*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133900 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Η ΟΛΜΕ κήρυξε αποχή από τη διόρθωση γραπτών των ξένων γλωσσών.Αν η διαμάντω το πάρει πίσω, τότε μπορούμε να ελπίζουμε.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σωστο.Τι γινεται τελικα με τις αναθεσεις ομως.Μηπως ειναι μια φουσκα και δεν υλοποιηθει;

Μπράβο, επανάφερε τη συζήτηση στο θέμα μας!  :D

Αν και τα προηγούμενα, περί σωστής χρήσης της γλώσσας, είναι εξίσου σημαντικά  :D

Για να μην μας πούνε στο τέλος: η ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ στους ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΥΣ (και θα έχουν δίκιο  :) ).

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Δεν θα παρει τιποτα πισω η υπουργος,μην ελπιζετε.Πιστευω πως οι αναθεσεις θα διευρυνθουν,αλλωστε και οι συναδερφοι φιλολογοι εχουν παρει απο αλλους κλαδους-οπως ειδα στην εγκυκλιο περι αναθεσεων του 08-πολλα μαθηματα.Τωρα αν η β αναθεση δημιουργει παντος ειδους θεματα,ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ

Παράθεση
Οι δυσλεξικοίείναι δυσλεκτικοί,η πάθηση είναι δυσλεξία,φιλόλογος ούσα.

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%22%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82+-%CE%AE+-%CF%8C%22&dq=


Για τις αναθέσεις: υπογράψτε, προωθήστε παντού για υπογραφή την διαμαρτυρία στο alfavita. Εδώ γίνεται πόλεμος και η κυρία αυτή νικάει κατά κράτος. Μας έχει ισοπεδώσει και εμείς τρέχουμε να ξεφύγουμε από τα σκάγια. Να καταλάβει ότι είναι ανεπιθύμητη και οι επιλογές της επίσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Στα βιβλια των παιδαγωγικων,το εχει "δυσλεκτικος" ομως και στα λεξικα τα καλα.Μαλλον δεχονται και αυτην την λεξη. Terme consacre par l usage,που λεμε και στα γαλλικα(βαλτε τονο,αποστροφο)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Σόρι, παίδες, τώρα μόλις μπαίνω από χτες και βγαίνω και αμέσως...
Καταρχάς, να ευχαριστήσω τους διαχειριστές που ξεκλείδωσαν το θέμα...
Ελπίζω να μην το ...μετανιώσουν!  :D :D :D

Επειδή πραγματικά δεν θέλω να πληγώνω κανέναν άθελά μου (ούτε εθελημένα φυσικά), παραθέτω τα παρακάτω, τα οποία έστειλα και προσωπικά στην Έρση, καθώς δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί της (ούτε με κανέναν άλλο) και δεν ήθελα να στενοχωρηθεί...

Εκείνη ειδικά δεν καταφέρθηκε ενάντια σε κάποιον ξενόγλωσσο και γι'αυτό και η παρέμβαση ετούτη...

Απ'την άλλη βέβαια είναι καλό να διορθώνουμε και να συμβουλεύουμε ο ένας τον άλλο, αρκεί να γίνεται αυτό καλοπροαίρετα και χωρίς εμπάθεια. Κι από τη δική μου πλευρά έχω όλη την καλή διάθεση και να δεχτώ τυχόν διορθώσεις και συμβουλές και οτιδήποτε...

Λοιπόν, το μήνυμα που της έστειλα και που αφορά φυσικά και σ'όλους τους συναδέλφους (ανεξαρτήτως ειδικότητας), έχει ως εξής:

"Έρση, κοίτα, κατά πρώτον, ο λόγος που έκανα αυτές τις διορθώσεις, είναι ακριβώς για να δείξω ότι λίγο-πολύ όλοι κάνουμε τα λάθη μας και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει να'μαστε σεμνοί, μετρημένοι και ευγενικοί.

Μόνο ο Θεός τα ξέρει όλα. Το λέω συχνά και στους μαθητές μου, όταν με ρωτούν αν ξέρω όλες τις λέξεις στα Αγγλικά. Και τους ζητώ, εάν πετύχουν ποτέ κάπου κάποιον να τα ξέρει ...όλα, να κάνουν τα αδύνατα δυνατά, για να μου τον ...γνωρίσουν!!!

Φυσικά δεν επαναπαύομαι, δουλεύω καθημερινά, γιατί δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να με ρωτήσουν κάτι οι μαθητές μου και να μην είμαι σε θέση να τους απαντήσω. Πράγμα για το οποίο ορκιστήκαμε εξάλλου, δηλαδή να συνεχίσουμε σαν επιστήμονες να ερευνούμε, να αυτομορφωνόμαστε, να εμβαθύνουμε στο αντικείμενό μας.

Δεύτερον, επειδή λένε συνεχώς για τους ξενόγλωσσους ότι υπολείπονται σε γνώσεις έναντι άλλων κλάδων, πράγμα που πραγματικά δεν ισχύει. Κανόνες τέτοιου είδους δεν υπάρχουν. Είναι στον άνθρωπο, πιστεύω.

Τρίτον, γιατί έχω δει πάμπολλους συναδέλφους σου να κάνουν τέτοια και χειρότερα και οι περισσότεροι το περνούν στο ντούκου... Ειδικά μέσα στο pde, ντρέπομαι να βλέπω μαργαριτάρια από εκπαιδευτικούς και δεν είναι η πρώτη φορά που θίγω αυτό το θέμα.

Δεν λέω ότι οι συνάδελφοί μου της Αγγλικής είναι αλάνθαστοι... Το αντίθετο... "Τραβάω τα μαλλιά μου" συχνά μέσα στην τάξη, προσπαθώντας να διορθώσω λάθη που έχουν κάνει Αγγλικοί, φιλόλογοι και δάσκαλοι... Ειδικά δάσκαλοι... Και απογοητεύομαι.

Δεν ήθελα να σε θίξω προσωπικά, εάν αυτό συνέβη, να με συγχωρείς.

Όσο για μένα, πίστεψέ με, διαβάζω και ψάχνω σε σημείο αηδίας, για να εντοπίσω πρώτη εγώ δικά μου λάθη και παραλείψεις. Εάν έχεις αντιληφθεί κάτι, σε παρακαλώ πολύ να μου το επισημάνεις και εσύ.

Φιλικά.  :) :) :)"

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και τα ξαναλέμε αργότερα ίσως απόψε...  :-* :-* :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2011, 03:01:34 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαμαρτυρία της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων για την ανάθεση της διδασκαλίας της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας σε καθηγητές ξένων γλωσσών.
http://www.p-e-f.gr/docs/DIAM.pdf



Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Καιρός είναι να ξυπνήσουν και οι φιλόλογοι...ΑΜΕΣΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΡΑ!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Η Π.Ε.Φ. ξύπνησε!!!!!!!!!!! Πάντως πρέπει να στηρίξουμε το αίτημα και των ξενόγλωσσων για την διδασκαλία του γνωστικού τους αντικειμένου!!!!!! Οι υπογραφές πρέπει να πολλαπλασιαστούν!!!! Έτσι, οι φιλόλογοι προασπίζουμε και τα δικά μας συμφέροντα!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
joanna bear όλα καλά !!!!

είναι αδικία πάντως για τους συνάδελφους ξενόγλωσσους πέρα απο τη συμπλήρωση του ωραρίου ,οι διάφοροι επαρκιούχοι που δηλώνουν καθηγηταράδες ...σε κάθε περίπτωση εύγε στην ΠΕΦ αν και δε νομίζω να λαμβάνει κανείς στα σοβαρά τις αποφάσεις - διακηρύξεις της...το ταμείον είναι ελλειματικό ,οπότε θα κοιτάξει το υπουργείο να κάνει τη δουλειά του όπως-όπως....

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    Δεν υπάρχει το "οφείλουμε να γράφουμε σωστά". Οι δυσλεξικοί, π.χ. οφείλουν να γράφουν σωστά; Όσοι έχουν τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα; Πέραν αυτού, νομίζω ότι η ορθογραφία είναι ικανότητα που συνδέεται και με την οπτική μνημη, έτσι δεν είναι; Όπως αυτός που τραγουδάει καλά έχει και ακουστική ικανότητα....
ΑΛΛΑ: όταν κάποιος γράφει υπάρχων, αντί για υπάρχον, ίσως έχει ξεχάσει την μετοχή ο υπάρχων-η υπάρχουσα - το υπάρχον, που έχει σχέση με την μορφολογία και όχι με την ορθογραφία.... . Κινδυνεύει επίσης να πει: "σύμφωνα με την υπάρχων κατάσταση" ...... και εδώ ερχόμαστε στην χρησιμότητα των αρχαίων για την σωστή χρήση της νέας ελληνικής. Είναι σαν να μαθαίνω γερμανικά και να λέω λάθος τα άρθρα των λέξεων ή τις καταλήξεις των ρημάτων.... Είμαι ανορθόγραφος; Όχι. Δεν κατέχω την μορφολογία της γλώσσας.


κοίτα να δεις που 2 λάθη λόγω κεκτημένης ταχύτητας με κατέστησαν δυσλεκτική και ένας Δίας ξέρει τί άλλο ....και τις μετοχές γιγνώσκω και την κλίση τους και χρονικές αντικαταστάσεις και όλα τα συναφή.....τελικά έχει δίκιο ο Μάρκος για τον κλάδο των φιλολόγων ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τις φιλολογίνες ......προσκυνώ τις αλάνθαστες-τέλειες-Φιλολόγους του φόρουμ ...σπονδή ή χοή προαιρείσθε;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Για να μην τρελαθούμε εντελώς: είναι επίθεση το να πεις ότι η ορθογραφία δεν είναι υποχρέωση, αλλά γνώση και ικανότητα; Είναι επίθεση το να επισημαίνεις ένα λάθος που κάποιος το έκανε εκ παραδρομής, αλλά όταν το κάνουν οι μαθητές μας δείχνει άγνοια του κανόνα; Αν δεν το επισημάνουμε εμείς στο μαθητή, ποιος θα το επισημάνει;  Διαβάστε με προσοχή τα λεγόμενα και μην αρπάζεστε χωρίς λόγο.........

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Λοιπόν είμαι μαθηματικός και δεν ξέρω καλή ορθογραφία.
Άρα είμαι αγράμματος και αμόρφωτος.  ;)
Στο θέμα μας τώεα.
Ας κάνουν μία ομάδα οι φιλόλογοι.
Μία οι των αγγλικών
Μία οι των γερμανικών
Μία οι των γαλλικών
Μία η κάθε ειδικότητα και μήπως ρε αδερφέ ήταν καλύτερο να πολεμήσουμε την αννούλα και την κάθε αννούλα και όχι μεταξύ μας;;;
Λέω εγω τωρα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θα σας παρακαλέσω για μια ακομα φορα, μετα το ξεκλείδωμα του θέματος, να παραμεινετε στο ζητούμενο που ειναι οι β΄αναθέσεις.

Γνωριζω πως η συζητηση συχνα μπορει να εκτραπει και ειναι λογικο, αρκει 1ον να μη λαμβάνει έκταση και 2ον να μη γινονται προσωπικες αναφορες.

Ευχαριστώ!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.