*

Αποστολέας Θέμα: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο  (Αναγνώστηκε 21493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 04:59:07 μμ »
Ποιον θα βρουν μπροστα τους???? τον αδιοριστο εκπαιδευτικο???? να κανει τι??? οτι εκανε ως τώρα?????
η ΟΛΜΕ   ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
 Κατι ατακες του στυλ συναδελφε αναπληρωτη  και συναδελφε ωρομισθιε ειναι μονο πριν τις εκλογες μετα   χ.......
 ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΟΛΜΕ  ειναι βολεμενοι δεν αντεδρασαν που τους παιρνουν το φαι απο το στομα θα μιλησουν τωρα για τις αλλαγες στο λυκειο??
Και οσο αφορα στους συνδικαλιστες τελευται φορα που μπηκαν σε ταξη ηταν ....... ΠΡΟ. ΧΡΙΣΤΟΥ.  ΑΥΤΑ!!!! ΥΓΕΙΕΝΕΤΑΙ!!!  γιατι μονο αυτο μας μενει !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:01:18 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 05:06:52 μμ »
Ποιον θα βρουν μπροστα τους???? τον αδιοριστο εκπαιδευτικο???? να κανει τι??? οτι εκανε ως τώρα?????
η ΟΛΜΕ   ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
 Κατι ατακες του στυλ συναδελφε αναπληρωτη  και συναδελφε ωρομισθιε ειναι μονο πριν τις εκλογες μετα   χ.......
 ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΟΛΜΕ  ειναι βολεμενοι δεν αντεδρασαν που τους παιρνουν το φαι απο το στομα θα μιλησουν τωρα για τις αλλαγες στο λυκειο??
Και οσο αφορα στους συνδικαλιστες τελευται φορα που μπηκαν σε ταξη ηταν ....... ΠΡΟ. ΧΡΙΣΤΟΥ.  ΑΥΤΑ!!!! ΥΓΕΙΕΝΕΤΑΙ!!!  γιατι μονο αυτο μας μενει !!!
Τον τελευταίο που περιμένω να κάνει κάτι είναι η ΟΛΜΕ.
Εγώ θα πιέσω την Ελλ. Μαθηματική Εταιρεία -στην οποία είμαι μέλος- και τους καθηγητές δίπλα στους οποίους σπούδασα.
Εσείς (οι πληροφορικάριοι) έχετε κανα δυο ενώσεις.

Στη δημοκρατία στην οποία (υποτίθεται) ότι ζούμε δεν με καλύπτει η έκφραση "χαλάρωσε και απόλαυσέ το"
Μπορούμε και πρέπει να γίνουμε πιο ενεργοί πολίτες με πίεση παντού

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 05:08:21 μμ »
 ΔΕΝ ΜΑΣΤΙΓΩΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!! γιατι μεσα σε αυτους ειμαι  και  εγω....
γιατι οτι δεχεται ο καθενας αδιοριστος το δεχομαι και γω.....

αφού ποτέ ως τώρα δεν καταφέραμε ΕΜΕΙΣ να συμφωνήσουμε σε κάτι που να το διεκδικήσουμε όλοι μαζί!!
Η αλήθεια είναι πως ο καθένας βλέπει τα νέα δεδομένα, σε σχέση με το τι συμφέρει τον κλάδο του...


Εδω συμφωνουμε ολοι.... αλλα συνεχιζουμε να τρωγωμαστε.....

ΟΙ Διαδηλωσεις ειχαν βοηθησει  μετα τον 1ο ΑΣΕΠ.....
εμεις η νεα γενια ειμαστε λιγο πιο χαλαρη ... λυνουμε τα θεματα μας μεσω forum....

 Κατι ποιο συλλογικο και οργανωμενο θα βοηθουσε ΟΛΟΥΣ για να παψουν επιτελους να μας πλασαρουν οτι θελουν και οποτε θελουν αυτοι στο πιατο!!!!
Προς το παρον αυτοι βαραν τα οργανα και μεις χορευουμε!!




Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 05:10:12 μμ »
Ανακοίνωση από ΠΕΠΑΚ

"Στο σχέδιο σχετικά με τη δομή του Νέου Λυκείου το οποίο διέρρευσε στις
2/10/2010 στον τύπο, διαφαίνεται ότι η Πληροφορική δεν έχει θέση σε αυτό, α-
ντίθετα με άλλα θεωρητικά μαθήματα για τα οποία φαίνεται να υπάρχει θεαματική
αύξηση των ωρών διδασκαλίας τους.
Η Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.ΚΑ.Π.) θεωρεί ότι το
σχέδιο αυτό βρίσκεται έξω και πέρα από κάθε λογική και εξαγγελία και σε πλήρη
δυσαρμονία με τη φιλοσοφία που επαγγέλλονται κινήσεις όπως η “ανοιχτή” ηλε-
κτρονική διακυβέρνηση, ή οι δημόσιες διαβουλεύσεις στο Διαδίκτυο (opengov).
Στην εποχή που όλοι ευαγγελίζονται τη μετάβαση από την κοινωνία της
Πληροφορίας στην κοινωνία της Γνώσης και ενώ επί μία δεκαετία και πλέον διδά-
σκεται η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο, το Υπουργείο Παιδείας επιλέγει το δρόμο
της ολοκληρωτικής κατάργησης της διδασκαλίας της αγνοώντας ακόμη και το ότι
για την εισαγωγή των μαθητών σε μία από τις 36 σχολές Πληροφορικής των ΑΕΙ-
ΑΤΕΙ είναι προαπαιτούμενες γνώσεις που πρέπει να αποκτηθούν από τους μαθητές
στο Λύκειο.
Εκτιμάμε ότι σήμερα ο πληροφορικός αλφαβητισμός αποτελεί αναγκαία
προϋπόθεση για την προώθηση όλων των επιστημών, θετικών, τεχνολογικών και
θεωρητικών, και είναι απαραίτητος για τη διαμόρφωση συνειδητών πολιτών ικα-
νών να λαμβάνουν κρίσιμες αποφάσεις για την κοινωνική εξέλιξη και τη βιώσιμη
οικονομική ανάπτυξη της χώρας.
Η Π.Ε.ΚΑ.Π. όπως είναι γνωστό έχει συμβάλλει με προτάσεις στο σχεδιασμό
της δομής του Νέου Λυκείου, με στόχο ένα πραγματικά σύγχρονο και αποτελεσμα-
τικό Λύκειο, το οποίο να εκπαιδεύει με επάρκεια τον πολίτη του 21ου αιώνα, αλλά
και να προετοιμάζει τον αυριανό επιστήμονα.
Γι αυτό, καλούμε την πολιτική ηγεσία του Υπ.Π.Δ.Μ.Θ. να δεχτεί το Δ.Σ.
της Π.Ε.ΚΑ.Π. σε απευθείας συζήτηση για όλα τα παραπάνω, όπως επανειλημμένα
έχουμε αιτηθεί (διαδοχικά σε Υπουργό, Υφυπουργούς, Γενικό Γραμματέα και Ειδικό
Γραμματέα) από τις 17/11/2009, όταν και καταθέσαμε τις σχετικές μας προτάσεις."

Συλλογή υπογραφών
http://www.gopetition.com/petition/39493.html

Τραγική ειρωνεία:  Πριν λίγες μέρες η ΕΠΕ είχε κάνει προτάσεις για το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον της Γ' Λυκείου. http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=423

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:01:18 »

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 05:14:37 μμ »
 και τα ΜΜΕ τα πληρωμενα ΜΜΕ  στην ΕΛΛΑΔΑ δεν προκειτε να μας βοηθησουν ................
 Τα γιαουρτια και τα παππουτσια δεν ειναι το φορτε τους........ 
ενα διαστημα πριν οι δημοσιογραφοι ειχαν τους πολιτικους  του πεταματου τωρα ομως ποιος λεει κουβεντα?


τουλαχιστον ενα θετικο των forum  ειναι να ξερουμε οτι ειναι και αλλοι σαν εμάς......

Αποσυνδεδεμένος teris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 05:16:42 μμ »
Μαλλον πρεπει  να αλλαξουμε τοπικ!!! να ναι σε κατι που αφορα ολους!!!!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 05:30:29 μμ »
Δεν έχει καμιά θέση η Πληροφορική στο Ενιαίο Λύκειο. Η θέση της είναι στην Τεχνική Εκπαίδευση. Χίλιες φορές να μαθαίνεις 3 ξένες γλώσσες που ακόμα και για έναν απόφοιτο λυκείου ο οποίος δεν συνεχίζει σε σπουδές στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση μπορεί να φανούν χρήσιμες στη αγορά εργασίας παρά πληροφορική. Απλή γνώση σε επίπεδο ECDL είναι υπέρ αρκετή στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Με αυτή τη λογική είναι τελείως περιττές οι γνώσεις μαθηματικών, φυσικής, χημείας κ.τ.λ. (αλήθεια ποιες πρακτικές χρήσεις έχουν στη ζωή μας οι γνώσεις μιγαδικών, ταλαντώσεων, οργανικών ενώσεων;), για να μην σχολιάσω για τα αρχαία....

*"Η αλγοριθμική, ως αντικείμενο διδασκαλίας παρέχει σημαντικότατη αρωγή στην ανάπτυξη από τους μαθητές αναλυτικής και συνθετικής σκέψης, καθώς και ικανοτήτων μεθοδολογικού χαρακτήρα. Η ανάπτυξη αλγοριθμικής σκέψης, αποτελεί δημιουργικό εφόδιο για τη γενικότερη ανάπτυξη του τρόπου σκέψης του ατόμου, κάτι που είναι άλλωστε και πρωταρχικός στόχος της εκπαίδευσης." Και αυτό το μάθημα θέλουν να το καταργήσουν...
Η πείρα μου αυτό ακριβώς μου λέει ... οι μαθητές τρίτης λυκείου μπορεί να ξέρουν να υπολογίζουν παραγώγους και ολοκληρώματα και να μην είναι σε θέση να υπολογίσουν ένα απλό ποσοστό, πόσο μάλλον έναν τόκο. Το μάθημα της ΑΕΕΠ τους βοηθάει πολύ να "εξασκήσουν" λίγο το μυαλό τους, ενώ δε σηκώνει παπαγαλία και τους βοηθάει να αντιμετωπίζουν προβλήματα "πρακτικής αριθμητικής" που θα έπρεπε να κάνουν από το δημοτικό. Για μένα το μάθημα αυτό είναι πολύ πολύ πιο σημαντικό από τις γνώσεις τύπου ECDL.



Καλά είπαν πολλοί ότι δεν πρέπει να πανικοβαλλόμαστε ... αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι πρέπει να εφησυχαστούμε και να τηρήσουμε μία απλή στάση αναμονής! Αν δεν αντιδράσουμε πάλι θα υποβαθμιστεί η ειδικότητα μας, όπως έγινε και με τα ΕΠΑΛ και εννοείται ότι δε θα ξαναδούμε διορισμούς για καμιά εικοσαριά χρόνια αφού θα γεμίσουμε πάλι υπεράριθμους!




Υ.Γ.:
Γιατί????άσχημα είναι???ξέρεις τι είναι να φτάνει το παιδί στην τρίτη λυκείου και να μην ξέρει να κανει ένα γραμμικό σχέδιο???να μην ξέρει να ανακατεύει λαδομπογιές??αλλά αν δεν ξέρει να στείλει ένα e-mail ή να κάνει μια παρουσίαση power-point αύριο μεθαύριο δεν τρέχει τίποτα!!
Προσπαθώ να καταλάβω αν κάνεις πλάκα ή αν μιλάς σοβαρά .... εγώ πάντως δεν ξέρω ούτε γραμμικό σχέδιο ούτε λαδομπογιές να ανακατεύω : ευτυχώς δηλαδή γιατί αυτές για εμένα θα ήταν σίγουρα οι πιο άχρηστες γνώσεις που θα είχα λάβει ποτέ! (καθένας το συμφέρον του.....)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2010, 05:56:43 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 05:49:54 μμ »
.... εγώ πάντως δεν ξέρω ούτε γραμμικό σχέδιο ούτε λαδομπογιές να ανακατεύω : ευτυχώς δηλαδή γιατί αυτές για εμένα θα ήταν σίγουρα οι ποιο άχρηστες γνώσεις που θα είχα λάβει ποτέ!

Αυτό ξανασκέψου το, αν δεν έχεις διοριστεί...ποτέ δεν ξέρεις τι επάγγελμα μπορεί να κάνει ένας πληρφορικός!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 06:16:50 μμ »
.... εγώ πάντως δεν ξέρω ούτε γραμμικό σχέδιο ούτε λαδομπογιές να ανακατεύω : ευτυχώς δηλαδή γιατί αυτές για εμένα θα ήταν σίγουρα οι ποιο άχρηστες γνώσεις που θα είχα λάβει ποτέ!

Αυτό ξανασκέψου το, αν δεν έχεις διοριστεί...ποτέ δεν ξέρεις τι επάγγελμα μπορεί να κάνει ένας πληρφορικός!

Μια σκέψη θα πω και έφυγα, γιατί είμαι ΠΕ04.01

Ανεξάρτητα από το πόσες ώρες πληροφορικής θα υπάρξουν στο Λύκειο και την αξία της αλγοριθμηκής σκέψης (λες και δεν είναι μαθηματική σκέψη...) και τις "φανφάρες" πως το μάθημα της πληροφορικής είναι το πιο σημαντικό (!!!) στο Λύκειο  (σεβασμός στην κάθε άποψη...), θέλω να υποστηρίξω πως σε κάθε Λύκειο πρέπει να υπάρχει ένας καθηγητής της πληροφορικής, γιατί μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό τις άλλες ειδικότητες σε διάφορες διαθεματικές διδακτικές προσεγγίσεις... Ο πληροφορικός δηλαδή είναι απαραίτητος σε κάθε Λύκειο...
Έφυγα!


Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 07:06:22 μμ »
Μια σκέψη θα πω και έφυγα, γιατί είμαι ΠΕ04.01

Ανεξάρτητα από το πόσες ώρες πληροφορικής θα υπάρξουν στο Λύκειο και την αξία της αλγοριθμηκής σκέψης (λες και δεν είναι μαθηματική σκέψη...) και τις "φανφάρες" πως το μάθημα της πληροφορικής είναι το πιο σημαντικό (!!!) στο Λύκειο  (σεβασμός στην κάθε άποψη...), θέλω να υποστηρίξω πως σε κάθε Λύκειο πρέπει να υπάρχει ένας καθηγητής της πληροφορικής, γιατί μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό τις άλλες ειδικότητες σε διάφορες διαθεματικές διδακτικές προσεγγίσεις... Ο πληροφορικός δηλαδή είναι απαραίτητος σε κάθε Λύκειο...
Έφυγα!
1ον) κανείς δεν είπε ότι η πληροφορική είναι το πιο σημαντικό μάθημα, αλλά γενικά το να προσπαθούμε να κατατάξουμε τα μαθήματα είναι λάθος, ειδικά το να ψάχνουμε το πιο σημαντικό μάθημα!
2ον) η αλγοριθμική σκέψη μπορεί να χαρακτηριστεί ως μαθηματική σκέψη (όπως και η φυσική άλλωστε), σε καμία περίπτωση όμως δεν διδάσκεται στο σχολείο από τα μαθηματικά.
3ον) στη διάθεση σας! (γι' αυτό φάγαμε τα χρόνια μας να διαβάζουμε, για να βοηθάμε πιστοποιημένους άσχετους)

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 07:07:43 μμ »
Μια σκέψη θα πω και έφυγα, γιατί είμαι ΠΕ04.01

Ανεξάρτητα από το πόσες ώρες πληροφορικής θα υπάρξουν στο Λύκειο και την αξία της αλγοριθμηκής σκέψης (λες και δεν είναι μαθηματική σκέψη...) και τις "φανφάρες" πως το μάθημα της πληροφορικής είναι το πιο σημαντικό (!!!) στο Λύκειο  (σεβασμός στην κάθε άποψη...), θέλω να υποστηρίξω πως σε κάθε Λύκειο πρέπει να υπάρχει ένας καθηγητής της πληροφορικής, γιατί μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό τις άλλες ειδικότητες σε διάφορες διαθεματικές διδακτικές προσεγγίσεις... Ο πληροφορικός δηλαδή είναι απαραίτητος σε κάθε Λύκειο...
Έφυγα!

Η μαθηματική σκέψη (ειδικά όπως διδάσκεται στο Λύκειο, δηλαδή με την αποστήθιση τρόπων λυσίματος ασκήσεων, χωρίς να κατηγορώ τους μαθηματικούς γι' αυτό) καμιά σχέση δεν έχει με τον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης. Τώρα για το πιο μάθημα είναι το πιο σημαντικό στο Λύκειο σίγουρα σηκώνει πολύ συζήτηση και υπάρχουν πολλές σκοπιές από τις οποίες μπορεί να εξεταστεί το θέμα. Τα (!!!) θαυμαστικά σου δεν μου λένε κάτι. Τέλος για την άποψη σου ότι οι καθηγητές πληροφορικής χρειάζονται μόνο ως βοηθοί των άλλων ειδικοτήτων το αφήνω απλά ασχολίαστο  ...

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 07:09:00 μμ »
Απο το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ  http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10936

Αποσυνδεδεμένος nefeli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 09:58:15 μμ »
Μια σκέψη θα πω και έφυγα, γιατί είμαι ΠΕ04.01

Ανεξάρτητα από το πόσες ώρες πληροφορικής θα υπάρξουν στο Λύκειο και την αξία της αλγοριθμηκής σκέψης (λες και δεν είναι μαθηματική σκέψη...) και τις "φανφάρες" πως το μάθημα της πληροφορικής είναι το πιο σημαντικό (!!!) στο Λύκειο  (σεβασμός στην κάθε άποψη...), θέλω να υποστηρίξω πως σε κάθε Λύκειο πρέπει να υπάρχει ένας καθηγητής της πληροφορικής, γιατί μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό τις άλλες ειδικότητες σε διάφορες διαθεματικές διδακτικές προσεγγίσεις... Ο πληροφορικός δηλαδή είναι απαραίτητος σε κάθε Λύκειο...
Έφυγα!
1ον) κανείς δεν είπε ότι η πληροφορική είναι το πιο σημαντικό μάθημα, αλλά γενικά το να προσπαθούμε να κατατάξουμε τα μαθήματα είναι λάθος, ειδικά το να ψάχνουμε το πιο σημαντικό μάθημα!
2ον) η αλγοριθμική σκέψη μπορεί να χαρακτηριστεί ως μαθηματική σκέψη (όπως και η φυσική άλλωστε), σε καμία περίπτωση όμως δεν διδάσκεται στο σχολείο από τα μαθηματικά.
3ον) στη διάθεση σας! (γι' αυτό φάγαμε τα χρόνια μας να διαβάζουμε, για να βοηθάμε πιστοποιημένους άσχετους)


δεν εχω να συμπληρωσω κατι ξεχωριστο.
Απλά μου αρεσε απιστευτα το σχολιο του συναδελφου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική έξω από το Λύκειο
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 12:41:08 μμ »
Σύμφωνα με το esos το νέο πρόγραμμα Λυκείου που διέρευσε αφορά "πρόταση της ομάδας Διευθυντών Λυκείων που συγκροτήθηκε στο υπ. Παιδείας για τις ώρες ανά μάθημα στο ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ ,η οποία ωστόσο δεν έχει εξετασθεί ακόμη από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου". Ας ελπίσουμε η ηγεσία του υπουργείου να μην κάνει δεκτή την πρόταση αυτή σύμφωνα με την οποία στο πρόγραμμα του νέου Λυκείου υπάρχει χώρος για τα πάντα εκτός από την πληροφορική...

http://www.esos.gr/index.php/frontpage/item/9445-i-protasi-tis-epitropis-tou-ip-paideias-gia-tis-ores-didaskalias-ana-mathima-sto-neo-likeio
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2010, 08:02:57 μμ από Alexhs_27 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.