*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133930 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
 :o Επισης εξακολουθει να μου κανει εντυπωση, φιλολογοι να κανουν πληροφορικη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Μηπως υπηρχε ελλειψη καθηγητων πληροφορικης τοτε;
Όχι απλά δεν έκαναν αίτηση οι πληροφορικοί, γιατί αυτοί που είχαν πρόσβαση στο κέντρο λήψης απόφασης, σκέφτηκαν και άλλο δόλιο τρόπο να τους παρακάμψουν. Αφαίρεσαν την παιδαγωγική επάρκια από τους πληροφορικούς ώστε να πρηγούνται οι γυμναστές, φιλόλογοι, μαθηματικοί κτλ, Παρόλο που πχ ένας πληροφορικός παρακολουθεί τα ίδια παιδαγωγικά με ένα μαθηματικό. Απλά να ξέρετε κάποια πράγματα κάποτε γυρνάν μπούμερακ.

Το οτι ειναι παραλογο να παιρνει αλλη ειδικοτητα το αντικειμενο μου , ναι αυτο με αφορα και ειναι παραλογο
Μα αυτό είναι το πρόβλημα που μας αφορά όλους. Εσείς κοιτάται μόνο την ειδικότητάς σας. Δηλαδή γιατί οι φιλόλογοι να ζητάν να δικαιούνται να κάνουν μαθήματα άλλων κλάδων, αλλά κανένας άλλος κλάδος του κλάδου τους? Γιατί να μη ζητάνε αξιοκρατία για όλους τους κλάδους, ώστε βαση τροπολογίας η ανάθεση να γίνεται μόνο με βάση πτυχίου και κλάδου που ανήκει ? Γιατί κοιτάει ο κάθε κλάδος το βόλεμά του και δεν αγωνιζόμαστε όλοι μαζί για ένα καλύτερο σχολείο. Κάποιους τους βολευει να υπάρχουν νόμοι και παραθυράκια και γι αυτό δε θα πετύχουμε τίποτα.  Μακάρι να βγω λάθος και τελικά να βελτιωθεί αυτή η αναρχία.

Δε ζηταω να κανω μαθηματα αλλου κλαδου αλλα της ειδικοτητας μου. Αρχαια, λογοτεχνια, εκθεση , ιστορια, λατινικα, αρχες φιλοσοφιας. Αυτα.

ενω για τους ξενογλωσσους η β' αναθεση ειναι το καλυτερο μας...ετσι οπως παμε σε λιγο θα μας δινουν και γεωγραφια, αστρονομια κλπ...οτι κατεβασει η γκλαβα τους! θα ειμαστε οι εκπαιδευτικοι τυπου τιραμολα...τα κανουμε ολα και συμφερουμε!!!
το αντικειμενο μας θελουμε να διδαξουμε και μεις. δεν φταιμε για ολα τα στραβα της δημοσιας εκπαιδευσης ουτε τα πτυχια μας ειναι κατωτερα οπως αφησαν πολλοι να εννοηθει
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απο όσα σχολεία πέρασα οι φιλόλογοι δεν ήθελαν τις ιστορίες. ευτυχώς υπήρχαν οι γαλλικών και φυσικά οι θεολόγοι.
Πως αλλάζουν οι καιροί βρε συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Σωστά συνάδελφε,κάποιοι τώρα ξύπνησαν και θέλουν να κάνουν ιστορία για να μην χαθούν τα αναπληρωτηλίκια.Όπως και οι ξενόγλωσσοι που θεωρούσαν τα δημοτικά αγγαρεία,τώρα σκοτώνονται ποιός θα πρωτοπάει.Αυτή η κρίση έχει κι ένα καλό:προσγειώνει πολλούς συναδέλφους που ζούσαν στον κόσμο τους!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
εγώ τι να πω που περυσι ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ
 να παρω ιστοριες και τις εδωσαν αναθεση σε μια θεολογινα η οποια βαριοταν που ζουσε?????????????????????????????

weakforce

  • Επισκέπτης
Σωστά συνάδελφε,κάποιοι τώρα ξύπνησαν και θέλουν να κάνουν ιστορία για να μην χαθούν τα αναπληρωτηλίκια.Όπως και οι ξενόγλωσσοι που θεωρούσαν τα δημοτικά αγγαρεία,τώρα σκοτώνονται ποιός θα πρωτοπάει.Αυτή η κρίση έχει κι ένα καλό:προσγειώνει πολλούς συναδέλφους που ζούσαν στον κόσμο τους!!!


Πολύ καλά τα έθεσες. Εύστοχη η διαπίστωση - παρατήρηση.

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!
Καθηγήτρια αγγλικής νομίζω.
οπως δεν νομίζω να λεγεται φιλολογού.
Αυτα γιατί στο τέλος βγάζουμε μόνοι μας τα ματάκια μας.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!
Καθηγήτρια αγγλικής νομίζω.
οπως δεν νομίζω να λεγεται φιλολογού.
Αυτα γιατί στο τέλος βγάζουμε μόνοι μας τα ματάκια μας.

Ναι.. η καθομιλουμένη/απλοποιημένη ορολογία μας μάρανε!
Ακολουθεί λίστα με τις αποδεκτές ονομασίες (πλην των επίσημων δηλαδή) των διαφόρων ειδικοτήτων:
φιλολογίνα, θρησκευτικός/ου, αγγλικού, γαλλικού, πληροφορικάριος, γυμναστής.
Αν δεν ξέχασα κάτι, αυτά έχω υπόψη μου. Δυστυχώς για τους κλάδους ΠΕ03 και 04 δεν υπάρχουν άλλες ονομασίες πλην των κανονικών   ;D
Εδώ δεν είναι χώρος για υποβολή επίσημων εγγράφων, αλλά φόρουμ, όπου ο καθένας εκφράζεται (μέσα σε πλαίσια ευπρέπειας) όπως και προφορικά σχεδόν.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!

Δε γίνεται κάθε φορά που πάμε να συζητήσουμε τα προβλήματα της ειδικότητάς μας η συζήτηση να γίνεται μπάχαλο!

Ας ασχοληθεί ο καθένας με τα προβλήματά του, και προκλήσεις δε χρειάζονται ούτε από τους μεν ούτε από τους δε!

Έλεος πια!

Μπαίνω στη συζήτηση για να δω αν υπήρξε κάποια εξέλιξη και διαβάζω τις εξυπνάδες του καθενός!

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Landau μου φαίνεται δεν κατάλαβες  :)

Ο miltos74  σχολιάζει τον υποτιμητικό τρόπο που μιλάει για την συνάδελφο καθηγήτρια Αγγλικών (Αγγλικού).

Και δεύτερον, στόχος του είναι να προβάλει το γεγονός ότι οι φιλόλογοι μέχρι τώρα τούς φόρτωναν το δύσκολο μάθημα της Ιστορίας, αλλά τώρα, επειδή δεν τους συμφέρει, το θέλουν πίσω!

Για να δοθεί τέλος σε αυτή την κατάσταση, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ. Πρέπει να ξεκαθαρίσει η κατάσταση εδώ και τώρα. Είναι μια χρυσή ευκαιρία.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 03:28:12 μμ από dessi »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!

Απαραδεκτο ειναι γενικως να κοβονται ωρες απο ολες τις ειδικοτητες.
ΔΕΝ δωσατε την Ιστορια,σας την αρπαξε το Υπουργειο οπως αρπαξε και αρπαζει συνεχως απο τη Β ξενη γλωσσα.
Ολοι βγαλαμε τα ματια μας και στο Πανεπιστημιο και στον ΑΣΕΠ.
Η αγγλικου ΑΝ ειχε υφακι το ειχε γιατι εδω μεσα μας εχουν πρηξει οτι οι Ξενογλωσσοι δεν μπορουμε να διδαξουμε Ιστορια η Λογοτεχνια.Δεν εχει καμια σημασια αν μπορουμε η δε μπορουμε ,σημασια εχει οτι πρεπει να διδασκουμε ολοι μας τα μαθηματα μας και να μην διαμαρτυρομαστε μονο οταν θιγομαστε εμεις αλλα ΚΑΙ οταν θιγεται ο συναδελφος.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
dessi μια χαρά κατάλαβα, απλά σχολίασα κάτι άλλο (εκτός θέματος, όπως και τώρα, το ξέρω..  :D )
Για το θέμα έχω εκφράσει την άποψή μου παλιότερα, οπότε δεν ξανασχολιάζω  :-X
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Δεν εχει καμια σημασια αν μπορουμε η δε μπορουμε ,σημασια εχει οτι πρεπει να διδασκουμε ολοι μας τα μαθηματα μας και να μην διαμαρτυρομαστε μονο οταν θιγομαστε εμεις αλλα ΚΑΙ οταν θιγεται ο συναδελφος.


Εσύ περιγράφεις μια ιδανική κοινωνία. Οπως βλέπεις, αν και φιλόλογος, έχω πάρει τη μέση οδό. Αναγνωρίζω τα σφάλματά μας. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να τελειώνει όλο αυτό. Δεν είναι δυνατόν να συνεχίζουν να διδάσκουν στα σχολεία καθηγητές χωρίς αντικείμενο!(εννοώ να μη διδάσκεται το αντικείμενό τους στο σχολείο και να κλέβουν ώρες από τους άλλους - υπάρχουν καθηγητές, ευτυχώς - εχουμε υπερπληθώρα!).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 631

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.145 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.