές τοποθετήσεις (θα αθροίζονται πλέον τα μόριά τους όπως και των υπολοίπων που διεκδικούν οργανική θέση).
Οι υπόλοιπες ευνοϊκές ρυθμίσεις όμως παραμένουν... Ειδικά η απαλλαγή των πολυτέκνων ακόμα και από τις εφημερίες είναι υπερβολική και φυσικά άδικη για τους υπόλοιπους...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:22:55 μμ »
Κάποια από τα σχόλια φτάνουν στα όρια του κοινωνικού ρατσισμού...

Το θέμα είναι πολύ απλό: υπάρχουν νόμοι και εγκύκλιοι. ΣΩΣΤΑ;

Το μόνο για το οποίο δικαιούστε μέσα στην εκπαίδευση είναι να μην υπερβάλλουν οι διευθυντές και οι προϊστάμενοι.

Οι πολύτεκνοι τι σας φταίνε; Αυτοί ψήφισαν τους νόμους; Γιατί δεν τα "χώνετε" στους βουλευτές, στους πολιτκούς και στους τοπικούς άρχοντες; ΑΥΤΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ

Αν εσάς σας διόριζαν εκεί που θέλατε, σας έδιναν μετάθεση-απόσπαση εκεί που θέλατε και κάνατε μόνο το μάθημά σας θα λέγατε όχι;

Αξίζουν πολλά μπράβο στους πολιτικούς και στους δημοσιογράφους (εξουσία και οι δύο) που μας έχουν βάλει να μαλλώνουμε μεταξύ μας για τα δικά τους λάθη ή έστω για τις δικές τους υπερβολές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:29:45 μμ »
Δηλαδη εμεις που γραφουμε εδω ειμαστε δημοσιογράφοι ή  βουλευτες;
Δεν τα ζουμε καθημερινα;
Ειναι απλά στην φαντασία μας;
Αυτο πάλι με το δικαιουστε μένει ασχολίαστο.
Εσύ δηλαδη πιστευεις οτι δεν χωράει ηθική αλλά μονο μεταφραση των νόμων;
Καλως τότε
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:35:32 μμ »
Κάποια από τα σχόλια φτάνουν στα όρια του κοινωνικού ρατσισμού...

Το θέμα είναι πολύ απλό: υπάρχουν νόμοι και εγκύκλιοι. ΣΩΣΤΑ;

Το μόνο για το οποίο δικαιούστε μέσα στην εκπαίδευση είναι να μην υπερβάλλουν οι διευθυντές και οι προϊστάμενοι.

Οι πολύτεκνοι τι σας φταίνε; Αυτοί ψήφισαν τους νόμους; Γιατί δεν τα "χώνετε" στους βουλευτές, στους πολιτκούς και στους τοπικούς άρχοντες; ΑΥΤΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ

Αν εσάς σας διόριζαν εκεί που θέλατε, σας έδιναν μετάθεση-απόσπαση εκεί που θέλατε και κάνατε μόνο το μάθημά σας θα λέγατε όχι;

Αξίζουν πολλά μπράβο στους πολιτικούς και στους δημοσιογράφους (εξουσία και οι δύο) που μας έχουν βάλει να μαλλώνουμε μεταξύ μας για τα δικά τους λάθη ή έστω για τις δικές τους υπερβολές.
Φίλε....το ξέρουμε αυτό το παραμύθι με τους νόμους και τους πολιτικούς...το μάθαμε καλά γιατί είναι όχι παραμύθι ακριβώς,αλλά η μεγάλη αλήθεια!!
Αλλά νομίζω πως έχουμε το δικαίωμα να θίγουμε και τα κακώς κείμενα που βλέπουμε γύρω μας από συναδέλφους!! Δεν μπορεί να είναι άλλοθι για όλα οι νόμοι...έχουμε κι εμείς την προσωπική μας ευθύνη και πρέπει να σεβόμαστε τους  άλλους....αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα του καθενός....
Το να χρησιμοποιείς κάποιους νόμους που σε ευνοούν μέχρι το να καπελώνεις άλλους έχει κάποια διαφορά...ποιοτική διαφορά θα έλεγα στο ήθος του καθενός...!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:39:12 μμ »
Εσύ δηλαδη πιστευεις οτι δεν χωράει ηθική αλλά μονο μεταφραση των νόμων;
Για να καταλάβω αν εσένα υπήρχε νόμος που σου επέτρεπε να πάρεις μετάθεση για όπου θες δεν θα τον χρησιμοπούσες μήπως τυχόν αδικούσες άλλο συνάδελφο;

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:40:58 μμ »
Εμένα φίλε ο Θεός μού έδωσε δυο παιδιά,πρέπει να μου φάει τη θέση η πολύτεκνη ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ γιατί έχει πιο γερή μήτρα απ' τη δική μου. Έχω 3 ΑΣΕΠ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:41:52 μμ »
Φίλε....το ξέρουμε αυτό το παραμύθι με τους νόμους και τους πολιτικούς...το μάθαμε καλά γιατί είναι όχι παραμύθι ακριβώς,αλλά η μεγάλη αλήθεια!!
Αλλά νομίζω πως έχουμε το δικαίωμα να θίγουμε και τα κακώς κείμενα που βλέπουμε γύρω μας από συναδέλφους!! Δεν μπορεί να είναι άλλοθι για όλα οι νόμοι...έχουμε κι εμείς την προσωπική μας ευθύνη και πρέπει να σεβόμαστε τους  άλλους....αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα του καθενός....
Το να χρησιμοποιείς κάποιους νόμους που σε ευνοούν μέχρι το να καπελώνεις άλλους έχει κάποια διαφορά...ποιοτική διαφορά θα έλεγα στο ήθος του καθενός...!
Συμφωνούμε απόλυτα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω την σφοδρότητα της επίθεσης εναντίον μιας κοινωνικής ομάδας . . .

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:44:39 μμ »
Εμένα φίλε ο Θεός μού έδωσε δυο παιδιά,πρέπει να μου φάει τη θέση η πολύτεκνη ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ γιατί έχει πιο γερή μήτρα απ' τη δική μου. Έχω 3 ΑΣΕΠ.
Το "τυχερό" του καθενός και η ευτυχία δεν έχουν σχέση με αριθμούς :)
Εγώ δεν είπα ότι η υπερβολή πρέπει να οδηγεί την κοινωνική αλληλεγγύη και βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:46:00 μμ »
Εσύ δηλαδη πιστευεις οτι δεν χωράει ηθική αλλά μονο μεταφραση των νόμων;
Για να καταλάβω αν εσένα υπήρχε νόμος που σου επέτρεπε να πάρεις μετάθεση για όπου θες δεν θα τον χρησιμοπούσες μήπως τυχόν αδικούσες άλλο συνάδελφο;

Εγώ θα το έκανα, μια φορά. Το να υπάρχει η δυνατότητα να μετακινούνται και κάθε χρόνο αν θέλουν σε άλλο σχολείο και να αφαιρούν την οργανική συναδέρφου κάθε φορά είναι από υπερβολικό μέχρι ανήθικο. Και σίγουρα το να εκμεταλλεύεσαι τον υπέρ σου νόμο για να "αποφύγεις" καθήκοντα που καμία σχέση δεν έχουν με τις οικογενειακές υποχρεώσεις είναι ανήθικο, γιατί τότε επιβαρύνεις τον άλλο χωρίς λόγο!
Αν δεν κατάλαβες οι περισσότεροι εδω μέσα καθώς και στα σχολεία μ' αυτό και άλλα παρόμοια έχουν πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:49:38 μμ »
Φίλε....το ξέρουμε αυτό το παραμύθι με τους νόμους και τους πολιτικούς...το μάθαμε καλά γιατί είναι όχι παραμύθι ακριβώς,αλλά η μεγάλη αλήθεια!!
Αλλά νομίζω πως έχουμε το δικαίωμα να θίγουμε και τα κακώς κείμενα που βλέπουμε γύρω μας από συναδέλφους!! Δεν μπορεί να είναι άλλοθι για όλα οι νόμοι...έχουμε κι εμείς την προσωπική μας ευθύνη και πρέπει να σεβόμαστε τους  άλλους....αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα του καθενός....
Το να χρησιμοποιείς κάποιους νόμους που σε ευνοούν μέχρι το να καπελώνεις άλλους έχει κάποια διαφορά...ποιοτική διαφορά θα έλεγα στο ήθος του καθενός...!
Συμφωνούμε απόλυτα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω την σφοδρότητα της επίθεσης εναντίον μιας κοινωνικής ομάδας . . .
Φίλε...εδώ μέσα δεν μιλήσαμε μόνο για το θέμα των μεταθέσεων-αποσπάσεων των πολύτεκνων....υπάρχουν πολλοί απ'αυτούς που αποποιούνται κάθε άλλης ευθύνης μέσα στο σχολείο....δηλαδή ΟΚ.....πήρε δικαίως κάποιος πολύτεκνος την μετάθεση...από κει και πέρα εκεί που πάει καλό είναι να δείχνει και λίγη καλή θέληση...όχι τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας δικά μας!!
Για ποιο λόγο δηλαδή να μην αναλαμβάνουν μια σχολική γιορτή ή εφημερίες....;; Εδώ φτάνουμε στα όρια της εκμετάλλευσης των νόμων εις βάρος άλλων....αυτό δεν είναι επίθεση εναντίον μιας κοινωνικής ομάδας...είναι μια αλήθεια που την παρατηρούμε στα σχολεία!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:56:12 μμ »
Φίλος μου, πολύτεκνος, δοξάζει τον Ύψιστο για την προ 4ετίας ευεργεσία των  - λογικών ή παράλογων -νόμων (άλλο θέμα και, δυστυχώς όπως πάμπολλα, θέμα οπτικής ...) και, παράλληλα, κατά τον περαιτέρω "βίο" του στη σχολική κοινωνία, δε διανοείται να κάνει χρήση των περαιτέρω ανήκουστων ευεργετημάτων των ως άνω νόμων ...

Ένα παράδειγμα ..., για την κουβέντα ...!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:56:44 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Στους αναπληρωτές τι ισχύει; Δηλ στις τοποθετήσεις στα σχολεία πάλι προηγείται ο/η πολύτεκνος;
Εμένα αυτό που με ενοχλεί και αν θέλετε με εξοργίζει είναι το γεγονός πως κάποιοι άνθρωποι προτάσσουν, άλλοι χρησιμοποιούν τα παιδιά τους για να έχουν προτεραιότητα σε κάτι που δε θα είχαν ποτέ, αν υπήρχε αξιοκρατία και λογική.
Ας μη λησμονούμε τους τρίτεκνους των τελευταίων χρόνων, ειδικά στους εκπαιδευτικούς. Έχω ακούσει δια στόματος να μου λένε πως έκαναν τρίτο παιδί για να πάρουν θέση σε σχολείο, μάλιστα πολλοί σκέφτονται και ένα τέταρτο για να διοριστεί μαι και καλή (αυτές οι σκέψεις με όσα ίσχυαν μέχρι τώρα, όχι ό,τι θα αλλάξει κάτι ριζικά). Είμαστε άνθρωποι παιδείας και του πνεύματος , όταν έχουμε τέτοιο σκεπτικό;Και πιστέψτε με, είναι πολλοί αυτοί που καλούνται εκπαιδευτικοί και σκέφτονται με έναν τόσο παράλογο τρόπο. Ναι, θα αντιδρούμε σε τέτοιου είδους κοινωνικές αντιλήψεις.
Αν δηλαδη κάποιος δεν μπιορεί να κάνει παιδί ή δε θέλει εν τέλει είναι καταδικασμένος να είναι στο περιθώριο; Αυτός είναι κοινωνικός ρατσισμός για εμένα. Η άλλη κατηγορία θεωρείται "κοινωνικά αποδεκτή", όσοι όμως έχουν γνώσεις, αφοσιώνονται σε αυτό που σπουδάζουν και προσπαθούν να γίνουν καλύτεροι, δεν θεωρούνται "κοινωνικά αποδεκτοί" Αυτή είναι η κοινωνία μας άλλωστε,ας μην το ξεχνάμε.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159450
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.