*

Αποστολέας Θέμα: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 25756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 04:36:08 μμ »
Δεν ήμουν σίγουρος και γι΄αυτό απευθύνθηκα σε ξενόγλωσσους συναδέλφους (ευχαριστώ για τη διευκρίνιση).
Φυσικά και  η γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός.Δεν λέω κάτι το αντίθετο.Εγώ απλά αναρωτιέμαι εάν είναι ζωντανός ο ελληνικός πολιτισμός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:11:22 μμ »
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! και ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!
Αναρωτιέμαι μόνο εάν στο μέλλον θα έχει μείνει κανένα βιβλίο ιστορίας το οποίο θα εξιστορεί ποιοι και πως κατέστρεψαν το έθνος μας  >:(

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:38:09 μμ »
Παράθεση
Και για να προλάβω, δεν είμαι εθνικίστρια, είμαι απλώς υπέρ της γνώσης, την πολλής γνώσης σε όλα τα αντικείμενα που παραδοσιακά θεωρούνται κλασικές επιστήμες είτε αυτές είναι στην κατηγορία των ανθρωπιστικών, είτε των θετικών επιστημών. Μόνον έτσι προοδεύει ο άνθρωπος. Και σε αυτό είμαι απόλυτη. Οτιδήποτε λιγότερο παράγει άβουλα όντα ανίκανα να υπερασπίσουν τον εαυτό τους και συνεπώς όλη την ανθρωπότητα.
Παράθεση
Παρόλα αυτά,επιλέγει συνειδητά την εξειδίκευση και την αποσπασματικότητα της γνώσης.
Δύο από τις αρκετές απόψεις που με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο.
Επίσης, χαίρομαι που συνάδελφοι ξενόγλωσσοι, Lucinda, Joanna Bear, κοσμούν αυτό το forum με τις απόψεις τους. :)
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:38:39 μμ »
η Ελλάδα δε χαρακτηρίζεται μόνο για τον αρχαίο πολιτισμό της αγαπητέ rublev ,παραγει πολιτισμό χρόνια τώρα ,Βυζάντιο ,ελληνική επανάσταση

,εμφυλιοι ,κατοχή και ακόμα συνεχίζει και συνεχίζουμε δε θα προδώσουμε την ελληνική μας γλώσσα για ένα μάτσο άχρηστους πολιτικάντηδες της

 τελευταίας 30ετίας!!!!Εθνικής παιδείας και θρησκευμάτων κάποτε ...ανυπαρκτης -ανήθικης παιδείας σήμερα αλλά θ΄ανακάμψουμε δεν μπορεί!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:41:26 μμ »
Ο εμφύλιος και η κατοχή ποια ακριβώς σχέση έχουν με την έννοια του πολιτισμού; :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:48:11 μμ »
 ;D χαχαχ ότι αντέξαμε ,ότι κρατησαμε τις ρίζες μας και προχωρήσαμε  ειδικά μέσα από την κατοχή και την αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:25:07 πμ »
Παράθεση
Και για να προλάβω, δεν είμαι εθνικίστρια, είμαι απλώς υπέρ της γνώσης, την πολλής γνώσης σε όλα τα αντικείμενα που παραδοσιακά θεωρούνται κλασικές επιστήμες είτε αυτές είναι στην κατηγορία των ανθρωπιστικών, είτε των θετικών επιστημών. Μόνον έτσι προοδεύει ο άνθρωπος. Και σε αυτό είμαι απόλυτη. Οτιδήποτε λιγότερο παράγει άβουλα όντα ανίκανα να υπερασπίσουν τον εαυτό τους και συνεπώς όλη την ανθρωπότητα.
Παράθεση
Παρόλα αυτά,επιλέγει συνειδητά την εξειδίκευση και την αποσπασματικότητα της γνώσης.
Δύο από τις αρκετές απόψεις που με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο.
Επίσης, χαίρομαι που συνάδελφοι ξενόγλωσσοι, Lucinda, Joanna Bear, κοσμούν αυτό το forum με τις απόψεις τους. :)
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Μα το λέει και η λέξη, Ιωάννη... "Ξενόγλωσσοι"...
Ελληνίδα είμαι και όσο κι αν αγαπώ τα Αγγλικά, όσο κι αν αισθάνομαι οικεία με τα Αγγλικά, η πρώτη γλώσσα που με γοήτευσε και αγάπησα, είναι τα Ελληνικά... Όχι γιατί γεννήθηκα Ελληνίδα, αλλά γιατί είναι ιδιαίτερη γλώσσα από πολλές απόψεις.
Χωρίς αυτά εξάλλου θα εξαλειφόταν μεγάλο μέρος των Αγγλικών-Γερμανικών-Ισπανικών κ.ά., ειδικά σε επιστημονική ορολογία...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2010, 12:54:36 πμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 08:22:56 πμ »
;D χαχαχ ότι αντέξαμε ,ότι κρατησαμε τις ρίζες μας και προχωρήσαμε  ειδικά μέσα από την κατοχή και την αντίσταση

Διαβαζοντας για ΚΑΤΟΧΗ θυμήθηκα μια επιστολή του Θεοδωράκη προς τον Λιακόπουλο. Σας την παραθέτω, είναι και δεν είναι off topic.



Από το γραφείο τύπου της Λαϊκής ορχήστρας ''Μίκης Θεοδωράκης''
Αθήνα, 9.8.10
                                                                     
 Αγαπητέ μου Γιώργο

 Επειδή μου έκανες την τιμή και μου πρόσφερες τη χαρά με την αναφορά σου στην εορταστική συναυλία στον Λυκαβηττό προβάλλοντας και σχολιάζοντας τη φοβερή λέξη «Κατοχή» που εξεστόμισα εκεί, με προκαλείς να εκφράσω δυο-τρεις σκέψεις που δύσκολα βρίσκουν (για ανεξήγητους λόγους εδώ και καιρό) φιλόξενο χώρο στις «καθώς πρέπει» εφημερίδες, με την κρυφή ελπίδα μήπως και η στήλη σου αποτελέσει εξαίρεση στον κανόνα.
 Δεν είπα όμως μόνο τη λέξη «Κατοχή» αλλά και απηύθυνα προς κάθε κατεύθυνση την προειδοποίηση ότι με βάση την ιστορική πείρα «ο Έλληνας όταν στριμώχνεται, καθώς είναι πολυμήχανος, υποχωρεί, με τη σκέψη ότι τελικά κάτι θα γίνει για να αποφύγει το κόστος της αναμέτρησης. Υποχωρεί, υποχωρεί λοιπόν έως ότου τον αναγκάσουν να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο. Τότε μη έχοντας άλλη διαφυγή, θα γίνει είτε ήρωας είτε ραγιάς».
Είναι λοιπόν φρόνιμο, για τους εκάστοτε δυνατούς, να μη ξεγελιώνται από την υπομονή, την παθητικότητα και την υποχωρητικότητα του ελληνικού λαού αγνοώντας είτε υποτιμώντας το γεγονός ότι ο ίδιος έχει θέσει λόγω της ιδιομορφίας του χαρακτήρα του την κόκκινη γραμμή, όπου η «σύνεση» μεταβάλλεται σε κείνο το γνωστό ΟΧΙ, χάρη στο οποίο άλλωστε η έννοια «ελληνικότητα» από αρχαιοτάτων χρόνων είναι συνυφασμένη με υπεράνθρωπες θυσίες με καταστροφικές για τον ίδιο συνέπειες, που όμως τελικά μας χαλυβδώνουν το ήθος και μας επιτρέπουν να βαδίζουμε όρθιοι με το κεφάλι ψηλά. Κι αυτός είναι ο λόγος που αγάπησα με τόσο πάθος την Ελλάδα και τους Έλληνες, ενώ πρέπει να ομολογήσω ότι η καθημερινότητά τους με απωθεί σε σημείο που να αποζητώ την απομόνωση.
 Γνωρίζω όμως και κάτι άλλο: ότι ο Έλληνας με τους καλούς γίνεται καλλίτερος, ενώ με τους κακούς χειρότερος. Γι' αυτό και το σύνθημα «η Ελλάδα στους Έλληνες» τον ομόρφυνε και τον συστράτευσε, γιατί πίσω απ' αυτό έβλεπε ότι κάποιοι δυνατοί θέλουν να παλέψουν μαζί του για κείνο που αγαπά περισσότερο: την εθνική ανεξαρτησία! Κοίταξε όμως πόσο παράξενος σκηνοθέτης είναι η ζωή, ώστε ύστερα από τριάντα χρόνια να βρεθεί ένας «κλώνος» εκείνου που ανέμισε το σύνθημα αυτό πάνω από τα κεφάλια των Ελλήνων, να πει το ακριβώς αντίθετο! Ότι δηλαδή είμαστε υποχρεωμένοι να παραχωρήσουμε ένα μέρος από την εθνική μας ανεξαρτησία. Υποχρεωμένοι από ποιους; Και τι είναι η εθνική ανεξαρτησία για να την παραχωρείς και μάλιστα εθελοντικά πιστεύοντας και διαλαλώντας ότι έτσι σώζεις τον λαό;
Όμως η εθνική ανεξαρτησία είναι η ψυχή, η πνοή, η ίδια η ζωή ενός ελεύθερου λαού. Χωρίς αυτήν ο  λαός είναι ουσιαστικά νεκρός. Μιας και η ψυχή δεν είναι ένα φτηνό πανί που το κόβεις για να δώσεις ένα κομμάτι εδώ κι ένα κομμάτι εκεί. Είναι ένα ΟΛΟΝ, ομοούσιο και αδιαίρετο. Και μου προκαλεί αληθινό πόνο το γεγονός ότι τόσοι πολλοί και αξιόλογοι, ξεκινώντας από τον Γιώργο Παπανδρέου, λησμόνησαν τις θυσίες αυτού του λαού για την υπεράσπιση της εθνικής του ανεξαρτησίας.
Θα ΄θελα εδώ να υπενθυμίσω ότι ο Ιταλός πρεσβευτής στις 28 Οκτωβρίου του 1940 ζήτησε από τον Ιωάννη Μεταξά την άδεια να χρησιμοποιήσουν οι Ιταλοί ορισμένα λιμάνια και αεροδρόμια. Και εκείνος είπε ΟΧΙ εκφράζοντας την θέληση ολόκληρου του ελληνικού λαού. Δεν δήλωσε «για να γλιτώσω την χώρα από την καταστροφή ενός ενδεχομένου πολέμου "παραχώρησα ένα μέρος της εθνικής μας ακεραιότητας"». Και ρωτώ: συγκριτικά ποια παραχώρηση είναι πιο σημαντική για την ανεξαρτησία ενός λαού; Ο έλεγχος 2-3 λιμανιών ή η καθολική υποταγή της οικονομίας; Με άλλα λόγια ποια θα ήταν βαρύτερη μορφή ξένης κατοχής; Η πρώτη ή η δεύτερη;
 Και κάτι ακόμη: Πιστεύω και μπορώ να το αποδείξω, ότι δεν είναι η οικονομική μας κρίση που οδήγησε την Τρόϊκα στη χώρα μας αλλά ότι αυτό είναι το αποτέλεσμα μιας διεθνούς συνωμοσίας με όργανα τρεις Τράπεζες, μια Αμερικανική και δυο Ευρωπαϊκές. Το πώς και το γιατί, όπως φαίνεται, ο ελληνικός λαός θα το δει μόνο όταν βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο. Και τότε θα πονέσει πολύ. Πάρα πολύ. Όσο για τον ρόλο του πρωθυπουργού και της κυβέρνησης θέλω να εκφράσω μόνο μια ευχή: Ότι έχουν πέσει θύματα της πρωτοφανούς συκοφαντικής εκστρατείας που κάποιοι ενορχήστρωσαν κατά της χώρας και του λαού μας με καταστροφικές βλέψεις για το μέλλον μας, που άλλωστε δεν τις κρύβουν και που για ανεξήγητους λόγους δεν φαίνεται να τις έχουν αντιληφθεί ακόμα τόσοι και τόσοι αξιόλογοι άνθρωποι, των οποίων την ευθύνη και τον πατριωτισμό κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει.
 Όμως και μόνο το γεγονός αυτό αποτελεί κατά την ταπεινή μου γνώμη μέγιστη τραγωδία, δεδομένου ότι γίνονται έτσι άθελά τους ο καλλίτερος αγωγός -σε σχέση με την κομματική γεωγραφία της χώρας μας- για να επιβληθεί η πιο σατανική και καταστρεπτική επίθεση από όσες έχει δεχθεί ο ελληνικός λαός μέχρι σήμερα. Γιατί χτυπούν ταυτόχρονα το σώμα και την ψυχή μας αποβλέποντας στην ολοκληρωτική μας διάλυση.

Με θερμούς χαιρετισμούς,

 Μίκης Θεοδωράκης

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 07:55:54 μμ »
Αυτό θα είναι το οριστικό ή το διαρεύσανε για να δούν αντιδράσεις;
Το ότι η πληροφορική δεν υπάρχει τι σημαίνει; Μήπως πλησιάζουμε την πόρτα της εξόδου;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2010, 07:57:50 μμ από df478 »

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:23:19 μμ »
Αυτό θα είναι το οριστικό ή το διαρεύσανε για να δούν αντιδράσεις;
Το ότι η πληροφορική δεν υπάρχει τι σημαίνει; Μήπως πλησιάζουμε την πόρτα της εξόδου;
Αν δεν αντιδράσουμε ίσως να γίνει οριστικό.Δεν είναι δυνατόν απ' το ''ψηφιακό'' σχολείο να απουσιάζει η πληροφορική. Εκτός κι αν οι μαθητές πιστοποιούν τις γνώσεις τους στην πληροφορική στο δημοτικό (πάντα στα πλαίσια του σχολείου φυσικά).

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 04:11:37 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:21:59 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 04:27:15 μμ »
Τώρα... βρήκαμε τη λύση! Τα επαλ θα μας σώσουν... ο οχετός της εκπαίδευσης! Όλα τα παραραβατικά άτομα καταλήγουν εκεί... ο εφιάλτης των καθηγητών (όσων σέβονται τον εαυτό τους).

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 04:49:43 μμ »
Το πρόβλημα δεν είναι η αγγλική γλώσσα, αλλά η εξαφάνιση της ιστορίας!Φτάσαμε να θεωρείται παντελώς άχρηστο μάθημα, ενώ θα μπορούσε να είναι η βάση για την κατανόηση της θέσης μας  ως ατόμων και ως μελών κοινωνίας σε σχέση με το παρελθόν και το παρόν.Αυτός είναι και ο σκοπός της ιστορίας, να κατανοούμε την διαφορετικότητα σε σχέση με το παρελθόν, ώστε να ορίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας στο παρόν σε σχέση με άλλους ανθρώπους και πολιτισμούς!!Απαράδεκτη η προοπτική αυτή και εντάσσεται στην συστηματική εξόντωση της ιστορικής και κοινωνικής σκέψης από το νου των νέων.

Απολύτως σωστές απόψεις...
Δε θέλουν να δημιουργηθούν πολίτες με κριτική σκέψη.
Θα πρέπει τα ελεγχόμενα (μέσω των χρεών τους) Μ.Μ.Ε. να μπορούν εύκολα να χειραγωγούν κρίσιμες μάζες ώστε και τα παιδάκια τους (τα παιδάκια του Ι.Β.) να οργιάσουν στην Ελλάδα του αύριο.


Συμφωνώ απολύτως η ιστορική σκέψη μας βοηθα να βλέπουμε πισω απο τα γεγονοτα, να αντιλαμβανόμαστε  τις αιτιώδεις σχεσεις και που θα οδηγηθεί η εκαστοτε κατασταση........γι αυτο και ειτε υποβιβαζουμε την ιστορια σε γεγονοτολογια είτε τοποθετουμε ανθρωπους που δεν γνωριζουν αναλυση της ιστορικης σκεψης να διδαξουν ιστορια είτε την εξοβελίζουμε εντελως απο τα σχολείο.....

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτο το Σχέδιο προγράμματος για το Νέο Λύκειο
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 09:29:34 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:21:54 μμ από glory3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.