*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133895 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Ποιος βγαίνει ζημιωμένος από αυτή την κατάσταση? Φυσικά το κράτος. Αντί να αξιοποιήσει στο έπακρο όλο το ανθρώπινο δυναμικό, που στην τελική με δικά του χρήματα το εκπαίδευσε, το βάζει στα αζήτητα υποχρεώνοντάς το να κάνει άσχετες δουλειές!

Ακόμα δεν είδαμε τίποτα! Τώρα θα τα δούμε όλα! Υπάρχουν έξω χιλιάδες που ζητούν δικαίωση για τις τόσες σπουδές που έχουν κάνει και τα έξοδα και τον κόπο που έχουν καταβάλει.

Εσύ πιστεύεις, δηλαδή, ότι το μάθημα αφαιρέθηκε τυχαία από τους ιστορικούς, μόνο και μόνο λόγω οικονομικών περικοπών; Γιατί μου φαίνεται ότι δεν είναι έτσι;Η γλώσσα και ιστορία είναι από τα σημαντικότερα στοιχεία της ταυτότητας ενός λαού. Ας τα ξεριζώσουμε, λοιπόν!

Το μάθημα έχει αφαιρεθεί από τους Φιλολόγους εδώ και χρόνια. Αν παρακολούθησες όλη την συζήτηση, έχω καταθέσει και την προσωπική μου εμπειρία όταν ήμουν μαθήτρια. Απλώς τώρα θα πάρει εκρηκτικές διαστάσεις. Ισως να μην υπάρχει σχολείο που από εδώ και πέρα να μην υπάρχει Ξενόγλωσσος που διδάσκει Ιστορία.

Οσον αφορά το άλλο θέμα περί οργανωμένου εγκλήματος, μακριά από μένα αυτού του είδους η συνομωσιολογία! Οτι δηλαδή όλοι έχουν βαλθεί να ξεκληρήσουν το ελληνικό κράτος διότι είμαστε και οι πρώτοι! Τελευταίοι είμαστε και δεν το έχουμε καταλάβει! Η πρακτική που ακολουθούμε μέχρι τώρα, να τοποθετείται δηλαδή ο λάθος άνθρωπος στη λάθος θέση και να παίρνουν κρατικό μισθό άσχετοι που τοποθετήθηκαν σε μια θέση με κομματικά κριτήρια, μας έχει φτάσει εδώ που είμαστε και έπονται και χειρότερα, διότι οι θέσεις λιγοστεύουν και οι ενδιαφερόμενοι είναι πολλοί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Θα πω και μια αλήθεια για τον κλάδο μας, γνωρίζοντας ότι θα ακολουθήσουν σχόλια επί σχολίων στη συνέχεια. Δεν πειράζει. Όταν ανατέθηκε η ιστορία στους ξενόγλωσσους και σε άλλες ειδικότητες λίγοι από τους ΠΕ02 θίχτηκαν, με εξαίρεση τους ιστορικούς που το αγαπούν το μάθημα. Μάλιστα, στα σχολεία θα μπορούσε να αποκλείσουμε, αν θέλαμε τους ξενόγλωσσους από τη διδασκαλία της ιστορίας, αν θέλαμε, αλλά με ανακούφιση δίνεται η ιστορία από πολλούς ΠΕ02. Να σας πω ότι στο σχολείο μας μία φιλόλογος πήρε δεύτερη ανάθεση δίκαιο, αντί να προτιμήσει την ιστορία. Όταν ανοίγω αυτή τη συζήτηση στο σχολείο, τότε με θεωρούν γραφική και ακούω τη γνωστή καραμέλα ότι είναι θέμα ευσυνειδησίας του καθηγητή που διδάσκει την ιστορία και όχι σπουδών. Το ίδιο αντιμετώπισα και σε μια συγκέντρωση ΠΕ02, όταν το έθεσα αυτό στο σύμβουλο. Για να δούμε, τώρα, αν θα πουν κάποιοι συνάδελφοι το ίδιο και για τη λογοτεχνία. Στη λογοτεχνία, συνάδελφοι θα υπάρχει μεγάλη αντίσταση, γιατί είναι το αγαπημένο και πιο ξεκούραστο αντικείμενο των ΠΕ02. Περιττό να σας πω ότι φέτος εγώ δε δίδασκα λογοτεχνία, γιατί τοποθετήθηκα τελευταία στο σχολείο και την είχαν ήδη πάρει. Ε, για να μην καυγαδίσω έκανα, κακώς, πίσω. Αυτό με κάνει να αισιοδοξώ για το μάθημα, που αν και δεν είναι της ειδίκευσής μου το αγαπώ περισσότερο και από την ιστορία.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ

Ποιος βγαίνει ζημιωμένος από αυτή την κατάσταση? Φυσικά το κράτος. Αντί να αξιοποιήσει στο έπακρο όλο το ανθρώπινο δυναμικό, που στην τελική με δικά του χρήματα το εκπαίδευσε, το βάζει στα αζήτητα υποχρεώνοντάς το να κάνει άσχετες δουλειές!

Ακόμα δεν είδαμε τίποτα! Τώρα θα τα δούμε όλα! Υπάρχουν έξω χιλιάδες που ζητούν δικαίωση για τις τόσες σπουδές που έχουν κάνει και τα έξοδα και τον κόπο που έχουν καταβάλει.

Εσύ πιστεύεις, δηλαδή, ότι το μάθημα αφαιρέθηκε τυχαία από τους ιστορικούς, μόνο και μόνο λόγω οικονομικών περικοπών; Γιατί μου φαίνεται ότι δεν είναι έτσι;Η γλώσσα και ιστορία είναι από τα σημαντικότερα στοιχεία της ταυτότητας ενός λαού. Ας τα ξεριζώσουμε, λοιπόν!

Το μάθημα έχει αφαιρεθεί από τους Φιλολόγους εδώ και χρόνια. Αν παρακολούθησες όλη την συζήτηση, έχω καταθέσει και την προσωπική μου εμπειρία όταν ήμουν μαθήτρια. Απλώς τώρα θα πάρει εκρηκτικές διαστάσεις. Ισως να μην υπάρχει σχολείο που από εδώ και πέρα να μην υπάρχει Ξενόγλωσσος που διδάσκει Ιστορία.

Οσον αφορά το άλλο θέμα περί οργανωμένου εγκλήματος, μακριά από μένα αυτού του είδους η συνομωσιολογία! Οτι δηλαδή όλοι έχουν βαλθεί να ξεκληρήσουν το ελληνικό κράτος διότι είμαστε και οι πρώτοι! Τελευταίοι είμαστε και δεν το έχουμε καταλάβει! Η πρακτική που ακολουθούμε μέχρι τώρα, να τοποθετείται δηλαδή ο λάθος άνθρωπος στη λάθος θέση και να παίρνουν κρατικό μισθό άσχετοι που τοποθετήθηκαν σε μια θέση με κομματικά κριτήρια, μας έχει φτάσει εδώ που είμαστε και έπονται και χειρότερα, διότι οι θέσεις λιγοστεύουν και οι ενδιαφερόμενοι είναι πολλοί!

Ναι, αλλά εγώ δεν μπορώ να ξεχάσω τις δηλώσεις της Διαμαντοπούλου ως επιτρόπου για την ελληνική γλώσσα. Και οι πρώτοι δεν είμαστε ως λαός. Θα χρειαζόμουν φάπες, αν είχα σπουδάσει ιστορία και υποστήριζα κάτι τέτοιο. Στόχος του μαθήματος της ιστορίας είναι η αλήθεια και όχι η έξαρση του εθνικού φρονήματος του μαθητή. Από κει και πέρα, δεν θα πάψω να θεωρώ ότι η παραγωγή ανιστόριτων μαθητών βολεύει φοβερά το σύστημα τους. Όχι, εμένα δε μου φαίνεται τυχαίο που χτυπιέται τόσο αυτό το μάθημα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τυχαίο δεν είναι σίγουρα...όποιος δεν το έχει καταλάβει ακόμα,ίσως το συνειδητοποιήσει αργότερα...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Gallikou Το γνωρίζω ότι η Ιστορία έχει ανατεθεί ως β ' ανάθεση στους Ξενόγλωσσους εδώ και χρόνια. Δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Εχω καταθεσει και την προσωπική μου εμπειρία πιο πάνω. Βεβαίως και δεν τους κόβει. Αν τους έκοβε θα είμασταν και καλύτερα!

Οταν όμως είχε θεσμοτεθεί είμαι σίγουρη ότι αυτό είχε να κάνει με την έλλειψη Φιλολόγων. Τώρα δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Υπάρχει υπερπληθώρα!

LK χαίρομαι που είσαι ειλικρινής και παραδέχεσαι ότι οι Φιλόλογοι απέφευγαν να πάρουν Ιστορία. Είναι απαιτητικό μάθημα και χρειάζεται προετοιμασία. Η Λογοτεχνία είναι πιο ανάλαφρο. Ειδικά αν έχεις και φαντασία.......


Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1. Και πάλι όμως δεν φτάνουν οι φιλόλογοι για όλα τα μαθήματα! Οπότε τι κάνουν; Ψαλιδίζουν εμάς κι έτσι έχουν με έναν σμπάρο δυο τριγόνια. Ούτε ΑΜΩ Γαλλικής- Γερμανικής στα δημοτικά, ούτε αναπληρωτές φιλολόγους...Πέρα από το μαχαίρι που θα πέσει στους διορισμούς μονίμων.
2. Η αλήθεια είναι ότι οι  φιλόλογοι που θέλουν την Ιστορία, είναι οι του Ιστορικού. Οι υπόλοιποι όχι και τόσο... Εμένα με περίμεναν, ως αποσπασμένη μάλιστα, σε ένα Γυμνάσιο για να μου πασάρουν το πιο δύσκολο τμήμα: 25 παιδιά και Μ.Ο. βαθμολογίας: 14.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Dessi, δεν ξέρω αν είμαι ειλικρινής, αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι κατά τη διαδικασία διανομής των μαθημάτων μεταξύ των φιλολόγων γίνεται μάχη για τη λογοτεχνία, ενώ προσπαθούν να σου φορτώσουν την ιστορία και την έκθεση. Ίσα-ίσα, που η ανάθεση της ιστορία τους βόλεψε κιόλας, γιατί μπορούσαν να την αποφεύγουν σύννομα. Ξέρετε πόσοι ΠΕ02 αποφεύγουν το λύκειο εξαιτίας της ιστορίας; Ξέρω πολλούς φιλολόγους στο γυμνάσιο που έχουν προϋπηρεσία 10 ετών και δεν έχουν διδάξει το μάθημα της ιστορίας. Για τη λογοτεχνία, όμως, δε θα γίνει το ίδιο. Νομίζετε, αγαπητοί ξενόγλωσσοι ότι θα σας δώσουν το αντικείμενο και θα φορτωθούν περισσότερες εκθέσεις; Μόνο με πίεση του διευθυντή θα δεχτούν να υποχωρήσουν. Σας το λέω και να με θυμηθείτε. Το θέμα θα πάρει μεγάλες διαστάσεις και δε θα περάσει στα ψιλά, όπως η ιστορία, γιατί θίγονται πολλοί πλέον. Κάντε ένα γκάλοπ την Τρίτη στα σχολεία σας να δείτε τη θα ακούσετε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Gallikou Το γνωρίζω ότι η Ιστορία έχει ανατεθεί ως β ' ανάθεση στους Ξενόγλωσσους εδώ και χρόνια. Δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Εχω καταθεσει και την προσωπική μου εμπειρία πιο πάνω. Βεβαίως και δεν τους κόβει. Αν τους έκοβε θα είμασταν και καλύτερα!

Οταν όμως είχε θεσμοτεθεί είμαι σίγουρη ότι αυτό είχε να κάνει με την έλλειψη Φιλολόγων. Τώρα δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Υπάρχει υπερπληθώρα!


Κάνεις λάθος. Αυτό έγινε όταν κατήργησαν μία ώρα από τις ξένες γλώσσες και την έδωσαν στα αρχαία. Ως αποτέλεσμα τούτου η ιστορία δόθηκε με Β ανάθεση στους ξενόγλωσσους.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται και θα συνεχίσει να επαναλαμβάνεται όσο βλέπουμε το δάχτυλο κι όχι αυτό που δείχνει...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
1. Και πάλι όμως δεν φτάνουν οι φιλόλογοι για όλα τα μαθήματα! Οπότε τι κάνουν; Ψαλιδίζουν εμάς κι έτσι έχουν με έναν σμπάρο δυο τριγόνια. Ούτε ΑΜΩ Γαλλικής- Γερμανικής στα δημοτικά, ούτε αναπληρωτές φιλολόγους...Πέρα από το μαχαίρι που θα πέσει στους διορισμούς μονίμων.
2. Η αλήθεια είναι ότι οι  φιλόλογοι που θέλουν την Ιστορία, είναι οι του Ιστορικού. Οι υπόλοιποι όχι και τόσο... Εμένα με περίμεναν, ως αποσπασμένη μάλιστα, σε ένα Γυμνάσιο για να μου πασάρουν το πιο δύσκολο τμήμα: 25 παιδιά και Μ.Ο. βαθμολογίας: 14.

Δεν έχεις καταλάβει καλά, αγαπητή μου. Αν αρχίσετε να παίρνετε τη λογοτεχνία, οι φιλόλογοι θα περιοριστούν στην έκθεση και στα αρχαία στο γυμνάσιο. Πήγαινε σε μια διανομή μαθημάτων να δεις τι γίνεται με τη διανομή του μαθήματος της έκθεσης. Νομίζετε ότι θα σας επιτρέψουν οι έχοντες οργανική να πάρετε το εύκολο αντικείμενο και να κάνουν αυτοί περισσότερες εκθέσεις;Μόνο με σθεναρή παρέμβαση του διευθυντή θα γίνει κάτι τέτοιο. Το είπα, ότι και την ιστορία υπήρχε τρόπος να προστατέψουμε, αν θέλαμε, αλλά δε θέλουμε. Για τη λογοτεχνία δε θα γίνει το ίδιο, μην επαναπαύεστε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Gallikou Το γνωρίζω ότι η Ιστορία έχει ανατεθεί ως β ' ανάθεση στους Ξενόγλωσσους εδώ και χρόνια. Δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Εχω καταθεσει και την προσωπική μου εμπειρία πιο πάνω. Βεβαίως και δεν τους κόβει. Αν τους έκοβε θα είμασταν και καλύτερα!

Οταν όμως είχε θεσμοτεθεί είμαι σίγουρη ότι αυτό είχε να κάνει με την έλλειψη Φιλολόγων. Τώρα δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Υπάρχει υπερπληθώρα!


Κάνεις λάθος. Αυτό έγινε όταν κατήργησαν μία ώρα από τις ξένες γλώσσες και την έδωσαν στα αρχαία. Ως αποτέλεσμα τούτου η ιστορία δόθηκε με Β ανάθεση στους ξενόγλωσσους.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται και θα συνεχίσει να επαναλαμβάνεται όσο βλέπουμε το δάχτυλο κι όχι αυτό που δείχνει...

Πότε έγινε αυτό? Διότι η gallikou γράφει άλλα.

1. Όπως βλέπετε η εγκύκλιος είναι ασαφής και ερμηνεύεται κατά περίσταση, γι' αυτό ακριβώς, όμως, μην αφήνετε τα μαθήματα α' ανάθεσης σε άλλους.
2. dessi, αυτό με την Ιστορία δεν είναι καινούργιο. Υπάρχει από τη δεκαετία του '40. Όσο η Φιλοσοφική ήταν ενιαία και μέχρι το 1988, τα πτυχία των καθηγητών Γαλλικής ονομάζονταν "Γαλλικής και Ελληνικής Φιλολογίας", επομένως η Ιστορία μας είχε μείνει από τον καιρό του Νώε. Απλά ήταν εν υπνώσει η σχετική ρύθμιση, μέχρι που μας αφαιρέθηκε η 3η ώρα και ενεργοποιήθηκε. Γιατί επέλεξαν την Ιστορία; Γιατί τόσο τους έκοβε και τους κόβει στα υπουργεία και τη θεωρούν "δευτερεύον" μάθημα. "Έλα μωρέ τώρα, μπαίνεις και λες το ποιηματάκι σου, ο καθένας μπορεί να το κάνει". ΄Θέλω να πω ότι πολλές φορές δεν χρειάζονται περίπλοκες ερμηνείες για τις αποφάσεις του υπουργείου. Έτσι τους ήρθε,έτσι έκαναν!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Gallikou Το γνωρίζω ότι η Ιστορία έχει ανατεθεί ως β ' ανάθεση στους Ξενόγλωσσους εδώ και χρόνια. Δεν είναι καινούργιο φαινόμενο. Εχω καταθεσει και την προσωπική μου εμπειρία πιο πάνω. Βεβαίως και δεν τους κόβει. Αν τους έκοβε θα είμασταν και καλύτερα!

Οταν όμως είχε θεσμοτεθεί είμαι σίγουρη ότι αυτό είχε να κάνει με την έλλειψη Φιλολόγων. Τώρα δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Υπάρχει υπερπληθώρα!



Κάνεις λάθος. Αυτό έγινε όταν κατήργησαν μία ώρα από τις ξένες γλώσσες και την έδωσαν στα αρχαία. Ως αποτέλεσμα τούτου η ιστορία δόθηκε με Β ανάθεση στους ξενόγλωσσους.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται και θα συνεχίσει να επαναλαμβάνεται όσο βλέπουμε το δάχτυλο κι όχι αυτό που δείχνει...
Δε βλέπουμε το δάχτυλο, βρε Ρόζυ. Σαφώς φταίει το υπουργείο και το άθλιο σχολείο που έχει διαμορφώσει. Το είπαμε όλοι οι ΠΕ02 που γράφουμε σε αυτό τόπικ. Απλώς, κάνουμε και διάφορες σκέψεις, αν αυτά που σχεδιάζει το υπουργείο θα περάσουν ή όχι.

ΥΓ: Μήπως θέλετε ως δεύτερη ανάθεση τη γλώσσα;Σας βεβαιώνω ότι κανένας φιλολόγος δε θα θιχτεί! :P

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Πέστε μου, κάτω από αυτές τις συνθήκες θα στέλνατε το παιδί σας να φοιτήσει σε δημόσιο γυμνάσιο ή λύκειο; Εγώ, όταν φτάσει η ώρα, νομίζω ότι δεν θα το στείλω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ

Πότε έγινε αυτό?

το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ. Διάβασε κι εδώ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=35799

ΥΓ: Μήπως θέλετε ως δεύτερη ανάθεση τη γλώσσα;Σας βεβαιώνω ότι κανένας φιλολόγος δε θα θιχτεί! :P

Τώρα βρήκες την αχίλλειο πτέρνα μου ;D. Αρχαία όμως θέλω μιας και το συντακτικό πολύ μου άρεσε όπως κι η μετάφραση άγνωστων κειμένων.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ

Πότε έγινε αυτό?

το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ. Διάβασε κι εδώ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=35799

ΥΓ: Μήπως θέλετε ως δεύτερη ανάθεση τη γλώσσα;Σας βεβαιώνω ότι κανένας φιλολόγος δε θα θιχτεί! :P

Τώρα βρήκες την αχίλλειο πτέρνα μου ;D. Αρχαία όμως θέλω μιας και το συντακτικό πολύ μου άρεσε όπως κι η μετάφραση άγνωστων κειμένων.

Α, αν είναι γλώσσα θα πάρετε. Άντε, να μας ξεκουράσετε και λίγο εμάς τους ΠΕ02. Όλο το τριήμερο στη διόρθωση της έκθεσης το έχω φάει. Πάρτε τη, βρε παιδιά, σας παρακολούμε!! :P :P

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.