*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον του ΠΕ-15  (Αναγνώστηκε 32510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ΠΕ-15

  • Επισκέπτης
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 04:57:49 μμ »
Τελικα το μαθημα της οικιακης οικονομιας το πηραν β αναθεση οι κοινωνιολογοι?
ρωταω γιατι εψαξα και δεν βρηκα κατι τετοιο παρολο που το εχω ακουσει εδω στο φορουμ.....
Μου περασε απο το μυαλο να δωσω κατατακηριες στην οικιακη οικονομια μιας και διοριζεστε σχεδον αμεσα αλλα και γιατι το μαθημα μου φαινεται εξαιρετικα ενδιαφερον....τι αποψη εχετε?
Ναι από φέτος το πήρα επίσημα άλλες 3 ειδικότητες. Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα με την ειδικότητα αυτή πλέον...Πολλά ακούγονται και δυστυχώς όλα είνια αρνητικά. Βέβαια τπτ δεν είναι σίγουρο αλλά συνήθως η κοινή γνώμη προδικάζει αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:04:25 »

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 05:55:11 μμ »
αυτο που με ωθει ειναι το οτι υπαρχει μονο ενα τμημα στην ελλαδα και οτι υπαρχει μαθημα στο γυμνασιο και δεν αλλαζει αυτο....παντα θα απορροφονται οι πτυχιουχοι της οικιακης οικονομιας και υπαρχουν πολλα κενα...
αυτο που με αποθθαρυνει ειναι οτι χουμε στην ελλαδα και εγω προσωπικα δεν εχω διδαχθει ποτε μαθημα οικιακης οικονομιας και πολυ φοβαμαι οτι αν σφιξουν κι αλλο τα πραγματα οι το μαθημα θα διδασκεται αποκλειστικα απο β αναθεση.....:(
βεβαια παντα θα ειστε καλυτερα σε σχεση με εμας τους ΠΕ10
ΠΕ 10

ΠΕ-15

  • Επισκέπτης
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 06:11:37 μμ »
αυτο που με ωθει ειναι το οτι υπαρχει μονο ενα τμημα στην ελλαδα και οτι υπαρχει μαθημα στο γυμνασιο και δεν αλλαζει αυτο....παντα θα απορροφονται οι πτυχιουχοι της οικιακης οικονομιας και υπαρχουν πολλα κενα...
αυτο που με αποθθαρυνει ειναι οτι χουμε στην ελλαδα και εγω προσωπικα δεν εχω διδαχθει ποτε μαθημα οικιακης οικονομιας και πολυ φοβαμαι οτι αν σφιξουν κι αλλο τα πραγματα οι το μαθημα θα διδασκεται αποκλειστικα απο β αναθεση.....:(
βεβαια παντα θα ειστε καλυτερα σε σχεση με εμας τους ΠΕ10
Δεν είναι σίγουρο το μέλλον του μαθήματος...Αυτό είναι το κακό...Όσο για την ανάθεση που πήρε ο κλάδος ΠΕ10 πίστεύω να αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ήταν παρά μία αδικία που δεν έπρεπε απλά να γίνει και αυτό γιατί δεν έχει καμμία σχέση ο οδηγός σπουδών των κοινωνιολόγων με το περιεχόμενο του μαθήματος...Τεσπα, αν έχεις όρεξη πάντως προσπάθησε το...

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:26:28 μμ »
συμφωνω απολυτα....κι εμας το μαθημα μας δινεται β αναθεση σε 2-3 κλαδους....και εμας μας δινουν β αναθεση λογιστικη και αοθ!!!!!!οτι να ναι...ειλικρινα αισχος!!!!παντως εμας φοβαμαι οτι σιγα σιγα μας πετανε εκτος εκπαιδευσης, ελπιζω οχι κι εσας....
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:04:25 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:42:07 μμ »
Είναι ο τρίτος χρόνος που το μάθημα πέρασε ως β' ανάθεση στους κοινωνονιολόγους και στους νομικάριους. Τι έκαναν οι φοιτητές και ο σύλλογος; Χλιαρά πράγματα. Πάσχιζα να τους το λέω στη σχολή, αλλά όλοι θεωρούσαν ότι δεν πρόκειται να επηρεάσει τους ΠΕ15. Φέτος οι διορισμού έφθασαν στους 11. Όσοι αποφοιτούν τώρα καταλαβαίνουν τι γίνεται. Βέβαια, το βλέπω χλωμό να καταφέρετε κάτι. Οι αναθέσεις εξυπηρετούν κάποιους κλάδους και δεν πρόκειται να ενδώσουν.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 03:10:01 πμ »
τι εννοεις οι διορισμοι εφτασαν στους 11?στον ασεπ του 2008 30 δεν πηραν?και ποσους αναπληρωτες?
ΠΕ 10

ΠΕ-15

  • Επισκέπτης
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 08:12:58 μμ »
τι εννοεις οι διορισμοι εφτασαν στους 11?στον ασεπ του 2008 30 δεν πηραν?και ποσους αναπληρωτες?
Φέτος διόρισαν μόνο 11 άτομα...Οι υπόλοιποι του χρόνου μάλλον...Αναπληρωτές 0 μεχρι τώρα...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 08:27:31 μμ »
τι εννοεις οι διορισμοι εφτασαν στους 11?στον ασεπ του 2008 30 δεν πηραν?και ποσους αναπληρωτες?
Φέτος διόρισαν μόνο 11 άτομα...Οι υπόλοιποι του χρόνου μάλλον...Αναπληρωτές 0 μεχρι τώρα...
Ακριβώς! Από την προσωπική μου εμπειρία, δεν έχει μείνει θέση για θέση στα σχολεία από τους νομικάριους και τους κοινωνιολόγους. Έχουν πάρει την οικιακή οικονομία ως β' ανάθεση για να συμπληρώσουν ωράριο. Έχουν περάσει τρία χρόνια και δεν έχει καταφέρει ο κλάδος να πάρει ως β' ανάθεση την κοινωνιολογία και την κοινωνική και πολιτική αγωγή. Τι κάνει ο σύλλογος, οέο;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 01:47:58 πμ »
οποτε λετε πως ειναι κακη ιδεα οι κατατακτηριες στην οικιακη οικονομια?οτι πηγαινοντας καποιος να διορθωσει μια λαθος επλογη στις σπουδες του να ξαναπεσει παλι σε ατυχη επιλογη?
ρε παιδια αυτη η ερμη η κοινωνιολογια (εκτος του οτι πε 10 θεωρουνται ενα σωρο πτυχια εκτος της κοινωνιολογιας) εχει δωθει σε 2-3 κλαδους β αναθεση....δηλαδη δεν νομιζω να υπαρχει πιο αποτυχιμενος κλαδος..........
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος r e n a t a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 06:21:40 μμ »
ναι η χειροτερη ιδεα........

ΠΕ-15

  • Επισκέπτης
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:32:43 μμ »
Τι γίνεται ρε παιδιά; Έχουμε κανένα νέο για το τμήμα; Το μάθημα; Νομίζω ότι πεμπτη θα γίνει η επίσκεψη στο υπουργείο και Σαββατο Γενική Συνέλευση. Πρέπει να δούμε, να μάθουμε...Ακούγουνται φήμες περί άλλαγής του ονόματος, του μαθήματος, και άλλα λίγο στανάχωρα για την ειδικότητά μας; Τι θα γίνει θα μας πετάξουν από την εκπαίδευση σε μία νύχτα; Πρέπει να δράσουμε και να προλάβουμε τις εξελίξεις...

Αποσυνδεδεμένος jazzaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:36:07 μμ »
ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΙΣ 11:00 ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ

ΠΕ-15

  • Επισκέπτης
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 02:34:04 μμ »
Όπως ανέφερε η κ.Υφυπουργός ήδη λειτουργούν πιλοτικά 800 ολοήμερα δημοτικά σχολεία στα οποία εφαρμόζεται το νέο ενιαίο αναμορφωμένο πρόγραμμα που ενισχύει βιωματικές προσεγγίσεις για τις σύγχρονες τάσεις της αγωγής: εκπαίδευση για την Αειφορία, Αγωγή Καταναλωτή, Διατροφικές Συνήθειες, Κυκλοφοριακή Αγωγή, Ανακύκλωση, Υγιεινή και καθαριότητα  κλπ.

Που είναι η Οικιακή Οικονομία; Πουθενααααααααααα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lost soul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 02:55:59 μμ »
Γεια σας παιδιά, εγώ είμαι στο 2 έτος οικιακής οικονομίας. Τελικά πότε θα πάμε στο υπουργείο και πού θα βρεθούμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.