*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη στήριξη  (Αναγνώστηκε 101973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 10:35:38 μμ »
αρα ειναι δικη μου επιλογη το τι θα κανω.σωστα;δεν μπορουν με το ετσι θελω να μου πουν να παω εκδρομη.

Συμφωνα με το νομο ο εκπαιδειυτικος δευει το παιδι σε ολες τις εκδηλωσεις της σχολοκης ζωης. Αν εισαι σε 3 σχολεια την ιδια μερα, υποθετω οτι πας στην εκρομη για καποιες ωρες και μετα φευγεις. Η συννενοουνται οι διευθυντες και πας στην εκδρομη ( δεν ειναι μονο για την αυτοεξυπηρετηση που πρεπει να εισαι, αλλα για την κοινωνικοποιηση και την αποφυγη πιθανων κινδυνων)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:50 »

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #127 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 01:58:50 πμ »
Καλησπέρα.Είμαι φιλόλογος Και με κάλεσαν  πρώτη φορά στην παράλληλη με μειωμένο .Έχω πελαγώσει.Πώς λειτουργεί στην πράξη;Σου αναθέτουν ένα παιδι;Σε ένα σχολειο;Κατα τη διάρκεια όλων των φιλολογικών μαθημάτων ή ορισμένων;Κάθε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη .

Αποσυνδεδεμένος ntinaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #128 στις: Μάρτιος 04, 2017, 02:13:11 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο δάσκαλος της παράλληλης στήριξης, έχει το δικαίωμα να μιλάει ο ίδιος στους γονείς του παιδιού που έχει αναλάβει ή πρέπει να παρευρίσκονται πάντα η διεύθυνση και η δασκάλα της τάξης. Όποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει ας μου απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος steliosnats

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #129 στις: Μάρτιος 15, 2017, 11:30:55 πμ »
Καλησπερα. Να ρωτησω αν ξερει καποιος...σε περιπτωση απουσιας του εκπαιδευτικου παραλληλης στηριξης για 1-2 μερες με αδεια επισημα για λογους αναγκης κλπ κλπ. Τι προβλεπεται για το παιδι;;;; ειναι υποχρεωμενο να ειναι σχολειο;;;;πρεπει να κατσει σπιτι για να γινεται απροσκοπτα το μαθημα;;;;προβλεπεται σε καποια εγκυκλιο κατι;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:50 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #130 στις: Μάρτιος 15, 2017, 01:16:12 μμ »
Καλησπερα. Να ρωτησω αν ξερει καποιος...σε περιπτωση απουσιας του εκπαιδευτικου παραλληλης στηριξης για 1-2 μερες με αδεια επισημα για λογους αναγκης κλπ κλπ. Τι προβλεπεται για το παιδι;;;; ειναι υποχρεωμενο να ειναι σχολειο;;;;πρεπει να κατσει σπιτι για να γινεται απροσκοπτα το μαθημα;;;;προβλεπεται σε καποια εγκυκλιο κατι;;;

Αυτό που προβλέπεται είναι ότι η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική. Άρα, δεν μπορεί να κάτσει παιδί σπίτι του για κανένα λόγο (νόμιμα). Το σχολείο δεν μπορεί να αρνηθεί τη φοίτηση σε κανέναν!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος steliosnats

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #131 στις: Μάρτιος 15, 2017, 09:31:16 μμ »
Λογικο.  Σε ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #132 στις: Μάρτιος 17, 2017, 10:52:30 μμ »
Εδώ είναι το ζητούμενο, η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα;
από την στιγμή που μπορεί να φοιτήσει ο οποιοσδήποτε μαθητής με την οποιαδήποτε δυσκολία στο γενικό σχολείο, δεν είναι προαπαιτούμενο η παράλληλη στήριξη. Οπότε ο μαθητής φοιτά κανονικά και αν έρθει εκπαιδευτικός παράλληλης έχει καλώς αν δεν έρθει έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 05:46:10 μμ »
Παιδιά τι ενέργειες πρέπει να κάνει κάποιος για να γίνει από μειωμένου ωραρίου πλήρους;Διάβασα κάπου χτες πως σχεδόν όλοι οι μειωμένοι θα γίνουν πλήρους.Πρέπει να γίνει αίτηση στο διευθυντή του σχολείου;
Επίσης γνωρίζει κανείς αν μπορούν οι εκπαιδευτικοί που απασχολούνται στη παράλληλη να κάνουν αίτηση και γι ενισχυτική στην γενική όταν βγει;

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 06:48:47 μμ »
Παιδιά τι ενέργειες πρέπει να κάνει κάποιος για να γίνει από μειωμένου ωραρίου πλήρους;Διάβασα κάπου χτες πως σχεδόν όλοι οι μειωμένοι θα γίνουν πλήρους.Πρέπει να γίνει αίτηση στο διευθυντή του σχολείου;
Επίσης γνωρίζει κανείς αν μπορούν οι εκπαιδευτικοί που απασχολούνται στη παράλληλη να κάνουν αίτηση και γι ενισχυτική στην γενική όταν βγει;


Ελεάννα καλησπέρα, ήμουν παράλληλη την πρώτη φορά που διορίστηκα το χειμώνα του 2016, πίεζα από την αρχή τους 2 διευθυντές στα σχολεία που ήμουν τοποθετημένη (έκανα και 200 χιλιόμετρα τη μέρα με κτελ, οπότε ήθελα οπωσδήποτε το πλήρες ωράριο). Συναντήθηκα και με τον Σύμβουλο ειδικής αγωγής και του το ζήτησα επίσης. Εν τέλει, μετά από 2 εβδομάδες έγινα πλήρους ωραρίου με τις εισηγήσεις τους και μαζί με εμένα και άλλες 5 συναδέλφισσες, που δεν είχαν κινηθεί καθόλου. Εσύ πίεσε λίγο την κατάσταση και νομίζω πως σύντομα θα σε αναβαθμίσουν! Με το καλό!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 06:54:18 μμ »
Εδώ είναι το ζητούμενο, η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα;
από την στιγμή που μπορεί να φοιτήσει ο οποιοσδήποτε μαθητής με την οποιαδήποτε δυσκολία στο γενικό σχολείο, δεν είναι προαπαιτούμενο η παράλληλη στήριξη. Οπότε ο μαθητής φοιτά κανονικά και αν έρθει εκπαιδευτικός παράλληλης έχει καλώς αν δεν έρθει έχει ο Θεός.

Καλησπέρα Kinegiros, γνωρίζοντας ότι σε πολλές περιπτώσεις έχεις έγκυρες ειδήσεις, μήπως ξέρεις περίπου πότε θα γίνει η Β΄φάση ειδικής στη δευτεροβάθμια; Για την παράλληλη λένε για 1 Νοεμβρίου... Αλλά για ΣΜΕΑΕ και ΤΕ;Ευχαριστώ πολύ!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 11:54:05 μμ »
Ίσως χαζή ερώτηση αλλά στη σύμβαση που υπογράφουμε το ποσό που λέει πως θα πληρωνόμαστε μεικτά περιλαμβάνει και τις εργοδοτικές εισφορές; Επίσης αν κανείς έλαβε το μεταπτυχιακό του μετά την πρόσληψη του θα πρέπει να περιμένει με το νέο έτος να το καταθέσει και θ αλλάξει αμέσως κλιμάκιο η μπορεί όποτε το λάβει;

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 11, 2018, 02:17:12 πμ »
Από το κακο στο χειρότερο... κρίμα να παιδευονται παιδιά και γονείς
https://xenesglosses.eu/2018/04/ksespasma-patera-gia-tin-elleipsi-evaisthisias-tis-dde-chanion-pros-ton-tyflo-gio-tou-pos-tha-dosei-panelladikes-choris-stiriksi/
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 20, 2018, 10:27:24 μμ »
Από το κακο στο χειρότερο... κρίμα να παιδευονται παιδιά και γονείς
https://xenesglosses.eu/2018/04/ksespasma-patera-gia-tin-elleipsi-evaisthisias-tis-dde-chanion-pros-ton-tyflo-gio-tou-pos-tha-dosei-panelladikes-choris-stiriksi/

από την στιγμή που είχε εξαντληθεί ο πίνακα μαθηματικών ειδικής με braile δεν μπορούσε να γίνει τίποτα

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 03:15:41 μμ »
Έχω μία απορία, αν κάποιος γνωρίζει....
Δεν είμαι της ε.α. και είμαι στη β/θμια.
Ένας  εκπαιδευτικός της παράλληλης άλλης ειδικότητας, χωρίς ανάθεση στο μάθημά μου (πχ μαθηματικός, φιλόλογος) έχει δικαίωμα να μπει και να βρίσκεται κοντά στον μαθητή του, μέσα στην ώρα του μαθήματός μου (καλλιτεχνικά); 
Αν ναι, αυτό συμβαίνει για παιδαγωγικούς λόγους (προς όφελος του παιδιού) ή για συμπλήρωση ωραρίου; (από κάπου πρέπει να βρει ώρες); Ποιος το αποφασίζει (διευθυντής/ συντονιστής ε.α/, διάγνωση, ο ίδιος ο εκπαιδευτικός, κάποιος άλλος);
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.