*

Αποστολέας Θέμα: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 106550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 08, 2011, 08:44:18 μμ »
καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αυτή την εποχή είμαι ταμείο ανεργίας αλλά με κάλεσαν για δουλειά θα πρέπει να πάω εγώ να διακόψω το ταμείο στο ΟΑΕΔ ή ταυτόχρονα με την πρόσληψη διακόπτεται από μόνο του?
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:21 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 08, 2011, 08:55:36 μμ »
καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αυτή την εποχή είμαι ταμείο ανεργίας αλλά με κάλεσαν για δουλειά θα πρέπει να πάω εγώ να διακόψω το ταμείο στο ΟΑΕΔ ή ταυτόχρονα με την πρόσληψη διακόπτεται από μόνο του?
Πρέπει να πας με την πρόσληψή σου για να κάνεις διακοπή. Ο ΟΑΕΔ θα δει ακριβώς την ημερομηνία την πρόσληψης και θα σου καταθέσει στο λογαριασμό σου το ποσό που δικαιούσαι για αυτόν τον μήνα. Μην εισπράξεις αυθαίρετα όλο το μηνιάτικο επειδή αν απολυθείς και θέλεις να πάρεις τους υπόλοιπους μήνες δε θα εγκρίνει ο ΟΑΕΔ να πάρεις τη συνέχιση της επιδότησης ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:25:29 πμ »
Καλησπέρα! Προβληματίζομαι σχετικά με το εξής.. Σήμερα έκανα ανάληψη υπηρεσίας και αύριο είναι η ημέρα που κανονικά πληρώνομαι από τον οαεδ για το μήνα Σεπτέμβριο. Μέχρι να τοποθετηθώ σε συγκεκριμένο γραφείο, δεν έχω στα χέρια μου βεβαίωση ανάληψης υπηρεσίας για να κάνω διακοπή στον οαεδ. Σκέφτομαι να πάω αύριο κανονικά και να εισπράξω το επίδομα και να προσκομίσω το χαρτί της διακοπής όταν με το καλό μου το δώσουν. Λέτε να έχω τίποτα μπλεξίματα εφόσον η βεβαίωση θα έχει τη σημερινή ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας ενώ εγώ θα έχω παρουσιαστεί την επόμενη μέρα ως άνεργη?
από την άλλη αν πάω κατευθείαν για διακοπή φοβάμαι οτι θα το χάσω τελείως....
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα! ::) Στην ουσία για μια μέρα είναι το θέμα.. 27 παρουσιάστηκα αλλά 28 παίρνω το επίδομα.. Τί να κάνω?

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν για την διακοπη χρειαζεται βεβαιωση αναληψης υπηρεσιας απο την δευτεροβαθμια δνση η αν χρειαζεται πραξη αναληψης απο το σχολειο Εχω την εντυπωση πως μονο η πραξη αναληψης χρειαζεταιΕυχαριστω

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:31:16 πμ »

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν για την διακοπη χρειαζεται βεβαιωση αναληψης υπηρεσιας απο την δευτεροβαθμια δνση η αν χρειαζεται πραξη αναληψης απο το σχολειο Εχω την εντυπωση πως μονο η πραξη αναληψης χρειαζεταιΕυχαριστω

Εγώ αυτή (από το σχολείο) παρουσίασα στον ΟΑΕΔ και έκανα διακοπή του επιδόματος ανεργίας..

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:21 »

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:41:34 πμ »
 Αυτο που ισχυει ειναι το εξης: 1.  Η παρουσια γινεται απαραιτητα καθε μηνα . Δεν ισχυει πουθενα οτι τα παιρνεις στο τελος.
 2. Οταν αναλαβεις υπηρεσια στελνεις το χαρτι για να γινει η αναστολη του επιδοματος. Μπορεις να το στειλεις σε καποιον συγγενη σου μαζι με μια εξουσιοδοτηση και να παρει τα υπολοιπα.
 3.Το διμηνο ισχυει στην περιπτωση που περασει η μερα που πρεπει να παρουσιαστεις και βρισκεσαι μακρια. Ετσι οταν καποια στιγμη μεσα στο διμηνο βρεθεις στην περιοχη του ΟΑΕΔ που ανηκεις ,να κανεις μονη σου τα χαρτια για να παρεις τα υπολοιπα.

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:31:06 πμ »
Καλημέρα!Μια ερώτηση και από μένα.Μπορώ να πάρω τα χρήματα της τελευταίας δόσης πια(αφού με πήραν ήδη αναπληρώτρια)και να κάνω διακοπή του επιδόματος από τον Οαεδ της περιοχής που μεταφέρθηκα;Η' χρειάζεται να στείλω κάποιον με εξουσιοδότηση να το διακόψει από το κατάστημα που ανήκω;Ευχαριστώ!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:38:05 πμ »
Καλημέρα!Μια ερώτηση και από μένα.Μπορώ να πάρω τα χρήματα της τελευταίας δόσης πια(αφού με πήραν ήδη αναπληρώτρια)και να κάνω διακοπή του επιδόματος από τον Οαεδ της περιοχής που μεταφέρθηκα;Η' χρειάζεται να στείλω κάποιον με εξουσιοδότηση να το διακόψει από το κατάστημα που ανήκω;Ευχαριστώ!

Κανονικά πρέπει να κάνεις τη διακοπή στον ΟΑΕΔ που έχεις εγγραφεί.Αλλά μία φορά μόνο δικαιούσαι να πληρωθείς το επίδομα από ΟΑΕΔ  άλλης περιοχής, δηλαδή να πας στην περιοχή που σε προσέλαβαν και να σου πιστώσουν τα χρήματα.Κάθε χρόνο κάνω εξουσιοδότηση στον πατέρα μου και κάνεις εκείνος τη διακοπή με το χαρτί της πρόσληψης, το οποίο είναι όχι γνήσιο αντίγραφο, αλλά πρωτότυπο και του το στέλνω με courrier.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Στη Δευτεροβάθμια Αθηνών μας έδωσαν να συμπληρώσουμε ένα ειδικό έντυπο που θα το υπογράψουν και θα μας το δώσουν για τη διακοπή επιδόματος του ΟΑΕΔ.Σε άλλες δευτεροβάθμιες που εργάστηκα απλά πήρα την επίσημη πρόσληψη και την κατέθεσα στον ΟΑΕΔ.Ελπίζω να βοήθησα :)

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:21:14 μμ »
Σας παρακαλώ άς με ενημερώσει κάποιος γιατί μέχρι να ξημερώσει να πάω στον Οαεδ θα τρελαθώ.παίρνω για 1η φορά επίδομα και δεν μου είπε κανείς πως πρέπει παρουσιαστώ!! χρειάζεται? τον 1ο μήνα μπήκαν κανονικά.τώρα είδα πως δεν έχουν μπεί...ήταν κανονικά 7/9.τι γίνεται?υπάρχει περίπτωση τα χάσω??  :o

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:33:11 μμ »
νομιζω πως εχεις 1 μηνα περιθωριο να πας στον ΟΑΕΔ απο την ημερομηνια που γραφει η καρτα σου... :)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:46:21 μμ »
Πάντως μην άγχεστε! Μπορείτε να κάνετε διακοπή οπουδήποτε βρίσκεστε κι όχι απαραιτήτως στον ΟΑΕΔ της περιοχής σας. Είναι σίγουρο 100% το έκανα η ίδια πριν από 10 μέρες περίπου.

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:52:42 μμ »
οκ ευχαριστώ....  :D

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:22:36 μμ »
εαν δεν παω να κανω διακοπή επιδόματος
απλα δε παω να παρω αλλα χρηματα απο την ημερα της προσληψης
γνωριζετε εαν θα εχω προβλημα

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:24:31 μμ »
αν δεν ανανεωνεις την καρτα γινεται αυτοματα η διακοπη...αν και εμενα μου ειπαν να την κανω...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Διακοπή επιδόματος ΟΑΕΔ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:26:03 μμ »
αν δεν ανανεωνεις την καρτα γινεται αυτοματα η διακοπη...αν και εμενα μου ειπαν να την κανω...

και μενα μου το ειπαν αλλα δε μπορω να καταλαβω που θα ειναι το επιληψημο απο τη στιγμή που δε θα παρω χρηματα απο τον οαεδ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.