*

Αποστολέας Θέμα: Ζητώ συμβουλή για μαθητή  (Αναγνώστηκε 9565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 08:07:48 μμ »
Εξ αποστάσεως μιλώντας:
1. το παιδί είναι μικρό και αν πέσουν πάνω του οι κατάλληλοι άνθρωποι σίγουρα όχι χαμένο.
2. για τι κακοποίηση μιλάς από το περιβάλλον του; σωματική; σεξουαλική; (εκτός από ψυχολογική-λεκτική που τη θεωρώ σίγουρη.)
3. α γυμνασίου είναι φέτος ή έχει μείνει στην ίδια τάξη; είναι έτσι και αλλιώς σε μεταβατικό στάδιο και γνωσιολογικά και βιολογικά.
4. πρέπει οπωσδήποτε να συνεργαστεί τουλάχιστον ο φιλόλογος που έχει και τις περισσότερες ώρες.
5. εννοείς ότι υποπτεύεσαι ότι η μαμά του σας λέει ψέματα πως τάχα τον πάει σε ειδικούς ενώ δεν τον πάει; πως είναι οικονομικά και κοινωνικά; η μητέρα έχει κάποια μόρφωση;
6. γιατί δεν καλείτε και τον πατέρα, ώστε και να ανιχνεύσετε τις προθέσεις του αλλά και την προσωπικότητά του; τόσα χρόνια έχω μάθει πως τα παιδιά είναι οι καλύτεροι καθρέφτες των γονιών τους. Αυτές οι σεξουαλικές παρενοχλήσεις, επιθέσεις που κάνει, που βροντοφωνάζει πως δεν είναι αδελφή με κάνουν να υποπτεύομαι α. κάκιστο ανδρικό πρότυπο, β. ενδοοικογενειακή σεξουαλική βία. Μακάρι να έχω άδικο.
7. αδέλφια έχει;
έχω συγκλονιστεί κυρίως από την τραγικότητα του συστήματος να "καίει" μικρά παιδιά.  :(


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:32:09 »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 06:34:14 μμ »
Εξ αποστάσεως μιλώντας:
1. το παιδί είναι μικρό και αν πέσουν πάνω του οι κατάλληλοι άνθρωποι σίγουρα όχι χαμένο.
2. για τι κακοποίηση μιλάς από το περιβάλλον του; σωματική; σεξουαλική; (εκτός από ψυχολογική-λεκτική που τη θεωρώ σίγουρη.)
3. α γυμνασίου είναι φέτος ή έχει μείνει στην ίδια τάξη; είναι έτσι και αλλιώς σε μεταβατικό στάδιο και γνωσιολογικά και βιολογικά.
4. πρέπει οπωσδήποτε να συνεργαστεί τουλάχιστον ο φιλόλογος που έχει και τις περισσότερες ώρες.
5. εννοείς ότι υποπτεύεσαι ότι η μαμά του σας λέει ψέματα πως τάχα τον πάει σε ειδικούς ενώ δεν τον πάει; πως είναι οικονομικά και κοινωνικά; η μητέρα έχει κάποια μόρφωση;
6. γιατί δεν καλείτε και τον πατέρα, ώστε και να ανιχνεύσετε τις προθέσεις του αλλά και την προσωπικότητά του; τόσα χρόνια έχω μάθει πως τα παιδιά είναι οι καλύτεροι καθρέφτες των γονιών τους. Αυτές οι σεξουαλικές παρενοχλήσεις, επιθέσεις που κάνει, που βροντοφωνάζει πως δεν είναι αδελφή με κάνουν να υποπτεύομαι α. κάκιστο ανδρικό πρότυπο, β. ενδοοικογενειακή σεξουαλική βία. Μακάρι να έχω άδικο.
7. αδέλφια έχει;
έχω συγκλονιστεί κυρίως από την τραγικότητα του συστήματος να "καίει" μικρά παιδιά.  :(


Η μητέρα άφησε να εννοηθεί, χωρίς λεπτομέρειες, ότι ο πατέρας ήταν βίαιος μαζί τους. Για σεξουαλική κακοποίηση δεν μπορώ να πω, αν και επιδεικνύει επιθετική συμπεριφορά στα κορίτσια και λέει ακατανόμαστες εκφράσεις (εγώ που δεν είμαι "πουριτανή", σοκάρομαι).
Ήταν πέρσι στην Α΄γυμνασίου κι έμεινε στην ίδια τάξη.
Δεν γνωρίζω αν έχει αδέλφια.
Είναι σχεδόν αδύνατο να εντοπίσουμε τον πατέρα, δεν έχουμε κανένα στοιχείο του. Όπως έγραψα, δεν έχω δει τη μητέρα. Ξέρω ότι δουλεύει πάρα πολλές ώρες και έχουν χαμηλό οικονομικό επίπεδο.
Πιστεύω ότι ο φιλόλογος, όπως και οι υπόλοιποι, θα συνεργαστεί αν έχουμε κάπου να "πατήσουμε".
Σίγουρα η μητέρα είχε συμβουλευτεί ψυχολόγο, απλά δεν ξέρω αν τελευταία εγκατέλειψε κάθε προσπάθεια. Την καλέσαμε για σήμερα και δυστυχώς δεν ήρθε.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:39:23 μμ »
Ωστόσο μήπως παίζει και κανένα θέμα ψυχικής υγείας φοβάμαι.
Περα απο τις περιβαλλοντικες δυσκολίες που ισως αντιμετωπισε το παιδι μεγαλωνοντας, μηπως εχει ΔΕΠ/Υ και το προβλημα εχει διογκωθει λογω της ελλειψης υποστηριξης?
απευθυνθεί η μετρέρα σε κάποιον παιδοψυχίατρο (αν δεν έχει στο ΚΕΔΔΥ). Είναι πιο πιθανό να υπάρχει κάποιο ψυχικό νόσημα, παρά κάποια άλλη ειδική ανάγκη (πχ υπερκινητικότητα).
Επίσης, το ΚΕΔΔΥ πιθανότατα θα κάνει αρκετό καιρό μέχρι να δει το παιδί και από ό,τι καταλαβαίνω τα πορβλήματα επείγουν.
Όλοι τα ίδια σκεφτήκαμε...Το ΚΕΔΔΥ θα ήταν μια καλή λύση(πιο πολύ για να τον δει ο παιδοψυχίατρος) αλλά αν κάνουν τόσο πολύ καιρό.....ζήσε Μάη μου. (Όχι οτι δεν καταλαβαίνω οτι κ αυτοί πνίγονται) Σε ιατροπαιδαγωγικό λές να έχουν μικρότερη αναμονή;;

Πάντως το πιο τραγικό είναι που η μητέρα δεν εμφανίστηκε....Μάλλον έχει χάσει κάθε ελπίδα :(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:43:54 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:48:00 μμ »
Ωστόσο μήπως παίζει και κανένα θέμα ψυχικής υγείας φοβάμαι.
Περα απο τις περιβαλλοντικες δυσκολίες που ισως αντιμετωπισε το παιδι μεγαλωνοντας, μηπως εχει ΔΕΠ/Υ και το προβλημα εχει διογκωθει λογω της ελλειψης υποστηριξης?
απευθυνθεί η μετρέρα σε κάποιον παιδοψυχίατρο (αν δεν έχει στο ΚΕΔΔΥ). Είναι πιο πιθανό να υπάρχει κάποιο ψυχικό νόσημα, παρά κάποια άλλη ειδική ανάγκη (πχ υπερκινητικότητα).
Επίσης, το ΚΕΔΔΥ πιθανότατα θα κάνει αρκετό καιρό μέχρι να δει το παιδί και από ό,τι καταλαβαίνω τα πορβλήματα επείγουν.
Όλοι τα ίδια σκεφτήκαμε...Το ΚΕΔΔΥ θα ήταν μια καλή λύση(πιο πολύ για να τον δει ο παιδοψυχίατρος) αλλά αν κάνουν τόσο πολύ καιρό.....ζήσε Μάη μου. (Όχι οτι δεν καταλαβαίνω οτι κ αυτοί πνίγονται) Σε ιατροπαιδαγωγικό λές να έχουν μικρότερη αναμονή;;

Πάντως το πιο τραγικό είναι που η μητέρα δεν εμφανίστηκε....Μάλλον έχει χάσει κάθε ελπίδα :(

Δεν ξέρω καθόλου τις αναμονές στα Ιατροπαιδαγωγικά. Θέλω να πιστεύω ότι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα. Επίσης στο ιατροπαιδαγωγικό θα έχει σίγουρα παιδοψυχίατρο, ενώ στα ΚΕΔΔΥ συνήθως δεν έχουν (αν και προβλέπεται θέση).
Η μητέρα μπορεί να μην εμφανίστηκε για πολλούς λόγους. μπορεί όντως να έχει χάθει κάθε ελπίδα, μπορεί όμως να είχε δουλειά και να μην μπορούσε να φύγει, μπορεί να μην ενδιαφέρεται, μπορεί.....χίλια δυο πράγματα.
Το θέμα είναι, το πιο βασικό, ότι μόνο ένας καθηγητής δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Χρειάζεται συνεργασία όλων ή του φιλολόγου (που μπάινει περισσότερες ώρες στην τάξη) για να μπορέσει να γίνει κάτι. Αν το παιδί το βλέπουν ως τον καραγκιόζη της τάξης, ως το πρόβλημα που θα τους εμποδίσει να κάνοιυν το μάθημα τους και θα τους εκνευρίσει, τότε το παιχνίδι είναι χαμένο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:32:09 »

Αποσυνδεδεμένος spithas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 03:49:45 μμ »
Για ποιά περιοχή μιλάμε;;; Έχεις απευθυνθεί στο σχολικό σύμβουλο;;; (σε πολλές περιφέρειες υπάρχει και σχολικός σύμβουλος ειδικής αγωγής...)
ακόμα και αν δεν σας στείλουν κάποιο ωρομίσθιο εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής, ο σύμβουλος μπορεί να φροντίσει να αποσταλεί στο σχολείο καταλληλο υλικό...
πχ. dvd με γλωσσικά παιχνίδια κτλ...είναι καλυτερα να είναι σε έναν υπολογιστή από το να περιφέρεται στο προαύλιο..

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:02:08 μμ »
Για ποιά περιοχή μιλάμε;;; Έχεις απευθυνθεί στο σχολικό σύμβουλο;;; (σε πολλές περιφέρειες υπάρχει και σχολικός σύμβουλος ειδικής αγωγής...)
ακόμα και αν δεν σας στείλουν κάποιο ωρομίσθιο εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής, ο σύμβουλος μπορεί να φροντίσει να αποσταλεί στο σχολείο καταλληλο υλικό...
πχ. dvd με γλωσσικά παιχνίδια κτλ...είναι καλυτερα να είναι σε έναν υπολογιστή από το να περιφέρεται στο προαύλιο..
Για να βοηθήσει ο σύμβουλος ειδικής αγωγής, δεν πρέπει διαπιστωμένα να υπάρχουν ειδικές ανάγκες; Εννοώ, μήπως χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις για να απευθυνθώ στο σύμβουλο;
Έχει δυο μέρες να μπει στην τάξη απ'ό,τι μου είπαν. Περιφέρεται στην αυλή.

Αποσυνδεδεμένος spithas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:32:52 μμ »
δεν χανεις τίποτα να κάνεις μια προσπάθεια...στην β πειραιά που ήμουν παλιότερα, ο σύμβουλος ειδικής αγωγής είχε στείλει εντολή ότι με απόφαση συλλόγου όλα τα παιδιά που χρίζουν βοήθειας πρέπει να ενταχθούν στο τμήμα ενταξης (το οποίο τότε είχα αναλάβει) ακόμα και χωρίς διάγνωση.Είχε στείλει και πολύ υλικό  και ήθελε να έρθει να μιλήσει με τους άλλους εκπαιδευτικούς..είναι τραγικό να μην μπαίνει το παιδί στην τάξη...πρέπει να ζητήσετε έναν εξειδικευμένο καθηγητή από τη διεύθυνση στην οποία ανήκετε...

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 10:01:52 μμ »
δεν χανεις τίποτα να κάνεις μια προσπάθεια...στην β πειραιά που ήμουν παλιότερα, ο σύμβουλος ειδικής αγωγής είχε στείλει εντολή ότι με απόφαση συλλόγου όλα τα παιδιά που χρίζουν βοήθειας πρέπει να ενταχθούν στο τμήμα ενταξης (το οποίο τότε είχα αναλάβει) ακόμα και χωρίς διάγνωση.Είχε στείλει και πολύ υλικό  και ήθελε να έρθει να μιλήσει με τους άλλους εκπαιδευτικούς..είναι τραγικό να μην μπαίνει το παιδί στην τάξη...πρέπει να ζητήσετε έναν εξειδικευμένο καθηγητή από τη διεύθυνση στην οποία ανήκετε...
Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω. Εν τω μεταξύ ακόμη περιμένουμε νέα από τη μητέρα.

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 06:29:21 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Απογοητεύτηκα πολύ.
Η μητέρα δεν προτίθεται να πάει σε άλλον ειδικό, γιατί πιστεύει ότι οι παλιότερες συνεδρίες δεν βοήθησαν. Η ζωηράδα που έχει είναι λόγω της δυσλεξίας, λέει.
Κατηγόρησε τους συναδέλφους και τους συμμαθητές του ότι τον έχουν ως αποδιοπομπαίο τράγο. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι δεν είναι απλώς "ζωηρό" το παιδί, αλλά δεν το παραδέχθηκε. Μου είπε ότι δεν έχουμε τον τρόπο να προσεγγίσουμε το παιδί.
Μου φάνηκε άνθρωπος με οικονομικό και μορφωτικό επίπεδο στο μέσο όρο. Τις προάλλες που ήρθε ο μπαμπάς του να τους επισκεφτεί, τον μάλωσε και τον χτύπησε άσχημα, μου είπε. Έτσι, αποφεύγει να έρχεται σε επαφή μαζί του.
Απέφυγα πολύ προσεκτικά να επιρρίψω ευθύνη στους γονείς, αλλά ο φιλόλογος και ο διευθυντής, δυστυχώς, δεν έκαναν το ίδιο. Έτσι, τήρησε πολύ αμυντική στάση εξαρχής.
Εντωμεταξύ, τα πράγματα χειροτερεύουν. Βγαίνει από την τάξη και όταν του ζητάω να καθήσει, με βρίζει. Το ίδιο και τους άλλους καθηγητές. Δύο φορές έκανε στους συμμαθητές του χυδαίες χειρονομίες για μένα πίσω από την πλάτη μου. Ανέχτηκα πάρα πολλά, αλλά δε θα επιτρέψω να με προσβάλλει έτσι. Πώς θα του δώσω να καταλάβει ότι δεν έχει περιθώριο για τέτοια συμπεριφορά;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:37:05 μμ »
Δθστθχώς αν δεν υπάρχει η συνεργασία από το σπίτι τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.
Μόνο να θέτεις πολύ αυστηρά όρια και κανόνες που αν δεν τηρούνται θα έχουν επιπτώσεις, αλλά και πάλι θέλει συνεργασία με το σπίτι, ώστε οι επιπτώσεις ίσως να πραγματοποιούνται στο σπίτι (π.χ. να μην δει την τηλεόραση, ή να μην παέι για μπάσκετ).
Φυσικά και δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι, γιατί αλλιώς υπάρχει περίπτωση να υιοθετηθεί παρόμοια συμπεριφορά και από τα υπόλοιπα παιδιά.

Η μαμά μίλησ εγια δυσλεξία (δεν θυμάμαι αν την έχεις αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα). Υπάρχει διάγνωση; Ή απλά είναι κάτι που το υποστηρίζει η μαμά;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:35:22 μμ »
Κι εγώ το άκουσα πρώτη φορά. Όταν τη ρώτησα, είπε ότι "θα φέρει χαρτί", χωρίς να επεκταθεί περισσότερο.
Ευτυχώς τα παιδιά προς το παρόν αποστασιοποιούνται.Η αλήθεια είναι ότι έχουν κουραστεί από την κατάσταση και είναι εκείνοι που πρώτοι θα με ειδοποιήσουν για... τις διαθέσεις του. Ενώ στην αρχή φαινόταν ότι διασκέδαζαν, τώρα είναι τελείως διαφορετική η στάση τους.
Η μητέρα μου ξεκαθάρισε ότι μόνο "αν πηγαίνει με τα νερά του" επικρατεί σχετική ησυχία στο σπίτι και σκοπεύει να συνεχίσει με αυτό το σκεπτικό.
Όσο για τις επιπτώσεις, δεν ξέρω ποιες μπορεί να είναι αυτές. Καμιά συνέπεια δεν του κάνει αίσθηση. Του ξεκαθάρισα απλώς με πολύ αυστηρό ύφος ότι δεν θα ανεχτώ τέτοια συμπεριφορά και το πράγμα έμεινε εκεί. 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:40:25 μμ »
Το χαρτί για τη δυσκεξία δεν το φέρνεο ο γονιός! Έρχεται υπηρεσιακά από το ΚΕΔΔΥ (αν είναι από ΚΕΔΔΥ). Μόνο το χαρτί από ΚΕΔΔΥ έχει "αξία" και μόνο με αυτό απαλάσσεται ο μαθητής από τα γραπτά (και από δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό).
Αν όντως υπάρχει χαρτό από ΚΕΔΔΥ,μπορείτε να ζητήσετε εκπαιδευτικό ΕΑ για ΤΕ ή ακόμα και για παράλλη στ΄πηριξη αν προτείνεται κάτι τέτοιο από το ΚΕΔΔΥ.
Πάντως εμένα μου φαίνεται από περίεργο έως αστείο να φέρει η μαμά χαρτί για δυσλεξία, που θα δικαιολογεί την παραβατική συμπεριφορά του παιδιού! όχι ότι προβλήματα συμπεριφοράς δεν πηγαίνουν μαζί με τη δυσλεξία (ως συνέπεια αυτής επειδή το παιδί προσπαθεί να αποφύγει τη δυσκολία του στο μάθημα), αλλά γιατί οι διαγνώσεις πάνε υπηρεσιακά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 11:10:54 μμ »
μιας και συζητάτε για διάγνωση δυσλεξίας,να ρωτήσω κάτι:
μπορεί να ζητήσει η μητέρα ενός παιδιού που έχει διάγνωση δυσλεξία να εξετάζεται γραπτά καθ' όλη τη χρονιά αλλά προφορικά στο τέλος;
υποψιάζομαι πως ναι!
καλό είναι σαφώς όλα τα παιδιά είτε με δυσλεξία είτε χωρίς να μη χάνουν την επαφή τους με το γραπτό λόγο,αλλά αυτή η διάκριση τριμήνων-προαγωγικών εξετάσεων μήπως ενέχει ένα είδος εύκολης λύσης-απαλλαγής;

Αποσυνδεδεμένος spithas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ συμβουλή για μαθητή
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 12:06:29 πμ »
Το χαρτί για τη δυσκεξία δεν το φέρνεο ο γονιός! Έρχεται υπηρεσιακά από το ΚΕΔΔΥ (αν είναι από ΚΕΔΔΥ). Μόνο το χαρτί από ΚΕΔΔΥ έχει "αξία" και μόνο με αυτό απαλάσσεται ο μαθητής από τα γραπτά (και από δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό).
Αν όντως υπάρχει χαρτό από ΚΕΔΔΥ,μπορείτε να ζητήσετε εκπαιδευτικό ΕΑ για ΤΕ ή ακόμα και για παράλλη στ΄πηριξη αν προτείνεται κάτι τέτοιο από το ΚΕΔΔΥ.
Πάντως εμένα μου φαίνεται από περίεργο έως αστείο να φέρει η μαμά χαρτί για δυσλεξία, που θα δικαιολογεί την παραβατική συμπεριφορά του παιδιού! όχι ότι προβλήματα συμπεριφοράς δεν πηγαίνουν μαζί με τη δυσλεξία (ως συνέπεια αυτής επειδή το παιδί προσπαθεί να αποφύγει τη δυσκολία του στο μάθημα), αλλά γιατί οι διαγνώσεις πάνε υπηρεσιακά!



Πολλές φορές ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΤΕ υπηρεσιακά και έτσι ο γονιός αναγκάζεται να το πάει ο ίδιος στο σχολείο.
Όσο για την επαφή με το γραπτό λόγο σαφώς και δεν θα πρέπει να χαθεί. Τα παιδιά με διάγνωση πρέπει να έχουν τετράδιο και να γράφουν ασκήσεις όπως και τα υπόλοιπα, στις εξετάσεις όμως δίνουν προφορικά για να μην αδικθούν λόγω της δυσκολίας τους. Σε περίπτωση που το παιδί δηλώσει ότι θέλει να γράψει , επιτρέπεται όμως πρέπει να του δοθεί περισσότερος χρόνος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.