*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65781 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:34:31 μμ »
Να πιέσουν οι συνδικαλιστές σας και η ΟΛΜΕ (εντάξει, εδώ γελάμε βέβαια) να ρυθμιστεί (και να είναι υποχρεωτικά) σε λογικά χρονικά πλαίσια η κάθε συνεδρίαση. Π.χ. 13:30 - 15:00 ή 14:00 - 15:30.
Έτσι, και δεν θα γίνονται εις βάρος των μαθημάτων, και θα περιορίζονται χρονικά, ώστε να είναι ανθρώπινα.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:44:22 μμ από MARKOS »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:48:20 μμ »
Μα κι εμένα το πρόβλημά μου δεν είναι οι συνεδριάσεις εκτός ωραρίου αλλά οι παράλογα πολλές (2 τουλάχιστον το μήνα) που μπορεί να τελειώνουν κατά τις 5.00. Και επιπλέον το εργασιακό μας ωράριο τείνει να γίνει 8.00-2.00 και σα να μην έφταναν όλα αυτά υποχρεωνόμαστε να καλύπτουμε ώρες συναδέλφων που λείπουν με άδεια απασχολώντας τις τάξεις τους. Και φυσικά αυτό σημαίνει υπέρβαση το εβδομαδιαίου διδακτικού μας ωραρίου. Και να την κάνεις μια φορά την εξυπηρέτηση, να κάνεις άλλη μια την υποχώρηση αλλά έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 10:26:02 μμ »
νομίζω θα βρείτε το παρακάτω λινκ ιδιαίτερα διαφωτιστικό
http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/s.d._1340.pdf

πέραν τούτου όμως, να ξεκαθαρίσουμε τα εξής:
1. οι σύλλογοι πραγματοποιούνται εκτός ωρών διδασκαλίας που σημαίνει ότι οι ώρες συμπτίσσονται ώστε να τελειώσει το πρόγραμμα νωρίτερα χωρίς τυπικά να χαθούν οι ώρες
2. δεν υπάρχει περιορισμός στο πόση ώρα θα κρατήσει ένας σύλλογος
3. δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκτάκτων συνεδριάσεων του συλλόγου ( επομένως το σχόλιο "παράλογα πολλές συνεδριάσεις" νομικά δεν υφίσταται - αν και κατανοώ το καθαρά ανθρώπινο σκέλος)
4. το ότι είσαστε απροετοίμαστοι δεν πρέπει να υφίσταται καθώς οι συνεδριάσεις ( ακόμα και οι έκτακτες) πρέπει να έχουν μια διήμερη τουλάχιστον προειδοποίηση ώστε να το γνωρίζουν όλα τα μέλη του συλλόγου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 02:14:31 πμ »
Να τις κανουν Σαββατο πρωι  ;) ή ακομα καλυτερα με το περας το μαθηματων. Στις τραπεζες γιατι καθονται μετα το ωραριο τους ? εκεινοι δεν εχουν ψυχη?...αντε γιατι ολα μονα ζυγα δικα μας....

Αν και δεν μπορεί να συγκριθεί το σχολείο με την τράπεζα, δε νομίζω ότι στις τράπεζες εργάζονται περισσότερο από κανονικό τους ωράριο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 08:23:09 πμ »

Να τις κανουν Σαββατο πρωι  ;) ή ακομα καλυτερα με το περας το μαθηματων. Στις τραπεζες γιατι καθονται μετα το ωραριο τους ? εκεινοι δεν εχουν ψυχη?...αντε γιατι ολα μονα ζυγα δικα μας....

αγαπητέ μου δεν ξερω κανένα απο την τράπεζα να έχει να διορθώσει 180 γραπτά (εκθέσεις τεστακια  διαγωνισματα) για το σαββατοκυριακο. ξεχωριστά οι ασκήσεις και η προετοιμασία των μαθημάτων (και μη μου πεις τα ξέρεις, τι διαβαζεις .... )διδάσκω 20 χρόνια, υπάρχουν 15 διαφορετικά μαθηματα στο γυμνάσιο μόνο και άλλα τοσα στο λύκειο , αλλάζουν συνεχώς τα βιβλία. άλλη δουλεια και προετοιμασία στο σπίτι  κάνει ο φιλόλογος και άλλη ο γυμναστής. άλλη ο ευσυνείδητος και άλλη ο ασυνείδητος.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:03:08 πμ »
Να τις κανουν Σαββατο πρωι  ;) ή ακομα καλυτερα με το περας το μαθηματων. Στις τραπεζες γιατι καθονται μετα το ωραριο τους ? εκεινοι δεν εχουν ψυχη?...αντε γιατι ολα μονα ζυγα δικα μας....

Αν και δεν μπορεί να συγκριθεί το σχολείο με την τράπεζα, δε νομίζω ότι στις τράπεζες εργάζονται περισσότερο από κανονικό τους ωράριο.

μαλλον ΔΕΝ τα ξερεις καθολου καλα.....(τα τραπεζικα εννοω....μη παρεξηγηθω)  ;)

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:14:18 πμ »
και εγώ δεν ξέρω κανέναν στην τράπεζα που να έχει:
2 βδομάδες τα Χριστούγεννα
2 βδομάδες το Πάσχα
Από μέσα Μαίου να πηγαίνει μόνο για 2-3 ώρες στο σχολείο και όχι και καθε μέρα (εξετάσεις)
Ιούλιο-Αύγουστο άδεια (εκτός από 1 μέρα εφημερίας)
πρώτο 15νθήμερο Σεπτέμβρη άντε για 2 ώρες το πολύ και όχι όλοι κάθε μέρα
Αν εχει καλό καιρό να πηγαίνει εκδρομή
Να πηγαίνει 5νθήμερες, 3ήμερες, 2ήμερες, περιβαλλοντικές, επισκέψεις σε μουσεία, θέατρα, ομιλίες κλπ κλπ κλπ

Μια χαρά είμαστε!
Να είστε αισιόδοξοι. Τέτοιες συνθήκες δεν θα βρείτε πουθενά. Δοκιμάστε το.
Όλοι γκρινιάζουν αλλά δεν έχω δει κανέναν να παραιτείται από το σχολείο και να πηγαίνει να δουλέψει σε τράπεζα!
Πηγαίνετε σε μια τράπεζα να δουλέψετε και ελάτε να τα πούμε ξανά εδώ!

Λοιπόν, επειδή ξεφύγαμε, πιστεύω το πιο δίκαιο είναι αυτό με την μείωση της διάρκειας των διδακτικών ωρών ώστε να βγουν 1-2 ώρες στο τέλος.
Βέβαια και εδώ γκρινιάζουμε αν πχ ο σύλλογος ξεκινήσει στις 1. Λέμε γιατί όχι στις 11 για αν την κοπανήσουμε;
Α μια τράπεζα μας χρειάζεται!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:28:11 πμ »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Ο εκπαιδευτικός έχει την δυνατότητα να αράξει περισσότερο από πολλούς άλλους τομείς. Σκέφτομαι να το κάνω και εγώ έτσι. Μόνο που μου τα χαλάνε με την αξιολόγηση τώρα. Τι να κάνω...
Το βρήκα! Θα πλακωθώ και εγώ στα ιδιαίτερα και τον χρόνο εξωδιδακτικής προετοιμασίας θα τον υπολογίζω στην προετοιμασία για τα ιδιαίτερα και όχι για το σχολείο..., φυσικά και θα γίνει έτσι πιο αποτελεσματική η δουλειά μου και στο σχολείο  :o

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 11:17:51 πμ »
Να τις κανουν Σαββατο πρωι  ;) ή ακομα καλυτερα με το περας το μαθηματων. Στις τραπεζες γιατι καθονται μετα το ωραριο τους ? εκεινοι δεν εχουν ψυχη?...αντε γιατι ολα μονα ζυγα δικα μας....

Αν και δεν μπορεί να συγκριθεί το σχολείο με την τράπεζα, δε νομίζω ότι στις τράπεζες εργάζονται περισσότερο από κανονικό τους ωράριο.

μαλλον ΔΕΝ τα ξερεις καθολου καλα.....(τα τραπεζικα εννοω....μη παρεξηγηθω)  ;)

Μην το αποκλείεις ότι μπορεί και να ξέρω... Άλλο το ωράριο για το κοινό, το οποίο τηρείται αυστηρά και άλλο το ωράριο των υπαλλήλων. Εξ`άλλου οι τραπεζιτικοί έχουν το καλύτερο συνδικαλιστικό όργανο.

Και επειδή έχουμε μάθει να τα ρίχνουμε όλα στους εκπαιδευτικούς, χωρίς να αμφιβάλλω ότι κάποιοι σκέφτονται από την προηγούμενη ημέρα τι ώρα θα φύγουν, θα σας περιγράψω κάτι που είδα χθες που ήμουν μάρτυρας σε μια δίκη στο κακουργιοδικείο. Οι εκδίκαση άρχισε στις 10 και από τις 11 μέχρι τις 2 οι δικαστές είχαν στάση εργασίας. Μέχρι τις 3 είχαν εκδικάσει 4 από τις 22 δίκες που ήταν προγραμματισμένες.
Για όσους μάρτυρες ήταν εκεί και ήθελαν να δικαιολογήσουν την απουσία από την εργασία τους, η γραμματέας έπρεπε να σφραγίσει μια βεβαίωση. Είχε πάει όμως 3.05 και η γραμματέας λέει "εγω δε δουλεύω υπερωρίες, γιατί δε με πληρώνει κανένας". Για μια δουλειά 3 λεπτών.

Υγ.1 Εγώ όταν κάθησα μέχρι τις 4 και μέχρι τις 5 σε σύλλογο δεν είπα τίποτα. Έπρεπε;
Υγ.2 killbill, τα έχεις ξαναγράψει πολλές φορές και έχεις πάρει την απάντηση ότι όλα αυτά γίνονται για τους μαθητές και όχι για να περνάνε καλά οι καθηγητές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 11:34:38 πμ »
ασε να γνωριζω κατι παραπανω,....συνεργαζομαι καθημερινα μεχρι αργα το απογευμα με τραπεζες και ξερω....




« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2012, 11:36:58 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 12:12:56 μμ »
Άσχετα με το τι κάνουν ή δεν κάνουν στις τράπεζες (άλλο εξάλλου είναι το θέμα μας) η εργασία μας έχει ορισμένο διδακτικό και εργασιακό ωράριο και ταυτόχρονα προετοιμασία στο σπίτι η οποία συνδέεται με το διδακτικό μας, αν και σε πολλούς δεν είναι υπολογίσιμη ή (ηθελημένα; ) την αγνοούν.
Ο εθελοντισμός είναι άλλη ιστορία και η επιστροφή στη δουλεία ή η αποδοχή της (λόγω συνθηκών ::)) επίσης άλλη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 12:37:16 μμ »
ασε να γνωριζω κατι παραπανω,....συνεργαζομαι καθημερινα μεχρι αργα το απογευμα με τραπεζες και ξερω....

Αν κάθονται μερικοί υπάλληλοι σε κάποιες τράπεζες υπερωριακά, αυτό δεν είναι ο κανόνας και θα πρέπει να τις πληρώνονται, όσο και αν έχουν επηρεαστεί από τη λιτότητα. Κι εγώ συνεργάζομαι με τράπεζες, εδώ και πολλά χρόνια.
Αλλά όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα, δεν μπορεί να συγκριθεί το σχολείο με την τράπεζα και ο εκπαιδευτικός με τον τραπεζικό, όπως και η εργασία που κάνουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 12:57:23 μμ »
Σίγουρα όχι καλε μου φιλε jak_13

Και να προσθεσω πως  δεν θα αναγάγουμε την εργασια των εκπαιδευτικών ως τη μονη που "δεινοπαθεί"ή τη μόνη δύσκολη δουλειά. Ειναι επιλογή μας να είμαστε, αν δεν μπορουμε να ειμαστε κατι αλλο.
Το επιχείρημα "λαμβάνω λιγα" δεν ισχυει, γιατι αν γυρισουμε 4 χρονια πριν θα δουμε ακριβως τα ιδια πραγματα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 01:21:59 μμ »
bitch το "οι σύλλογοι πραγματοποιούνται εκτός ωρών διδασκαλίας που σημαίνει ότι οι ώρες συμπτίσσονται ώστε να τελειώσει το πρόγραμμα νωρίτερα" είναι ότι πιο λογικό έχω ακούσει πάνω στο θέμα, και απορώ που δεν το είχα σκεφτεί μόνη μου  ;D Δεν το έχω συναντήσει σε κανένα σχολείο, αλλά σίγουρα την επόμενη φορά θα το προτείνω. 5' άμα μειωθεί κάθε ώρα, έχουμε αμέσως αμέσως 35' για τον σύλλογο. Ε... άντε να κάτσουμε και άλλα 30' εκτός ωραρίου. Κι άμα τα θέματα είναι πολλά ή τραβάει σε ώρα η συζήτηση, γίνεται και επαναληπτικός. Στην Αθμια όμως εξακολουθεί να είναι λίγο δύσκολο το να τελειώσει το σχολείο πριν το κανονικό του ωράριο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.