*

Αποστολέας Θέμα: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 152481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pk02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #378 στις: Ιούλιος 05, 2018, 10:55:04 μμ »
Αυτό είναι φοβερό να μην μπορείς να προγραμματίσεις κάτι. Για παράδειγμα από τις αποσπάσεις αυτές εξαρτάται αν θα κάνουμε κάποιοι για β φάση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #379 στις: Ιούλιος 06, 2018, 12:28:09 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση, δηλαδή πολλές ερωτήσεις  :-[
1) ποιο είναι ακριβώς το ωράριο των ΣΔΕ;
2) από όσο ξέρω, δεν έχουν βιβλία εκεί, σωστά;
3) οι άνθρωποι που έρχονται εκεί, τι είδους άνθρωποι είναι; Θέλω να πω είναι του ίδου κλίματος με τα εσπερινά; Εγώ από εσπερινα δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη, αλλά από ΙΕΚ πολύ.
4) για να πάρεις απόσπαση εκεί τι μετράει, η προϋπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων; Κάτι άλλο;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #380 στις: Ιούλιος 06, 2018, 02:09:26 μμ »
Υπάρχουν πρωινά και απογευματινά ΣΔΕ. Τα πρωινά είναι τα ΣΔΕ φυλακών, ενώ τα απογευματινά είναι τα ΣΔΕ Γενικού πληθυσμού. Το πρόγραμμα είναι 5ωρο. Το πρωί συνήθως είναι 8-12 χονδρικά και το μεσημέρι μετά τις 3. Εξαρτάται από το κάθε σχολείο.

Στα ΣΔΕ υπάρχει μια γενικότερη ευελιξία και αυτό έχει να κάνει και με την "ύλη", καθώς όντως δεν υπάρχουν βιβλία, απλώς ένα προτεινόμενο υλικό απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Προσαρμόζεται η "ύλη" με βάση τις ανάγκες της κάθε ομάδας εκπαιδευομένων και σύμφωνα με τις αρχές εκπαίδευσης ενηλίκων.
Τα ΣΔΕ, είτε φυλακών είτε γενικού πληθυσμού, απευθύνονται πρωτίστως σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες και κατ' επέκταση σε όλο το φάσμα του πληθυσμού ενηλίκων.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #381 στις: Ιούλιος 06, 2018, 02:15:22 μμ »
Υπάρχουν πρωινά και απογευματινά ΣΔΕ. Τα πρωινά είναι τα ΣΔΕ φυλακών, ενώ τα απογευματινά είναι τα ΣΔΕ Γενικού πληθυσμού. Το πρόγραμμα είναι 5ωρο. Το πρωί συνήθως είναι 8-12 χονδρικά και το μεσημέρι μετά τις 3. Εξαρτάται από το κάθε σχολείο.

Στα ΣΔΕ υπάρχει μια γενικότερη ευελιξία και αυτό έχει να κάνει και με την "ύλη", καθώς όντως δεν υπάρχουν βιβλία, απλώς ένα προτεινόμενο υλικό απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Προσαρμόζεται η "ύλη" με βάση τις ανάγκες της κάθε ομάδας εκπαιδευομένων και σύμφωνα με τις αρχές εκπαίδευσης ενηλίκων.
Τα ΣΔΕ, είτε φυλακών είτε γενικού πληθυσμού, απευθύνονται πρωτίστως σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες και κατ' επέκταση σε όλο το φάσμα του πληθυσμού ενηλίκων.
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έχεις εργαστεί ποτέ σε ΣΔΕ; Εγώ έχω εργαστεί σε απογευματινά σχολεία και σε ΙΕΚ. Στο απογευματινό πήγα με ενθουσιασμό και γύρισα απογοητευμένη. Στα ΙΕΚ αντιθέτως κατενθουσιάστηκα. Άραγε ποιο είναι το κλίμα εκεί; Υπάρχει ενδιαφέρον από την πλευρά των ενηλίκων; Ποιες οι πιθανότητες κάποιου να αποσπαστεί σε αυτά; Αν κάνω αίτηση και σε πυσδε και την πάρω, ισχύει αυτό που ισχύει και για τους φορείς ότι προηγείται η απόσπαση σε φορείς; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2018, 02:36:12 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #382 στις: Ιούλιος 06, 2018, 10:15:33 μμ »
LK, η προκήρυξη για τα ΣΔΕ, θα σου λύσει όλες τις απορίες ως προς τα κριτήρια μοριοδότησης. Επίσης, εάν πάρει κάποιος απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ και σε ΣΔΕ, τότε προτεραιότητα έχει το ΠΥΣΔΕ.
Υποθέτω δεν ενδιαφέρεσαι για απόσπαση σε ΣΔΕ φέτος;
Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων έχει λήξει.


Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #383 στις: Ιούλιος 07, 2018, 12:07:01 πμ »
όχι δεν ενδιαφέρομαι για φέτος, έτσι γενικά ρωτάω. Το σκέφτομαι για του χρόνου όμως, αν και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για την Αττική. Από την προκήρυξη και τα κριτήρια γύρω στα 25 μόρια συγκεντρώνω. Καταλαβαίνω ότι τα ΣΔΕ των φυλακών δε θα ειναι και τα πιο εύκολα. Στα υπόλοιπα όμως τι γίνεται; Ποια είναι η άποψή σας; Αξίζει κάποιος να πάει εκεί;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #384 στις: Ιούλιος 07, 2018, 01:05:47 πμ »
Δες τους αξιολογικούς πίνακες τους περσινούς αξιολογικούς πίνακες και ποιοι προσλήφθηκαν. Βγαίνουν κατα περιφέρεια. Έτσι κάποιος με αρκετά μόρια μπορεί να θελήσει να δουλέψει σε κάποιο περιφερειακό σδε οπότε δεν είναι στάνταρ. Νομίζω ότι δεν προηγείται το ΠΥΣΔΕ από ό,τι ρώτησα κάποιον που δουλεύει χρόνια σε σδε. Αυτός είπε για τα σδε ότι δεν μπορείς να ανακαλέσεις την αίτηση και πας υποχρεωτικά.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #385 στις: Ιούλιος 07, 2018, 10:10:36 πμ »
Δες τους αξιολογικούς πίνακες τους περσινούς αξιολογικούς πίνακες και ποιοι προσλήφθηκαν. Βγαίνουν κατα περιφέρεια. Έτσι κάποιος με αρκετά μόρια μπορεί να θελήσει να δουλέψει σε κάποιο περιφερειακό σδε οπότε δεν είναι στάνταρ. Νομίζω ότι δεν προηγείται το ΠΥΣΔΕ από ό,τι ρώτησα κάποιον που δουλεύει χρόνια σε σδε. Αυτός είπε για τα σδε ότι δεν μπορείς να ανακαλέσεις την αίτηση και πας υποχρεωτικά.
Για τις αποσπάσεις τα ονόματα δε συνοδεύονται από μόρια, όπως συμβαίνει με τα ΠΥΣΔΕ. Γιατί αυτό;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #386 στις: Ιούλιος 07, 2018, 10:15:40 πμ »
Μήπως είναι αυτοί; 

http://www.gsae.edu.gr/attachments/article/1419/%CE%9F%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF%20%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF%20%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82%20%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%AF%CF%89%CE%BD%20%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%20%CF%83%CF%84%CE%B1%20%CE%A3%CE%94%CE%95.pdf

Μου κάνει εντύπωση ότι είναι πολύ λίγοι οι φιλόλογοι που ζητούν να έρθουν στην Αττική και δεν έχουν και πολλά μόρια. Μήπως, άραγε, παίρνουν πολύ λίγους ή μήπως δε θέλει και κανείς να αποσπαστεί εκεί; Για ένα χρόνο ισχύει η απόσπαση;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #387 στις: Ιούλιος 07, 2018, 10:36:35 πμ »
Μήπως είναι αυτοί; 

http://www.gsae.edu.gr/attachments/article/1419/%CE%9F%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF%20%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF%20%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82%20%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%AF%CF%89%CE%BD%20%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%20%CF%83%CF%84%CE%B1%20%CE%A3%CE%94%CE%95.pdf

Μου κάνει εντύπωση ότι είναι πολύ λίγοι οι φιλόλογοι που ζητούν να έρθουν στην Αττική και δεν έχουν και πολλά μόρια. Μήπως, άραγε, παίρνουν πολύ λίγους ή μήπως δε θέλει και κανείς να αποσπαστεί εκεί; Για ένα χρόνο ισχύει η απόσπαση;
μηπως προκειται για συμπληρωματικα αποσπασμενους, περαν εκεινων που ηδη υπηρετουν; γιατι τα κενα ειναι πολυ λιγα

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #388 στις: Ιούλιος 07, 2018, 12:22:43 μμ »
Δες τους αξιολογικούς πίνακες τους περσινούς αξιολογικούς πίνακες και ποιοι προσλήφθηκαν. Βγαίνουν κατα περιφέρεια. Έτσι κάποιος με αρκετά μόρια μπορεί να θελήσει να δουλέψει σε κάποιο περιφερειακό σδε οπότε δεν είναι στάνταρ. Νομίζω ότι δεν προηγείται το ΠΥΣΔΕ από ό,τι ρώτησα κάποιον που δουλεύει χρόνια σε σδε. Αυτός είπε για τα σδε ότι δεν μπορείς να ανακαλέσεις την αίτηση και πας υποχρεωτικά.
Δεν ξέρω τι σου είπε ο γνωστός σου που δουλεύειο στα ΣΔΕ. Εγω μιλάω από προσωπική εμπειρία.
Στην προκήρυξη για τα ΣΔΕ γράφει ότι εάν κάποιος αιτούμενος πάρει απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ, τότε αυτομάτως ακυρώνεται η αίτησή του στα ΣΔΕ και οφείλει να τους ενημερώσει άμεσα.
Άρα; Αυτό δεν είναι προτεραιότητα;
Επίσης, ως προς αυτό, τους πήρα και τηλεφωνικά και μου το επιβεβαίωσαν.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #389 στις: Ιούλιος 07, 2018, 12:38:32 μμ »
Δεν ξέρω τι σου είπε ο γνωστός σου που δουλεύειο στα ΣΔΕ. Εγω μιλάω από προσωπική εμπειρία.
Στην προκήρυξη για τα ΣΔΕ γράφει ότι εάν κάποιος αιτούμενος πάρει απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ, τότε αυτομάτως ακυρώνεται η αίτησή του στα ΣΔΕ και οφείλει να τους ενημερώσει άμεσα.
Άρα; Αυτό δεν είναι προτεραιότητα;
Επίσης, ως προς αυτό, τους πήρα και τηλεφωνικά και μου το επιβεβαίωσαν.
πολύ σημαντική η πληροφορία σου, ευχαριστούμε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 07, 2018, 03:58:36 μμ »
Εμενα παντως, παλιοτερα όμως γυρω στο 2011-2013, που είχα κανει αιτηση σε σδε φυλακων, με πηραν τηλεφωνο κ με ρωτησαν αν θα παω. Ειχα ομως παρει αποσπαση κ σε πυσδε-πυσπε, ετσι τους ειπα οχι κ σε βολικοτερο μερος. Μπορει να θελαν επειγόντως ανθρωπο τοτε ή μπορει η διαδικασια να εχει αλλαξει. Μαλλον πρεπει να το ψαξεις η ιδια.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 07, 2018, 07:10:22 μμ »
μηπως προκειται για συμπληρωματικα αποσπασμενους, περαν εκεινων που ηδη υπηρετουν; γιατι τα κενα ειναι πολυ λιγα

όχι είναι αυτοί. Κάποια φορά είχα δει προκήρυξη με τις θέσεις που υπάρχουν σε κάθε σδε κατά ειδικότητα και δεν είναι πάντα πολλές. Επίσης, είχε βγει ξεχωριστεί προκήρυξη για ανανέωση αποσπάσεων. Συνήθως αυτοί που έχουν ήδη δουλέψει σε σδε έχουν υψηλή μοριοδότηση οπότε ξαναδουλεύουν. Αυτό είναι λίγο αποτρεπτικό για κάποιον να κάνει αίτηση.

Σχετικά με τις αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ-ΣΔΕ έχω ακούσει αντιφατικά πράγματα οπότε με κάθε επιφύλαξη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.