*

Αποστολέας Θέμα: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς  (Αναγνώστηκε 15244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:34:55 μμ »
Σήμερα σε ένα διάλειμμα μου είπε ο διευθυντής ότι τηλεφώνησε μια μητέρα για να μου ζητήσει συγγνώμη (!) για κάτι που έκαναν τα παιδιά της και θα ξανακαλούσε στο διάλειμμα. Σκέφτομαι, να έφερα σε τόσο δύσκολη θέση κάποιο παιδάκι για κάτι που έκανε, είναι απίθανο. Όλα τα παιδάκια στο δημοτικό κάνουν τις αταξίες τους, αλλά ποτέ δεν προσβάλλω και προσπαθώ να τα συνετίσω εξηγώντας γιατί δεν ήταν πρέπον αυτό που έκαναν. Να σημειώσω ότι είμαι Πληροφορικός που έχει διατεθεί στην Πρωτοβάθμια. Τελοσπάντων,  ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου λέει:

-Είμαι η μητέρα του τάδε και του τάδε. Αν σας ρωτήσουν τι σας ήθελα πείτε τους ότι ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη για τα παιδιά μου. Δεν ήθελα να σας εκθέσω. (!)
Τα παιδιά μου είπαν ότι σας είδαν την Παρασκευή στο σχολείο να φιλιέστε με έναν άντρα (τρώω την κεραμίδα!).

-Αποκλείεται. Ήμουν στο μάθημα και μετά έμεινα μέσα στο εργαστήριο των υπολογιστών και επιδιόρθωνα κάποια μηχανήματα. Ήταν κι άλλα παιδιά μαζί μου (ήταν η ώρα σίτισης στο ολοήμερο και το εργαστήριο των υπολογιστών είναι δίπλα στην αίθουσα που τρώνε τα παιδιά. Πρέπει να περάσεις μέσα από εκεί για να μπες στο εργαστήριο – έχει σημασία αυτό γιατί αποδεικνύει ότι δεν μπορούσε να περάσει μέσα οποιοσδήποτε) και μια δασκάλα και η καθαρίστρια. Δεν υπήρχε εξωσχολικός στο σχολείο.

-Τα παιδιά δε μου λένε ποτέ ψέματα και δεν το θεωρώ πρέπον για ένα δημοτικό.

Και κάπως έτσι να μην τα πολυλογώ, τα είπαμε, της ζήτησα να έρθει να τα πούμε κι από κοντά, αλλά δεν ήθελε λέει να το κάνει θέμα (!)

Φυσικά με το που το κλείσαμε ενημέρωσα και το διευθυντή. Τι κάνετε σε μια τέτοια περίπτωση; Τα παιδάκια αυτά να σημειώσω είναι «καπετάν-φασαρίες» κι επειδή είχα σημειώσει τα ονόματά τους σε ένα χαρτάκι (υποτίθεται για να το δώσω στις δασκάλες τους) προφανώς ήθελαν να βρουν έναν τρόπο «εκδίκησης». Δε νομίζω ότι έχουν το δικαίωμα να με προσβάλουν κατ΄ αυτόν τον τρόπο. Πώς χειρίζεται κανείς μια τέτοια κατάσταση; Σκέφτηκα ότι το καλύτερο θα είναι να έχω μια συζήτηση με όλους μαζί - τη μάνα και τα παιδιά μπροστά.


Βρίσκω απίστευτο και απαράδεκτο αυτό που σου συνέβη. Και οχι τόσο το οτι τα παιδιά είπαν ψέματα (σε ένα μεγάλο ποσοστό το έχω παρατηρήσει και εγώ στο σχολείο μου), αλλά το οτι η μητέρα δεν είχε καμία αμφιβολία για το γεγονός. Στην θέση σου θα είχα αντιδράσει αρκετά έντονα πιστευω καλώς ή κακώς. Θα την είχα βάλει στην θέση της πιστεύω (αν και δεν ξέρω αν θα μου προκαλούσε περισσότερα προβλήματα μετά).

μα από την αντίδραση της μητέρας καταλαβαίνουμε τι άνθρωπος είναι!
οπότε τι να ασχοληθείς!
με τέτοιους ανθρώπους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:09 »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:39:07 μμ »
Ένα πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρη, ως μητέρα, είναι ότι σε καμιά περίπτωση δεν θα τηλεφωνούσα σε μια καθηγήτρια για να της πω τέτοιο πράγμα! Περισσότερο από τα παιδιά, το ξ..χ..σιμο το αξίζει η μητέρα.
Τι ηλικία έχουν τα παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:45:40 μμ »
Ωραίος ο διευθυντής πάντως :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:47:06 μμ »
Τι ηλικία έχουν τα παιδιά;

Δευτέρα και τετάρτη δημοτικού. 7 κι 9. Αλλά δε νομίζω ότι έχει πολλή σχέση η ηλικία τους. Τα ψέματα στο σπίτι για να δικαιολογήσουν μια πιθανή τιμωρία και να βγουν από πάνω στην "κακή δασκάλα" είναι αυτό που με πείραξε πιο πολύ. Και φυσικά το ότι η μητέρα δεν μπήκε καν στον κόπο να έρθει στο σχολείο και να τα πούμε ενώπιος ενωπίω για να της πω κι εγώ με ποιους τρόπους κάνουν την τάξη πανηγύρι τα παιδιά της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:09 »

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:50:09 μμ »
Ωραίος ο διευθυντής πάντως :D

Όταν έχεις καθηγητή που φεύγει μετά κι από τον ίδιο το διευθυντή και μετά από την καθαρίστρια κι έχει κουβαληθεί και Κυριακάτικα στο σχολείο για να στήσει το εργαστήριο και δεν τσίνισε ποτέ ούτε για πρόγραμμα ούτε για εφημερίες ούτε για γραφειοκρατική δουλειά, πώς να σκεφτείς ότι δεν έχει το ελάχιστο τακτ και θα έκανε κάτι τέτοιο στο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 06:21:36 μμ »
Δυστυχώς ανάλογες συμπεριφορές σημερινών γονιων πληθαίνουν, πολλαπλασιάζονται :-\ :-\ :-\
Οι γονεις ευθύνονται για τα ΄΄καμαρια΄΄ που βγάζουν και επιπλέον μας έχουν απαξιώσει και δε διστάζουν να μας εξευτελίζουν μπροστά στα παιδια τους
Τι άλλο θα δούμε ??? ??? ???
Το μόνο που μας σώζει είναι να έχουμε δίπλα μας Δ/ντες που να μας υποστηρίζουν και να μη μας ΄΄κρεμάνε΄΄ μπροστά σε τέτοιους αξιοθρήνητους γονείς...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος bloodysunrise

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 06:27:02 μμ »
Σήμερα έτυχε κάτι παρόμοιο,οχι με αντρα αλλα για κατι που ειπωθηκε στην τάξη και μεταφερθηκε αλλιως στο σπιτι απο το παιδι και τελικα εγω τα ακουσα απο τον διευθυντη ο οποιος τρεμει τους γονεις.Απο τη στιγμη που σε στηριζει ο διευθυντης μη φοβασαι τιποτα.
Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την άνοιξη να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 06:36:27 μμ »
συμφωνω με τους συναδελφους. Να την απειλησεις με "μηνυση"και κάλεσε παιδια και "μητερα" να μιλησετε.

παιδια 7 & 9 ετων αντιστοιχα! ολα να τα περιμενει κανεις!

ρε σεις, εδω ενας φιλος μου τα ειχε με μια κοπελα  22 ετων(μορφωμενη παρακαλω!!)  και ενω πηγαιναν για σχεση, οταν κατι στραβωσε (και συμβαινουν αυτα στις σχεσεις)  εβαλε τη "μαμά" να του μιλησει....Η ανωρημοτητα σε ολο της το μεγαλειο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:02:49 μμ »
Πρόκειται για 2 κακομαθημένα παιδάκια κ μια κομπλεξικη μητέρα.
Εγω νομίζω δεν θα ασχολιόμουν καν. Απλά θα ενημέρωνα τον διευθυντή (εκτός αν είναι μ@@@ κ αυτός).

Εμένα μου έχει συμβεί να με συκοφαντεί ο δάσκαλος στον διευθυντή κ ο διευθυντής να τον πιστεύει.
Στον διευθυντή δεν έχω ξαναμιλήσει από τότε, κ τον δασκαλάκο (πρωτοδιόριστος τότε) έτυχε κ τον είδα φέτος κ είχε το θράσος να μου δώσει το χέρι να με χαιρετίσει.

Συμβουλή μου: Μην ασχολείσαι γιατί όλα αυτά σε φθείρουν.

(Ένας από τους σημαντικότερους λογους που δεν γουστάρω την Α/Βάθμια)


στη Ββάθμια δε συμβαίνουν ποτέ αυτά;ή έστω σε μικρότερο βαθμό;
δε νομίζω να είναι χαρακτηριστικό μόνο της αβάθμιας!
εξάλλου,αυτά τα δημιουργούν οι άνθρωποι!ούτε οι βαθμίδες,ούτε οι θέσεις! ;)
Δεν ξέρω, ρε παιδιά, χωρίς να θέλω να γενικεύω, οι συνθήκες εργασίες στη Δευτεροβάθμια είναι, πιστεύω, πιο καλές, σε πολλούς τομείς...
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Μιλάμε για τελείως διαφορετικό επίπεδο!
Τουλάχιστον ΟΛΟΙ οι φίλοι μου καθηγητές αυτό υποστηρίζουν.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:13:22 μμ »
Σήμερα έτυχε κάτι παρόμοιο,οχι με αντρα αλλα για κατι που ειπωθηκε στην τάξη και μεταφερθηκε αλλιως στο σπιτι απο το παιδι και τελικα εγω τα ακουσα απο τον διευθυντη ο οποιος τρεμει τους γονεις.Απο τη στιγμη που σε στηριζει ο διευθυντης μη φοβασαι τιποτα.

Αυτό ακριβώς!
Κ σου ξαναπροτείνω μην ασχολείσαι άλλο....δεν αξίζει!

Απλά τα συγκεκριμένα παιδιά θα τα έχεις σε καραντίνα και θα ενημερώνεις καθημερινά για τις συμπεριφορές τους στη τάξη τον διευθυντή. Και το καλό σ αυτη τη υπόθεση είναι ότι έχεις μάρτυρες τους συμαθητές τους για τις αταξίες τους.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος chryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:16:05 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Κάποτε προσπάθησα σε ιδιωτικό ΙΕΚ να μάθω σε 20αχρονα κορίτσια τί εστί περίοδος και γιατί μένει έγκυος μια γυναίκα (με επιστημο νικούς όρους) και επειδή μία σπουδάστρια είχε κακές επιδόσεις στα μαθήματά μου και όπως μου χε πει "ο μπαμπάς της δεν θα της αγόραζε παπούτσια αν έβγαζε χαμηλό μ.ό", με "τιμώρησε", λέγοντας στον υπεύθυνο σπουδών άλλα αντ άλλων.
Αυτός κάλεσε όλες στο γραφείο του και μετά ήρθε η σειρά μου... δε φαντάζεστε πόσο ηλίθια ένιωσα.

Άρα η "φαντασία" -για να μη χρησιμοποιήσω άλλον χαρακτηρισμό-δεν έχει ηλικία!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:20:39 μμ »
chryssa όχι μισόλογα.. να μας πεις τι ακριβώς υποστήριξε για να σε συκοφαντήσει. Έτσι από περιέργεια..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος chryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:34:35 μμ »
Όχι, δεν λέω μισόλογα, απλά με είχε πληγώσει πολύ τότε αυτό το θέμα...και νιώθω άσχημα όταν το σκέπτομαι...

Λοιπόν... κατ αρχήν το στυλ του υπευθύνου...για αυτόν ήμουν το σκουπίδι.
Η κοπέλα είπε ότι τους τα είπα όλα με αισχρούς χαρακτηρισμούς, τόσο ώστε να σοκαριστούν!!!! Και το κερασάκι ήταν ότι τους τα περιέγραψα από δικές μου εμπειρίες...

Οι υπόλοιπες του τμήματος ήταν με το μέρος μου και με υποστήριξαν στον υπεύθυνο, αλλά αυτό δεν αρκούσε για μένα... είχα γίνει ράκος... διότι δεν καταλάβαινα το γιατί. (μετά κατάλαβα  ;D )

Α, και τέλος...ο υπεύθυνος με ενημέρωσε και για ένα κατόρθωμα άλλου εκπαιδευτή, ο οποίος λέει, έλεγε στα αγόρια εν ώρα μαθήματος, πως αν δεν δοκιμάσουν με άνδρα, δε θα ξέρουν ότι είναι όντως ετεροφυλόφιλοι και κάτι τέτοια, τα οποία βέβαια με κάναν να φύγω τρέχοντας από το συγκεκριμένο ιεκ, το οποίο ήταν γενικά απαράδεκτο σε πολλά άλλα.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:38:35 μμ »
Όχι, δεν λέω μισόλογα, απλά με είχε πληγώσει πολύ τότε αυτό το θέμα...και νιώθω άσχημα όταν το σκέπτομαι...

Λοιπόν... κατ αρχήν το στυλ του υπευθύνου...για αυτόν ήμουν το σκουπίδι.
Η κοπέλα είπε ότι τους τα είπα όλα με αισχρούς χαρακτηρισμούς, τόσο ώστε να σοκαριστούν!!!! Και το κερασάκι ήταν ότι τους τα περιέγραψα από δικές μου εμπειρίες...

Οι υπόλοιπες του τμήματος ήταν με το μέρος μου και με υποστήριξαν στον υπεύθυνο, αλλά αυτό δεν αρκούσε για μένα... είχα γίνει ράκος... διότι δεν καταλάβαινα το γιατί. (μετά κατάλαβα  ;D )

Α, και τέλος...ο υπεύθυνος με ενημέρωσε και για ένα κατόρθωμα άλλου εκπαιδευτή, ο οποίος λέει, έλεγε στα αγόρια εν ώρα μαθήματος, πως αν δεν δοκιμάσουν με άνδρα, δε θα ξέρουν ότι είναι όντως ετεροφυλόφιλοι και κάτι τέτοια, τα οποία βέβαια με κάναν να φύγω τρέχοντας από το συγκεκριμένο ιεκ, το οποίο ήταν γενικά απαράδεκτο σε πολλά άλλα.

20 χρονών και σοκαρίστηκαν; ΟΚ, υπάρχει και παροιμία γι' αυτό, αλλά ας μην σας σοκάρω εγώ...  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.