*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133958 φορές)

0 μέλη και 21 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι αυτό που επιδιώκει το Υπουργείο είναι οι β' αναθέσεις στους ξενόγλωσους να καλύπτουν το Γυμνάσιο, έτσι ώστε να "σπρωχτούν" οι φιλόλογοι στο Λύκειο, επομένως δεν πρόκειται να διδάξει κανείς ξενόγλωσσος τον "Κρητικό",άσε που κάποιοι δεν τον έχουμε δώσει καν Πανελλήνιες, γιατι περάσαμε με τις Δέσμες..
Πέρα από τα ειρωνικά σχόλια, όμως, μπορείτε να κατατανοήσετε ότι όλα αυτά που συμβαίνουν είναι ντόμινο; Μπορείτε να στηρίξετε τις διεκδικήσεις και τα αιτήματά μας; Το λέω γιατί μέχρι τώρα οι μεγάλοι κλάδοι (φιλόλογοι, μαθηματικοί) θεωρούσαν ότι ήταν στο απυρόβλητο.Την Παρασκευή μαζευτήκαν 500 ξενόγλωσσες στα Προπύλαια, αν ήταν 10000 και έρχονταν και οι υπόλοιπες ειδικότητες μαζί μας, θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Υπάρχει κανείς που δεν στηρίζει το δικαίωμα των ξενόγλωσσων να διδάσκουν την γλώσσα τους;

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά από την απάντηση της erietta, άλλο πράγμα η Ελληνική και άλλο η Ξένη Λογοτεχνία. Οκ.

Αλλά δεν κατάλαβα αν απαντήθηκε αυτό που ρώτησα για τους Ιστορικούς.

Συνάδελφοι ομόνοια. Η ισχύς εν τη ενώσει.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν η ΠΕΦ είναι επιστημονική ή συνδικαλιστική ένωση, γιατί μέχρι τώρα εκτός από το σχολιασμό των θεμάτων των Πανελληνίων, δεν έχω δει να κάνει κάτι άλλο. Νομίζω λοιπόν ότι θα πρέπει να απευθυνθείτε στην Ένωσή σας και να διεκδικήσετε να παίξει τον ρόλο της ως ένωση που σας εκπροσωπεί και επαγγελματικά και όχι μόνο επιστημονικά. Επίσης έχω την αίσθηση ότι την ΠΕΦ, πέρα από τη διδασκαλία των αρχαίων, δεν την απασχολεί κάτι άλλο. Συγγνώμη που μπαίνω στα χωράφια σας, αλλά νομίζω ότι η ΠΕΦ χρειάζεται ξεσκούριασμα. Επίσης να ξέρετε ότι οι παλιοί συνάδελφοι είναι δυσκίνητοι. Είμαι μόνιμη έξι χρόνια και μόνο τώρα είδα στις συνελεύσεις μας συναδέλφους με περισσότερα από δέκα χρόνια προϋπηρεσία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
θεωρητικά πολλοί στηρίζουν το δικαίωμά μας στο να διδάσκουμε τη γλώσσα μας, μπορώ να πώ ότι έχω συναντήσει μεγάλη ηθική και ψυχολογική στήριξη από συναδέλφους. Στις συναντήσεις μας με τη Βθμια και τον Περιφερειακο της περιοχής μου ήταν και συνάδελφοι από άλλες ειδικότητες...μετρημένοι στα δάχτυλα αλλά ήταν.
Υπάρχει μεγάλη απόσταση όμως απ'αυτό στο ν'αντιληφθεί κανείς ότι όπως είπε η gallikou πρόκειται για ντόμινο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Αγαπητέ somebody,
χαίρομαι αν λύθηκαν κάποιες απορίες σου, αλλά λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που λόγω άγνοιας του χώρου, ταυτίζουν την ελληνική με την ξένη λογοτεχνία. Π.χ. τα κείμενα του Δάντη θα τα διδάξει άριστα ο απόφοιτος της Ιταλικής Φιλολογίας, που γνωρίζει και την ιταλική ιστορία και πολιτισμό, ενώ ένα δημοτικό τραγούδι ο φιλόλογος που ξέρει μέτρο, ομοιοκαταληξία, κλπ. Όσο για τους απόφοιτους του Ιστορικού, για να λυθούν οι όποιες απορίες σου, δες το πρόγραμμα σπουδών τους στην Αθήνα και θα καταλάβεις ότι είναι ολοκληρωμένο και σφαιρικό.

http://www.arch.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/programma-spoydon/endeiktiko-programma-ana-e3amhna.html

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Πράγματι ολοκληρωμένο και σφαιρικό. Αλλά δεν είδα πουθενά τη Λογοτεχνία.

Συνάδελφοι ομόνοια. Η ισχύς εν τη ενώσει.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Μην κανετε αυτη τη συζητηση Συναδελφοι σας εκλιπαρω!!!
Μην πεφτετε στην παγιδα του ποιος μπορει η δεν μπορει να διδαξει κατι.
Δεν εχουν σημασια για το Υπουργειο αυτα.
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ πρεπει να κινηθουμε,δεν θα βγαλουμε τιποτα αν οι Φιλολογοι ΠΑΛΙ τα βαλουν με τους Ξενογλωσσους,νομιζω ειναι ολοφανερο αυτο πια.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
marie france, οι φιλόλογοι δεν τα βάζουμε με κανέναν. Προτείνετε τρόπους συνεργασίας λοιπόν. Somebody, δεν έχω πλέον λόγια....... ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Είναι προφανές

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Είναι πραγματικά λυπηρό που κάποιοι παρεισφρύουν σε συζητήσεις απλά για να υπονομεύσουν ........ κρίμα.........

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Κατάλαβα. Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

Συνάδελφοι ομόνοια. Η ισχύς εν τη ενώσει.

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κατάλαβα. Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

Συνάδελφοι ομόνοια. Η ισχύς εν τη ενώσει.

Το μάθημα λέγεται Νεοελληνική φιλολογία. Αν κοιτάξεις καλύτερα στο πρόγραμμα σπουδών που παρέθεσε η erietta, θα το βρεις.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Οι Φιλολογοι θα πρεπει να αντιδρασουν ωστε κανενα μαθημα (Ιστορια, Λογοτεχνια, Φιλοσοφια κλπ )να μη δοθει σε άλλο κλαδο. Και οι ξενογλωσσοι να υποστηριξουν πως ειναι κοροιδια η μειωση των ωρων της ξενης γλωσσας στην εκπ/ση και να αγωνιστουν για την αυξηση και οχι την ελαττωση ή την καταργηση!

Η συμμετοχη στον αγωνα πρεπει να  ειναι μαζικη και να ομονοήσουμε ολοι.Ολοι να δωσουμε τις δυναμεις μας, ο καθενας απο το δικο του μετεριζι, για την προσπαθεια ανατροπης αυτης της καταστασης.

Λυπαμαι που στη συγκεντρωση των "ξενογλωσσων" δεν πηγαμε να τους υποστηριξουμε, και που στην ουσια υποστηριξη και των δικων μας δικαιωματων θα καναμε.


----------------------------------------
Ως συντονιστης τωρα, θα παρακαλέσω να μεινουμε στο θεμα χωρις προσωπικες αντιπαραθεσεις!
Ευχαριστώ!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.