*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 184956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aφου δεν μπορείς ούτε και εσύ να απαντήσεις στο ερώτημα που έβαλα στον chemist από μόνο σου πήγαινε στο συνήγορο του πολίτη να τον συμβουλευτείς.Έχετε κρίση όταν σας βολεύει και μόνο!!!Ο συνήγορος του πολίη έχει καταντήσει ο μαιδανός των απαντήσεών σας!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SATELLITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Δωρεάν λογισμικό για όλους
Δεν ψάχνω για απαντήσεις προσωπικού χαρακτήρα ΠΟΤΕ.

Αντιθέτως ψάχνω για ΝΕΕΣ συνολικές και ΟΧΙ προσωπικές ερωτήσεις που δεν έχουν υποβληθεί ΠΟΤΕ μέχρι σήμερα.

Τις ορθές απαντήσεις θα τις δώσουν οι επιστημονικά καταρτισμένοι.

Στην περίπτωσή μας : Η ανεξάρτητη αρχή του Συνηγόρου του Πολίτη και το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους.

Σε ευχαριστώ αν έχεις διαβάσει έστω και ΕΝΑ από τα συνημμένα επίσημα αρχεία-έγγραφα.

Δικαίωμα γνώμης έχουν όλοι, όπως άτομα με λίγο μυαλό όπως εγώ...
http://clubs.pathfinder.gr/freeware

Δωρεάν λογισμικό για όλους

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παντωσ κανενας μεχρι στιγμησ δεν μασ εχει απαντησει με ποια κριτηρια δουλεψε στον οαεδ και συνεχιζετε να λετε ότι αφού αδικούν και οι άλλοι θα αδικήσω και εγώ! δεν συνενοουμεθα! να μπείτε στα σχολεία για να διδαξετε στα παιδιά το αμυνεσθαι περι ΠΑΡΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Α! και μην ξεχάσεις αγαπητό ΥΠΕΠΘ να τα διορίσεις τα ταλαίπωρα τα παιδιά δίπλα στο σπιτάκι τους! Τόσα υπέφεραν όλα τα χρόνια!!!!! Άσε εμάς να τρέχουμε την επόμενη 10ετία στα βουνά και τα λαγκάδια! Αλήθεια πώς σας φαίνεται η ιδέα να ονομάσουμε τον συνήγορο του πολίτη ¨συνήγορο των ΟΑΕΔΙΤΩΝ¨¨; ??? ???
Αντε καλό απόγευμα!!!!!! Ας σταματήσουμε για λίγο να ασχολούμαστε μαζί τους και ας το ρίξουμε στο διαβασματάκι :'( :

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SATELLITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Δωρεάν λογισμικό για όλους
Παντωσ κανενας μεχρι στιγμησ δεν μασ εχει απαντησει με ποια κριτηρια δουλεψε στον οαεδ και συνεχιζετε να λετε ότι αφού αδικούν και οι άλλοι θα αδικήσω και εγώ! δεν συνενοουμεθα! να μπείτε στα σχολεία για να διδαξετε στα παιδιά το αμυνεσθαι περι ΠΑΡΤΗΣ


Το αίτημα της αναγνώρισης της προϋπηρεσίας στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ ξεκινά από το 1999



Αρχή Αντιγραφής

Σχετική παρέμβαση έχει γίνει από το Συνήγορο του Πολίτη κατά το έτος 1999. Κατά την πρώτη φορά
διεξαγωγής του διαγωνισμού εκπαιδευτικών η μόνη προϋπηρεσία που μοριοδοτείτο ήταν αυτή που είχε
προσφερθεί στα δημόσια σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης. Το ΥΠΕΠΘ ενώ δεν αποδέχτηκε
την πρόταση του Συνηγόρου να μοριοδοτεί προϋπηρεσίες εκπαιδευτικών σε άλλους φορείς (Ναυτικά
Λύκεια, ΤΕΕ ΟΑΕΔ, Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων, Κρατικούς Παιδικούς Σταθμούς, ιδιωτικά
σχολεία κλπ.), στη συνέχεια, με το Ν 2740/99 αναγνώρισε προϋπηρεσίες στη Σιβιτανίδειο και στα
ΤΕΕ ΟΑΕΔ, με το Ν2817/2000 αναγνώρισε προϋπηρεσίες ιδιωτικών σχολείων, με το Ν 2834/2000
αναγνώρισε προϋπηρεσίες σε Ναυτικά Λύκεια, Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα, ΕΙΝ κλπ.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ διέπεται από τις διατάξεις
του Ν 1566/85, όπως αναφέρεται στο άρθρ.94 του νόμου αυτού, ως προς τους
κλάδους, τα προσόντα, το ωράριο διδασκαλίας, την ωριαία αντιμισθία κλπ.


Ο διορισμός μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ,
σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρ.6, Ν 2640/98 όπως αντικαταστάθηκε από τις
διατάξεις του άρθρ.17, Ν 2874/2000 γίνεται εφαρμοζομένων αναλόγως των
διατάξεων του Ν 2834/2000 οι οποίες ρυθμίζουν τα του διορισμού εκπαιδευτικών σε
σχολεία της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης του ΥΠΕΠΘ.

Όσον αφορά την εν γένει λειτουργία (φοίτηση, ωρολόγιο πρόγραμμα,
διδακτικά βιβλία, εξετάσεις κλπ.) των συγκεκριμένων σχολικών μονάδων δεν
διαφοροποιούνται από τις αντίστοιχες του ΥΠΕΠΘ, όπως διαφαίνεται από τους
εκάστοτε κανονισμούς λειτουργίας τους, η θέσπιση των οποίων αποφασίζεται από
κοινού από τον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και τον Υπουργό
Εργασίας (ΥΑ 40028/1996 και ΥΑ 40109/2003) αλλά πολύ περισσότερο από το
γεγονός ότι οι τίτλοι που απονέμονται είναι ισότιμοι με αυτών των ΤΕΕ του ΥΠΕΠΘ.

Τέλος, και αυτό είναι αρκετά σημαντικό, θα θέλαμε να αναφέρουμε την
ύπαρξη της υπ.αρ.315/2001 ΓΝΔ ΝΣΚ η οποία είναι θετική ως προς την ένταξη
εκπαιδευτικών με προϋπηρεσία στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ στον πίνακα άρθρ.138, Ν
2725/1999. Η γνωμοδότηση αυτή δεν έγινε ωστόσο δεκτή από τον τότε Υπουργό
Παιδείας.

Πρόταση

Από όλα τα παραπάνω προκύπτει ότι οι εκπαιδευτικοί που εργάστηκαν σε
ΤΕΕ ΟΑΕΔ δεν διαφοροποιούνται ως προς την ουσία (προσόντα, διδασκαλία
γνωστικού αντικειμένου) από τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν σε σχολεία
Β/θμιας Εκπ/σης του ΥΠΕΠΘ και συγκεκριμένα στα ΤΕΕ του ΥΠΕΠΘ.
Η μόνη διαφοροποίηση εστιάζεται στον τρόπο πρόσληψης των εκπαιδευτικών
στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ. Ακόμη όμως και ως προς το σημείο αυτό η επιχειρηματολογία
θα μπορούσε να εστιαστεί στο ότι η διαδικασία πρόσληψης στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ είναι
παρόμοια με αυτήν που ακολουθείται σε προγράμματα του ΥΠΕΠΘ, όπως στη
Σιβιτανίδειο, τα Εκκλησιαστικά Σχολεία, την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη. Στα
προγράμματα αυτά, ενώ δεν απαιτείται εξειδίκευση, η πρόσληψη των εκπαιδευτικών
γίνεται βάσει μοριοδότησης τυπικών προσόντων και συνέντευξης (η οποία δεν
υπάρχει στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ), η δε προϋπηρεσία αναγνωρίζεται..
Επί τη βάσει των παραπάνω θεωρούμε αναγκαίο και σας παρακαλούμε όπως
επανεξετάσετε τη δυνατότητα αναγνώρισης της προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών σε ΤΕΕ
του ΟΑΕΔ.

Τέλος Αντιγραφής


Τα παραπάνω περιέχονται στο http://www.synigoros.gr/pdf_01/6960_3_teeoaed1.pdf , Απρίλιος 2006.

Από τον Απρίλιο του 2006 έως σήμερα ακόμη περισσότερα επιχειρήματα έχουν ανακαλυφθεί ....

Διαβάζω ΌΛΟ το περιεχόμενο ΌΛΩΝ των μηνυμάτων σας επειδή θέλετε να με βοηθήσετε να καταλάβω
το δίκαιο μιας και έχω λίγο μυαλό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2009, 03:01:41 μμ από SATELLITE »
http://clubs.pathfinder.gr/freeware

Δωρεάν λογισμικό για όλους

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Η ΠΕΑ έβγαλε δελτίο τύπου:

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_1_9_1350.php
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος SATELLITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Δωρεάν λογισμικό για όλους
http://clubs.pathfinder.gr/freeware

Δωρεάν λογισμικό για όλους

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...Δικαίωμα γνώμης έχουν όλοι, όπως άτομα με λίγο μυαλό όπως εγώ...θα συμφωνήσω στο οτι δικαίωμα γνώμης έχουν όλοι. διαφωνώ όμως στο ότι έχεις λίγο.εχεις αρκετό για να καταλάβεις οτι επιχείρειτε από μέρος σας να περασει μια εντελώς άδικη ρύθμιση.Σας παρακαλουθώ από το καλοκαίρι και στο pde και σε άλλα foroum. δεν έχω αφήσει αδιάβαστο ούτε ένα δελτίο τύπου σας. Για του λόγου το αληθές ανέτρεξε στο post που βρισκόμαστε σε προηγούμενη σελιδα και θα δεις οτι παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα δελτίο τύπου του προηγούμενου Σ/Κ στο οποίο ενημερώνατε τον νέο υπουργό για τις διεκδικήσεις σας. κάποιος, ονόματα δεν λέμε, υποστήριζε ότι ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό και σήμερα ζητάει συγνώμη. εσείς τι υποστηρίζετε; είναι παράνομες οι προσλήψεις μεσω πδς, σιβιτανιδειο...κτλπ, αλλά είναι νόμιμο και ηθικό να προσληφθείτε  αφού το λέει ο συνήγορος του πολιτή εξισώνοντας με τους υπολοίπους;υποστηρίζετε την νομιμότητα ή την αρπαχτή εν τελει;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Χωρίς παρεξήγηση,από το μήνυμά σου δεν κατάλαβα τίποτα. :(
Αν θέλεις και έχεςι χρόνο,μπορείς να το ξαναγράψει πιο προσεκτικά,γιατί όπως το διαβάζω τώρα δε βγάζω νόημα. :(


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Όλοι σας στο ΥΠΕΠΘ προσλαμβάνεστε με μέσο (ΠΔΣ, Σιβιτανίδειο ,ιδιωτικά κλπ,κλπ,κλπ). Και αυτό εύκολα κανείς το διαπιστώνει απο το γεγονός ότι πτυχιούχοι με πτυχία απο το 2000 και εντεύθεν έχουν προυπηρεσία και εγώ που έχω πτυχίο απο 1987 δεν έχω.
Ολοι σας γλείφοντας και σκύβοντας αποκτήσατε "καθαρή" προυπηρεσία στο ΥΠΕΠΘ και τώρα παριστάνετε τους τιμητές.

Κοντός ψαλμός αλληλουία.


τουλάχιστον αυτοί στο ΥΠΕΠΘ είχαν την ευφυία να μπούν (με βύσμα εννοείται) εκεί που είναι γνωστό απο πρίν οτι αναγνωρίζεται η προυπηρεσία τους...εσύ τι απο τα δύο δεν είχες ωστε να πάς σε κάποιο απο αυτά που αναφέρεις και να μαζέψεις κι εσύ προυπηρεσία????βύσμα ή ευφυία...???
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

Αποσυνδεδεμένος SATELLITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Δωρεάν λογισμικό για όλους
...Δικαίωμα γνώμης έχουν όλοι, όπως άτομα με λίγο μυαλό όπως εγώ...θα συμφωνήσω στο οτι δικαίωμα γνώμης έχουν όλοι. διαφωνώ όμως στο ότι έχεις λίγο.εχεις αρκετό για να καταλάβεις οτι επιχείρειτε από μέρος σας να περασει μια εντελώς άδικη ρύθμιση.Σας παρακαλουθώ από το καλοκαίρι και στο pde και σε άλλα foroum. δεν έχω αφήσει αδιάβαστο ούτε ένα δελτίο τύπου σας. Για του λόγου το αληθές ανέτρεξε στο post που βρισκόμαστε σε προηγούμενη σελιδα και θα δεις οτι παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα δελτίο τύπου του προηγούμενου Σ/Κ στο οποίο ενημερώνατε τον νέο υπουργό για τις διεκδικήσεις σας. κάποιος, ονόματα δεν λέμε, υποστήριζε ότι ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό και σήμερα ζητάει συγνώμη. εσείς τι υποστηρίζετε; είναι παράνομες οι προσλήψεις μεσω πδς, σιβιτανιδειο...κτλπ, αλλά είναι νόμιμο και ηθικό να προσληφθείτε  αφού το λέει ο συνήγορος του πολιτή εξισώνοντας με τους υπολοίπους;υποστηρίζετε την νομιμότητα ή την αρπαχτή εν τελει;

Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω

Η γνώμη που δικαιούμαι να έχω :

Δεν ψάχνω για απαντήσεις προσωπικού χαρακτήρα ΠΟΤΕ.

Αντιθέτως ψάχνω για ΝΕΕΣ συνολικές και ΟΧΙ προσωπικές ερωτήσεις που δεν έχουν υποβληθεί ΠΟΤΕ μέχρι σήμερα.

Τις ορθές απαντήσεις θα τις δώσουν οι επιστημονικά καταρτισμένοι



Η ευχή μου :

Εύχομαι όλα τα δίκαια αιτήματα να γίνουν νόμιμα δικαιώματα.

Ελπίζω το ΔΙΚΑΙΟ να είναι ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ.

Ευχαριστώ πολύ που παρακολουθείς το θέμα, σε αναζήτηση του δίκαιου και ηθικού όλοι μας λοιπόν.



οταν ο ΟΑΕΔ λειτουργουσε ως ΤΕΕ ειχε 3 ταξεις με 35 ωρες την εβδομαδα( η 2α γινοταν σε δυο χρονιες) τωρα εχει 2 ταξεις με 21 ωρες την εβδομαδα και καθολου γενικα μαθηματα. ο φωστηρας που αφαιρεσε αυτες τις ωρες και τις εδωσε στην πρωτη ΕΠΑΛ αδιαφορησε για τους καθηγητες της γενικης παιδειας. ας δωσουν ΑΣΕΠ ειπε. και μειωσε τους διοριστεους. μα σας παιρναν με μεσο. μεγαλυτερο ψεμα δεν υπαρχει. ως το 2000 κανενας δεν ηθελε να δουλευει στον ΟΑΕΔ. Ολοι μπορουσαμε να παμε μακρια αναπληρωτες αλλα βλακωδως δεν πηγαμε. και μετα αρχισαν να μετρανε και προυπηρεσιες. εσεις ειστε σε αλλο υπουργειο. ετσι εγινε το χ3 για να μη μας βγαζουν για εναν δυο μηνες ωσπου να τους καλεσουν αναπληρωτες και να μας φωναξουν απο τη λιστα που γινοταν με απολυτη διαφανεια. πως εμπαινε κανεις στη λιστα; μπορουσαν να γινουν ρουσφετια; αν πω οχι δε θα με πιστεψει κανεις, λεω λοιπον οτι γινοταν οτι γινοταν παντου και κυριως στην ΠΔΣ. μετα το 2003 εγινε η λιστα οσων ειχαν 1200 ωρες απο αυτη θα γινονταν μονιμοποιησεις την εβγαλε αντισυνταγματικη ο Τσιτουριδης γιατι ημασταν πρασινοι. εκει μπηκαμε περιπου χιλιοι οι μισοι να ειναι γενικης μενουν 500 απο αυτους οι 200  μονιμοποιηθηκαν γιατι δουλευαν απο 89 μεχρι 94. σε 50 σχολεια δεν μπορει να εχει 160 φιλολογους αλλωστε 300 ειναι ολοι ολοι. προσωπικα πιστευω οτι την τεχνικη εκπαιδευση πρεπει να την αναλαβει ο ΟΑΕΔ με γενικα μαθηματα και να μας προσλαβει. 17 και 18 χρονων παιδια χωρις γενικα μαθηματα ειναι απιστευτο ειναι σκοταδιστικο 

Σωστά, Ν.3144/2003 και κάποιες Υ.Α. όμως όχι αντισυνταγματική αλλά δυνητική η εφαρρμογή του νόμου 3144/2003 και έτσι ο νόμος "κοιμήθηκε"="δεν εφαρμόστηκε" μετέπειτα και το άρθρο 13 καταργήθηκε.

Σήμερα υπάρχουν 250 περίπου καθηγητές Γενικής Παιδείας..

1. Edited By Satellite ( = content format ) 20090118 16:21
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2009, 04:21:31 μμ από SATELLITE »
http://clubs.pathfinder.gr/freeware

Δωρεάν λογισμικό για όλους

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Κατάλαβα.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το γιατί δεν δίνετε ΑΣΕΠ όπως όλος ο κόσμος.
Τις χρονιές που ανέφερες οι εξετάσεις του ασεπ γινότανε κανονικά.
Γιατί δεν έδωσες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2009, 05:41:15 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
zst απαντησες στην ερωτηση που εκανα στον χημικο αλλα εκανε την παπια!!!''ολοι μπορουσαμε να παμε αναπληρωτες'' αλλα δεν θελατε να ξεβολευτειτε!!!!!!!!!!προβλημα σας!!!!!!!!!!!!τωρα θελετε να πατησετε επανω μας γιανα το λυσετε!!!!!!!!!!ε!οχι!!!!ειναι αδικο!!!!!!!!!!να πηγαινες τοτε!!!!!!!!!!γιατι τωρα θελεις να πας εις βαρος μου!!!!!!!!!κ εγω εχω ενα νεογεννητο κ θα πηγαινα οπου κ να μ εστελναν κ μακαρι να μ εστελναν!!!εσυ εκανες την επιλογη σου!!εγω δεν φταιω!!!!μην ειστε λοιπον προκλητικοι!!!!!!!τουλαχιστον συμμαζευτειτε κ να μιλατε ομορφα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος HomoPanus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλα θα αναφερθω και γω στο ποσο "αντικειμενικες" και οχι βυσματικες ηταν οι προσληψεις στον ΟΑΕΔ μολις βρω χρονο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.