*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;  (Αναγνώστηκε 26565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 12:24:26 μμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχουν πολλούς υπεράριθμους, ίσως λέει να υπάρξουν κενά μειωμένου ωραρίου αλλά αυτό μπορεί να μας το πουν και τέλος του μήνα . Δύσκολα λέει τα πράγματα για τον κλάδο μας . Απογοήτευση σκέτη .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:05:12 »

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 12:34:33 μμ »
Πάντως μου κάνει εντύπωση όλο αυτό , 100 συνταξιοδοτήσεις για φέτος  , πέρσυ πήραν 26 άτομα από εμάς δηλαδή χοντρικά 130 κενά πώς συμπληρώθηκαν χωρίς διορισμούς και χωρίς αναπληρωτές ? Τόσοι υπεράριθμοι βρέθηκαν πια? Κ από αυτούς πόσοι είναι διατεθειμένοι να πάνε σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας? Αν έχει κανένας κανένα γνωστό στο Υπουργείο να νας πει.

Αποσυνδεδεμένος magi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 02:17:23 μμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχουν πολλούς υπεράριθμους, ίσως λέει να υπάρξουν κενά μειωμένου ωραρίου αλλά αυτό μπορεί να μας το πουν και τέλος του μήνα . Δύσκολα λέει τα πράγματα για τον κλάδο μας . Απογοήτευση σκέτη .

Σε ποιό τηλέφωνο πήρες??

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 02:22:42 μμ »
Στο 210 3443373 , το έχει γράψει κι ένας άλλος συνάδελφος πιο πριν, επίσης μίλησα πριν λίγο με κάποιον από μια δευτεροβάθμια και μου είπε πως είναι σίγουρο ότι υπάρχουν κενά που πρέπει να προσληφθούν αναπληρωτές και όχι μόνιμοι , λέει πώς μεγάλα σχολεία έχουν μείνει χωρίς οικονομολόγους και περιμένουν .Τι να πω άλλα ακούω από τη μια , άλλα από την άλλη πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω και πώς να κανονίσω το πρόγραμμά μου . Εσείς δεν ξέρετε τίποτα καινούριο ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:05:12 »

Αποσυνδεδεμένος maf80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:01:12 μμ »
εγώ μίλησα με δευτεροβάθμια χαλκιδικής. Μου είπαν ότι δεν έχουν κενά. ότι ίσως να υπάρξει κάποιο κενό από συνάδελφο που θα γίνει διευθυντής αλλά για λίγες ώρες. Και αυτό μου είπε δεν είναι πάλι σίγουρο

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:09:25 μμ »
Πριν λίγο το σήκωσαν στο 2103443373 μία κοπέλα πολύ εξυπηρετική αυτή τη φορά, η οποία όμως μου τα είπε λίγο μαύρα...Υπάρχουν λέει κάποια κενά σε κάποιες περιφέρειες αλλά πολύ περιισσότεροι ειναι οι υπεράριθμοι σε κάποιες άλλες. Μου είπε ότι ο κλάδος έχει κορεστεί λόγω πολλών διοριστέων τα προηγούμενα χρόνια και θα περιμένουν να δουν τι μπορούν να κάνουν με αυτούς τους υπεράριθμους μηπως και καλυψουν τα κενα. ίσως υπάρξουν κάποια μέχρι τέλος του μήνα (σιγουρα) αλλά θεωρείθ ότι θα είναι ελάχιστα...Η αλήθεια είνια ότι απογοητέυτηκα πλήρως...Δεν μπορεί να πέρνουν 80 θεολόγους και κανένα οικονομολόγο...Δεν ξέρω τι να πω πλέον...Και φυσικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι ίσως πρέπει να αλλάξω πλέυση...Δεν έχω όρεξη να αναζητήσω καν αλλού δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 04:17:05 μμ »
Έχεις δίκιο να απογοητεύεσαι ,κι εγώ χάλια αισθάνομαι που ακούω όλα αυτά αλλά πραγματικά δεν είναι πάντα εφικτό να κάνουν ο,τι θέλουν τους εκπαιδευτικούς, είναι πολλοί με μικρά παιδιά , με προβλήματα υγείας , με μεταπτυχιακά και διάφορους παράγοντες που δεν μπορούν να παραβλέψουν και να μετακινούν άτομα από τη Θράκη στη Μεσσηνία και το αντίστροφο χωρίς τη θέλησή τους . Εξάλλου έχουν ήδη γίνει τόσες αποσπάσεις τι στο καλό πια!

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:26:47 πμ »
Οι πληροφορικάριοι και μπράβο τους έστειλαν ανοιχτή επιστολή προς το Υπουργείο με την οποία υποστηρίζουν ότι τα μαθήματα πληροφορικής θα πρέπει να είναι αναγκαία και υποχρεωτικά και στο λύκειο, μιας και βάσει του προτεινόμενου σχεδίου για το αναμορφωμένο λύκειο τα  μαθήματά τους βρίσκονται εκτός Λυκείου. Και όμως σήμερα διδάσκουν από την 1η δημοτικού μέχρι την 3η λυκείου. Εμείς αντίθετα υπεράριθμοι και δίχως μαθήματα παρά ελάχιστα... Και επειδή μετά το Λύκειο θα ακολουθήσει το γυμνάσιο ίσως θα πρέπει να οργανωθούμε και εμείς μέσω του συλλόγου των Οικονομολόγων να κυνηγήσουμε κάτι παρόμοιο. Όπως καταλαβαίνουμε όλοι μας "πολίτες δίχως οικονομική παιδεία στις μέρες μας" δεν μπορούν να συμβαδίσουν με τις εξελίξεις. Οι περισσότεροι στηρίζουν τις απόψεις τους με βάση την πολιτική τους πεποίθηση κάτι που όπως καταλαβαίνουμε όλοι μας είναι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:46:42 πμ »
Από το 2103443887 μου είπε ότι δεν ξέρει ή στα τέλη συτής της εβδομάδας ή την άλλη...Τα ίδια και τα ίδια...Από εβδομάδα σε εβδομάδα...Κουράστηκα... :( Αν μπορείτε να μάθετε και εσεις τπτ καλό θα είναι...

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:21:22 μμ »
Ασχετο, Πέρισυ πόσους οικονομολόγους είχαν πάρει αναπληρωτές??
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:29:15 μμ »
Ασχετο, Πέρισυ πόσους οικονομολόγους είχαν πάρει αναπληρωτές??
Πλήρους ωραρίου 23

Αποσυνδεδεμένος sotirios1977

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:15:35 μμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου rouso.
Κανένας δεν θας μας κάνει χάρη. Εξ άλλου και εμείς δεν ζητάμε χάρες.
Μας χρειάζονται στα Λύκεια και ενισχυμένους. Εμείς προσφέρουμε την εργασία μας για να καλύψουμε την ανάγκη της χώρας.
Πιθανόν 3 πράγματα χρειαζόμαστε γενικότερα στην εκπαίδευση πλέον για να ανταποκριθούμε ως χώρα στο διεθνές ανταγωνιστικό περιβάλλον, οικονομία, πληροφορική, γλώσσες.
Αυτά τα 3 -ευτυχώς ή δυστυχώς- θα επιτρέψουν να είναι βιώσιμη η ανάπτυξη και ανάδειξη όλων των άλλων όμορφων πραγμάτων της ζωής και υπάρχουν πολλά που αξίζει να αναδειχθούν.

Εμείς, είτε το θέλουμε είτε όχι, είτε το καταλαβαίνουν είτε όχι, είμαστε αυτοί που βρισκόνται στο επίκεντρο κάθε δραστηριότητας και θα είμαστε όσο υπάρχει σπανιότητα πόρων και απεριόριστες ανάγκες που πρέπει να ικανοποιηθούν με τους ανεπαρκείς πόρους.

Δεν μπορούμε να πάμε στην εποχή των καινοτόμων επιχειρηματικών ιδεών και της ανάπτυξης χωρίς ενίσχυση των οικονομολόγων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2010, 01:17:49 μμ από sotirios1977 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:40:17 μμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου rouso.
Κανένας δεν θας μας κάνει χάρη. Εξ άλλου και εμείς δεν ζητάμε χάρες.
Μας χρειάζονται στα Λύκεια και ενισχυμένους. Εμείς προσφέρουμε την εργασία μας για να καλύψουμε την ανάγκη της χώρας.
Πιθανόν 3 πράγματα χρειαζόμαστε γενικότερα στην εκπαίδευση πλέον για να ανταποκριθούμε ως χώρα στο διεθνές ανταγωνιστικό περιβάλλον, οικονομία, πληροφορική, γλώσσες.
Αυτά τα 3 -ευτυχώς ή δυστυχώς- θα επιτρέψουν να είναι βιώσιμη η ανάπτυξη και ανάδειξη όλων των άλλων όμορφων πραγμάτων της ζωής και υπάρχουν πολλά που αξίζει να αναδειχθούν.

Εμείς, είτε το θέλουμε είτε όχι, είτε το καταλαβαίνουν είτε όχι, είμαστε αυτοί που βρισκόνται στο επίκεντρο κάθε δραστηριότητας και θα είμαστε όσο υπάρχει σπανιότητα πόρων και απεριόριστες ανάγκες που πρέπει να ικανοποιηθούν με τους ανεπαρκείς πόρους.

Δεν μπορούμε να πάμε στην εποχή των καινοτόμων επιχειρηματικών ιδεών και της ανάπτυξης χωρίς ενίσχυση των οικονομολόγων.

Έτσι είναι. Πόσοι όμως απ`αυτούς που αποφασίζουν, μπορούν να το καταλάβουν ή κάνουν προσπάθεια να το καταλάβουν;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ09 Έχουμε κανένα νέο;
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:54:07 μμ »
sotirios1977,συμφωνώ απόλυτα με όσα λες,μόνο που μέχρι αυτή τη στιγμή δεν έχουμε δει να γίνεται τίποτα προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162177
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 730

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.