*

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.  (Αναγνώστηκε 52950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 02:01:54 πμ »
Κοίτα !
Τόσα χρόνια που είμαι στο ολοήμερο ΕΓΩ έφτιαχνα τους υπολογιστές ( Από Format μέχρι κολλητήρι ) !

Εγώ έφτιαχνα τις προδιαγραφές για την αγορά μηχανημάτων

Έστηνα το δίκτυο ( με Static IPs) και ότι χάλαγε το λόγο είχε το κατσαβίδι μου !

Έχω απλώσει πολλά μέτρα καλώδια και έκανα ότι μπορούσα για να έχω ένα άρτιο εργαστήριο !

Όχι για τον επόμενο , αλλά για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου ΣΩΣΤΑ και ήρεμα !

Κανένας δεν μου το επέβαλε ! Απλά ΘΕΛΩ να το κάνω γιατί ΜΠΟΡΩ και δεν έχω κάποιο πρόβλημα να δώσω τις γνώσεις μου όχι σε κάποιον άσχετο , αλλά στο σχολείο που εργάζομαι !

Τώρα αν περιμένω να πέσουν από τον ουρανό PC's , αίθουσες , καλώιδια , κτλ  τότε θα περιμένω..... ΠΟΛΥ !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 09:56:21 πμ »
Κοίτα !
Τόσα χρόνια που είμαι στο ολοήμερο ΕΓΩ έφτιαχνα τους υπολογιστές ( Από Format μέχρι κολλητήρι ) !

Εγώ έφτιαχνα τις προδιαγραφές για την αγορά μηχανημάτων

Έστηνα το δίκτυο ( με Static IPs) και ότι χάλαγε το λόγο είχε το κατσαβίδι μου !

Έχω απλώσει πολλά μέτρα καλώδια και έκανα ότι μπορούσα για να έχω ένα άρτιο εργαστήριο !

Όχι για τον επόμενο , αλλά για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου ΣΩΣΤΑ και ήρεμα !

Κανένας δεν μου το επέβαλε ! Απλά ΘΕΛΩ να το κάνω γιατί ΜΠΟΡΩ και δεν έχω κάποιο πρόβλημα να δώσω τις γνώσεις μου όχι σε κάποιον άσχετο , αλλά στο σχολείο που εργάζομαι !

Τώρα αν περιμένω να πέσουν από τον ουρανό PC's , αίθουσες , καλώιδια , κτλ  τότε θα περιμένω..... ΠΟΛΥ !
υπάρχουν προβλεπόμενες διαδικασίες στο Δημόσιο για όλα τα σχολικά εργαστήρια.
το θέμα δεν είναι στην καλή διάθεση -που πιστεύω ότι υπάρχει από όλους τους συναδέρφους- αλλά στο ότι ο καθένας πρέπει να κάνει την δουλειά του αλλιώς μπορεί να βρεθούμε μπλεγμένοι του τύπου:
α) με ποιο δικαίωμα έγινε το format, σε τι λειτουργικό; και με ποιο S/N;
β) για το σχολικό δίκτυο υπάρχουν συγκεκριμένα "στησίματα" και οδηγίες από τον ΚΕΠΛΗΝΕΤ και δεν μπορεί οποιοσδήποτε έχει τις γνώσεις να παρεμβαίνει
γ) και πολλά άλλα όπως ζητήματα ασφαλείας, ατυχημάτων κλπ κλπ
πιστεύω η δουλεία κάθε συναδέλφου αναπληρωτή είναι να κινεί τις διαδικασίες του δημοσίου γρηγορότερα (προϋπόθεση βέβαια είναι να τις γνωρίζει :όπως π.χ. ότι υπάρχει αρμόδιος στην Δευτεροβάθμια συντήρησης PC όλων των δημοτικών σχολείων, αρμόδιος δικτύου κλπ) ώστε να επιταχύνονται οι προβλεπόμενες διαδικασίες παρά να παρεμβαίνουμε σε κάτι που ουδεμία αρμοδιότητα έχουμε και μπορούμε από πάνω να βρούμε και τον μπελά μας.....

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 12:38:52 μμ »
Σωστά τα λές, δεν αντιλέγω , έτσι είναι τα πράγματα στην θεωρία , στα χαρτιά !

Αλλά για πές μου τι θα κάνεις 12 ώρες την εβδομάδα πληροφορική Χωρίς βιβλίο , χωρίς PC ???

Να βγάλω φωτοτυπίες από δικό μου βιβλίο ? και αν δεν είναι εγκεκριμένες από το Υπουργείο ??????

Στην πρωτοβάθμια ΔΕΝ υπάρχει υπεύθυνος εργαστηρίου καθώς μέχρι πέρσυ το εργαστήριο ήταν κάτι προαιρετικό !

Πέρσυ έβαλα αγγελία σε άλλο Forum και μάζεψα 4-5 PC για ένα σχολείο που ήμουν  και έκανα δουλειά !

Δηλαδή φέτος να μην το προσπαθήσω για χάρη τις γραφειοκρατίας ( Που θα μου φέρει μηχανήματα ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ)  και να κάθομαι στην τάξη και να κάνω θεωρία ? Τα μικρά θα τα παίξουν και θα το ΒΑΡΕΘΟΥΝ και αυτόματα δεν θα παρακολουθούν κτλ κτλ .....

Συμφωνώ ότι υπάρχουν άλλοι υπεύθυνοι για την δημιουργία εργαστηρίου αλλά  ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑ ΚΙΝΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 12:54:52 μμ »
πιστεύω η δουλεία κάθε συναδέλφου αναπληρωτή είναι να κινεί τις διαδικασίες του δημοσίου γρηγορότερα (προϋπόθεση βέβαια είναι να τις γνωρίζει :όπως π.χ. ότι υπάρχει αρμόδιος στην Δευτεροβάθμια συντήρησης PC όλων των δημοτικών σχολείων, αρμόδιος δικτύου κλπ) ώστε να επιταχύνονται οι προβλεπόμενες διαδικασίες παρά να παρεμβαίνουμε σε κάτι που ουδεμία αρμοδιότητα έχουμε και μπορούμε από πάνω να βρούμε και τον μπελά μας.....
Αυτά είναι δουλειά του Διευθυντή. Εγώ όπως ο Dimpas πέρασα μέχρι και τα κανάλια και καλώδια δικτύου. Βρήκα υπολογιστές από γονείς. Έβαλα σε όλες τις τάξεις των δασκάλων υπολογιστή με ίντερνετ. Δε με νοιάζει αν παραβίασα το καθήκον μου. Αισθάνομαι όμως πολύ ευχαριστημένος από το έργο που άφησα. Άλλο αν με το κωλοκράτος που έχουμε, ξαφνικά με μια τροπολογία που πέρασε νύχτα ήρθαν τα πάνω κάτω και καταργήθηκε η όποια έννοια αξιοκρατίας στον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 01:00:22 μμ »
"Η υπηρεσία της Τεχνικής Στήριξης του ΥπΕΠΘ, μέσω των Κέντρων Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών (ΚΕΠΛΗΝΕΤ), έχει στόχο την υποστήριξη του πληροφοριακού εξοπλισμού των Εκπαιδευτικών και Διοικητικών μονάδων των περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Τα ΚΕΠΛΗΝΕΤ στεγάζονται στις αντίστοιχες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και έχουν στελεχωθεί με κατάλληλο τεχνικό προσωπικό.Μπορείτε να υποβάλλετε αιτήματα για τις Σχολικές και Διοικητικές Μονάδες προς εξυπηρέτηση στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ της περιοχής σας, μέσω του Συστήματος Helpdesk με χρήση του λογαριασμού που σας έχει διατεθεί απ' το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο."
για περισσότερα στα ΚΕΠΛΗΝΕΤ εκάστου νομού.
επίσης άλλο υπεύθυνος εργαστηρίου ( ΣΕΠΕΗΥ) και άλλο τεχνική υποστήριξη σχολικού δικτύου.
αντιγράφω από τον κανονισμό του υπευθύνου εργαστηρίου: "Υποστηρίζει
συμβουλευτικά
τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς
αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών
"...


Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 01:24:32 μμ »
Ναι σωστά υπάρχουν οι προδιαγραφές , υπάρχει το ΤΙ πρέπει να γίνει , ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ????

Όταν τα παιδιά δεν έχουν ούτε αίθουσα , ούτε καλώδιο ???

Εγώ θα το κάνω και θα ξέρω ότι τα πράγματα είναι έτσι , έχουμε αυτά τα προγράμματα στα μηχανήματα , είναι σε αυτή την κατάσταση , έκανα τότε format , clean disk, check και defragment ! Στο εργαστήριό μου υπάρχει log για κάθε μηχάνημα το τί έγινε πότε έγινε και γιατί έγινε ! Πράγμα που με διευκολύνει στον έλεγχο του εργαστηρίου ..

Τέσπα ,όποιος θέλει να κάνει μάθημα πρέπει να λερώσει τα χέρια του και εγώ πραγματικά γελάω με πληροφορικάριους που δεν ξέρουν κάν την σειρά στο UTP ....

Κακά τα ψέματα αλλά its a dirty job ....

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 02:51:50 μμ »
Γειά σας παιδιά!!

Πιστεύω οτι καλό θα ήταν να προσπαθήσετε να ζητήσετε απο τον διευθυντή να αγοράσει κάποιος υπολογιστές...(μπορείτε να φτιάξετε και οι ίδιοι κάποιες προσφορές για να δούνε και αυτοί πιο είναι το κόστος) και να μιλίσετε και στο σύλλογο γονέων καθώς και γιατι όχι και στο αντίστοιχο γραφείο στο οποίο υπάγεστε.

 Εμένα μου είχε αγοράσει πριν 2 χρόνια η διευθύντρια 2 υπολογιστές με πολύ καλη τιμή καθώς έκανε παζάρια σε ένα γνωστό κατάστημα. έφερε και ο σύλλογος γονέων 1 και είχα και 3-4 και κάτι έγινε.
Το θέμα είναι ότι ασχολήθηκα στην αρχή τις χρονιάς λίγο παραπάνω απο τις διδακτικές μου ώρες ως ωρομίσθια αλλά μπόρεσα στην συνέχεια της χρονιάς να κάνω μάθημα με αξιοπρέπεια. Το θέμα είναι ότι η προηγούμενη κοπέλα απο μένα είχε αφησει ένα χάος στο δήθεν εργαστήριο και αυτος ήταν ο λόγος που δεν είχε επιλέξει ξανά το ίδιο σχολείο. όμως με λίγο πείσμα και θέληση όλα γίνονται.(Μόλις είπα στη διευθύντρια να μου αγοράσει υπολ. το έκανε αμέσως χωρίς παρακάλια).
ΥΓ. Δυστυχώς στη Ελλάδα του 2010 δεν είναι αυτονόητο ότι όλα τα σχολεία έπρεπε να έχουν εργαστήριο πληροφορικής.
ΥΓ2. Πιστεύω ότι θα ήταν καλό το υπουργείο να διεξάγει ένα διαγωνισμό για προμύθεια H/Y ακόμα και τώρα και να επανδρόσει όλα τα σχολεια άμεσα.


Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:08:08 μμ »
Το γελοίο θέμα με τα 10 laptop  για ακόμα μια φορά αναδεικνύει την ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΑΣ και την ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ του Υπουργείου  !

Αντί να βγάλει τις απαιτήσεις και να πάει κατευθείαν να αγοράσει 8000 κομμάτια από το εργοστάσιο σε ΑΛΛΗ ΤΙΜΗ , βάζει τους διευθυντές να τρέχουν να αγοράζουν δέκα δέκα τα laptop !  Αντί για 800 € το ένα μπορούσε ΧΑΛΑΡΑ να δώσει 500 € ίσως και λιγότερα το κομμάτι έτοιμα !

Αλλά κοιτάνε να φάνε και μυαλό : ΜΗΔΕΝ !



Αποσυνδεδεμένος hellen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:23:32 μμ »
Μια που αναφερεστε σε ελλειψη υπολογιστων στα σχολεια εχετε δει ποτε σε υπηρεσιες του δημοσιου ποσοι ειναι παρατημενοι;
Τωρα ειμαι με συμβαση σε ενα εργοστασιο που ανηκει  στο δημοσιο και σε καθε γραφειο υπαρχουν τουλαχιστον 5.Μακαρι να με καλεσουν ΑΜΩ και μολις παραιτηθω θα παω στον διευθυντη να του πω αν γινεται να τους παρω να αδειασει και ο χωρος.

Αποσυνδεδεμένος hellen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:25:57 μμ »
geok salonika που εχεισ χαθει κανε καμια προβλεψη για θεσ/κη θα δουλεψουμε αυτοί που ειμαστε γυρω στο 800;

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:31:45 μμ »
Το γελοίο θέμα με τα 10 laptop  για ακόμα μια φορά αναδεικνύει την ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΑΣ και την ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ του Υπουργείου  !

Αντί να βγάλει τις απαιτήσεις και να πάει κατευθείαν να αγοράσει 8000 κομμάτια από το εργοστάσιο σε ΑΛΛΗ ΤΙΜΗ , βάζει τους διευθυντές να τρέχουν να αγοράζουν δέκα δέκα τα laptop !  Αντί για 800 € το ένα μπορούσε ΧΑΛΑΡΑ να δώσει 500 € ίσως και λιγότερα το κομμάτι έτοιμα !

Αλλά κοιτάνε να φάνε και μυαλό : ΜΗΔΕΝ !



μυαλό μηδέν και φράγκα υπό του μηδενός.

Νομίζω πως με αυτό το "κόλπο" το υπουργείο δεν πληρώνει τίποτε καθως το λογαριασμό θα πληρώσουν οι σχολικές επιτροπές, δήμοι κλπ

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 03:40:05 μμ »
Το γελοίο θέμα με τα 10 laptop  για ακόμα μια φορά αναδεικνύει την ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΑΣ και την ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ του Υπουργείου  !

Αντί να βγάλει τις απαιτήσεις και να πάει κατευθείαν να αγοράσει 8000 κομμάτια από το εργοστάσιο σε ΑΛΛΗ ΤΙΜΗ , βάζει τους διευθυντές να τρέχουν να αγοράζουν δέκα δέκα τα laptop !  Αντί για 800 € το ένα μπορούσε ΧΑΛΑΡΑ να δώσει 500 € ίσως και λιγότερα το κομμάτι έτοιμα !

Αλλά κοιτάνε να φάνε και μυαλό : ΜΗΔΕΝ !



μυαλό μηδέν και φράγκα υπό του μηδενός.

Νομίζω πως με αυτό το "κόλπο" το υπουργείο δεν πληρώνει τίποτε καθως το λογαριασμό θα πληρώσουν οι σχολικές επιτροπές, δήμοι κλπ

Στις σχολικές επιτροπές συνήθως πρόεδρος είναι ο Δήμαρχος  ή κάποιος Αντιδήμαρχος  ;)
 

mixalis

  • Επισκέπτης
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 08:41:30 μμ »
Καλησπέρα,μήπως κάποιος γνωρίζει κανα καλο πρόγραμμα που να μετατρέπει αρχεια pdf σε doc?

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες από αναπληρωτές στο αναμορφωμένο δημοτικο.
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 08:44:43 μμ »
Καλησπέρα,μήπως κάποιος γνωρίζει κανα καλο πρόγραμμα που να μετατρέπει αρχεια pdf σε doc?
ABBYY

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.