*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133951 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Πρέπει να δοθεί τέλος σε αυτή την κατάσταση. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν Ξενόγλωσσοι σε σχολεία που δεν διδάσκουν ούτε μία ώρα το αντικείμενό τους και διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα, δηλ. ΟΛΟ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΟΥΣ το καλύπτουν μόνο με Φιλολογικά, δεν συμπληρώνουν καν ωράριο! Αυτό θα μπορουσε να γίνει σε περίπτωση που δεν υπήρχαν Φιλόλογοι. 18000++ Φιλόλογοι είναι στους πίνακες. Αυτοί όλοι πότε θα διδάξουν το αντικείμενό τους?
Τέτοιες καταστάσεις τις ακούω πρώτη φορά! Ούτε μία ώρα στο αντικείμενό τους;!
Ποτέ δεν το έχω συναντήσει αυτό, ούτε καν το έχω ακούσει...
Κι ακόμα κι αν δεν πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός, ποιος φταίει γι'αυτό;

Και ξαναλέω (γιατί δεν το είπα για πλάκα προηγουμένως):
οι πτυχιούχοι τμημάτων Ιστορίας-Αρχαιολογίας είναι οι καταλληλότεροι για να διδάξουν Ιστορία.
Για να τα λέμε όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 07:06:50 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Παράθεση
οι πτυχιούχοι τμημάτων Ιστορίας-Αρχαιολογίας είναι οι καταλληλότεροι για να διδάξουν Ιστορία.
 
        Συμφωνώ, αλλά επειδή ζούμε σε δύσκολους καιρούς ας αρκεστούμε στο ότι οι απόφοιτοι φιλολογικών τμημάτων πρέπει να διδάσκουν τα φιλολογικά μαθήματα. Και αυτό θα είναι πια μέγιστη κατάκτηση, αν ποτέ επιτευχθεί. Τώρα βλέπουμε τις ιστορίες να τις παίρνουν οι ξενόγλωσσοι, περιέργως όμως, δεν αγγίζουν την Ιστορία Κατεύθυνσης. Γιατί άραγε; ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
εγώ τι να πω που περυσι ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ
 να παρω ιστοριες και τις εδωσαν αναθεση σε μια θεολογινα η οποια βαριοταν που ζουσε?????????????????????????????

Παρομοιως. Η ιστορια εχει καταντησει..απαγορευμενη ζωνη!! Οποτε,σπανιως, παιρνω ιστορια κανω παρτυ! Φυσικα και την θελουμε την ιστορια κι οχι για να "μη χασουμε το αναπληρωτιλικι". Οι εξυπναδες μας ελειπαν

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!
Καθηγήτρια αγγλικής νομίζω.
οπως δεν νομίζω να λεγεται φιλολογού.
Αυτα γιατί στο τέλος βγάζουμε μόνοι μας τα ματάκια μας.

Δε φταινε οι ξενογλωσσοι για τις αποφασεις του υπουργειου. Αλλα ειναι προκληση να υποστηριζουν πως καλως υφοσταται αυτη η κατασταση. Πραγματικα κι εγω εκανα αγγλικα στο πανεπιστημιο.. Αλλα δε σκεφτηκα ποτε οτι θα επρεπε ή θα μπορουσα να τα διδαξω επαρκως

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Landau μου φαίνεται δεν κατάλαβες  :)

Ο miltos74  σχολιάζει τον υποτιμητικό τρόπο που μιλάει για την συνάδελφο καθηγήτρια Αγγλικών (Αγγλικού).

Και δεύτερον, στόχος του είναι να προβάλει το γεγονός ότι οι φιλόλογοι μέχρι τώρα τούς φόρτωναν το δύσκολο μάθημα της Ιστορίας, αλλά τώρα, επειδή δεν τους συμφέρει, το θέλουν πίσω!

Για να δοθεί τέλος σε αυτή την κατάσταση, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ. Πρέπει να ξεκαθαρίσει η κατάσταση εδώ και τώρα. Είναι μια χρυσή ευκαιρία.

Ειναι δυσκολο μαθημα η ιστορια α'και β΄' γυμνασιου που προτιμουν οι ξενογλωσσοι;;

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!
Καθηγήτρια αγγλικής νομίζω.
οπως δεν νομίζω να λεγεται φιλολογού.
Αυτα γιατί στο τέλος βγάζουμε μόνοι μας τα ματάκια μας.

Δε φταινε οι ξενογλωσσοι για τις αποφασεις του υπουργειου. Αλλα ειναι προκληση να υποστηριζουν πως καλως υφοσταται αυτη η κατασταση. Πραγματικα κι εγω εκανα αγγλικα στο πανεπιστημιο.. Αλλα δε σκεφτηκα ποτε οτι θα επρεπε ή θα μπορουσα να τα διδαξω επαρκως

δε νομιζω καποιος ξενογλωσσος εδω μεσα να υποστηριξε οτι καλως υφισταται η κατασταση αυτη...ισα ισα το αντιθετο
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Ενταξει οκ θελετε να εκτονωθειτε το καταλαβα πια .Δεν εξηγειται αλλιως η εμμονη στο οτι οι Ξενογλωσσοι ΘΕΛΟΥΝ να κλεβουν ωρες και ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ οτι ειναι καταλληλοτεροι για την διδασκαλια της Ιστοριας.
Εγω δε μιλαω αλλο γιατι νιωθω οτι μιλαω στο τοιχο.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!
πες τα συναδέλφισσα, κι εγώ μαζί σου. Με την ίδια λογική κι εγώ γνωρίζω ΑΡΙΣΤΑ την αγγλική γλώσσα: έχω πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία, στο τμήμα κλασικών σπουδών του Cardiff University, το οποίο τμήμα έχει χαρακτηριστεί ως το έκτο καλύτερο στον κόσμο...επίσης έχω diploma in creative writing με άριστα παρακαλώ από γνωστό κολέγιο Δημιουργικής Γραφής πάλι στη Μεγάλη Βρετανία. Με αυτή τη λογική ΚΙ ΕΓΩ μπορώ να διδάξω αγγλικά στο σχολείο για να συμπληρώσω το ωράριο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και κάτι άλλο: όταν οι συνάδελφοι φιλόλογοι βρίσκονται στα μετερίζια της εκπαίδευσης και καθημερινά λιώνουν στην τάξη, αρκετές αγγλικούδες -οι οποίες τώρα έχουν πάρει το σχετικό υφάκι-φιλούν κατουρημένες ποδιές για να πάρουν απόσπαση σε κάποιο γραφείο (πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) προκειμένου να.........μην κουράζονται και τόσο πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άντε τώρα γιατι τα έχω πάρει στο κρανίο!!! Μην πω περισσότερα και γίνει εδώ στο φόρουμ........του Συντάγματος!!!!!!!!!!!!!

Εντάξει παιδιά...ελάτε ας βγάλουμε τις γνώσεις μας να τις μετρήσουμε...έλεος δηλαδή ειλικρινά...Όσο για το ότι οι φιλόλογοι ξεσκίζονται στην δουλειά και όλοι οι άλλοι (ουπς όχι όλοι...μόνο εμείς οι άχρηστοι ξενόγλωσσοι) ξυνόμαστε...ας κοπεί αυτή η καραμέλα παρακαλώ...Με την ίδια λογική να τα βάλω κι εγώ με τους φιλόλογους που όταν διδάσκω γερμανικά και κάνω γραμματική, αναφέρω στα παιδιά στοιχειώδη πράγματα όπως αντικείμενο, δοτική πτώση, δευτερεύουσα πρόταση και με κοιτάνε λες και είμαι από άλλο πλανήτη...και κάθομαι και εξηγώ πρώτα στα ελληνικά και μετά πάω στην ξένη γλώσσα. Δεν τα βάζω όμως με τους συναδέλφους..αλλά με το γεγονός ότι το ίδιο το σύστημα θέλει αμόρφωτα παιδιά...γιατί αυτά βολεύουν πιο πολύ...Εχθρός δεν είναι ο συνάδελφος, αλλά το υπουργείο...
Και τέλος θα παρακαλούσα μιας και όλοι μας είμαστε απόφοιτοι πανεπιστημίου να μην εκμηδενίζουμε τα πάντα..λέγοντας ότι το πτυχίο ξενόγλωσσης σχολής είναι ισότιμο με ενα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας..
Γιατί πιστοποιητικό γλωσσομάθειας είναι και όχι ΠΤΥΧΙΟ...όπως θέλουν να τα λένε εδώ στην Ελλάδα τα φροντιστήρια..γιατί ακούγονται πιο ελκυστικά
  :-X :-X :-X

Και για μην νομίζουν μερικοί ότι χαίρομαι για τις ιστορίες...να το πω ξεκάθαρα:

Η ιστορία στους ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!
πες τα συναδέλφισσα, κι εγώ μαζί σου. Με την ίδια λογική κι εγώ γνωρίζω ΑΡΙΣΤΑ την αγγλική γλώσσα: έχω πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία, στο τμήμα κλασικών σπουδών του Cardiff University, το οποίο τμήμα έχει χαρακτηριστεί ως το έκτο καλύτερο στον κόσμο...επίσης έχω diploma in creative writing με άριστα παρακαλώ από γνωστό κολέγιο Δημιουργικής Γραφής πάλι στη Μεγάλη Βρετανία. Με αυτή τη λογική ΚΙ ΕΓΩ μπορώ να διδάξω αγγλικά στο σχολείο για να συμπληρώσω το ωράριο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και κάτι άλλο: όταν οι συνάδελφοι φιλόλογοι βρίσκονται στα μετερίζια της εκπαίδευσης και καθημερινά λιώνουν στην τάξη, αρκετές αγγλικούδες -οι οποίες τώρα έχουν πάρει το σχετικό υφάκι-φιλούν κατουρημένες ποδιές για να πάρουν απόσπαση σε κάποιο γραφείο (πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) προκειμένου να.........μην κουράζονται και τόσο πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άντε τώρα γιατι τα έχω πάρει στο κρανίο!!! Μην πω περισσότερα και γίνει εδώ στο φόρουμ........του Συντάγματος!!!!!!!!!!!!!

Εντάξει παιδιά...ελάτε ας βγάλουμε τις γνώσεις μας να τις μετρήσουμε...έλεος δηλαδή ειλικρινά...Όσο για το ότι οι φιλόλογοι ξεσκίζονται στην δουλειά και όλοι οι άλλοι (ουπς όχι όλοι...μόνο εμείς οι άχρηστοι ξενόγλωσσοι) ξυνόμαστε...ας κοπεί αυτή η καραμέλα παρακαλώ...Με την ίδια λογική να τα βάλω κι εγώ με τους φιλόλογους που όταν διδάσκω γερμανικά και κάνω γραμματική, αναφέρω στα παιδιά στοιχειώδη πράγματα όπως αντικείμενο, δοτική πτώση, δευτερεύουσα πρόταση και με κοιτάνε λες και είμαι από άλλο πλανήτη...και κάθομαι και εξηγώ πρώτα στα ελληνικά και μετά πάω στην ξένη γλώσσα. Δεν τα βάζω όμως με τους συναδέλφους..αλλά με το γεγονός ότι το ίδιο το σύστημα θέλει αμόρφωτα παιδιά...γιατί αυτά βολεύουν πιο πολύ...Εχθρός δεν είναι ο συνάδελφος, αλλά το υπουργείο...
Και τέλος θα παρακαλούσα μιας και όλοι μας είμαστε απόφοιτοι πανεπιστημίου να μην εκμηδενίζουμε τα πάντα..λέγοντας ότι το πτυχίο ξενόγλωσσης σχολής είναι ισότιμο με ενα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας..
Γιατί πιστοποιητικό γλωσσομάθειας είναι και όχι ΠΤΥΧΙΟ...όπως θέλουν να τα λένε εδώ στην Ελλάδα τα φροντιστήρια..γιατί ακούγονται πιο ελκυστικά
  :-X :-X :-X

Και για μην νομίζουν μερικοί ότι χαίρομαι για τις ιστορίες...να το πω ξεκάθαρα:

Η ιστορία στους ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ!

Δεν το λεμε κυριολεκτικα, δεν εξισωνουμε τα πτυχια του Πανεπιστημιου με τα πιστοποιητικα γλωσσομαθειας. Το λεμε υπερβαλλοντας οταν καποιοι γραφουν οτι εκανα στην ξενογλωσση φιλολογια λογοτεχνια, γιατι να μη την διδαξω στα σχολεια

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχετε καταλάβει ΄ότι όση ώρα εμείς πλακωνόμαστε, έχει πέσει η κυβέρνηση; Επίσης δεν ξέρουμε καν αν θα υπάρχουν δημόσια σχολεία του χρόνου ή αν θα μοιράζουν "κουπόνια εκπαίδευσης" στους γονείς. Προτείνω αυτοσυγκράτηση επομένως και μην εξαντλούμε την αγωνιστικότητά μας σε ανούσιους καβγάδες... Θα μας χρειαστεί ....

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Ελπίζω να μην δωθούν στους ξενόγλωσσους με β ανάθεση και τα μαθηματικά Γυμνασίου.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, ψυχραιμία! Οι διαφορετικές απόψεις δε λύνονται με (ανυπόστατες) κατηγορίες ο ένας για τον κλάδο του άλλου. Όλοι έχουμε τελειώσει το Παν/μιο και γι΄αυτό το λόγο και μόνο πρέπει να διατηρήσουμε το επίπεδο. Δε χρειάζεται, νομίζω, πια να λέμε πόσα μαθήματα επιλογής από τον τάδε τομέα έχουμε πάρει ή πόσα υποχρεωτικά της δείνα κατεύθυνσης διδαχθήκαμε (άραγε, μετά από τόσα χρόνια τα θυμόμαστε;  ;D ). Στη δουλειά του εκπ/κού -πέρα από τις γνώσεις- χρειάζονται η όρεξη και το ΜΕΡΑΚΙ. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν άξιοι και ικανοί, όπως βέβαια υπάρχουν (ευτυχώς είναι μειοψηφία) και οι τεμπέληδες. Τέλος, κάποιοι ζητούν απόσπαση σε γραφείο κατά κύριο λόγο γιατί δεν αντέχουν την τάξη (κι ας έγραψαν άριστα στο ΑΣΕΠ). Κι αυτοί που ζητούν απόσπαση είναι από όλους τους κλάδους κι όχι από συγκεκριμένους.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ή γιατί μπορεί να έχουν οικογένεια και να μην μπορούν να ξεκολλήσουν από νησί για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στεριά 10 χρόνια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 658
Σύνολο: 667

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.