*

Αποστολέας Θέμα: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)  (Αναγνώστηκε 17385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 07:50:17 μμ »
Η οποιαδηποτε διαμαρτυρία σε διευθυντη-προϊσταμενο-συλλογο σταματάει στο "αφου το λέει ο νόμος".
Αληθεια απο εκει και περα τι μπορει να γινει?
Μην βαζουμε ερωτηματα χωρις λόγο υπαρξης.Το θέμα ειναι να υπάρξει μια σωστη ρυθμιση.
Δεν μπορουν ΚΑΙ να διοριζονται ΚΑΙ να προηγουνται τοποθετησεων(με αποτελεσμα να βγαζουν υπεραριθμους εκπαιδευτικους που μπορει να διδασκουν στην σχολικη μοναδα πλέον της 10ετίας) ΚΑΙ να απαλάσσονται όλων των ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ εργασιων ΚΑΙ να εχουν ΠΛΗΡΗ φοροαπαλλαγη ΚΑΙ να δικαιουνται ΑΤΕΛΟΥΣ οχηματος (που στο κατω-κατω απο τις δικες μου φοροκρατησεις βγαινει η διαφορα)ΚΑΙ να τους διοριζουν ΑΚΡΙΤΑ όλους στην εκπαιδευση (ενώ υπαρχουν και αλλα υπουργεία με υπηρεσιες ικανες να τους απορροφησουν)ΚΑΙ να εχουν επιπλεον παροχες για τα παιδια τους ΚΑΙ........


ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ;
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.

ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ;
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 02:43:52 πμ »
Θεωρώ πως η αλλαγή του νόμου κινείται προς τη σωστή κτεύθυνση. Επίσης, θα έπρεπε και οι πολύτεκνοι να διορίζονται ακριβώς, όπως οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί, γιατί η εισαγωγή στο σχολείο πρέπει να εξαρτάται από τις ικανότητες και τη θέληση του καθενός και όχι από τον αριθμό των παιδιών του.
 Ωστόσο, αν κάποιος πολύτεκνος διοριστεί με αυτές τις προδιαγραφές, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην υπάγεται σε ευνοϊκές ρυθμίσεις όσον αφορά στις εξωδιδακτικές και τις εφημερίες. Αυτά τα δύο είναι επιπλέον δουλειά που πολλές φορές σε συνδυασμό με ένα "βαρύ" διδακτικό ωράριο μάς οδηγούν σε πονοκέφαλο. Άλλο, όμως, είναι μετά το σχολείο να γυρίζεις σε ένα σπίτι με λίγες υποχρεώσεις, όπου μπορείς και να ξεκουραστείς, και άλλο να σε περιμένουν 4 και άνω παιδιά που χρειάζονται τη φροντίδα σου! Και ανθρώπινα να το δούμε, θα έπρεπε να απαλλάσσουμε μόνοι μας τους πολύτεκνους και όσους έχουν πραγματικά ανάγκη, από τις εξωδιδακτικές.

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις παιδιά για να έχεις υποχρεώσεις. Μην τρελαθούμε κιόλας. Μπορεί να γυρνάς σπίτι και να σε περιμένουν οι κατάκοιτοι γονείς σου, ο άρρωστος άνδρας σου, το ένα και μοναδικό παιδί σου που έχει το τάδε σύνδρομο και χίλια δυο άλλα πράγματα που δεν μπορούμε καν να διανοηθούμε. Αν οι πολύτεκνοι θέλουν ευνοϊκές ρυθμίσεις να ζητήσουν από την κυβέρνηση να τους μεγαλώσει τα επιδόματα.
Και μάλιστα στα παραδείγματα που έφερες...δεν φέρει και κανείς ευθύνη-επιλογή....π.χ για τους κατάκοιτους γονείς ή τις αρρώστιες...αντιθέτως γιατί ξεχνάμε πως τα παιδιά είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ και πρέπει να την υποστηρίζουμε με Ο,ΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ.....;;;; Αλλιώς γιατί ήταν επιλογή μας....;
Γιατί κάποιος που επέλεξε να  τον περιμένουν στο σπίτι 3 παιδιά να απαλάσσεται ευθυνών στο σχολείο...πιο πολύ θα σεβαστώ και θα βοηθήσω-καλύψω αυτόν που έχει προβλήματα σαν αυτά που ανέφερες και όχι το γεγονός πως κουράζεται ο άλλος πιο πολύ στο σπίτι γιατί έχει 3 ή 4 παιδιά....δεν εννοώ βέβαια πως αν ένα ή δύο από τα παιδιά του είναι άρρωστα θα το περάσω στα ψιλά γράμματα...σε καμία περίπτωση....αλλά το ξαναλέω...τα παιδιά είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ....και ίσως η σημαντικότερη στη ζωή μας και πρέπει να την υποστηρίζουμε αναλόγως ή να την σκεφτόμαστε πολύ καλά.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος THANTALOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 05:03:50 πμ »
Δυστυχώς αυτοί που αναλαμβάνουν υπεύθυνες θέσεις π.χ. (βλέπε Γιανάκου) πολλές φορές παίρνουν παράλογες αποφάσεις , δεν μπορείς να ανοίγεις τις πόρτες διάπλατα χωρίς να έχεις ένα τουλάχιστον στοιχείο το οποίο να εξασφαλίζει σε κάποιο τουλάχιστον βαθμό την ικανότητα του εκπαιδευτικού, ας ήταν αυτό ΑΣΕΠ ή ΑΣΠΑΙΤΕ ή δεν ξέρω τι άλλο σχετικό, τώρα όλοι αυτοί που έχουν διοριστοί με αυτό το καθεστώς είναι το κόκκινο πανί για τους υπόλοιπους.
Για να μήν αναφέρω τις τεχνικές ειδικότητες στις οποίες οι θέσεις είναι ελάχιστες και κάθε χρόνο διόριζαν 15-20 άτομα έτσι όταν στον αντίστοιχο ΑΣΕΠ οι θέσεις ήταν 5-6....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:53:37 πμ »
Τα παιδιά, όπως είπε κάποιος εδώ, είναι επιλογή μας να τα κάνουμε. Επιλογή μου είναι αν θα αποκτήσω ένα παιδί και θα σταματήσω, ή αν θα κάνω 2,3,4...104.
Το ότι κάποιος αποφάισε στα 19 του να κάνει παιδιά και να μην συνεχίσει τις σπουδές του δεν θα πρέπει να είναι αυτό που θα κρίνει το διορισμό του ή τις υποχρεώσεις του στο σχολέιο.
Το ότι κάποιος μέχρι τα 30 του σπουδάζει ακόμα (μεταπτυχιακά, διδακτιρικο κλπ) για να γίνει καλύτερος στην επιστήμη του, δεν θα πρέπει να σημαίνει ότι θα "τιμωρηθεί" με το να μην καταφέρει μετά από πολλούς ΑΣΕΠ να διοριστεί ή με το να τον βγάζουν από την οργανική του ή με το να τον φορτώνουν με όλου του κόμσου τις εξωδιδακτικές εργασίες.
Μπορώ να σας αριθμήσω άπειους λόγους που θα μπορούσαν να εξασφαλίσουν προνόμια διορισμού και εργασίας σε διάφορες κατηγορίες, και όλοι θα είχαν το δίκιο τους: κάτοικοι παραμεθωρίων (ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να μένεις μόνιμα σε παραμεθώριο;), κάτοχοι διδακτορικών (αν μη τι άλλο κατέχουν έναν τομέ της επιστήμης του πάρα πολύ καλά), άτομα που έχουν να φροντίσουν κατάκοιτους γονέις (εδώ και αν θέλει κουράγιο), άτομα που έχουν πολλά χρέη (πού α βρεθούθν χρήματα για μετακινήσεις μακριά από το σπίτι;), άτομα που δεν έχουν δίπλωμα οδήγησης (πώς να μετακινηθούν;) κλπ κλπ κλπ Η λίστα μπορεί να συνεχίζεται για πάντα.
Φυσικά και δεν φταίνει οι πολυτεκνοι. Αυτοί εκμεταλλέυονται την ύπαρξη των νόμων, τους οποίου ψήφισαν κάποιοι άλλοι για διάφορους λόγους.
Φυσικά και το να είσαι πολύτεκνος δεν είναι εύκολο. Αλλά δεν μπορεί κάποιος να βασίζεται σε αυτό για να πατάαει πάνω στους συναδέλφους του. Ας βγούνε στο δρόμο να ζητήσουν επιδόματα και σωστή κοιωνική πολιτική, δίκαιη για όλους (π.χ. παιδικούς σταθμούς ή βοήθεια στο σπίτι) και εγώ θα είμαι στην πρώτη σειρά μαζί τους!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος despero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:06:17 πμ »
Ρε παιδιά συγνώμη αν κάνουν οι πολύτεκνοι εφημερία λέτε να τους δούν τα παιδιά τους και να στεναχωρηθούν? Κάποια πράγματα νομίζω ότι είναι παράλογα και υπερβολικά

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:44:09 πμ »
bellaspir,
μου απαντας ομως υποθετικα. εγω θελω να ξερω, υπαρχει ή οχι νομος. ;)
σε καθε περιπτωση ομως, προσωπικα πιστευω οτι στους πολυτεκνους ενα επιδομα για καθε παιδι και μια καλη τοποθετηση/διορισμο  (που θα ερθει μετα απο διαγωνισμο) κοντα στην οικογενεια τους θα ηταν ο,τι καλυτερο και υπερ-αρκετο!
στη δουλεια τους ομως να εχουν τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις που εχουν ολοι.
και ΟΚ, ανθρωποι ειμαστε μπορουμε μεταξυ μας να ρυθμισουμε καποια πραγματα με κατανοηση  χωρις να δημιουργουμε προστριβες και φασαριες...

martina καλη η ιδεα σου  ;)
αλλα αν θελουν στην εκπ/ση τοτε θα κριθουν οπως και ολοι οι υπολοιποι...




Προφανώς θα υπάρχει. Δεν το γνωρίζω, αν το ξέρει κάποιος ας το πει. Έστω ότι υπάρχει, λοιπόν. Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν μπορώ να εκφράσω την αγανάκτησή μου; Από τη στιγμή που συμφωνούμε, η ένστασή σου ποια είναι δεν μπορώ να καταλάβω.

και βεβαια μπορεις να εκφρασεις την αποψη σου οποια και ειναι αυτη. αλιμονο! ειδες οτι συμφωνουμε. απλως  ρωτησα αν υπαρχει νομικο καθεστως.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:59:17 πμ »
Ρε παιδιά συγνώμη αν κάνουν οι πολύτεκνοι εφημερία λέτε να τους δούν τα παιδιά τους και να στεναχωρηθούν? Κάποια πράγματα νομίζω ότι είναι παράλογα και υπερβολικά

Δεν κατάλαβα. Γιατί να μην κάνουν οι πολύτεκνοι εφημερία, γιατί να μη συμμετέχουν στις σχολικές γιορτές, γιατί να μην αναλαμβάνουν πρωτόκολλο ή υπεύθυνοι τμήματος?
Θέλω να πιστεύω ότι σε όλα αυτά προτάσσουν ως δικαιολογία τα παιδιά τους οι λουφαδόροι που δυστυχώς δεν είναι μόνο οι πολύτεκνοι αλλά και συνάδελφοι που έχουν 2 παιδιά ( και όχι απαραίτητα μικρά).
Για μένα οι εκπαιδευτικοί που για τον ένα ή τον άλλο λόγο αποφάσισαν να αποκτήσουν 4ο παιδί δικαιούνται μια γενναία πριμοδότηση αναφορικά με το διορισμό τους. Οι εκπαιδευτικοί όμως!!! Και όχι οι μηχανικοί ( μιλάω για τον κλαδο μου) που αποφάσισαν να εκμεταλλευτούν τα 4 παιδιά τους για να αράξουν στο δημόσιο με το σίγουρο μισθό και παράλληλα να διατηρούν την επιχείρηση στο όνομα της συζύγου. Επίσης θεωρώ πολύ επιπόλαιη την απόφαση του να κάνει κάποιος άλλα 2 παιδιά ώστε να γίνει πολύτεκνος και να διοριστεί.Άποψή μου αλλά πιστεύω πως τα έξοδα μόνο για 2 επιπλέον παιδιά είναι πάρα πάρα πολλά και οι μισθοί μας πολύ χαμηλοί. Περι ορέξεως όμως...
Αναφορικά με τους τρίτεκνους όμως έχω πολλές αντιρρήσεις... Με την ίδια λογική πρέπει να ζητήσουν ρύθμιση και οι έχοντες 2 παιδιά και ένα.... Δηλαδή οι τρίτεκνοι έχουν παιδιά----> ανάγκες, ενώ οι δίτεκνοι δεν? Και αυτοί που δεν έχουν παιδιά??? Πότε θα αποκτήσουν αν ο ένας είναι στον Έβρο και ο άλλος στο Καστελόριζο αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι?
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:31:34 πμ »
Πάντως σε αυτό το φόρουμ έχει πέσει πολλή χολή για τους πολυτέκνους. Φαντάζομαι όλες οι άλλες διαδικασίες διορισμού πλην ΑΣΕΠ είναι πλήρως αξιοκρατικές, έτσι;
"Συνάδελφοι", προσωπικά είμαι πολύτεκνη και διορίστηκα με ΑΣΕΠ, στα περισσότερα σχολεία που έχω γυρίσει  οι λουφαδόροι δεν ήταν οι πολύτεκνοι, αλλά καθηγητές συγκεκριμένων κάθε φορά ειδικοτήτων. Πρέπει να το βάλω ως τίτλο θέματος;
 Υπάρχουν πολύτεκνοι που δεν κάνουν χρήση του βλακώδους νόμου περί απαλλαγής από εξωδιδακτικές εργασίες και άλλοι που είναι αδιάκριτοι και προκαλούν. Οι πρώτοι δεν είναι η εξαίρεση του κανόνα.
Η μόνη φορά που μετάνιωσα που δεν έκανα χρήση του νόμου, ήταν η χρονιά που βρέθηκα σε ΕΠΑΛ. Ήμουν υπεύθυνη τμήματος, είχα πρωτόκολλο, ανέλαβα γιορτές κλπ. και ΜΕΡΙΚΟΙ καθηγητές  τεχνικών ειδικοτήτων είχαν μάθημα 6 ώρες την εβδομάδα, έμπαιναν τρεις-τρεις στα εργαστήρια για 5 μαθητές και απολάμβαναν τσιγαράκι και φραπέ. Να βάλω έναν τίτλο "ηλεκτρολόγοι και λούφα στα ΕΠΑΛ"; Μπορεί να ενοχλεί κάποιους, αλλά δικό μου θέμα, δικός μου τίτλος!
Το γιατί ένα ζευγάρι αποφασίζει να κάνει 1,2,3,4...15 παιδιά δεν αφορά κανένα "φωτισμένο" επιστήμονα από εσάς "συνάδελφοι". Μπορεί να είναι η "γερή μήτρα" (πολύ κομψή τοποθέτηση), μπορεί να είναι η άγνοια της αντισύλληψης ή ακόμη και η πεποίθηση ότι μπορεί να τα συνδυάσει όλα. Και ποιοι είστε εσείς που ξέρετε τις ανάγκες των πολυτέκνων ή των γονέων γενικά;  Αφήστε την προκατάληψη προς συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες, γιατί ο καθένας μπορεί να βρει πολλά ψεγάδια σε διάφορες κατηγορίες συναδέλφων.
 Να συμμετέχουν όλοι στις εξωδιδακτικές εργασίες. Γιατί φέτος, οι δύο συνάδελφοι που περιμένουν την τοποθέτηση στην τριτοβάθμια-σε αντίθεση με τους δυο πολύτεκνους- μας γράφουν κανονικά από την αρχή του Σεπτεμβρίου (επιτηρήσεις, προσέλευση-αποχώρηση) και απ'ό,τι καταλαβαίνω έπεται συνέχεια.

Υ.Γ. Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο, οι πολύτεκνοι δεν έχουν πλήρη φοροαπαλλαγή. Μόνο για το αυτοκίνητο ισχύει αυτό, το οποίο ως 7θέσιο είναι ούτως ή άλλως πολύ ακριβότερο. Όμως, τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσα να τα στοιβάξω στο πορτ-μπαγκάζ, αντί να τα βάλω στο καθισματάκι τους με ζώνη ασφαλείας. Άλλωστε, γιατί να πληρώνετε εσείς την επιλογή μου (άλλη παραπληροφόρηση); Κυρία, κυρία αν ανταλλάξω τα παιδιά μου με δυο κατάκοιτους γονείς ή με δυο παιδιά ΑΜΕΑ ή με δεκατρείς προσπάθειες εξωσωματικής θα με θεωρείτε ισότιμη συνάδελφο; Ωχ! το τελευταίο διαγράψτε το, γιατί πολλές φορές προκύπτει δίδυμη ή τρίδυμη κύηση κι αυτό θα με φέρει κοντά στην πολυτεκνία.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2010, 12:46:26 μμ από geo33 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:08:31 πμ »
η αληθεια ειναι οτι καναμε καποιες περιπτωσεις ως τον κανονα. ΔΕΝ ειναι ολοι οι πολυτεκνοι ετσι, οπως και ΔΕΝ ειναι ολοι οι αλλοι (οι μη πολυτεκνοι) συνεπεις στις υποχρεωσεις τους.
και για να το παω ενα βημα πιο κατω, ΑΝ ειναι να κατηγορησω (προσωπικα μιλαω)μεταξυ 2 καποιον για λουφα, αυτος ΔΕΝ θα ειναι ο πολυτεκνος, αλλα ο αλλος ο μη πολυτεκνος. χωρις ελαφρυντικα και χωρις αναισθητικο!  ;D
Κατηγορω λοιπον πιο πολυ αυτον που καταφερετε εναντιον των πολυτεκνων και χαρακτηριζω τον ιδιο ως περισσοτερο λουφαδορο, γιατι απλα δεν μπορει να κανει ....λουφα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:18:43 πμ »
η αληθεια ειναι οτι καναμε καποιες περιπτωσεις ως τον κανονα. ΔΕΝ ειναι ολοι οι πολυτεκνοι ετσι, οπως και ΔΕΝ ειναι ολοι οι αλλοι (οι μη πολυτεκνοι) συνεπεις στις υποχρεωσεις τους.
και για να το παω ενα βημα πιο κατω, ΑΝ ειναι να κατηγορησω (προσωπικα μιλαω)μεταξυ 2 καποιον για λουφα, αυτος ΔΕΝ θα ειναι ο πολυτεκνος, αλλα ο αλλος ο μη πολυτεκνος. χωρις ελαφρυντικα και χωρις αναισθητικο!  ;D
Κατηγορω λοιπον πιο πολυ αυτον που καταφερετε εναντιον των πολυτεκνων και χαρακτηριζω τον ιδιο ως περισσοτερο λουφαδορο, γιατι απλα δεν μπορει να κανει ....λουφα!

Μια πολύ εύστοχη προσέγγιση, βασισμένη στην βαθιά γνώση της νοτροπίας - στάσης ζωής του μέσου Έλληνα σήμερα. Πράγματι, οι πολύτεκνοι -σαν ζευγάρι- είναι και πριν την πολυτεκνία και μετά πιο δραστήριοι... :)
Βέβαια, και πάλι ο ένας από τους δύο μπορεί να είναι στη λούφα και ο άλλος ο δραστήριος. ;D
Πιστεύω να εμβάθυνα περισότερο συνάδελφε... :D

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:35:45 πμ »
Σε κανένα άλλο φορέα του δημοσίου δε διορίζονται οι πολύτεκνοι μόνο με την ιδιότητα αυτή.πχ. οι γιατροί στο ΕΣΥ ,οι δικαστικοί. Αφού η Πολιτεία ήθελε να δείξει πως είναι τάχα κράτος δικαίου ,σς τους έβαζε στο δημόσιο(ΔΕΗ,ΟΤΕ,Δήμους) κι όπου αλλού ήθελε.Όταν η άλλη για 15 χρόνια έπλενε πιάτα στο σπίτι της και μετά κάνει κατεύθυνση στη γ' λυκείου ,νομίζω πως τα σχόλια περιττεύουν. Γιαννάκου θα μείνεις στην ιστορία με τα πιο μελανά χρώματα. >:(
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:54:08 πμ »
η αληθεια ειναι οτι καναμε καποιες περιπτωσεις ως τον κανονα. ΔΕΝ ειναι ολοι οι πολυτεκνοι ετσι, οπως και ΔΕΝ ειναι ολοι οι αλλοι (οι μη πολυτεκνοι) συνεπεις στις υποχρεωσεις τους.
και για να το παω ενα βημα πιο κατω, ΑΝ ειναι να κατηγορησω (προσωπικα μιλαω)μεταξυ 2 καποιον για λουφα, αυτος ΔΕΝ θα ειναι ο πολυτεκνος, αλλα ο αλλος ο μη πολυτεκνος. χωρις ελαφρυντικα και χωρις αναισθητικο!  ;D
Κατηγορω λοιπον πιο πολυ αυτον που καταφερετε εναντιον των πολυτεκνων και χαρακτηριζω τον ιδιο ως περισσοτερο λουφαδορο, γιατι απλα δεν μπορει να κανει ....λουφα!
Εδω λουφαδόρος.
Το να ζηταω το αυτονόητο (ισονομια στον χωρο εργασιας) ειναι γιατι θελω να λουφαρω κ δεν μπορω;
Ρουσσώ;Καντ;Φρόυντ;
Επιστημονικα τεκμηριωμενες απαντησεις -σχολια επιπεδου παραδοσιακου καφενε.
Οσο για την πολυτεκνη παραπάνω:κανε οτι θες στο σπίτι σου αλλα στο σχολείοδεν εχεις να κανεις με τα παιδια σου αλλα με αλλους ενηλικες που ΜΠΟΡΕΙ να εχουν αλλα προβληματα και να μην εχουν τις δικες σας πολυτελειες.Εσυ μπορει να σεβεσαι τον συναδελφο (οπως δεν εκαναν οι ηλεκτρολόγοι του ομολογουμενος τραβηγμενου παραδειγματος -τρεις σε εργαστηρια των 5 παιδιων- ) αλλα μετα απο 8 χρονια κ 9 σχολεια κατι μπορω να πω κ εγω για το θεμα
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 245
Σύνολο: 246

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.