*

Αποστολέας Θέμα: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών  (Αναγνώστηκε 80972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 08, 2011, 10:28:52 μμ »
υπαρχει διαφορα οικοδιδασκαλειου-φροντιστηριου?τι συμφερει πιο πολυ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:32:02 »

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 09, 2011, 01:31:06 μμ »
Ευχαριστω! δεν τα ξερω τα κολπα αλλα καποια στιγμη αν μπω στο χορο θα χορεψω!
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 09, 2011, 02:10:15 μμ »
Τα κέντρα ξένων γλωσσων άκουσα πως δεν δικαιουνται επιχορήγηση απο τον οαεδ. ισχύει?

Aνοίξτε φροντιστήρια με κρατική επιδότηση!

06/03/2011 - 17:40

Πρόγραμμα επιδότησης των πτυχιούχων προκειμένου να ανοίξουν... φροντιστήρια και να εκτονωθεί έτσι η κοινωνική ένταση λόγω της υψηλής ανεργίας μεταξύ των αποφοίτων, σχεδιάζει η κυβέρνηση.

Η εγγεγραμμένη ανεργία κινείται κοντά στα 700.000 άτομα, ενώ οι εμπειρογνώμονες κάνουν λόγο για επιπλέον 2,5-3 ποσοστιαίες μονάδες, λόγω της κρυφής ανεργίας (συνολικά δηλαδή 850.000 άνεργοι στις αρχές του 2011). Επιπλέον έχουν κλείσει οι πόρτες για προσλήψεις (εκπαιδευτικών) στο Δημόσιο. Παράλληλα η κατάσταση μεταξύ των αποφοίτων έχει γίνει εκρηκτική. Ταυτόχρονα 1 στους 4 στις ηλικίες έως 29 ετών δηλώνει άνεργος, αν και μεγάλο ποσοστό είτε σπουδάζει ακόμη είτε δεν αναζητά εργασία λόγω της απογοήτευσης που του έχει «προσφέρει» η συνεχής -πλην μάταιη- αναζήτηση μιας θέσης εργασίας.

Μέσα σε αυτό το εκρηκτικό κλίμα το υπουργείο Εργασίας και ο ΟΑΕΔ σχεδιάζουν ένα πρόγραμμα επιδότησης έως και 60.000 θέσεων εργασίας (μερικής και προσωρινής απασχόλησης, στις περισσότερες των περιπτώσεων) προκειμένου να ανακοπεί ο ρυθμός αύξησης των ανέργων. Μεταξύ των εργαλείων που θα χρησιμοποιηθούν είναι και οι συνεταιρισμοί των ανέργων και η κοινωνική επιχείρηση. Και προκειμένου να υπάρξει εκτόνωση της ανεργίας των πτυχιούχων, οι οποίοι στο παρελθόν προσδοκούσαν σε μια θέση εργασίας στην πρωτοβάθμια και, κυρίως, τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα φροντιστήρια αναγορεύονται σε... κοινωνική επιχείρηση. Με το επιχείρημα ότι η «παιδεία είναι δημόσιο αγαθό». Εστω και εάν πρόκειται για «παραπαιδεία». Αρκεί να μην είναι και παραοικονομία ή «μαύρη», ανασφάλιστη εργασία.

Ετσι, στα προγράμματα κοινωνικής εργασίας αναμένεται να ενταχθούν και τα φροντιστήρια. Οι άνεργοι (εγγεγραμμένοι στις σχετικές λίστες του ΟΑΕΔ) πτυχιούχοι που θα συγκροτήσουν συνεταιρισμό και θα ανοίξουν ένα φροντιστήριο θα επιδοτούνται και με κοινοτικά κονδύλια για τις θέσεις εργασίας που δημιουργούν. Μάλιστα, θα λαμβάνουν και πρόσθετα μπόνους εάν προσλάβουν και άνεργους σε διάφορες θέσεις (π.χ. για τον καθαρισμό του κτιρίου). Τα κίνητρα θα αφορούν, εκτός από τις επιδοτήσεις και τις φοροαπαλλαγές, και τις ασφαλιστικές εισφορές από τον ΟΑΕΔ (ισόποση μείωση των χρεών του ΙΚΑ προς τον Οργανισμό Απασχόλησης).

Τα εν λόγω προγράμματα αναμένεται να ανακοινωθούν την επόμενη εβδομάδα, μετά την επιστροφή του πρωθυπουργού από τις Βρυξέλλες και την έκτακτη σύνοδο κορυφής της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Ταυτόχρονα με τις κοινωνικές επιχειρήσεις ο ΟΑΕΔ δημιούργησε τα ακόλουθα πέντε νέα προγράμματα απασχόλησης:

*«Επιταγής Επανένταξης», με μετατροπή του επιδόματος ανεργίας σε επίδομα απασχόλησης για 10.000 (μακροχρόνια) ανέργους.

*Απασχόλησης 5.000 ανέργων ηλικίας 55-64 ετών σε επιχειρήσεις των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης.

*Διεύρυνσης της τουριστικής περιόδου με επιχορήγηση των ασφαλιστικών εισφορών για την επαναπρόσληψη 70.000 ανέργων σε τουριστικές επιχειρήσεις εποχικής και συνεχούς λειτουργίας, για το 2011, και διατήρησης 10.000 θέσεων εργασίας σε τουριστικές επιχειρήσεις συνεχούς λειτουργίας με επιχορήγηση μέρους των εργοδοτικών εισφορών.

*Επιχορήγησης επιχειρήσεων για την πρόσληψη 5.000 πτυχιούχων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

*Απασχόλησης απόφοιτων δευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης, που το πρόγραμμα σπουδών τους εμπεριέχει θεωρητική εκπαίδευση και θεσμοθετημένη πρακτική άσκηση σε εργοδότες, σε πραγματικές συνθήκες εργασίας.
ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΕΓΑΣ
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, 6/3/2011
 αναρτηθηκε σε αλλο τοπικ και το παραθετω... παντως περιμενε λιγο ,μη βιαστεις να το ανοιξεις μονη σου...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 03, 2011, 11:46:43 μμ »
Εχψ παρα πολυ καιρο να μπω στο site, χαιρομαι που σας ξαναβρισκω ολους. Φετος ανοιξα το δικο μου φροντιστηριο στην επαρχεια. Το κτιριο δεν ηταν παλιο και δεν ειχα προβλημα με Σ2 η Σ3. Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι η αδεια του κτιριου αν σε καλυπτει για να το κανεις φροντιστηριο. Μετα ειναι το ενοικιο. Εγω μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα χωρο ( αθλιο) περιπου 60 τμ. εγιναν 2 αιθουσες και 1 γραφειο, και 2 τουαλετες αγοριων κοριτσιων με προθαλαμο υποχρεωτικα. τωρα τα ατομα που χωρανε πανε με το χωρο και το εμβαδον. Υπαρχει στην δευτεροβαθμ, ειδικο χαρτι που λεει ποσα τετραγωνικα αντιστ. σε ποσους μαθητες. εμενα χωρανε 12 και 12 σε καθε μια. ναι συμφερει το φροντιστηριο αν εχεις μικρο ενοικιο γιατι ειναι 421 Ε το ΤΕΒΕ και μετα βαλε ΔΕΗ ΟΤΕ θερμανση, εγω δεν εχω θερμανση αλλα 3 aircondition και το προτιμω.Ενα θα σου πω οτι φετος 1 η χρονια εχω 35 μαθητες και απο τον πρωτο μηνα πληρωνω ολα τα εξοδα μονη μου και εχω μαζεξει αρκετα χρηματα για μενα, καπου στα 7500 Ε αλλα μενω με τους δικους μου. Για να γινει το αχουρι ενα υπεροχο φροντιστηριο και το εννοω υπεροχο.... κοστισε 33000 αλλα γκρεμιστικε απο την αρχη γιατι πριν ηταν σουβλατζιδικο..... καταλαβαινεις....... ηταν πολυ καλη αποφαση και δεν το μετανιωνω..... αλλα θα λιωσεις στη δουλεια......εχει pros and cons!!!!!
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:32:02 »

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 18, 2011, 03:13:18 μμ »
να ρωτησω καποια επιδοτηση δικαιουμαστε?γιατι μπηκα στον οαεδ και λεει οχι για φροντιστηρια.και αν δικαιουμαστε ποσο ειναι το ποσο επιδοτησης και απο ποιον φορεα??

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 27, 2011, 03:13:48 μμ »
δεν δικαιουμαστε καμια επιδοτηση................................... >:( το ειχα ψαξει αλλα τιποτα....αν και πληρωνουμε φορους και κοβουμε αποδειξεις ειμαστε παραπαιδεια............
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος marsal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 22, 2011, 01:11:07 μμ »
Τα κέντρα ξένων γλωσσων άκουσα πως δεν δικαιουνται επιχορήγηση απο τον οαεδ. ισχύει?

Aνοίξτε φροντιστήρια με κρατική επιδότηση!

06/03/2011 - 17:40

Πρόγραμμα επιδότησης των πτυχιούχων προκειμένου να ανοίξουν... φροντιστήρια και να εκτονωθεί έτσι η κοινωνική ένταση λόγω της υψηλής ανεργίας μεταξύ των αποφοίτων, σχεδιάζει η κυβέρνηση.

Η εγγεγραμμένη ανεργία κινείται κοντά στα 700.000 άτομα, ενώ οι εμπειρογνώμονες κάνουν λόγο για επιπλέον 2,5-3 ποσοστιαίες μονάδες, λόγω της κρυφής ανεργίας (συνολικά δηλαδή 850.000 άνεργοι στις αρχές του 2011). Επιπλέον έχουν κλείσει οι πόρτες για προσλήψεις (εκπαιδευτικών) στο Δημόσιο. Παράλληλα η κατάσταση μεταξύ των αποφοίτων έχει γίνει εκρηκτική. Ταυτόχρονα 1 στους 4 στις ηλικίες έως 29 ετών δηλώνει άνεργος, αν και μεγάλο ποσοστό είτε σπουδάζει ακόμη είτε δεν αναζητά εργασία λόγω της απογοήτευσης που του έχει «προσφέρει» η συνεχής -πλην μάταιη- αναζήτηση μιας θέσης εργασίας.

Μέσα σε αυτό το εκρηκτικό κλίμα το υπουργείο Εργασίας και ο ΟΑΕΔ σχεδιάζουν ένα πρόγραμμα επιδότησης έως και 60.000 θέσεων εργασίας (μερικής και προσωρινής απασχόλησης, στις περισσότερες των περιπτώσεων) προκειμένου να ανακοπεί ο ρυθμός αύξησης των ανέργων. Μεταξύ των εργαλείων που θα χρησιμοποιηθούν είναι και οι συνεταιρισμοί των ανέργων και η κοινωνική επιχείρηση. Και προκειμένου να υπάρξει εκτόνωση της ανεργίας των πτυχιούχων, οι οποίοι στο παρελθόν προσδοκούσαν σε μια θέση εργασίας στην πρωτοβάθμια και, κυρίως, τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα φροντιστήρια αναγορεύονται σε... κοινωνική επιχείρηση. Με το επιχείρημα ότι η «παιδεία είναι δημόσιο αγαθό». Εστω και εάν πρόκειται για «παραπαιδεία». Αρκεί να μην είναι και παραοικονομία ή «μαύρη», ανασφάλιστη εργασία.

Ετσι, στα προγράμματα κοινωνικής εργασίας αναμένεται να ενταχθούν και τα φροντιστήρια. Οι άνεργοι (εγγεγραμμένοι στις σχετικές λίστες του ΟΑΕΔ) πτυχιούχοι που θα συγκροτήσουν συνεταιρισμό και θα ανοίξουν ένα φροντιστήριο θα επιδοτούνται και με κοινοτικά κονδύλια για τις θέσεις εργασίας που δημιουργούν. Μάλιστα, θα λαμβάνουν και πρόσθετα μπόνους εάν προσλάβουν και άνεργους σε διάφορες θέσεις (π.χ. για τον καθαρισμό του κτιρίου). Τα κίνητρα θα αφορούν, εκτός από τις επιδοτήσεις και τις φοροαπαλλαγές, και τις ασφαλιστικές εισφορές από τον ΟΑΕΔ (ισόποση μείωση των χρεών του ΙΚΑ προς τον Οργανισμό Απασχόλησης).

Τα εν λόγω προγράμματα αναμένεται να ανακοινωθούν την επόμενη εβδομάδα, μετά την επιστροφή του πρωθυπουργού από τις Βρυξέλλες και την έκτακτη σύνοδο κορυφής της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Ταυτόχρονα με τις κοινωνικές επιχειρήσεις ο ΟΑΕΔ δημιούργησε τα ακόλουθα πέντε νέα προγράμματα απασχόλησης:

*«Επιταγής Επανένταξης», με μετατροπή του επιδόματος ανεργίας σε επίδομα απασχόλησης για 10.000 (μακροχρόνια) ανέργους.

*Απασχόλησης 5.000 ανέργων ηλικίας 55-64 ετών σε επιχειρήσεις των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης.

*Διεύρυνσης της τουριστικής περιόδου με επιχορήγηση των ασφαλιστικών εισφορών για την επαναπρόσληψη 70.000 ανέργων σε τουριστικές επιχειρήσεις εποχικής και συνεχούς λειτουργίας, για το 2011, και διατήρησης 10.000 θέσεων εργασίας σε τουριστικές επιχειρήσεις συνεχούς λειτουργίας με επιχορήγηση μέρους των εργοδοτικών εισφορών.

*Επιχορήγησης επιχειρήσεων για την πρόσληψη 5.000 πτυχιούχων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

*Απασχόλησης απόφοιτων δευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης, που το πρόγραμμα σπουδών τους εμπεριέχει θεωρητική εκπαίδευση και θεσμοθετημένη πρακτική άσκηση σε εργοδότες, σε πραγματικές συνθήκες εργασίας.
ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΕΓΑΣ
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, 6/3/2011
 αναρτηθηκε σε αλλο τοπικ και το παραθετω... παντως περιμενε λιγο ,μη βιαστεις να το ανοιξεις μονη σου...

Γνωρίζετε τί έχει γίνει τελικά με το πρόγραμμα αυτό; Εχει ενεργοποιηθεί ή οι υπάλληλοι στον ΟΑΕΔ ειναι ανενημέρωτοι;Γιατι ρωτησα σημερα στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν πώς δεν ξέρουν τίποτα και πως δεν υπηρχε ποτε κατι τετοιο, ουτε σαν ιδεα...

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:17:17 μμ »
Το γραφω λιγο ξεκαρφωτα το σχολιο μου και ελπιζω να μην ενοχλησει αλλα πραγματικα βγαινει απο μεσα μου: Ζηλευω οσους ανοιγουν ή εχουν φροντιστηρια Αγγλικων. Εγω ειμαι στη Δημοσια Εκπαιδευση πολλα χρονια αλλα η πραγματικη μου επιθυμια ήταν να ανοιξω  φροντιστηριο. Υπερισχυσε ομως η νοοτροπια του βολεματος, ξεκινησα με πολυ καλα χρηματα σαν αναπληρωτρια και στη συνεχεια προτιμησα να διοριστω, αλλα νιωθω οτι δεν μου παει η δημοσια εκπαιδευση, αν και προσπαθω αν δικαιωνω τη θεση μου με το παραπανω. Το λεω συχνα πυκνα στις παρεες μου, και ολοι μου λενε οτι εμεις εχουμε σταθερα χρηματα, και διακοπες και για μια γυναικα με οικογενεια δεν ειναι οτι καλυτερο, εχει ευθυνη κ.λ.π. Ομως παρ'οτι τα ξερω αυτα, μεσα μου πιστευω οτι θα ενιωθα πιο ωραια αν διδασκα σε φροντιστηριο. Εχω σκεφτει πολλες φορες να παραιτηθω και να ανοιξω φροντιστηριο αλλα οπως ειναι τωρα τα πραγματα στη ζωη μου, οικονομικα κυριως, ειναι ανεφικτο και γενικα ξερω οτι θα παραμεινει ονειρο!
Το εγραψα πραγματικα για να το βγαλω απο μεσα μου, δεν θα με πειραζε να ακουσω αποψεις. Καλη επιτυχια στην κοπελα που θελει να ανοιξει φροντιστηριο, ελπιζω να το κατορθωσε!!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:06:35 μμ »
Το γραφω λιγο ξεκαρφωτα το σχολιο μου και ελπιζω να μην ενοχλησει αλλα πραγματικα βγαινει απο μεσα μου: Ζηλευω οσους ανοιγουν ή εχουν φροντιστηρια Αγγλικων. Εγω ειμαι στη Δημοσια Εκπαιδευση πολλα χρονια αλλα η πραγματικη μου επιθυμια ήταν να ανοιξω  φροντιστηριο. Υπερισχυσε ομως η νοοτροπια του βολεματος, ξεκινησα με πολυ καλα χρηματα σαν αναπληρωτρια και στη συνεχεια προτιμησα να διοριστω, αλλα νιωθω οτι δεν μου παει η δημοσια εκπαιδευση, αν και προσπαθω αν δικαιωνω τη θεση μου με το παραπανω. Το λεω συχνα πυκνα στις παρεες μου, και ολοι μου λενε οτι εμεις εχουμε σταθερα χρηματα, και διακοπες και για μια γυναικα με οικογενεια δεν ειναι οτι καλυτερο, εχει ευθυνη κ.λ.π. Ομως παρ'οτι τα ξερω αυτα, μεσα μου πιστευω οτι θα ενιωθα πιο ωραια αν διδασκα σε φροντιστηριο. Εχω σκεφτει πολλες φορες να παραιτηθω και να ανοιξω φροντιστηριο αλλα οπως ειναι τωρα τα πραγματα στη ζωη μου, οικονομικα κυριως, ειναι ανεφικτο και γενικα ξερω οτι θα παραμεινει ονειρο!
Το εγραψα πραγματικα για να το βγαλω απο μεσα μου, δεν θα με πειραζε να ακουσω αποψεις. Καλη επιτυχια στην κοπελα που θελει να ανοιξει φροντιστηριο, ελπιζω να το κατορθωσε!!

επειδη το εχω σκεφτει κ εγω, με συζητησεις φιλων ηδη φροντιστηριουχων, εχω καταληξει οτι εχει τρελο αγχος κ παρα πολλες ευθυνες. εισαι εκει απο το πρωι μεχρι το βραδυ, και πρεπει να ασχολεισαι με ολα απο το ποργραμμα σπουδων μεχρι τα λογιστικα (με βοηθεια του λογιστη βεβαια) την διαφημιση, τις δημοσιες σχεσεις κτλπ....

οχι οτι το δημοσιο σχολειο ειναι καλυτερο. εκει εχεις αλλης φυσης προβληματα...
μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα..

εχω αυτο που ιδανικα θα ηθελα να δημιουργησω θα ηταν ενας μικρος χωρο με διαιτερα ή κλειστα γκρουπακια των 3-5 μαθητων. αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα υπαρχει κερδος....

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 11:14:52 μμ »
Το γραφω λιγο ξεκαρφωτα το σχολιο μου και ελπιζω να μην ενοχλησει αλλα πραγματικα βγαινει απο μεσα μου: Ζηλευω οσους ανοιγουν ή εχουν φροντιστηρια Αγγλικων. Εγω ειμαι στη Δημοσια Εκπαιδευση πολλα χρονια αλλα η πραγματικη μου επιθυμια ήταν να ανοιξω  φροντιστηριο. Υπερισχυσε ομως η νοοτροπια του βολεματος, ξεκινησα με πολυ καλα χρηματα σαν αναπληρωτρια και στη συνεχεια προτιμησα να διοριστω, αλλα νιωθω οτι δεν μου παει η δημοσια εκπαιδευση, αν και προσπαθω αν δικαιωνω τη θεση μου με το παραπανω. Το λεω συχνα πυκνα στις παρεες μου, και ολοι μου λενε οτι εμεις εχουμε σταθερα χρηματα, και διακοπες και για μια γυναικα με οικογενεια δεν ειναι οτι καλυτερο, εχει ευθυνη κ.λ.π. Ομως παρ'οτι τα ξερω αυτα, μεσα μου πιστευω οτι θα ενιωθα πιο ωραια αν διδασκα σε φροντιστηριο. Εχω σκεφτει πολλες φορες να παραιτηθω και να ανοιξω φροντιστηριο αλλα οπως ειναι τωρα τα πραγματα στη ζωη μου, οικονομικα κυριως, ειναι ανεφικτο και γενικα ξερω οτι θα παραμεινει ονειρο!
Το εγραψα πραγματικα για να το βγαλω απο μεσα μου, δεν θα με πειραζε να ακουσω αποψεις. Καλη επιτυχια στην κοπελα που θελει να ανοιξει φροντιστηριο, ελπιζω να το κατορθωσε!!

επειδη το εχω σκεφτει κ εγω, με συζητησεις φιλων ηδη φροντιστηριουχων, εχω καταληξει οτι εχει τρελο αγχος κ παρα πολλες ευθυνες. εισαι εκει απο το πρωι μεχρι το βραδυ, και πρεπει να ασχολεισαι με ολα απο το ποργραμμα σπουδων μεχρι τα λογιστικα (με βοηθεια του λογιστη βεβαια) την διαφημιση, τις δημοσιες σχεσεις κτλπ....

οχι οτι το δημοσιο σχολειο ειναι καλυτερο. εκει εχεις αλλης φυσης προβληματα...
μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα..

εχω αυτο που ιδανικα θα ηθελα να δημιουργησω θα ηταν ενας μικρος χωρο με διαιτερα ή κλειστα γκρουπακια των 3-5 μαθητων. αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα υπαρχει κερδος....
κανε οικοδοδασκαλειο..............ειναι καλα !!!!!!!!!!!αλλα πληρωνεις τεβε

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 11:42:47 μμ »
για μενα ειναι wishful thinking, αλλα για οποιον δεν εχει μονιμη δουλεια το οικοδιδασκαλειο θα ηταν καλη φαση, αλλα υπαρχει περιορισμος μαθητων, νομιζω μεχρι 10. Τουλαχιστον ομως δεν εισαι παρανομος με τα ιδιαιτερα και δεν κινδυνευεις απο καταγγελιες.
Σκεφτομαι τωρα που αρχιζει η νεα χρονια τι ωραια που ειναι να διαλεγεις το υλικο σου, νεα βιβλια με συγχρονες μεθοδους, να βαζεις στοχους με τους μαθητες, να δουλευεις σε ευχαριστο περιβαλλον με οπτικοακουστικο υλικο, διαδραστικους πινακες και αλλα ωραια. Στο σχολειο παλι τα ιδια βιβλια που μας φορτωσε το υπουργειο και ειναι απαραδεκτα. Μας αρεσουν δεν μας αρεσουν αυτα ειναι, και φετος δεν θα εχουμε ουτε αυτα!!!

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 11:56:48 μμ »
Σκεφτομαι τωρα που αρχιζει η νεα χρονια τι ωραια που ειναι να διαλεγεις το υλικο σου, νεα βιβλια με συγχρονες μεθοδους, να βαζεις στοχους με τους μαθητες, να δουλευεις σε ευχαριστο περιβαλλον με οπτικοακουστικο υλικο, διαδραστικους πινακες και αλλα ωραια. Στο σχολειο παλι τα ιδια βιβλια που μας φορτωσε το υπουργειο και ειναι απαραδεκτα. Μας αρεσουν δεν μας αρεσουν αυτα ειναι, και φετος δεν θα εχουμε ουτε αυτα!!!

Σόρρυ για το off-topic μήνυμα, αλλά όπως ξέρεις και στο σχολείο μπορείς και να θέσεις στόχους με τους μαθητές και να διαλέξεις μόνος σου το υλικό σου, δηλαδή να βρεις σελίδες από βιβλία με σύγχρονες μεθόδους για να εμπλουτίσεις το σχολικό βιβλίο που προφανώς δεν σε καλύπτει, να βρεις οπτικοακουστικό υλικό, να δεις πώς θα εκμεταλλευτείς αυτό το αγαθό που λέγεται διαδραστικός πίνακας και άλλα ωραία. Όρεξη να υπάρχει κι όλα τα άλλα βρίσκονται, ακόμα και με τις πιο αντίξοες συνθήκες...

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:09:18 πμ »
Ναι το ξερω και εννοειται οτι κανω ο,τι περναει απο το χερι μου! Καθε χρονο εμπλουτιζω και το δικο μου υλικο αλλα τα βιβλια μας δεν μας προκαλουν καθολου ενθουσιασμο να τα διδαξουμε. Συν τοις αλλοις, μπαινοντας σ'ενα τμημα σχολειου αρχικα ασχολεισαι με αλλα πραγματα, οπως επιβολη πειθαρχειας, συντονισμο 20 τουλαχιστον μαθητων, χαμηλο επιπεδο στα αρχαρια τμηματα, σαφως χαμηλης ποιοτητας, αφιλοξενο και μη ελκυστικο περιβαλλον. Δεν συγκρινεται με το φροντιστηριο. Επισης, ενας βασικος στοχος του σχολικου μαθηματος ειναι, να εχουμε αρκετο υλικο να βαλουμε διαγωνισμα στο 1ο τριμηνο, να πονοκεφαλιασουμε για τους βαθμους, το ιδιο στο 2ο τριμηνο και στο 3ο να ετοιμαστουμε για τις εξετασεις.Το σχολικο τμημα με τον αριθμο μαθητων που συνηθως περιλαμβανει δεν αφηνει πολλα περιθωρια για δημιουργικοτητα. Τελος παντων, ο καθενας κανει το καλυτερο με αυτο που εχει, αλλα δεν ειναι κακο να ονειρευεσαι κιολας!!!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:16:47 πμ »
στο δικο σου ομως φροντιστηριο μπορουν να γινουν ολα αυτα.

γιατι μην νομιζεις (κ φανταζομαι θα τα εχεις περασει) δεν εχουμε κ πολλα περιθωρια ως καθηγητες σε ΚΞΓ.

ουτε τα βιβλια συνηθως επιλεγουμε, ουτε ποσες ωρες την εβδομαδα θα τα δουλεψουμε, ουτε τα μεσα με τα οποια θα δουλεψουμε. συνηθως βεβαια, να μην παρεξηγηθω. σιγουρα υπαρχουν κ τα κξγ που αποτελουν υποδειγμα.

εδω καποτε σε ενα φροντιστηριο ζητησα να βαλουμε ενα πινακα ανακοινωσεων στην ταξη για να κρεμαμε κπ assignments ή projects των μαθητων και ο ιδιοκτητης μου το αρνηθηκε γιατι θα χαλουσε ο τοιχος :-X

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159897
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.