*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.  (Αναγνώστηκε 52947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:04:16 μμ »
χα χα.
Αυτό το θέμα πρέπει να το δει μια αναπληρώτρια που την κάλεσαν εδω στη περιοχή μου (κ με αρκετη προυπηρεσία παρακαλώ) κ την ημέρα που παρουσιάστηκε στην Α/βάθμια έτυχε να την δώ! Τη ρώτησα λοιπόν τι γίνεται τώρα με το αναμορφωμένο πρόγραμμα, έχεις σκεφτεί πώς μπορεί να μην υπάρχουν εργαστήρια κ.λπ. Και με στόμφο η κυρία μου απάντησε : Όλα τα δημοτικά πλεον έχουν εργαστήρια άρα κ υπολογιστές!!!
Μετα απο κει τι αλλο μπορείς να της πεις...
Λες κ εγω ζω σε άλλη χώρα.
Δηλαδή μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν πέρναγε από το μυαλό της καν ότι μπορεί να συναντήσει το μπάχαλο των ολοημέρων. Ήταν τόσο σίγουρη ότι στα 800 πιλοτικά ολοήμερα θα δουλεύουν όλα ρολόι
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:16:56 μμ »

Δηλαδή πάλι καλά να λέμε με 4 παιδιά σε κάθε Η/Υ. Εφαρμόζοντας την μέθοδο rotation κάτι γίνεται. Όμως δεν εξασφαλίζεται η ησυχία στην τάξη. Όταν κάθονται μαζί 4 παιδιά σε ένα PC όλο και θα συνεργαστούν, και θα μιλάνε, θα γελάνε, θα επικρατεί φασαρία.

Πιστεύω ότι 2 παιδάκια σε 1 PC είναι καλά. Μέχρι εκεί. Όμως αυτό φαντάζει όνειρο για όσους είναι σε πρωινό πρόγραμμα..


για πείτε να μαθαίνουμε.. Τι είναι η μέθοδος rotation ;
Όπως στο ποδόσφαιρο κάπως; Και τα άλλα απλώς κοιτάζουν; Μήπως πρέπει να τα απασχολήσεις με κάτι; Αυτό θα προϋποθέτει το χωρισμό σε ομάδες, άρα αυτόματα και την αλλαγή της διαρρύθμισης στην αίθουσα. Δύσκολο ε?

Βάζεις τα παιδιά να κάνουν περιστροφική χρήση της ομάδας τους. Πχ αν μια ομάδα έχει 3 παιδιά, τότε ανά 10 πχ. λεπτά αλλάζουν θέση και κάθεται το διπλανό τους παιδί στο PC.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:42:28 μμ από larjohn »

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 01:48:21 πμ »
Είμαι σε 3 σχολεία για να συμπληρώσω οράριο !
Στο ένα έφτιαξα εγώ περσυ το εργαστήριο και έχω 12 ετοιμοπόλεμα μηχανήματα ,
στο άλλο ( που έχω τις περισσότερες ώρες ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΛΏΔΙΟ ,
στο τρίτο δεν έχω πάει ακόμα κάν ( σήμερα μου το είπανε  ! )

Πάντως το θέμα με το αναλυτικό πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ΤΥΠΙΚΟ και αυτό το ξέρουν ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι !

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 01:52:41 πμ »
και πως ρυθμισες το προγραμμα και στα τρια σχολεια?  επισης τα λεφτα ποσα ειναι? ξερετε?
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:59:22 πμ »
...
Πάντως το θέμα με το αναλυτικό πρόγραμμα είναι ΜΟΝΟ ΤΥΠΙΚΟ και αυτό το ξέρουν ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι !

Ελπίζω να εκφράζεις καθαρά προσωπική άποψη. Γιατί αν είναι "τυπικό" το πρόγραμμα και το ξέρουν όλοι, τότε καληνύχτα μας.

Συνάδελφοι πλέον τα μόρια δεν μετρανε. Ο μισθός του αναπληρωτή πλήρους ωραρίου είναι αξιοπρεπής (σε σχέση με την ωρομισθια, αλλά και τον ιδιωτικό τομέα). Όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί να μην δηλώνει την πρωτοβάθμια. Τι περιμένατε να βρείτε; Εδώ σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ πληροφορικής, τα εργαστήρια υπολειτουργούν. Σε δημοτικά που πρώτη φορά θα λειτουργούσαν με τέτοιο πρόγραμμα σπουδών όλα θα κυλούσαν ρολόι; Και ειδικά οι μόνιμοι της δευτεροβάθμιας, αν τους φαίνεται μη αντιμετωπίσιμη η κατάσταση στα δημοτικά, ας διεκδικήσουν (διεκδικησουμε) αύξηση ωρών στη δευτεροβάθμια και μετάταξη των μη πληροφορικών στους κλάδους τους. Γιατί δυστυχώς διαβάζω σε forum από μερικους μόνιμους συναδέλφους ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν με τεχνική υποστήριξη και δουλειά τους είναι να διδάσκουν. Αν φτάσουμε στο σημείο να πούμε ότι είμαστε πιο κατάλληλοι για να μάθουμε πληροφορική στο πρωτάκι, και όχι να στήσουμε δίκτυο η να εγκαταστήσουμε εφαρμογές και να αναβαθμίσουμε - επισκευάσουμε Η/Υ, τότε καληνύχτα μας για δεύτερη φορά.

Το να βρει κανείς υπολογιστές είναι "εύκολο".  Έναν δικό του παλιό ή κάποιου φίλου του που δεν χρησιμοποιείται. Από γονείς παιδιών (ας γίνει ανακοίνωση από τον πρόεδρο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου) που επίσης δεν χρησιμοποιούνται. Από δωρεές από επιχειρήσεις κοντά στο σχολείο (σαν έμμεση διαφήμιση). Από τράπεζες δήμους. Όρεξη να υπάρχει από τον διευθυντή και τον πληροφορικό του σχολείου...

Επίσης ας περαστεί στα 800 ολοήμερα ελεύθερο λογισμικό. Δεν γίνεται π.χ. άλλος να τρέχει word 97, άλλος 03, άλλος 07 και άλλος writer. Εσείς (εμείς) οι ίδιοι θα τα βρίσκουμε μπροστά μας κάθε χρόνο. Ας ξεφύγουμε από την νοοτροπία να περάσει ο καιρός μπας και του χρόνου είμαστε σε σχολείο που τα έχει όλα έτοιμα.

Και τέλος. Φτιάξτε όσοι είστε στα 800 ολοήμερα μια ιστοσελίδα για το δημοτικό που εργάζεστε. Μεταξύ άλλων να αναφέρει και το έργο, τις εντυπώσεις, τις ελλείψεις, τις βελτιώσεις για το νέο πρόγραμμα σπουδών (με μεγαλύτερη βαρύτητα στο μάθημα της πληροφορικής  ;D). Ας μην είναι δυναμική. Ας είναι στατική. Ούτε μια ώρα δεν παίρνει η υλοποίηση της. Χώρο και subdomain δίνει το σχολικό δίκτυο. Και πιστεύω θα εκτιμηθεί δεόντως μια τέτοια κίνηση...

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 05:41:03 μμ »
TO Πρόγραμμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΟ ! ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟ !

Είναι ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΟ και απευθύνεται σε μαθητές με προηγούμενες Γνώσεις !

Δεν υπάρχει κάποιος νοήμων άνθρωπος να εφαρμόσει ΑΥΤΟ το πρόγραμμα την στιγμή που οι μεγάλες τάξεις ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ κάνει πληροφορική στις προηγούμενες !

Έπρεπε , να υπάρχει ένα πρόγραμμα "ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ" με εισαγωγικό στην πληροφορική χαρακτήρα για όλες τις τάξεις  !

Και εκτός των άλλων , ΠΩΣ να το υλοποιήσεις αν δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΚΑΛΩΔΙΟ !

Το πρόγραμμα βρήκε Πολύ εύκολα ! είναι 2 μέρες στο ένα σχολείο , 2 στο άλλο και την τελευταία μέρα στο τρίτο σχολείο !

Το καλό είναι ότι σήμερα μίλησα με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων , και θα φτιάξουμε μαζί μία παλιά αποθήκη αίθουσα πληροφορικής ! Μέχρι να βρούμε μηχανήματα , θα φτιάξουμε την αίθουσα .....
Μέχρι τότε ... Θεωρία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2010, 06:35:24 μμ από Dimpas »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 06:01:16 μμ »
συνάδελφοι πόσες είναι οι μέγιστες ώρες που έχετε πάρει;;
αληθεύει ότι μπορεί να είναι μέχρι 24;

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 06:09:41 μμ »
Όχι ΜΕΧΡΙ 24 ,  αλλά 24 ΑΚΡΙΒΩΣ ούτε ώρα παρακάτω !

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 06:15:16 μμ »
Πάντως μου κάνει εντύπωση η έλλειψη μηχανημάτων γιατί υποτίθεται οτι επέλεξαν 800 σχολεία για να εφαρμόσουν το αναμορφωμένο πρόγραμμα με την προϋπόθεση οτι αυτά έχουν τις κατάλληλες υποδομές...

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 06:32:51 μμ »
Υπάρχει έλλειψη ΑΙΘΟΥΣΩΝ  και ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ τραγική !

Τώρα λένε για τα 10 laptop !

Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι γιατί θα είναι ! Θα είναι για την πληροφορική ? Θα είναι για να κάνουν οι δάσκαλοι το μάθημα πχ της ιστορίας ?

Σε ένα σχολείο με το που άκουσαν οι δάσκαλοι λαπτοπ έτριβαν τα χέρια τους.....

Βέβαια ένας διευθυντής μου είπε το ΚΟΡΥΦΑΙΟ !

"θα υπάρχει ειδικό ερμάριο , με ροδάκια ! Θα το μεταφέρεις ( εγώ ο πληροφορικάριος ) και θα πηγαίνω τα Laptop ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗ ! θα τα στήνω , θα κάνω μάθημα , θα τα μαζευω και πάλι απο την αρχή !  ! ! ! 6 φορές τη μέρα ! " κάτι τέτοιο βέβαια ούτε ο Steven Spielberg δεν έχει φανταστεί...

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 07:37:29 μμ »
εγώ προσωπικά μάλλον είμαι τυχερή.. το σχολείο μου έχει 10 υπολογιστές + 1 server, υπάρχουν κάποια laptop στην άκρη για περίπτωση ανάγκης, υπάρχει εγκατεστημένο όλο το εκπαιδευτικό λογισμικό, υπάρχει internet προτζέκτορας εκτυπωτής και scanner και γενικά έχουν πολύ προσεγμένο εργαστήριο. Έτσι έχω δυο παιδάκια σε έναν υπολογιστή και διευκολύνομαι πάρα πολύ. Τώρα σχετικά με το μάθημα, με τα πρωτάκια μαθαίνουμε τα γραμματάκια που μαθαίνουν στη γλώσσα να τα βρίσκουν και να γράφουν τις λεξούλες του βιβλίου τους. Υπάρχει βέβαια και συνεργασία με την δασκάλα τους όπως κάτι αντίστοιχο κάνω και με τα παιδάκια της δευτέρας. Με της τρίτης κάνουμε word και με της έκτης ιντερνετ με στόχο να φτιάξουμε την σελίδα του σχολείου. Δεν ξέρω αλλά τα παιδάκια που έχω φέτος είναι πολύ προχωρημένα - ναι έχω κοριτσάκι στη γ δημοτικού που ξέρει τυφλό σύστημα -  τι να πω δυο και τριών ταχυτήτων! πάντος και τα μη ελληνόπουλα τα πάνε καλά με τους υπολογιστές.. και γενικά αυτό που ακούγεται δηλαδή πως να κάνεις σε έκτη αν δεν έχει ξανακάνει νομίζω δεν ισχύει γιατί λίγο πολύ όλοι ξέρουνε από υπολογιστές πλεον. όρεξη να υπάρχει και όλα γίνονται. ίσως πάλι είμαι ενθουσιασμένη από το σχολείο μου και τα βλέπω έτσι τι να πω!

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:41:54 μμ »
Πάντως μου κάνει εντύπωση η έλλειψη μηχανημάτων γιατί υποτίθεται οτι επέλεξαν 800 σχολεία για να εφαρμόσουν το αναμορφωμένο πρόγραμμα με την προϋπόθεση οτι αυτά έχουν τις κατάλληλες υποδομές...

Ναι! Ίσως έψαξαν ποια σχολεία έχουν αποθήκη, και τα υπόλοιπα τα άφησαν στην δημιουργική φαντασία του ΠΕ19!

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:30:39 μμ »

"θα υπάρχει ειδικό ερμάριο , με ροδάκια ! Θα το μεταφέρεις ( εγώ ο πληροφορικάριος ) και θα πηγαίνω τα Laptop ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΞΗ ! θα τα στήνω , θα κάνω μάθημα , θα τα μαζευω και πάλι απο την αρχή !  ! ! ! 6 φορές τη μέρα ! " κάτι τέτοιο βέβαια ούτε ο Steven Spielberg δεν έχει φανταστεί...


Και ένας άλλος διευθυντής μίλησε περί του διάσημου "τροχήλατου". Είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεις. Αυτό ισχύει..

Δεν με χαλάει ούτε η μεταφορά, ούτε το στήσιμο, ούτε το μάθημα σε αίθουσα και όχι σε εργαστήριο.

Αυτό που με χαλάει είναι ότι το σχολείο μου είναι 4όροφο, και το τροχήλατο είναι άχρηστο. Πρέπει να αρχίσω εντατικό γυμναστήριο με βάρη..5 λάπτοπ σε κάθε χέρι μονομιάς..

+ ένα άλλο έξτρα χέρι για να έχω το κλειδί να ανοίγω την τάξη..

Για να επιβιώσουμε στην εκπαίδευση πρέπει είτε να ήμαστε σαν την θεά Κάλι (4 χέρια), είτε σαν τον Kintaro..

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:45:39 μμ »
μην τους κακομαθαίνουμε . προσληφθήκαμε για μάθημα και μόνο γι'αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.