*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 866621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3346 στις: Ιούλιος 25, 2023, 06:22:28 μμ »
Ως προς αυτό έχω αμφιβολίες.
Στις μετατάξεις από την Α/θμια-Β/θμια το όριζε σαφώς ότι βάσει των ετών προϋπηρεσίας γινόταν η αντιστοίχιση στην ανάλογη βαθμίδα (Δ, Γ, Β ή Α) και έπειτα ανάλογα με τα έτη και στο αντίστοιχο ΜΚ.
Αν κάποιος διοριστεί με πρόσκληση σίγουρα η προϋπηρεσία του μετράει για την κατάταξη στο ΜΚ. Για τη βαθμίδα όμως δεν είμαι σίγουρος.
Κάποιος έχει π.χ. 20 χρόνια προϋπηρεσία θα καταταχθεί στο ΜΚ11 της βαθμίδας Δ ή της βαθμίδας Α;
Αυτό θέλει σίγουρα διευκρίνιση.


Αμεσα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:45:20 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3347 στις: Ιούλιος 25, 2023, 08:31:40 μμ »
Ως προς αυτό έχω αμφιβολίες.
Στις μετατάξεις από την Α/θμια-Β/θμια το όριζε σαφώς ότι βάσει των ετών προϋπηρεσίας γινόταν η αντιστοίχιση στην ανάλογη βαθμίδα (Δ, Γ, Β ή Α) και έπειτα ανάλογα με τα έτη και στο αντίστοιχο ΜΚ.
Αν κάποιος διοριστεί με πρόσκληση σίγουρα η προϋπηρεσία του μετράει για την κατάταξη στο ΜΚ. Για τη βαθμίδα όμως δεν είμαι σίγουρος.
Κάποιος έχει π.χ. 20 χρόνια προϋπηρεσία θα καταταχθεί στο ΜΚ11 της βαθμίδας Δ ή της βαθμίδας Α;
Αυτό θέλει σίγουρα διευκρίνιση.




Με 19 χρονια προϋπηρεσια.
Μπηκα αρχικα στη Δ βαθμιδα και μεσα σε ενα μηνα περιπου αναγνωριστηκαν τα χρονια. Καταταχτηκα Α βαθμιδα και δεν θυμαμαι σε ποιο κλιμακιο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3348 στις: Ιούλιος 25, 2023, 10:39:05 μμ »

Με 19 χρονια προϋπηρεσια.
Μπηκα αρχικα στη Δ βαθμιδα και μεσα σε ενα μηνα περιπου αναγνωριστηκαν τα χρονια. Καταταχτηκα Α βαθμιδα και δεν θυμαμαι σε ποιο κλιμακιο

Το έγραψα και πιο πριν. Η κατάταξη σε βαθμίδα γινόταν με συγκεκριμένο τρόπο στις μετατάξεις των εκπαιδευτικών.
"Για τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη των μετατασσομένων εκπαιδευτικών αναγνωρίζεται ο συνολικός χρόνος υπηρεσίας στο Δημόσιο με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και μέχρι την έκδοση του κατά την παρ.6 του άρθρου 29 του ν. 4009/2011 προεδρικού διατάγματος εντάσσονται αυτοδικαίως σε βαθμίδες της παρ. 2 του άρθρου 1 του π.δ. 118/2002. Η διάρκεια της θητείας στην εισαγωγική βαθμίδα υπολογίζεται ως τριετής και ο απομένων χρόνος λαμβάνεται υπόψη για την εξέλιξη στις επόμενες βαθμίδες."
Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει σε νέο διορισμό.
Κατά τη γνώμη μου (δυστυχώς) μάλλον δεν ισχύει. Εξ ου και υπάρχουν διαφορετικά ΜΚ για κάθε βαθμίδα.


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3349 στις: Ιούλιος 25, 2023, 11:17:37 μμ »
Το έγραψα και πιο πριν. Η κατάταξη σε βαθμίδα γινόταν με συγκεκριμένο τρόπο στις μετατάξεις των εκπαιδευτικών.
"Για τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη των μετατασσομένων εκπαιδευτικών αναγνωρίζεται ο συνολικός χρόνος υπηρεσίας στο Δημόσιο με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και μέχρι την έκδοση του κατά την παρ.6 του άρθρου 29 του ν. 4009/2011 προεδρικού διατάγματος εντάσσονται αυτοδικαίως σε βαθμίδες της παρ. 2 του άρθρου 1 του π.δ. 118/2002. Η διάρκεια της θητείας στην εισαγωγική βαθμίδα υπολογίζεται ως τριετής και ο απομένων χρόνος λαμβάνεται υπόψη για την εξέλιξη στις επόμενες βαθμίδες."
Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει σε νέο διορισμό.
Κατά τη γνώμη μου (δυστυχώς) μάλλον δεν ισχύει. Εξ ου και υπάρχουν διαφορετικά ΜΚ για κάθε βαθμίδα.

Σε όποια υπηρεσία και αν πας, Μπαίνεις με τον εισαγωγικό βαθμό και μετά σου αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία στο Δημόσιο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:45:20 »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3350 στις: Ιούλιος 25, 2023, 11:49:11 μμ »
Σε όποια υπηρεσία και αν πας, Μπαίνεις με τον εισαγωγικό βαθμό και μετά σου αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία στο Δημόσιο.

Μισθολογικά ναι. Η βαθμίδα είναι διαφορετική περίπτωση.
Κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στα μέλη ΔΕΠ. Αν εκλεγείς επίκουρος, μπαίνεις στο ανάλογο ΜΚ. Δεν σου αναγνωρίζουν την υπηρεσία και σε κάνουν απευθείας Αναπληρωτή ή Πρωτοβάθμιο Καθηγητή.
Γι' αυτό και σε κάθε βαθμίδα υπάρχει ξεχωριστός πίνακας με τα ΜΚ.
Δεν πρέπει να συγχέουμε τη βαθμίδα με τον βαθμό (Α, Β, Γ) που έχουν οι Δ.Υ. Η βαθμίδα δεν είναι μια τυπική διαδικασία που απλά μετρά ο χρόνος υπηρεσίας (όπως γίνεται στους βαθμούς).
Επίσης, αν με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας άλλαζες και βαθμίδα δεν θα είχε νόημα ο πίνακας με διαφορετικά ΜΚ ανά βαθμίδα. Στη βαθμίδα Δ θα είχε μόνο το ΜΚ1, στη βαθμίδα Γ τα ΜΚ2-3-4 κλπ.



Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3351 στις: Αύγουστος 13, 2023, 07:42:08 πμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/424150_neo-sholiko-etos-45000-kena-ekpaideytikon-alla106-apospaseis-stin-ekklisia Νέο σχολικό έτος: 45.000 κενά εκπαιδευτικών αλλά...106 αποσπάσεις στην Εκκλησία

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3352 στις: Αύγουστος 13, 2023, 10:41:41 μμ »
Ας πιέσουν όσοι μπορούν, ώστε να γίνουν μετατάξεις. Για όποιον δεν θέλει ή δεν μπορεί για οποιονδήποτε λόγο την τάξη, ας του δοθεί η ευκαιρία να  αλλάξει αντικείμενο σε μόνιμη βάση. Δεν γίνεται κάθε φορά να δημιουργούνται τα ίδια και ίδια  λειτουργικά κενά και να την πληρώνουν οι μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος dimpiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3353 στις: Αύγουστος 31, 2023, 01:30:39 πμ »
Γεια σας!Μια ερώτηση:Οι αποσπασμένοι σε ΔΔΕ αποκτουν τη χρονιά της απόσπασης διδακτική προυπηρεσία;Αν δηλαδη εχω 4 χρόνια διδακτική και φέτος αποσπάστηκα σε φορέα(ΔΔΕ) του χρόνου θα μπορώ να ζητήσω μετάθεση για παράδειγμα σε μουσικό σχολείο;Μήπως εξαρτάται και απο το πόστο που θα εχεις στο γραφείο της ΔΔΕ αν θα μετρήσει ως διδακτική ή ως εκπαιδευτική η προυπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3354 στις: Αύγουστος 31, 2023, 07:51:56 πμ »
Γεια σας!Μια ερώτηση:Οι αποσπασμένοι σε ΔΔΕ αποκτουν τη χρονιά της απόσπασης διδακτική προυπηρεσία;Αν δηλαδη εχω 4 χρόνια διδακτική και φέτος αποσπάστηκα σε φορέα(ΔΔΕ) του χρόνου θα μπορώ να ζητήσω μετάθεση για παράδειγμα σε μουσικό σχολείο;Μήπως εξαρτάται και απο το πόστο που θα εχεις στο γραφείο της ΔΔΕ αν θα μετρήσει ως διδακτική ή ως εκπαιδευτική η προυπηρεσία;
Όχι,δεν προσμετράται ως διδακτική.

Αποσυνδεδεμένος ALEXAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3355 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 09:21:00 πμ »
Στην περίπτωση που παραχθεί αυτόνομο διδακτικό έργο σε εργαστηριακά μαθήματα, μπορεί να μετρήσει ως διδακτική;
Αναφέρομαι για απόσπαση σε ΑΕΙ. Επίσης υπάρχει κάποιος νόμος ή εγκύκλιος που να αναφέρει οτι οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί β/μιας εκπαίδευσης σε ΑΕΙ εμπίπτουν στο ωράριο και τα καθήκοντα του ΕΔΙΠ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2023, 11:40:01 πμ από ALEXAN »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3356 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 11:52:25 πμ »
Στην περίπτωση που παραχθεί αυτόνομο διδακτικό έργο σε εργαστηριακά μαθήματα, μπορεί να μετρήσει ως διδακτική;

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το "αυτόνομο διδακτικό έργο σε εργαστηριακά μαθήματα". Θα πω απλά και σαν συνέχεια της προηγούμενης απάντησής μου ότι πρέπει κάποιος να έχει τουλάχιστον 4 ώρες μάθημα σε σχολείο για να προσμετράται ως διδακτική η προϋπηρεσία. Δεν γνωρίζω τη νομοθεσία, αλλά μια χρονιά που είχα πάρει απόσπαση για ΠΥΣΔΕκαι δεν εύρισκαν ώρες σε σχολείο, μου είχαν πει ότι θα με κρατουσαν στο γραφείο και θα με έστελναν κάπου για 4 ώρες για να πάρω τη διδακτική προϋπηρεσία. Τελικά βέβαια πήγα σε σχολείο αλλά σίγουρα ισχύει γιατί και κάποιους πληροφορικούς που έχουν στο γραφείο τους στέλνουν 4 ώρες σε σχολείο για τον ίδιο λόγο. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορεί να γίνει αυτό όταν έχεις πάρει απόσπαση για γραφείο . Και οι πληροφορικοί που αναφέρω πιο πάνω δεν ξέρω με ποιο καθεστώς είναι στη Διεύθυνση -  πλεονάζουν και συμπληρώνουν στη Διεύθυνση ή είναι με απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2023, 11:55:41 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3357 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 01:31:06 μμ »
Οι αποσπασμένοι σε ΑΕΙ, κάτοχοι διδακτορικού, προσφέρουν διδακτικό έργο στα τμήματα, εκτός ίσως ελαχιστων εξαιρεσεων. Παρόλα αυτά, η απόσπαση σε φορέα δεν θεωρείται διδακτική για την αντίστοιχη Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια.
Θεωρείται διδακτική για ένα ΑΕΙ, όμως, και είναι εύκολο να αποδειχτεί έφοσον προσκομιστεί βεβαίωση από το τμήμα ή ακόμα και το πρόγραμμα του εξαμήνου.
Σχετικά με το άλλο σου ερώτημα, τώρα.
Συνήθως, ακριβως επειδή ο καθένας απο εμας που βρίσκεται σε ΑΕΙ οφείλει να έχει μια ιδιότητα, οι αποσπασμένοι αναφέρεται οτι υπηρετούν σε θέσεις ΕΔΙΠ ή ΕΕΠ και ακολουθούν το αντίστοιχο ωράριο.
Μιλάω για τους αποσπασμένους με διδακτορικό που μπορούν να αναλάβουν και θεωρητικό μάθημα.
Σε τελική ανάλυση, όμως, δεν ισχύει το ίδιο για κάθε τμήμα. Ανάλογα τις ανάγκες και την επάρκεια του προσωπικού, η συνέλευση του τμήματος αποφασίζει. Εγκύκλιος δεν πιστεύω οτι υπάρχει.



Στην περίπτωση που παραχθεί αυτόνομο διδακτικό έργο σε εργαστηριακά μαθήματα, μπορεί να μετρήσει ως διδακτική;
Αναφέρομαι για απόσπαση σε ΑΕΙ. Επίσης υπάρχει κάποιος νόμος ή εγκύκλιος που να αναφέρει οτι οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί β/μιας εκπαίδευσης σε ΑΕΙ εμπίπτουν στο ωράριο και τα καθήκοντα του ΕΔΙΠ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2023, 01:45:48 μμ από vg76 »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3358 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 11:43:42 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.
 @vg76 για ποιον λόγο δε θεωρείται διδακτική η υπηρεσία σε φορέα, όταν έχει αναθέσει η συνέλευση του Τμήματος σε κάποιον αποσπασμένο ώρες διδασκαλίας;
Συνέβη σε εμένα φέτος. Μου ανέθεσαν ώρες και θεωρία και εργαστήριο. Στο τέλος θα μου δώσουν μια βεβαίωση.
Αυτή την προσκομίζω στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης, μετά;

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3359 στις: Σεπτέμβριος 07, 2023, 12:37:17 πμ »
Στην εγκύκλιο αποσπάσεων σε φορείς όπου απαιτείται διδακτικό έργο, διευκρινίζεται. Σε γενικές γραμμές, όμως, οι αποσπάσεις σε φορείς αντιμετωπίζονται ως διοικητικές. Στις αποσπάσεις σε ΑΕΙ μιλάει για υποβοήθηση των Τμημάτων σε πρακτικές και εργαστηριακές ασκήσεις των φοιτητών.
Προφανώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και υπάρχουν αποσπασμένοι που αναλαμβάνουν εργαστήρια ή και θεωρίες κανονικά.
Παρόλα αυτά, είναι γνωστό ότι δεν διαθέτουν όλοι οι αποσπασμένοι σε ΑΕΙ διδακτορικό οπότε η κάθε περίπτωση αντιμετωπιζεται διαφορετικά.
Μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι ο χρόνος απόσπασης σε ΑΕΙ αναγνωρίζεται κανονικότατα ως διδακτικό έργο, εφόσον μπορεί και να αποδειχθεί, στο ίδιο ή και σε άλλο ΑΕΙ.
Μακάρι, με τη βεβαίωση που θα προσκομίσεις στη Διεύθυνση να σου την αναγνωρίσουν ως διδακτική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.