*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133885 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 06, 2011, 09:33:19 μμ »
Kι εμενα τα ιδια ,μου δωσαν το πιο δυσκολο τμημα και την πιο δυσκολη ιστορια (Βυζαντινη) και επειδη ειμαι γαλλικου κι εχω να διαβασω απο τη σχολη ιστορια στρωθηκα και διαβασα Παπαρηγοπουλο,Ostrogorsky,C.Diel,βρηκα και λογισμικα απο φιλη που τελειωσε το ιστορικο και τροφοδοτησα και το φιλολογο του λυκειου που ειμαστε φιλοι .Κατα τ'αλλα ανιστορητοι οι μαθητες οταν τους διδασκουν ιστορια οι ξενογλωσσες.Ολοι το αντικειμενο μας θελουμε να διδαξουμε και τιποτε αλλο.Αλλα στο γυμνασιο μας εκανε ιστορια επισης γαλλικου και ηταν εξαιρετικη και την επομενη χρονια η φιλολογος μια φορα δε μας εδειξε κατι στο χαρτη απλα μας ελεγε τι να υπογραμμισουμε ,βαριοταν να μαθει απ'εξω το μαθημα .Αλλη μια αποδειξη οτι δεν πρεπει να  τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι .Τωρα οποιος εχει επαρκεια αν μπορει και να διδαξει τη ξενη γλωσσα αλλο κι αυτο.Εγω ξερω να οδηγω,εσυ καθεσαι να σε μαθω να οδηγεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:03 »

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 06, 2011, 09:40:37 μμ »
Kι εμενα τα ιδια ,μου δωσαν το πιο δυσκολο τμημα και την πιο δυσκολη ιστορια (Βυζαντινη) και επειδη ειμαι γαλλικου κι εχω να διαβασω απο τη σχολη ιστορια στρωθηκα και διαβασα Παπαρηγοπουλο,Ostrogorsky,C.Diel,βρηκα και λογισμικα απο φιλη που τελειωσε το ιστορικο και τροφοδοτησα και το φιλολογο του λυκειου που ειμαστε φιλοι .Κατα τ'αλλα ανιστορητοι οι μαθητες οταν τους διδασκουν ιστορια οι ξενογλωσσες.Ολοι το αντικειμενο μας θελουμε να διδαξουμε και τιποτε αλλο.Αλλα στο γυμνασιο μας εκανε ιστορια επισης γαλλικου και ηταν εξαιρετικη και την επομενη χρονια η φιλολογος μια φορα δε μας εδειξε κατι στο χαρτη απλα μας ελεγε τι να υπογραμμισουμε ,βαριοταν να μαθει απ'εξω το μαθημα .Αλλη μια αποδειξη οτι δεν πρεπει να  τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι .Τωρα οποιος εχει επαρκεια αν μπορει και να διδαξει τη ξενη γλωσσα αλλο κι αυτο.Εγω ξερω να οδηγω,εσυ καθεσαι να σε μαθω να οδηγεις;
[/q)
Φασκεις κι αντιφασκεις..!!οπως εσυ θεωρεις αδιανοητο καποιος μη ξενογλωσσος να διδαξει ξενη γλωσσα..ετσι κι εγω ως φιλολογος αμφισβητω οτι μπορεις να διδαξεις ιστορια!τωρα για το παραδειγμα της φιλολογου σου ..εχω κι εγω παραδειγματα ξενογλωσσων που καταστρεφουν το μαθημα της ιστοριας που καλυτερα να μην αρχισω!!και μονο ομως που σε ακουω να μιλας για "να μαθει το μαθημα απ εξω" και αυτο να το θεωρεις καλο και ενδεδειγμενο..τοτε πραγματικα εισαι πολυ μακρια νυχτωμενη...

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 06, 2011, 10:03:39 μμ »
Kαλα ρε παιδια τωρα,τι συζηταμε,τα αυτονοητα;Προφανως και κανεις δεν εχει προβλημα με τους ξενογλωσσους,αν ειναι δυνατον,αλλα οχι και να υποστηριζουν οτι μπορουν να διδαξουν το μαθημα της ιστοριας αποτελεσματικα.Δηλαδη εμεις που φαγαμε τα ματακια μας πανω απ΄΄τα βιβλια της ιστοριας και δωστου σχεδια διδασκαλιας τζαμπα το καναμε;Οσο για το ποιος κανει καλα τη δουλεια του,αυτο δεν ειναι επιχειρημα,στο δικο μου σχολειο οι ξενογλωσσοι εχουν στραβωσει τα παιδια να βλεπουν ταινιες,μην το παμε λοιπον εκει.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 06, 2011, 10:24:12 μμ »
Λοιπόν,για να λήξει αυτό το άχαρο θέμα: το ιδανικό θα ήταν να διδάσκει ο καθένας το αντικείμενό του. Από κει και πέρα και εμείς προσπαθούμε να κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερα αυτό που μας ανατίθεται. Και δεν θα με εκπλήξει εάν νομικοί, οικονομολόγοι, τεχνολόγοι και πληροφορικοί που δεν συμπληρώνουν ωράριο και έχουν επάρκεια αρχίζουν να διδάσκουν τη ξένη γλώσσα... Φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά και άλλα μας φαίνονταν και τα βρήκαμε μπροστά μας. Το θέμα είναι ότι θα γίνουν ελάχιστοι μόνιμοι διορισμοί και όλο το σύστημα θα κρατιέται από αναπληρωτές και μόνιμους που θα γίνονται λάστιχο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:03 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 06, 2011, 11:17:51 μμ »
Kι εμενα τα ιδια ,μου δωσαν το πιο δυσκολο τμημα και την πιο δυσκολη ιστορια (Βυζαντινη) και επειδη ειμαι γαλλικου κι εχω να διαβασω απο τη σχολη ιστορια στρωθηκα και διαβασα Παπαρηγοπουλο,Ostrogorsky,C.Diel,βρηκα και λογισμικα απο φιλη που τελειωσε το ιστορικο και τροφοδοτησα και το φιλολογο του λυκειου που ειμαστε φιλοι .Κατα τ'αλλα ανιστορητοι οι μαθητες οταν τους διδασκουν ιστορια οι ξενογλωσσες.Ολοι το αντικειμενο μας θελουμε να διδαξουμε και τιποτε αλλο.Αλλα στο γυμνασιο μας εκανε ιστορια επισης γαλλικου και ηταν εξαιρετικη και την επομενη χρονια η φιλολογος μια φορα δε μας εδειξε κατι στο χαρτη απλα μας ελεγε τι να υπογραμμισουμε ,βαριοταν να μαθει απ'εξω το μαθημα .Αλλη μια αποδειξη οτι δεν πρεπει να  τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι .Τωρα οποιος εχει επαρκεια αν μπορει και να διδαξει τη ξενη γλωσσα αλλο κι αυτο.Εγω ξερω να οδηγω,εσυ καθεσαι να σε μαθω να οδηγεις;




[/q)
Φασκεις κι αντιφασκεις..!!οπως εσυ θεωρεις αδιανοητο καποιος μη ξενογλωσσος να διδαξει ξενη γλωσσα..ετσι κι εγω ως φιλολογος αμφισβητω οτι μπορεις να διδαξεις ιστορια!τωρα για το παραδειγμα της φιλολογου σου ..εχω κι εγω παραδειγματα ξενογλωσσων που καταστρεφουν το μαθημα της ιστοριας που καλυτερα να μην αρχισω!!και μονο ομως που σε ακουω να μιλας για "να μαθει το μαθημα απ εξω" και αυτο να το θεωρεις καλο και ενδεδειγμενο..τοτε πραγματικα εισαι πολυ μακρια νυχτωμενη...



Υπαρχει αντιφαση στο οτι επειδη δεν το κατεχω το αντικειμενο στρωθηκα στη δουλεια κι ασχολουμαι πιο πολυ με την ιστορια απ'οτι με το αντικειμενο μου;Και για μενα το ιδιο λεω.Αλλα τα παιδια που διδασκονται ιστορια απο καποιον ειδικο δεν ειναι ανιστορητα;Ειναι γενικευμενο φαινομενο.Τωρα αν σε ενοχλησε η εκφραση "να το μαθει απ'εξω " και το πηρες οπως ηθελες να το καταλαβεις ,οτι δηλαδη προκειται για απλη αποστηθιση ,τι να πω ,συγκρατησε τα νευρα σου 
γιατι δεν εισαι στην κατασταση που βρισκεται ο δικος μας κλαδος και παλι πολυ ψυχραιμες ειμαστε.Δε δινω συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 07, 2011, 12:59:25 μμ »
Σε άπειρα σχολεία το μάθημα των ξένων γλωσσών θεωρείται διάλειμμα κατάσταση την οποία τροφοδοτούν πολλές φορές και οι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων κλάδων.Όταν έχουμε φτάσει σε σημείο τα παιδιά να μη δίνουν σημασία σε κάποιον καθηγητή στην διάρκεια ενός μαθήματος αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κάποιες φορές να αδιαφορούν και για τα άλλα μαθήματα που ενδεχομένως διδάσκει έστω και αν αυτό είναι η ιστορία.
Αν κάποιοι θεωρείτε και επιμένετε ότι διδάσκετε και κατέχετε το αντικείμενο καλύτερα από τους φιλόλογους σας προκαλώ να δώσετε ΑΣΕΠ.Και είμαι σίγουρη ότι σε αντίστοιχη περίπτωση θα αποποιηθείτε οποιουδήποτε δικαιώματος απέναντι στην ιστορία.
Όσο για το δίλλημα περί οδήγησης...αν το σκεφτούμε σωστά κάτι τέτοιο γίνεται με την ιστορία.Διδάσκουν άτομα με δίπλωμα οδήγησης.Και αν ρωτήσετε οποιονδήποτε εξεταστη ή εκπαιδευτή οδήγησης, με την πρώτη περνάνε όσοι δεν ήξεραν από πρίν να οδηγούν και δεν ήταν εύκολο να συνηθίσουν όσοι είχαν μια ιδέα ότι στο stop για παράδειγμα σταματούν αντί να κόβουν ταχύτητα!
Είπαμε ότι το υπουργείο στο θέμα της ιστορίας κάνει ένα τεράστιο λάθος...Όχι όμως και εμείς οι εκπαιδευτικοί να τροφοδοτούμε και να ενισχύουμε αυτό το λάθος.Αυτό πάει πολύ!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 07, 2011, 01:06:03 μμ »
ο καθενας ειναι καλος στο αντικειμενό του και μονο.
δηλαδη αν μαθω απ'εξω το μαθημα της χημειας ή της βιολογιας ειμαι σε θέση να το μεταφερω τις γνωσεις αυτες στους μαθητες? :o
Με την ιδια λογική ας παμε κι εμεις οι φιλολογοι που διδασκουμε πολλα αντικείμενα να διδάξουμε ξενη γλώσσα!
Ελεος βρε παιδιά, ειναι παραλογο να συμβαινουν αυτα!!!
Δωστε ασεπ ιστορια λοιπον οι ξενογλωσσοι να δειτε τη γλύκα. :P :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 01:10:31 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 07, 2011, 01:22:44 μμ »
κακως τα "βαζουμε" με τους ξενογλωσσους. Δεν πιστευω πως εκεινοι επιδιωκουν να παρουν προς μεγαλη τους ικανοποιηση τη β'αναθεση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 07, 2011, 02:21:09 μμ »
Μάρκο δεν τα έβαλε κανείς συγκεκριμένα με τους ξενόγλωσσους.
Με τους "κυρίους" στο υπουργείο τα βάζουμε που υποβαθμίζουν το μάθημα της ιστορίας.
Αλλά δε θα ανεχτούμε και απόψεις που υποβιβάζουν τους φιλολογους στη διδασκαλία της ιστορίας έναντι των ξενόγλωσσων κλπ κλπ!
Δεν αντιλέγω..υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που έχουν μεράκι για τη διδασκαλία σε όλους τους κλάδους (όπως και το αντίθετο).Αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν να διδάξουν όλα τα αντικείμενα!Με το μεράκι πρέπει να συμβαδίζει και η κατάρτιση όπως και πολλά άλλα βέβαια!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 07, 2011, 06:35:50 μμ »
Ξεκαθαρα ρωτησα αν μπορω να το αποφυγω το μαθημα της ιστοριας και μου απαντησε η διευθυντρια "οχι".Και 100 να γραψω στον Ασεπ στη βυζαντινη (μονο αυτην διαβασα)παλι δεν εχω αυτοπεποιθηση να τη διδαξω,χαιρομαι που ο γιος μου εχει φιλολογο που τελειωσε το ιστορικο στο συγκεκριμενο μαθημα και δε θελω να εχει εμενα.Ξαναλεω οτι το παραδειγμα της οδηγησης ισχυει και για μενα.Αφηνω και μια σποντα αναμεσα στα εχεγγυα και την εμπειρια ως γενικευση

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ

Τώρα και τη λογοτεχνία...

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=35746
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Κλασικέ, μαζί γράφαμε (δες εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=23389.msg443185;topicseen#new)
Δυστυχώς πάμε για υποβάθμιση των μαθημάτων και της θέσης των καθηγητών. Θέλουν διάσπαση. Και τους φιλόλογους θα σας διασπάσουν επίσης, αφού λέγεται ότι θα διδάσκετε ανάλογα με το τμήμα που τελειώσατε. Θα μπορείτε να κάνετε λατινικά αλλά όχι ιστορία γιατί την ιστορία θα τη "δικαιούται" ο απόφοιτος ιστορικού... Διαλέξαμε λάθος επάγγελμα, δε φταίνε αυτοί. Γι'αυτό ας μη μαλώνουμε μεταξύ μας :(
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Επειδή οι κυρίες αυτές είναι τρελές δεν σημαίνει ότι εγώ διάλεξα λάθος επάγγελμα. Προφανώς, πρέπει να χτυπηθεί ο κλάδος των φιλολόγων, γιατί είναι ο πολυπληθέστερος. Μου αρέσει που κάποτε βρίζανε την Γιαννάκου. Ενώ με αυτά που γίνονται τώρα δεν αντιδρά ούτε κουνούπι. Η ανάθεση της λογοτεχνίας σε ξενόγλωσσους πού προβλέπεται και αν δεν προβλέπεται πότε θα περάσει;

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Επειδή οι κυρίες αυτές είναι τρελές δεν σημαίνει ότι εγώ διάλεξα λάθος επάγγελμα. Προφανώς, πρέπει να χτυπηθεί ο κλάδος των φιλολόγων, γιατί είναι ο πολυπληθέστερος. Μου αρέσει που κάποτε βρίζανε την Γιαννάκου. Ενώ με αυτά που γίνονται τώρα δεν αντιδρά ούτε κουνούπι. Η ανάθεση της λογοτεχνίας σε ξενόγλωσσους πού προβλέπεται και αν δεν προβλέπεται πότε θα περάσει;

-...πουθενα. μαλακιες λενε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.