*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 865947 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3374 στις: Οκτώβριος 31, 2023, 03:59:00 μμ »
Υπάρχουν στην εγκύκλιο των αποσπάσεων.

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα όπου αναρτώνται συγκεντρωτικά οι θέσεις σε φορείς όπου μπορεί να πάρει κάποιος απόσπαση; Π.χ. πώς θα ξέρω ποιες βιβλιοθήκες ή ποια ΓΑΚ ζητούν εκπαιδευτικό για απόσπαση, ώστε να δηλώσω αυτά τα συγκεκριμένα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3375 στις: Νοέμβριος 04, 2023, 02:00:35 μμ »
Όχι, δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει αυτό που λες. Δεν υπάρχουν φορείς που να ζητούν εκπαιδευτικούς για αποσπάσεις. Οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών στους φορείς δυστυχώς ή ευτυχώς γίνονται με «άλλους τρόπους» και όχι απαραίτητα γιατί τους χρειάζονται.

Άρα να υποθέσω ότι εγώ π.χ. που δεν έχω "άλλο τρόπο", δεν έχω καμία πιθανότητα να πάρω απόσπαση σε κάποιον φορέα;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3376 στις: Νοέμβριος 04, 2023, 03:16:18 μμ »
Αν κάποιος πήρε απόσπαση σε φορέα χωρίς μέσον, ας μας ειδοποιήσει για να ξέρουμε...

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3377 στις: Νοέμβριος 04, 2023, 03:16:50 μμ »
Άρα να υποθέσω ότι εγώ π.χ. που δεν έχω "άλλο τρόπο", δεν έχω καμία πιθανότητα να πάρω απόσπαση σε κάποιον φορέα;

Ας πούμε δύσκολα. Όχι καμμία πιθανότητα. Οι περισσότεροι φορείς είναι υποστελεχωμένοι σε διοικητικό προσωπικό και χρειάζονται αποσπασμένους. Απλά από τη "δεξαμενή" των αιτούντων απόσπαση, επιλέγονται οι " γνωστοί" . Οι γνωστοί του προϊσταμένου, του τοπικού βουλευτή.... Φαντάζομαι όμως θα έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που οι αιτήσεις δεν ήταν αρκετές και θα αποσπάστηκαν και άλλα άτομα . Όμως ας είσαι συγκρατημένος στις προσδοκίες σου.   
Αν σε ενδιαφέρει να αποσπαστείς σε κάποιο φορέα, αφού δεν έχεις άλλο τρόπο, καλό θα ήταν να επιδιώξεις μια συνάντηση με τον προϊστάμενο του φορέα και να του εκφράσεις το ενδιαφέρον σου για απόσπαση έτσι ώστε να σε έχει υπόψη του αλλά να δεις και την δικιά του αντίδραση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2023, 04:29:53 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3378 στις: Νοέμβριος 04, 2023, 03:18:42 μμ »
 
Αν κάποιος πήρε απόσπαση σε φορέα χωρίς μέσον, ας μας ειδοποιήσει για να ξέρουμε...

Εγώ πάντως δεν ξέρω κάποιον. :)

Αποσυνδεδεμένος Aquarius83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3379 στις: Νοέμβριος 04, 2023, 04:55:49 μμ »
Συνάδελφοι, φέτος αποσπάστηκα σε δ/νση. Ήταν ο μόνος τρόπος να είμαι σπίτι μου μετά από πολλά χρόνια μακριά.Όπως σωστά είπαν και πιο πάνω αρκετές διευθύνσεις είναι υποστελεχωμένες. Δεν έχω μέσον, είμαστε κάτι λίγοι απ'ότι βλέπω γύρω μου. Εγώ πέρσι μόλις ξεκίνησαν οι αιτήσεις πήγα και βρήκα τον Δ/ντη εκπαίδευσης και του μίλησα. Φάνηκε θετικός γιατί είχαν ανάγκη και όντως πήρα την απόσπαση. Βέβαια η δουλειά διαφορετική ,και αναλόγως το πόστο που θα μπεις . Εμένα πχ με έβαλαν στο οικονομικό τμήμα.

Συνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3380 στις: Νοέμβριος 04, 2023, 07:59:36 μμ »
Συνάδελφοι, φέτος αποσπάστηκα σε δ/νση. Ήταν ο μόνος τρόπος να είμαι σπίτι μου μετά από πολλά χρόνια μακριά.Όπως σωστά είπαν και πιο πάνω αρκετές διευθύνσεις είναι υποστελεχωμένες. Δεν έχω μέσον, είμαστε κάτι λίγοι απ'ότι βλέπω γύρω μου. Εγώ πέρσι μόλις ξεκίνησαν οι αιτήσεις πήγα και βρήκα τον Δ/ντη εκπαίδευσης και του μίλησα. Φάνηκε θετικός γιατί είχαν ανάγκη και όντως πήρα την απόσπαση. Βέβαια η δουλειά διαφορετική ,και αναλόγως το πόστο που θα μπεις . Εμένα πχ με έβαλαν στο οικονομικό τμήμα.

Παίρνεις, δηλαδή, τηλέφωνο τον ΔΔΕ και ζητάς ραντεβού. Οκ. Και τι του λες; Ενδιαφέρομαι να αιτηθω απόσπαση και θα ήθελα να μάθω πώς λειτουργεί η Διεύθυνση και, αναλόγως προσόντων, θα μπορούσατε να με αξιοποιήσετε εκεί κι εκεί; Μου φαίνεται περίεργο... Και στα ΓΑΚ στο ίδιο;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3381 στις: Νοέμβριος 04, 2023, 09:22:32 μμ »
Το θέμα δεν είναι αν έχεις προσόντα και πού θα σε αξιοποιήσει. Αν αποσπαστείς ανάλογα που θα τοποθετηθείς, θα σου δείξουν τη δουλειά και θα την κάνεις,όπως την έκαναν και οι προηγούμενοι. Το θέμα είναι να ενημερώσεις τον Δ/ ντη ότι θέλεις να πάρεις απόσπαση εκεί. Οι Δ/ντές ερωτωνται και προτείνουν αυτούς που θέλουν. Και τους παίρνουν .

Συνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3382 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 07:57:58 πμ »
Το θέμα δεν είναι αν έχεις προσόντα και πού θα σε αξιοποιήσει. Αν αποσπαστείς ανάλογα που θα τοποθετηθείς, θα σου δείξουν τη δουλειά και θα την κάνεις,όπως την έκαναν και οι προηγούμενοι. Το θέμα είναι να ενημερώσεις τον Δ/ ντη ότι θέλεις να πάρεις απόσπαση εκεί. Οι Δ/ντές ερωτωνται και προτείνουν αυτούς που θέλουν. Και τους παίρνουν .
Μάλιστα... Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3383 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 08:34:20 πμ »

Εγώ πάντως δεν ξέρω κάποιον. :)
Εξαρταται απο τη Διευθυνση. Αθηνα και Θεσσαλονίκη γινεται σφαγή, χρειάζεται οπωσδήποτε σπρωξιμο η αίτηση

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3384 στις: Μάρτιος 13, 2024, 07:23:06 πμ »
ξέρετε πότε θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις για αποσπάσεις σε φορείς;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3385 στις: Μάρτιος 13, 2024, 08:53:03 πμ »
ξέρετε πότε θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις για αποσπάσεις σε φορείς;
Συνήθως η εγκύκλιος βγαίνει 15-20 μέρες μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων. Εφόσον αυτές, όπως φαίνεται, θα βγουν τέλη Μαρτίου, η εγκύκλιος αποσπάσεων θα βγει μάλλον 15-20 Απριλίου. Άρα οι αιτήσεις θα γίνουν τέλη Απρίλη με αρχές Μάη.  ;)

Αποσυνδεδεμένος elfan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3386 στις: Μάρτιος 13, 2024, 05:37:13 μμ »
Καλησπέρα σας! Θα ηθελα να ρωτήσω το εξής: 'Εστω ότι έχω πάρει απόσπαση σε φορέα. Μπορώ να κάνω έπειτα αίτηση για μονοετή απόσπαση σε Πρότυπα ή Πειραματικά; Αν ναι, ανακαλείται με κάποιο τρόπο η πρώτη απόσπαση; Θα ήμουν υπόχρεος για την όποια απάντηση.
 :)

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3387 στις: Μάρτιος 15, 2024, 10:08:52 πμ »
Εξαρταται απο τη Διευθυνση. Αθηνα και Θεσσαλονίκη γινεται σφαγή, χρειάζεται οπωσδήποτε σπρωξιμο η αίτηση
Χωρίς να θέλω να γίνω η κυνική του φόρουμ και ούσα αποσπασμένη σε διάφορους φορείς του ΥΠΑΙΘ κατά διαστήματα, αν ΔΕΝ έχεις γνωστό από μέσα και όχι απλώς ένα γαλαζοπράσινο- ροζ βύσμα τοπικού βουλευτή ή πολιτικού, δε σε αξιοποιούν  σε καλά πόστα και το λέω από προσωπική εμπειρία. Επιπλέον, αν γνωρίζεις κάποιον που ήδη εργάζεται εκεί κάποια χρόνια, είναι ένα επιπλέον κίνητρο όχι μόνο για να μάθεις τη δουλειά που θα σου αναθέσουν, αλλά και τη δυνατότητα να ανανεώσεις εύκολα την όποια απόσπαση πάρεις, χωρίς να έχεις τον φόβο ότι θα μείνεις ξεκρέμαστος/η για το επόμενο σχολικό έτος. Κάπως έτσι δεν επιλέγεται και το προσωπικό στον ιδιωτικό τομέα; φτάνει μόνο ένα βιογραφικό και μια συνέντευξη; Ο υποψήφιος εργοδότης έχει περισσότερες πιθανότητες να διαλέξει κάποιον μέσω συστάσεων. Κάποιοι αιρετοί βέβαια, χτυπιούνται  κατά καιρούς για ποσοστώσεις - και καλά- μοριοδότηση στις αποσπάσεις..ποιον δουλεύουνε;;Μήπως να υπάρχει έλεγχος από τον ΑΣΕΠ κιόλας;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2024, 10:12:11 πμ από dimi94 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.