*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη στήριξη  (Αναγνώστηκε 103224 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 09:40:56 μμ »
Το αν θα βγαίνει το παιδί από την τάξη και πότε θα γίνεται αυτό είναι καθαρά στη δική σου κρίση.

Θεωρώ ότι υπάρχουν φορές που θα χρειάζεται να βγείτε για αποφόρτιση ή για να κάνετε μια άλλη δραστηριότητα την ώρα π.χ. που η τάξη κάνει μια δύσκολη δραστηριότητα μαθηματικών....

Γενικά, στην ΕΑ δεν υπάρχουν στεγανά. Δεν υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αυτό και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να γίνει το άλλο. Ανάλογα με την περίπτωση, με την ώρα, με τη μέρα.....κρίνεις και πράττεις
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 05:18:00 μμ »
θα κάνω αναφορά. με γράφουν όλοι. και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. δουλεύω στην παράλληλη στήριξη και σχολική σύμβουλος γενικής αγωγής λέει να είμαι έξω από την τάξη στις οργανωμένες!! είναι δυνατόν? είμαι υπεύθυνη για 2 παιδιά σε διαφορετικά τμήματα! για αν μην παίρνουν άτομα με βάλανε σε 2 παιδιά. άλλες συνάδελφοι πηγαίνουν 2 μέρες στο ένα νηπιαγωγείο και 2 μέρες σε άλλο.

περιμένουν να είμαι αποτελεσματική? δεν υπάρχει ίχνος υλικού και πληρώνω από την τσέπη μου! που θα πάει αυτό? πώς θα βγει η χρονιά? ούτε καβαλέτο, ούτε τέμπερες. μόνο πλαστελίνες και χαρτόνια έχει και σε αυτά δεν έχω πρόσβαση, είναι κρυμμένα. Λεφτά υπάρχουν, αλλά δε θέλουν να μου δώσουν.

Παίρνω τη σχολικη σύμβουλο ειδικής την οποία ψάχνω μια εβδομάδα! την παίρνω τηλέφωνο και έλειπε, τους λέω επείγει, το θέμα είναι σοβαρό (ήθελα να της πω ότι είμαι εκτός τάξης, με διώχνουν οι συνέδελφοι). Δεν μου έδιναν το τηλέφωνο της το κινητό για να της μιλήσω, μου λένε μπορεί να είσαι μητέρα και να την ενοχλήσεις .Δεν με παίρνει τηλέφωνο.  Μετά τη δουλειά ταξιδεύω. Ξαναπήρα απόγευμα τηλέφωνο και μου λέει....είμαι εκτός ωραρίου πάρε με άλλη φορά!!!! Κουφάθηκα! Δηλαδή ποιος θα μου δώσει σημασία?

Μίλησα και με το ΚΕΔΔΥ. Αδιαφορούν. Δεν ήξεραν ούτε να αξιολογήσουν τον ένα μαθητή με αυτισμό χαμηλής λειτουργικότητας! Τι να κάνω??Έχω νευριάσει!


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 05:51:19 μμ »
Ζόρικη η περίπτωση σου.....

Εγώ θα ζητούσα να έμπαιναν τα παιδιά στην ίδια τάξη ώστε να μπορείς να στηρίξεις ταυτόχρονα και τα 2. ΕΠίσης, το αν θα βγεις ή όχι στις οργανωμένες το κ΄ρινεις εσύ. Αν δεν μπορούν να ακολουθήσουν το π΄ρογραμμα, μπορείς να τα βγάλεις έξω (ή και τα 2 ή ένα μόνο του) και να δουλέψεις ατομικά ή με τα δύο σε κάτι άλλο.

Από το ΚΕΔΔΥ δεν μπορούν να επιβάλλουν κάτι στις συναδέλφους. Μπορούν να ενημερώσουν για την ΠΣ. Η σύμβουλος γενικής δεν έχει καμία δουλειά να παρέμβει. Η σύμβουλος ΕΑ μπορεί να πει πώς πρέπει να δουλεύουν, αλλά πάλι δεν μπορεί να επιβάλλει κάτι. Γενικά είναι πολύ ρευστά όλα....

Εγώ θα σε συμβούλευα  να κάνεις ένα έγγραφο προς  το σύμβουλο ΕΑ, όπου θα ζητάς να πάρεις απαντήσεις σε συγκεκριμένα ερωτήματα, π.χ. "οφείλω να βγαίνω από την τάξη στις οργανωμένες δραστηριότητες;" κλπ και να ζητήσεις συγκεκριμένες απαντήσεις εγγράφως και όχι παραπομπή στη νομοθεσία της ΠΣ....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 10:17:49 μμ »
ακριβώς. αυτό θέλω κι εγώ να μου απαντήσουν εγγράφως.

Μα ζήτησα από την πρώτη στιγμή να τα έχω μαζί τα παιδιά (να τα ενώσω) αλλά μου το αρνούνται! Με αναγκάζουν να είμαι και με τα δύο παιδιά ταυτόχρονα έξω ενώ είναι διαφορετικές οι ανάγκες τους!! Εγώ δεν θα έβγαινα καθόλου έξω. μπορούμε να δουλέψουμε μέσα στην τάξη αλλά δεν μας θέλουν (τους ενοχλούν οι μαθητές, μου το έχουν πει ξεκάθαρα).

Υπάρχει κι άλλο θέμα. Ο ένας χώρος είναι μικρός ( 10 τετραγωνικά με 12 μαθητές) και ο άλλος με 22 μαθητές και χαοτικός, μη οριοθετημένος. Δεν υπάρχουν γωνιές (πρώτη φορά το βλέπω αυτό)!!!Ούτε υλικά.

Αρα, απόψεις νηπιαγωγών χάλια.
Κεδδδυ αδιάφορο.
σχολικοί σύμβουλοι αδιάφοροι
υλικά ανύπαρκτα
γωνιές όχι
χώρος τραγικός
δλυο τμήματα

Τι κάνω :
πληρώνω από την τσέπη μου
με στέλνουν στην κουζίνα για μάθημα   
πάω εκ περιτροπής στις ελεύθερες στα δύο τμήματα.

Ποιος είναι ευχαριστημένος? ΚΑΝΕΝΑΣ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 11:39:14 μμ »
είμαι συνάδελφος αλλά όχι της ειδικής . Στο νηπιαγωγείο ο γιος μου είχε συμμαθητές ( 3-4 ) που είχαν την παράλληλη στήριξη , ταυτόχρονο μέσα στην τάξη  την περισσότερη ώρα , γιατί είναι σημαντικό τα παιδιά να κατανοήσουν και να αγκαλιάσουν την διαφορετικότητα .  θα κάνεις αυτό που είναι καλύτερο κατά την γνώμη σου  . Εαν πρέπει να είσαι μέσα στην τάξη θα είσαι εκεί . Αν δεν το επιθυμούν οι δασκάλες , να σου το τεκμηριώσουν γραπτώς . Για τα υλικά , μίλα με τους γονείς των παιδιών , να ασκήσουν και εκείνοι πίεση  ( συνήθως τα υλικά τα αγοράζουν οι γονείς  ή ο σύλλογος γονέων ) . Πλέον , ότι ενέργειες κάνεις θα τις κάνεις γραπτώς και θα κρατάς αντίγραφα : γραπτώς στείλε τις ερωτήσεις σου στην σύμβουλο με κοινοποίηση προς τον προϊστάμενο διεύθυνσης ( ή όποιος είναι πάνω   από την σύμβουλο )  . Τα παιδιά που έχεις αναλάβει είναι πολύ πιο σημαντικά από το να ξεβολευτούν μερικοί . Πιθανών να μη σε θέλουν μέσα στην τάξη γιατί δεν θέλουν να βλέπεις την μη-δουλεία που κάνουν . Βρες σε φορουν άλλους νηπιαγωγούς ή ειδικής αγωγής να σε κατατοπίσουν .

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:13:03 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.Ήθελα να ρωτήσω,εάν ο μαθητής της παράλληλης δεν πηγαίνει στην εκδρομή του σχολείου,ο εκπαιδευτικός της παράλληλης στήριξης ειναι υποχρεωμένος να πάει ή απαλλάσσεται από τα καθήκοντά του;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:38:43 πμ »
Γεια σας συνάδελφοι.Ήθελα να ρωτήσω,εάν ο μαθητής της παράλληλης δεν πηγαίνει στην εκδρομή του σχολείου,ο εκπαιδευτικός της παράλληλης στήριξης ειναι υποχρεωμένος να πάει ή απαλλάσσεται από τα καθήκοντά του;
Ευχαριστώ!

όταν ο μαθητής σου είναι άρρωστος δεν πας σχολείο ? νομίζω πας
είτε έχεις 1 μαθητή είτε έχεις 200 μαθητές είτε απλά δεν έχεις κανέναν μαθητή και κάνεις γραμματειακή δεν παύεις να είσαι μέλος του συλλόγου διδασκόντων όπου σύμφωνα με την νομοθεσία κάθε μέλος συνοδεύει κανονικά στις εκδρομές όπως και να έχει

αυτό πιστεύω

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 16, 2014, 11:29:42 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.Ήθελα να ρωτήσω,εάν ο μαθητής της παράλληλης δεν πηγαίνει στην εκδρομή του σχολείου,ο εκπαιδευτικός της παράλληλης στήριξης ειναι υποχρεωμένος να πάει ή απαλλάσσεται από τα καθήκοντά του;
Ευχαριστώ!

Εμένα που μου έτυχε, έκανα μάθημα με το μαθητή μου μόνοι μας στην τάξη, όσο οι άλλοι ήταν στην εκδρομή. Παράνομα βέβαια, καθώς ο μαθητής είναι υποχρεωμένος να ακολουθεί την ζωή της τάξης.
Όπως επίσης έτυχε να μην πάει ο μαθητής στο σχολείο λόγω αρρώστιας και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάω στο σχολείο, τι να έκανα άλλωστε; Η συνάδελφός μου είχε όλα τα υπόλοιπα παιδιά και εγώ ήμουν υπεύθυνη μόνο για το ένα το παιδί, οπότε αν έλειπε αυτό, εγώ τι να έκανα; Δεν νιώθουν άνετα οι συνάδελφοι αν κάθεσαι και παρακολουθείς απλά χωρίς να έχεις καμιά δουλειά να κάνεις.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 17, 2014, 09:53:53 πμ »
όταν ο μαθητής σου είναι άρρωστος δεν πας σχολείο ? νομίζω πας
είτε έχεις 1 μαθητή είτε έχεις 200 μαθητές είτε απλά δεν έχεις κανέναν μαθητή και κάνεις γραμματειακή δεν παύεις να είσαι μέλος του συλλόγου διδασκόντων όπου σύμφωνα με την νομοθεσία κάθε μέλος συνοδεύει κανονικά στις εκδρομές όπως και να έχει

αυτό πιστεύω
Φυσικά κ πάω,έχει τύχει όμως ο ένας διευθυντης να μου πει να φύγω,ενώ ο άλλος όταν έλειπε η καθηγήτρια της τάξης με έβαλε να την αντικαταστήσω,πράγμα παράνομο,αφού εγώ εχω υπ'ευθύνη μου εναν μαθητή κ όχι μια τάξη.Γενικά,δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο κ ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει.

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράλληλη στήριξη από μόνιμη εκπαιδευτικό
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:25:28 μμ »
Γεια σας. Είμαι μόνιμη νηπιαγωγός σε τμήμα ένταξης νηπιαγωγείου. Μήπως γνωρίζετε εάν μπορώ να αποσπαστώ για την επόμενη σχολική χρονιά σε άλλο νηπιαγωγείο, το οποίο δεν έχει τμήμα ένταξης, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί νηπιαγωγό για μια παράλληλη που εγκρίθηκε αυτές τις μέρες από το ΚΕΔΔΥ; Μήπως δηλ. στις παράλληλες προτιμώνται πάντα αναπληρώτριες ΕΣΠΑ; Όταν πριν από χρόνια ρώτησα αυτό το πράγμα στο υπουργείο, δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Μου είπαν δηλ. ότι ο νόμος δεν μου απαγορεύει να αποσπαστώ σε παράλληλη, αλλά στην πράξη παίρνουν μόνο ΕΣΠΑ και ότι ο κατά τόπους διευθυντής εκπαίδευσης είναι αυτός που αποφασίζει. Όποιος ξέρει σίγουρα, ας μου απαντήσει, παρακαλώ πολύ. Σας θυμίζω ότι, εάν αποσπαστώ σε παράλληλη, δεν επιβαρύνω τον κρατικό προϋπολογισμό, αφού στην οργανική μου θέση (στο Τμήμα Ένταξης) μπορεί να έρθει κάλλιστα αναπληρωτής ΕΣΠΑ. Όπου κι αν ρωτήσω, οι απαντήσεις είναι συγκεχυμένες, σαν να μην θέλουν να ενημερώσουν. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 03, 2014, 03:01:04 μμ »
Αυτό που ξέρω κι εγώ είναι ότι παίρνουν από ΕΣΠΑ για παράλληλη. Οι μόνιμες πηγαίνουν σε τμήματα ενταξης ή σε ειδικα σχολεία γιατί έχουν προτεραιότητα. οι τοποθετήσεις σε παράλληλη γίνονται πιο μετά.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη από μόνιμη εκπαιδευτικό
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 03, 2014, 04:39:12 μμ »
Γεια σας. Είμαι μόνιμη νηπιαγωγός σε τμήμα ένταξης νηπιαγωγείου. Μήπως γνωρίζετε εάν μπορώ να αποσπαστώ για την επόμενη σχολική χρονιά σε άλλο νηπιαγωγείο, το οποίο δεν έχει τμήμα ένταξης, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί νηπιαγωγό για μια παράλληλη που εγκρίθηκε αυτές τις μέρες από το ΚΕΔΔΥ; Μήπως δηλ. στις παράλληλες προτιμώνται πάντα αναπληρώτριες ΕΣΠΑ; Όταν πριν από χρόνια ρώτησα αυτό το πράγμα στο υπουργείο, δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Μου είπαν δηλ. ότι ο νόμος δεν μου απαγορεύει να αποσπαστώ σε παράλληλη, αλλά στην πράξη παίρνουν μόνο ΕΣΠΑ και ότι ο κατά τόπους διευθυντής εκπαίδευσης είναι αυτός που αποφασίζει. Όποιος ξέρει σίγουρα, ας μου απαντήσει, παρακαλώ πολύ. Σας θυμίζω ότι, εάν αποσπαστώ σε παράλληλη, δεν επιβαρύνω τον κρατικό προϋπολογισμό, αφού στην οργανική μου θέση (στο Τμήμα Ένταξης) μπορεί να έρθει κάλλιστα αναπληρωτής ΕΣΠΑ. Όπου κι αν ρωτήσω, οι απαντήσεις είναι συγκεχυμένες, σαν να μην θέλουν να ενημερώσουν. Ευχαριστώ.

γεια σου κ σένα!
1) οι παράλληλες εγκρίνονται από το υπουργείο και μόνο!! το κεδδυ κανει μονο εισήγηση και τα χαρτια διαβιβάζονται μέσω της δ/νσης στο υπουργείο (το οποίο 8α αλλάξει με το νέο νόμο, θα αποστέλλονται μέσω περιφερειακής δ/νσης)
Επίσης, το γεγονός ότι γίνεται εισήγηση και έγκριση εν τέλει απο το υπουργείο, δε σημαίνει απαραίτητα οτι και θα υλοποιηθεί! Πιο συγκεκριμένα, περυσι εγκρίθηκαν όλες ΑΛΛΑ έστειλαν εκπαιδευτικούς για λίγες, οπότε, τι να την κάνεις την έγκριση, το θέμα είναι ΚΑΙ η υλοποίηση. Φέτος υλοποιήθηκαν πολύ περισσότερες λόγω έσπα και μόνο..
2) Σε παράλληλη στήριξη τοποθετούνται μονο αναπληρωτές. Συμβαίνει όμως σε πολλές δ/νσεις να τοποθετούνται μόνιμοι παρατυπα.
Κοντολογίς, δεν ξέρεις αν θα πάρει (ή θα υλοποιηθεί) παράλληλη κάποιος (εκτός αν πρόκειται για αισθητηριακά προβλήματα) και, τυπικά, δε μπορείς ως μόνιμη να μπεις σε παράλληλη.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 03, 2014, 05:36:50 μμ »
Δεν ξέρεις επίσης πότε θα έρθει η έγκριση.
Δεν έρχονται όλες μαζί.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 04, 2014, 01:46:10 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 286
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.