*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη στήριξη  (Αναγνώστηκε 103359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kat_ste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 10:50:08 μμ »
Γεια σας,

Γνωρίζει κανείς πως γίνεται η επιλογή στην παράλληλη στήριξη?? Είμαι ΠΕ 02.50....έχω βάλει μόνο το κουτάκι της παράλληλης και της braille.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 02:51:20 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:29:40 πμ »
Όταν βγει η φάση της παράλληλης, που ακόμα δεν έχει βγει, θα πάρουν. Όσο για την επιλογή, εξαρτάται από τις θέσεις που δίνουν. Αν δώσουν  Χ αριθμό braille, θα πάρουν τους πρώτους Χ που έχουν δηλώσει braille. Άλλη απορία;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 02:51:27 μμ από Lucinda »
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 12:01:11 πμ »
Τελικά η παράλληλη δεν καλύπτεται μονο μεσω ΕΣΠΑ αλλα και απο τον κρατικό προυπολογισμο.Σωστα?
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 01:09:53 πμ »
Νομίζω ότι η παράλληλη και τα ΖΕΠ είναι μόνο ΕΣΠΑ. Αλλά δεν παίρνω όρκο..
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 09:16:36 πμ »
φωτοτυπια με πλαγιες γραμμες ή Τ ή Π κτλ. για να γεμισει τον χρονο που ετοιμαζει τα τετραδια της αντιγραφης. Μετα την Α4 κανουν αντιγραφη στο τετραδιο. Χτες και σημερα τα εδωσε σε μορφη ζωγραφιας. Στην αρχη ο γιος μου ηταν ενθουσιασμενος μετα τον εβαλε να καθεται μονος επειδη ηταν ζωηρος και αυτος εχει αντιδρασει ασχημα. Σημερα η δασκαλα μου λεει κατι πρεπει να κανουμε γιατι δεν τον νοιαζει τιποτα και για δευτερη φορα μου ειπε οτι ειναι υπερκινητικος.
καλημερα ,το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα με μια δασκαλα στη Α δημοτικου του γιου μου..το τραγικο ειναι οτι εγω ειμαι ειδικη παιδαγωγος ,χωρις να της το εχω πει , [ουτε καν της το ανεφερα ολη την υπολοιπη χρονια ]αλλα γενικα ηταν κακοδιαθετη.Προσεξε να μη σε παρει απο κατω και σε πεισει για αυτα που λεει ,αν υπηρχε ΔΕΠΥ θα ειχε διαγνωσθει πιο πριν στο νηπιαγωγειο..ΕΣΥ θα της  λες υπομονη ,υπομονη μεχρι να προσαρμοσθει τι παιδι....
και αστη αυτη να  λεει ..

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 05:29:59 μμ »
Νομίζω ότι η παράλληλη και τα ΖΕΠ είναι μόνο ΕΣΠΑ. Αλλά δεν παίρνω όρκο..

Και γω ετσι νομιζα αλλα αν δεις και στην α φαση π.χ. φιλολογων εχουν καλεσει braille και νοηματική.Αυτά καποια ειναι για παραλληλη.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 07:37:33 μμ »
Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα γιατί εργάστηκα στην παράλληλη και είχα διάφορες απορίες στην πράξη τις οποίες έλυνα με διαρκή μελέτη και αναζήτηση. Σε αυτό το θέμα θα πρότεινα σε όσους εργάζονται στην παράλληλη στήριξη να ανταλλάσουν απόψεις αλλά και να θέτουν τους προβληματισμούς τους....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 12:06:30 πμ από mariadrd »

Αποσυνδεδεμένος soffil90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:01:27 μμ »
Καλησπερα. Θελω να κανω μια ερωτηση. Θελω να εργαστω ως παραλληλη στηριξη σε ενα παιδακι, με ιδιωτικη πρωτοβουλια( δηλ. θα με πληρωνουν οι ιδιοι οι γονεις). Μηπως γνωριζετε τι χαρτια θα πρεπει να βγαλω απο το υπουργειο κ τι δικαιολογητικα χρειαζεται;
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 02:04:54 μμ »
Καλησπερα. Θελω να κανω μια ερωτηση. Θελω να εργαστω ως παραλληλη στηριξη σε ενα παιδακι, με ιδιωτικη πρωτοβουλια( δηλ. θα με πληρωνουν οι ιδιοι οι γονεις). Μηπως γνωριζετε τι χαρτια θα πρεπει να βγαλω απο το υπουργειο κ τι δικαιολογητικα χρειαζεται;
Ευχαριστω

Καλησπέρα, καλή αρχή!

Παράλληλη στήριξη αυτιστικών μαθητών
Αρ.Πρωτ.66606/Γ6/14-06-2011/ΥΠΔΒΜΘ
ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
ΤΜΗΜΑ Γ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ - ΜΕΣΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
Email: t08dea3@ypepth.gr
Πληροφορίες: Π. Γκίκα
Τηλέφωνο: 210 3442929
Fax: 210 3442182
Θέμα: «Παράλληλη στήριξη αυτιστικών μαθητών»
Σύμφωνα με το άρθρο 7 § 4 εδαφ. γ' "Η παράλληλη στήριξη των αυτιστικών μαθητών μπορεί να υλοποιείται και από ειδικό βοηθό που εισηγείται και διαθέτει η οικογένεια του μαθητή, κατόπιν σύμφωνης γνώμης του Διευθυντή της Σχολικής μονάδας και του Συλλόγου Διδασκόντων ".
Απαραίτητες προϋποθέσεις για την έγκριση της παράλληλης στήριξης των αυτιστικών μαθητών από ειδικά βοηθό (ιδιώτη) είναι:
1. Γνωμάτευση και πρόταση παροχής παράλληλης στήριξης από το οικείο ΚΕΔΔΥ , δηλαδή το ΚΕΔΔΥ της περιοχής του σχολείου φοίτησης του μαθητή {άρθρο 6 § 1 εδαφ, β' του ν.3699/2008 την παράλληλη στήριξη εισηγείται αποκλειστικά το οικείο ΚΕΔΔΥ).
2. Αίτηση του γονέα ή κηδεμόνα προς τη Διεύθυνση του Σχολείου.
3. Βιογραφικό και Ποινικό Μητρώο του προτεινόμενου από την οικογένεια του μαθητή για την υλοποίηση της ιδιωτικής παράλληλης στήριξης.
4. Σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή του Σχολείου φοίτησης και του Συλλόγου Διδασκόντων.
Σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο δεν τίθεται προθεσμία για την έγκριση της ιδιωτικής παράλληλης στήριξης και ο Διευθυντής του Σχολείου Θα πρέπει να γνωστοποιεί την ύπαρξη του ιδιώτη ειδικού βοηθού στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης που υπάγεται το σχολείο φοίτησης του μαθητή.
Προσοχή!
Ο ειδικός βοηθός που εισηγείται και διαθέτει η οικογένεια του μαθητή προβλέπεται από το νόμο μόνο για τους αυτιστικούς μαθητές,
δεν προβλέπεται για άλλες περιπτώσεις αναπηρίας και ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών ούτε για τη βοήθεια μαθητών που δεν αυτοεξυπηρετούνται.
Για τις περιπτώσεις αυτές στήριξη παρέχεται μόνο από εκπαιδευτικό ή ειδικό βοηθητικό προσωπικό του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις (εγκύκλιος αριθμ. πρωτ. 61660/Γ6/31-05-2011).
Ο Διευθυντής της Δ/νσης Ειδικής Αγωγής
Γεώργιος Αλεβίζος

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:06:12 μμ »
Μήπως έχετε κάποια νεότερη πληροφόρηση για το πότε θα πάρουν δασκάλους για παράλληλη στήριξη; Άκουσα κάτι για Νοέμβριο, ισχύει;
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:23:07 μμ »
καλημερα ,το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα με μια δασκαλα στη Α δημοτικου του γιου μου..το τραγικο ειναι οτι εγω ειμαι ειδικη παιδαγωγος ,χωρις να της το εχω πει , [ουτε καν της το ανεφερα ολη την υπολοιπη χρονια ]αλλα γενικα ηταν κακοδιαθετη.Προσεξε να μη σε παρει απο κατω και σε πεισει για αυτα που λεει ,αν υπηρχε ΔΕΠΥ θα ειχε διαγνωσθει πιο πριν στο νηπιαγωγειο..ΕΣΥ θα της  λες υπομονη ,υπομονη μεχρι να προσαρμοσθει τι παιδι....
και αστη αυτη να  λεει ..

Μόνο με υπομονή δε λύνονται τα προβλήματα! Ίσα-ίσα αν κιόλας αυτή δεν υπάρχει (πολυπληθή τμήματα, ελλείψεις εκπαιδευτικών κλπ κλπ) τότε τα πράγματα γίνονται πολύ πολύ δύσκολα για το παιδί. Ας μη παίρνουν κάποια πράγματα αψήφιστα οι γονείς, ιδιαίτερα αυτές τις δύσκολες εποχές του μνημονίου!
Τέλος, έχω δει διαγνώσεις ΔΕΠΥ και στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού.
Αυτά! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 06:07:15 μμ »
Γεια σας. Απευθύνομαι στις νηπιαγωγούς παράλληλης στήριξης και σε όσους θα ήθελαν να μου απαντήσουν. Βγαίνετε από την τάξη για να κάνετε "μάθημα" στους μαθητές σας? Με αναγκάζει η νηπιαγωγός της γενικής αγωγής  να βγαίνω από την τάξη ενώ δεν θέλω γιατί την ενοχλεί ο μαθητής μου. Να βγαίνω όσο διαρκούν οι οργανωμένες, μου λέει. Αλλά το τραβάει πάρα πολύ, τα κρατάει τα παιδιά 2,5 ώρες για οργανωμένες. Πώς να της το θέσω? Μου λένε ότι μέχρι και η σύμβουλος γενικής αγωγής αυτό λέει να κάνω. Να απευθυνθώ στο δ/ντη εκπαίδευσης?

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:04:50 μμ »
Γεια σας. Απευθύνομαι στις νηπιαγωγούς παράλληλης στήριξης και σε όσους θα ήθελαν να μου απαντήσουν. Βγαίνετε από την τάξη για να κάνετε "μάθημα" στους μαθητές σας? Με αναγκάζει η νηπιαγωγός της γενικής αγωγής  να βγαίνω από την τάξη ενώ δεν θέλω γιατί την ενοχλεί ο μαθητής μου. Να βγαίνω όσο διαρκούν οι οργανωμένες, μου λέει. Αλλά το τραβάει πάρα πολύ, τα κρατάει τα παιδιά 2,5 ώρες για οργανωμένες. Πώς να της το θέσω? Μου λένε ότι μέχρι και η σύμβουλος γενικής αγωγής αυτό λέει να κάνω. Να απευθυνθώ στο δ/ντη εκπαίδευσης?

Ενημέρωσε τον/τη σύμβουλο ειδικής αγωγής της περιφέρειας που έχεις προσληφθεί.Ο σύμβουλος γενικής αγωγης και ο διευθυντής εκπαίδευσης δε νομίζω ότι μπορούν να σου υποδείξουν τι θα κάνεις. Και γενικά μην κάνεις ό,τι σου υποδεικνύεται προφορικά απο τον οποιονδηποτε.Η φιλοσοφία της παράλληλης είναι ο μαθητής να βρίσκεται στην τάξη είτε ενοχλεί είτε όχι. Επίσης, αν δυσκολευτείς να κλείσεις ραντεβού με το σύμβουλο ε.α., μπορείς να πας μια βόλτα απο το ΚΕΔΔΥ και να συζητήσεις τυχόν προβλήματα που έχεις. Μην ψαρώνεις με όσα σου λένε, διότι αν δεν κάνεις όσα προβλέπονται στο καθηκοντολόγιό σου, εσύ θα βρεθείς εκτεθειμένη και όχι η νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:13:33 μμ »
Επιπλέον, αν χρειαστεί , βγάζεις το παιδί από την τάξη μόνο για λίγες ώρες, μόνο όταν εξυπηρετούνται οι ανάγκες του και φυσικά κατόπιν τεκμηριωμένης έγκρισης απο σύμβουλο ε.α. και ενυπόγραφης άδειας απο τους γονείς. Στόχος είναι η ένταξη, απλώς αυτή μπορεί να γίνει σταδιακά, αν έχεις δύσκολη περίπτωση.Πάντως μην βάζεις το "μάθημα" σε εισαγωγικά...μπορείς να κάνεις πολύ καλή και σοβαρή δουλειά και εκτός τάξης για κάποιες ώρες...Ελπίζω να βοήθησα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.