*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;  (Αναγνώστηκε 26566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 01:22:13 μμ »
Sotirios1977,όσο αφορά την ΑΣΠΑΙΤΕ,θα μπορούσαμε να πούμε τα εξής.Στις περυσινές επιλογές υπήρξε συνάδελφος γυναίκα,όπου το όνομά της ήταν στον
κατάλογο των εισακτέων,όμως δεν απέκτησε παιδαγωγική επάρκεια,έκαναν ενσταση 3 συνάδελφοι οι οποιοι υπερτερούσαν σε σχέση με αυτήν(βρίσκονταν στον
κατάλογο των μη εισακτέων)και αξιοκρατικά δικαιώθηκαν.Ολα αυτά μπορούμε να τα δούμε στον ενιαίο πίνακα διορισμών και στα περυσινά αποτελέσματα της
ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:47 »

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 02:55:58 μμ »
Sotirios1977,όσο αφορά την ΑΣΠΑΙΤΕ,θα μπορούσαμε να πούμε τα εξής.Στις περυσινές επιλογές υπήρξε συνάδελφος γυναίκα,όπου το όνομά της ήταν στον
κατάλογο των εισακτέων,όμως δεν απέκτησε παιδαγωγική επάρκεια,έκαναν ενσταση 3 συνάδελφοι οι οποιοι υπερτερούσαν σε σχέση με αυτήν(βρίσκονταν στον
κατάλογο των μη εισακτέων)και αξιοκρατικά δικαιώθηκαν.Ολα αυτά μπορούμε να τα δούμε στον ενιαίο πίνακα διορισμών και στα περυσινά αποτελέσματα της
ΑΣΠΑΙΤΕ.




Προτίμησα να απέχω από τα συγκεκριμένα παραδείγματα και να αναδείξω πως το σύστημα έχει τρωτά σύμφωνα με την -ορθή για εμένα- επιχειρηματολογία άλλων.

Αυτή η κυρία διαγράφηκε από την ΑΣΠΑΙΤΕ ή θα την τελειώσει σε δυο χρόνια;
Την ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι απαραίτητο να την τελειώσεις σε ένα χρόνο. Έχεις δυο χρόνια περιθώριο.


Υπάρχουν συγκεκριμένα παραδείγματα που έγιναν δεκτοί υπεράριθμοι και στον κλάδο μας, αυτόν των Οικονομολόγων για το Ε.Π.ΠΑΙ.Κ (Ετήσιο Πρόγραμμα Παιδαγωγικής Κατάρτισης) και το πρόγραμμα για τους αναπληρωτές.
Δεν θα αναφερθώ σε αυτά. Προτιμώ από ένα φόρουμ να αναδείξουμε ένα πρόβλημα και να προτείνουμε λύση, παρά να στραφούμε κατά συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Κάποιοι ωστόσο κινούνται μεθοδικά με όλα τα νόμιμα μέσα εναντίον συγκεκριμένων αποφάσεων για εισαγωγή υπεράριθμων.





Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:27:02 μμ »
Όσον αφορά το νέο Λύκειο καιτ αη σύνδεσή με τα οικονομικά πως σας φαίνεται; Προσωπικά από τη μία δελιχνει να φεύγει το μάθημα Α λυκείου αρχες οικονομίας και να γίνεται επιλογής αλλά από την άλλη η Β και η Β Λυκείου αν και επιλογής πιστεύω ότι θα το επιλέγουν πολλά παιδιά και μάλιστα 6 ωρο. Έχω την εντύπωση ότι είναι θετικό ως προς τις θέσεις εργασίας... ???

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 04:00:08 μμ »
Η αίσθηση που έχω και εγώ είναι πως πάμε για αναβάθμιση ως προς τις ώρες διδασκαλίας των οικονομολόγων.

Ο στόχος θα πρέπει να είναι οι αυριανοί απόφοιτοι να έχουν καλύτερη κατανόηση του οικονομικού περιβάλλοντος και περισσότερες γνώσεις για να δραστηριοποιηθούν ως επιχειρηματίες.
Τότε, αν τους δίνουμε τα εφόδια να κατανοήσουν το περιβάλλον στο οποίο δραστηριοποιούνται και σταθούν ως επιχειρηματίες θα προσφέρουμε ως κλάδος στον γενικότερο στόχο της κυβέρνησης για απαγκίστρωση των μελλοντικών απόφοιτων από την προοπτική του δημοσίου και την στροφή προς δημιουργικές επιχειρηματικές ιδέες.

Πέρα από την αίσθηση μου δηλαδή, νομίζω είναι και λογικό να ενισχυθεί ο κλάδος μας, αφού σε κάποιο βαθμό έτσι θα αναβαθμιστεί και το ανθρώπινο δυναμικό μιας χώρας που δραστηριοποιείται σε ένα παγκοσμιοποιημένο και ανταγωνιστικό συνεπώς περιβάλλον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:47 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 04:14:32 μμ »
Sotirios 1977.Δεν γνωρίζω αν η συγκεκριμένη διαγράφτηκε ή όχι.Επίσης δεν γνώριζα ότι έχεις 2χρόνια περιθώριο για να την τελειώσεις.Όσο αφορά τις υπεραριθμίες,συμφωνώ με την προηγούμενη απάντησή σου(μεταβατικό διάστημα).Τι μπορούμε να κανουμε?Έχει κάποιος να προτείνει  κάτι?
Επίσης όσο αφορά το νέο πρόγραμμα να μην ξεχνάμε πως η οικονομία βρίσκεται στο καλάθι με τα περισσότερα επιλεγόμενα μαθήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:24:52 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 04:28:37 μμ »
Εγώ,πιστεύω,πως με αυτό το συστημα,όλες οι ειδικότητες θα επιδοθούν σε κυνήγι προκειμένου να πεισουν τους μαθητές να επιλέξουν τα μαθήματά τους.Βέβαια
για το αν θα επιλεξουν το οποιοδήποτε μάθημα,κριτήριο θα είναι και ο συντελεστης βαρύτητας που θα δίνεται σε αυτό απο τα εκάστοτε πανεπιστημιακά τμήματα.Ετσι αν η οικονόμια δεν αποτελέσει μάθημα βαρύτητας πέρα από τις οικονομικές σχολές πως μπορούμε να λέμε ότι αναβαθμίζεται?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:25:47 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 04:43:42 μμ »
Συνάδελφοι με το ισχύον σύστημα οι ώρες α αναθεσεις είναι 6(υποχρεωτικά μαθήματα)και 2 από το α.ο.θ.(επιλογής).
Με το νέο σύστημα είναι 9 αλλά όλες επιλογής.Ακόμα δεν γνωρίζουμε για τα ΕΠΑΛ,ο κύριος όγκος μαθημάτων μας διδάσκεται εκεί.Νομίζω οτι οι μόνοι που αναβαθμίζονται είναι οι συνάδελφοι γυμναστές αφού το μάθημά τους παραμένει υποχρεωτικό και αυξάνεται κατα 1 ώρα.

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 05:13:04 μμ »
Συνάδελφοι με το ισχύον σύστημα οι ώρες α αναθεσεις είναι 6(υποχρεωτικά μαθήματα)και 2 από το α.ο.θ.(επιλογής).
Με το νέο σύστημα είναι 9 αλλά όλες επιλογής.Ακόμα δεν γνωρίζουμε για τα ΕΠΑΛ,ο κύριος όγκος μαθημάτων μας διδάσκεται εκεί.Νομίζω οτι οι μόνοι που αναβαθμίζονται είναι οι συνάδελφοι γυμναστές αφού το μάθημά τους παραμένει υποχρεωτικό και αυξάνεται κατα 1 ώρα.
Ναι irenead θα είναι επιλογής αλλά αν ισχύσει αυτό που λένε το μάθημα ακόμα και πιθανόν ως 6άωρο θα είναι και στην Γ που υπήρχε αλλά και στην Β Λυκείου που ώρα δεν υπάρχει καμμία ώρα στη Β ως α' ανάθεση φυσικά. Ως προς την α' ανάθεση τώρα όμως γιατί είναι 6 υποχρεωτικές; 2 ώρες στην Α λυεκίου και 2 στη Γ ΑΟΔΕ και 2 επιλογής ΑΟΘ. Γιατί 6 υποχρεωτικά;  
Για κενά εμείς ως κλάδος ξέρουμε τι παίζει; Οι άλλες ειδικότητες ξέρουν πολλά ρε γαμώτο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2010, 05:17:03 μμ από rouso »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 05:23:06 μμ »
rousso όσο αφορά τις ώρες ,συγνωμη εκανα λάθος.Είναι 4υποχρεωτικές και 2α.ο.θ.(επιλογής).Θεωρώ ότι κανένας μας,δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι το μάθημά μας θα επιλέγεται,άρα και να διδάσκεται.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 05:26:13 μμ »
Στο σχολείο που δίδασκα πέρυσι Α.Ο.Θ. δεν  είχε επιλέξει κανείς!

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 05:41:18 μμ »
Είναι τελικό αυτό για το νέο σύστημα;
Θα είναι μόνο επιλογής τα μαθήματα οικονομικών;

Εγώ επιμένω ότι δεν ταιριάζει η υποβάθμιση των οικονομολόγων στα Λύκεια με την γενικότερη πολιτική της κυβέρνησης, οπότε περιμένω αναβάθμιση.

Πάντως, irenead δεν έχεις άδικο οι συντελεστές βαρύτητας πολλές φορές παίζουν πρωταρχικό ρόλο.


Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 06:02:28 μμ »
Όχι δεν είναι τελικό αυτό θα βγεί μέσα στον Οκτώβρη όπως είπαν. ΑΛλά όλα θα είναι επιλογής οπότε αυτό είναι σχεδόν σίγουρο...Το καλό όμως ότι πολλοί επιλεγουν οικονομικές σχολές οπότε αυτό μας συμφέρει...Προσωπική εκτίμηση βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 06:05:35 μμ »
Το σχέδιο αυτό το άφησαν να διαρεύσει στον τύπο,έγω πιστεύω γιατί ηθέλαν να δουν τις αντιδράσεις.Ήδη με δημοσιεύματά τους,στο alfavita, έχουν αντιδράσει,ιστορικοί,χημικοί,βιολόγοι,θεολόγοι.Νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτούμε και το εξης,ότι πρωκειμενου να διδαχθεί ένα μάθημα θα απαιτειται και ελάχιστο όριο μαθητών,δλδ αν ένας και μόνο μαθητής επιλέξει κάποιο μάθημα,θα μπόρει να το διδάσκεται? Το υπουργείο δεν λέει τιποτα σε σχέση με αυτό.
Νομίζω ότι είναι εύλογοι οι προβληματισμοί μου.

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 07:26:36 μμ »
Δεν έχω καμία ενημέρωση για το θέμα είναι η αλήθεια, πέρα από αυτά που μου παρουσιάσατε στο forum μας.
Πάντως νομίζω ότι δεν μπορεί παρά να ενισχυθούν οι οικονομολόγοι, απλώς γιατί αυτό εξυπηρετεί τον γενικότερο σχεδιασμό της κυβέρνησης.

Πέρα από αυτό αν πρόκειται να ανακοινωθεί μες τον Οκτώβρη, μου φαίνεται ότι είναι προαποφασισμένο το περιεχόμενο της ανακοίνωσης και δεν υπάρχει κανένα περιθώριο αντίδρασης από διαφωνούντες οποιασδήποτε ειδικότητας.
Ίσως εκ των υστέρων (μετά την ανακοίνωση) βέβαια κάποιοι διεκδικήσουν και πετύχουν ανατροπές μέχρι την εφαρμογή του νέου προγράμματος σπουδών για το Λύκειο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.