*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 865986 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3388 στις: Μάρτιος 15, 2024, 11:03:44 πμ »
Χωρίς να θέλω να γίνω η κυνική του φόρουμ και ούσα αποσπασμένη σε διάφορους φορείς του ΥΠΑΙΘ κατά διαστήματα, αν ΔΕΝ έχεις γνωστό από μέσα και όχι απλώς ένα γαλαζοπράσινο- ροζ βύσμα τοπικού βουλευτή ή πολιτικού, δε σε αξιοποιούν  σε καλά πόστα και το λέω από προσωπική εμπειρία. Επιπλέον, αν γνωρίζεις κάποιον που ήδη εργάζεται εκεί κάποια χρόνια, είναι ένα επιπλέον κίνητρο όχι μόνο για να μάθεις τη δουλειά που θα σου αναθέσουν, αλλά και τη δυνατότητα να ανανεώσεις εύκολα την όποια απόσπαση πάρεις, χωρίς να έχεις τον φόβο ότι θα μείνεις ξεκρέμαστος/η για το επόμενο σχολικό έτος. Κάπως έτσι δεν επιλέγεται και το προσωπικό στον ιδιωτικό τομέα; φτάνει μόνο ένα βιογραφικό και μια συνέντευξη; Ο υποψήφιος εργοδότης έχει περισσότερες πιθανότητες να διαλέξει κάποιον μέσω συστάσεων. Κάποιοι αιρετοί βέβαια, χτυπιούνται  κατά καιρούς για ποσοστώσεις - και καλά- μοριοδότηση στις αποσπάσεις..ποιον δουλεύουνε;;Μήπως να υπάρχει έλεγχος από τον ΑΣΕΠ κιόλας;
Χωρίς να θέλω να γίνω κυνική επίσης και χωρίς να θέλω καμία απόσπαση, καλά κάνουν και χτυπιούνται και -αν είναι αξιοκρατικός ο έλεγχος- ας τον κάνει και ο ΑΣΕΠ ακόμη. Δεν είναι επιχείρημα πως με συστάσεις και μέσο δουλεύει και ο ιδιωτικός τομέας. Όταν ο κουμπάρος δίνει συστάσεις δεν είναι αξιοκρατία. Εκτός αν θέλετε να επιλεγόμαστε παντού με αδιαφανείς συνεντεύξεις- αξιολογήσεις, συστάσεις από φίλους και χαρτιά πληρωμένα... Μια στιγμή όμως, αυτό δεν προωθείται γενικότερα και αντιδρούμε;
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:35:22 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3389 στις: Μάρτιος 15, 2024, 11:38:35 πμ »
Χωρίς να θέλω να γίνω κυνική επίσης και χωρίς να θέλω καμία απόσπαση, καλά κάνουν και χτυπιούνται και -αν είναι αξιοκρατικός ο έλεγχος- ας τον κάνει και ο ΑΣΕΠ ακόμη. Δεν είναι επιχείρημα πως με συστάσεις και μέσο δουλεύει και ο ιδιωτικός τομέας. Όταν ο κουμπάρος δίνει συστάσεις δεν είναι αξιοκρατία. Εκτός αν θέλετε να επιλεγόμαστε παντού με αδιαφανείς συνεντεύξεις- αξιολογήσεις, συστάσεις από φίλους και χαρτιά πληρωμένα... Μια στιγμή όμως, αυτό δεν προωθείται γενικότερα και αντιδρούμε;
++++++++

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3390 στις: Μάρτιος 15, 2024, 11:43:31 πμ »
Χωρίς να θέλω να γίνω κυνική επίσης και χωρίς να θέλω καμία απόσπαση, καλά κάνουν και χτυπιούνται και -αν είναι αξιοκρατικός ο έλεγχος- ας τον κάνει και ο ΑΣΕΠ ακόμη. Δεν είναι επιχείρημα πως με συστάσεις και μέσο δουλεύει και ο ιδιωτικός τομέας. Όταν ο κουμπάρος δίνει συστάσεις δεν είναι αξιοκρατία. Εκτός αν θέλετε να επιλεγόμαστε παντού με αδιαφανείς συνεντεύξεις- αξιολογήσεις, συστάσεις από φίλους και χαρτιά πληρωμένα... Μια στιγμή όμως, αυτό δεν προωθείται γενικότερα και αντιδρούμε;
Επειδή έχω ζήσει κάποιες καταστάσεις έχουν δει τα μάτια μου πολλά. Υπάρχουν άτομα που δουλεύουν σα σκυλιά και άλλοι που είναι "παγωμένοι" λόγω του ότι δεν είναι γνωστοί εκάστοτε προϊστάμενό τους ή έχουν πολύ περιορισμένα καθήκοντα με αποτέλεσμα να μην αξιοποιούνται παρόλο που έχουν όλη την όρεξη να εργαστούν και να επιστρέψουν τελικά στην εκπαίδευση. Στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε από τη ρίζα την κατάσταση, αλλά ΟΛΟΙ, όχι ό,τι συμφέρει τον καθένα, αν έχει προσωπικό λόγο, αν έχει κολλητό τον τάδε ή τον δείνα στο Υπουργείο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Αλλιώς να σταματήσουν τελείως τις -έτσι κι αλλιώς- βυσματικές αποσπάσεις και ας επαναπροσδιορίσουν τις διαδικασίες πρόσληψης ή άλλων υπηρεσιακών μεταβολών στο δημόσιο τομέα, είτε μέσω ΑΣΕΠ-σάμπως οι περισσότεροι για να διοριστούμε ως εκπαιδευτικοί  δεν δώσαμε εξετάσεις;- είτε μέσω άλλων διαδικασιών διαφανών, αλλά τι λέμε τώρα.. όταν το διδακτορικό από βασικό εφόδιο για ακαδημαϊκή καριέρα έχει  καταντήσει  πλέον προσόν για διορισμό σε αναντίστοιχη βάσει δεξιοτήτων θέση, μόνο στην Ελλάδα μάλλον συμβαίνει αυτό, δε νομίζω να ισχύει το ίδιο στον δημόσιο τομέα κάποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας, αν έχει βέβαια κάποιος άλλος  συνάδελφος γνώμη για το εξωτερικό, ας μας πει τι ισχύει εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2024, 11:53:22 πμ από dimi94 »

Συνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3391 στις: Μάρτιος 15, 2024, 12:09:49 μμ »
Λυπάμαι για την λάθος κρίση, το αρχικό μήνυμά σου εύκολα παρερμηνεύεται σαν προσωπική άποψη. Λέω κι εγώ...
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:35:22 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3392 στις: Μάρτιος 15, 2024, 12:34:32 μμ »
Επειδή έχω ζήσει κάποιες καταστάσεις έχουν δει τα μάτια μου πολλά. Υπάρχουν άτομα που δουλεύουν σα σκυλιά και άλλοι που είναι "παγωμένοι" λόγω του ότι δεν είναι γνωστοί εκάστοτε προϊστάμενό τους ή έχουν πολύ περιορισμένα καθήκοντα με αποτέλεσμα να μην αξιοποιούνται παρόλο που έχουν όλη την όρεξη να εργαστούν και να επιστρέψουν τελικά στην εκπαίδευση. Στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε από τη ρίζα την κατάσταση, αλλά ΟΛΟΙ, όχι ό,τι συμφέρει τον καθένα, αν έχει προσωπικό λόγο, αν έχει κολλητό τον τάδε ή τον δείνα στο Υπουργείο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Αλλιώς να σταματήσουν τελείως τις -έτσι κι αλλιώς- βυσματικές αποσπάσεις και ας επαναπροσδιορίσουν τις διαδικασίες πρόσληψης ή άλλων υπηρεσιακών μεταβολών στο δημόσιο τομέα, είτε μέσω ΑΣΕΠ-σάμπως οι περισσότεροι για να διοριστούμε ως εκπαιδευτικοί  δεν δώσαμε εξετάσεις;- είτε μέσω άλλων διαδικασιών διαφανών, αλλά τι λέμε τώρα.. όταν το διδακτορικό από βασικό εφόδιο για ακαδημαϊκή καριέρα έχει  καταντήσει  πλέον προσόν για διορισμό σε αναντίστοιχη βάσει δεξιοτήτων θέση, μόνο στην Ελλάδα μάλλον συμβαίνει αυτό, δε νομίζω να ισχύει το ίδιο στον δημόσιο τομέα κάποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας, αν έχει βέβαια κάποιος άλλος  συνάδελφος γνώμη για το εξωτερικό, ας μας πει τι ισχύει εκεί.

Πολύ σωστά. Δυστυχώς παντού στο Δημόσιο συμβαίνει αυτό. Π.χ. στα ΑΕΙ προωθούν ως καθηγητές-ερευνητές-υπαλλήλους τους "κολλητούς" τους ή συχνά τους συγγενείς τους εις βάρος άλλων με πολλαπλάσια προσόντα (με "κλασικές" φωτογραφικές προκηρύξεις θέσεων). Η πλάκα είναι πως αυτοί που τα κάνουν αυτά, έχουν το θράσος να μιλούν για αριστεία και διαφάνεια...  ;D

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3393 στις: Μάρτιος 15, 2024, 01:08:01 μμ »
Λυπάμαι για την λάθος κρίση, το αρχικό μήνυμά σου εύκολα παρερμηνεύεται σαν προσωπική άποψη. Λέω κι εγώ...
Εφόσον  όμως εσένα κρίνοντας από τα γραφόμενά σου προφανώς δεν σε ενδιαφέρει η όποια απόσπαση σε φορείς- και δικαίωμά σου φυσικά- υπάρχουν ωστόσο   κάποιοι συνάδελφοι οποιασδήποτε ειδικότητας που τους ενδιαφέρει και πρέπει να γνωρίζουν τι παίζεται επί τω λαϊκότερον, οπότε  καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2024, 01:11:23 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3394 στις: Μάρτιος 25, 2024, 10:21:15 πμ »
οι αποσπασμένοι σε αει κάνουν διοικητικό έργο;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3395 στις: Μάρτιος 25, 2024, 05:01:20 μμ »
οι αποσπασμένοι σε αει κάνουν διοικητικό έργο;
Όχι. Εργαστηριακές ασκήσεις σε φοιτητές.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3396 στις: Απρίλιος 03, 2024, 03:37:51 μμ »
την τεκμηριωμένη γνώση του αντικειμένου της θέσης που πρόκειται να καλυφθεί ζητάνε μεταξύ άλλων στην προκήρυξη για απόσπαση σε φορείς
 Πως αποδεικνύεται; τι προσκομίζουμε ;; 

Αποσυνδεδεμένος dimitri73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3397 στις: Απρίλιος 03, 2024, 07:28:51 μμ »
Ούτε "αποδεικνύουμε" τίποτε, ούτε "προσκομίζουμε" τίποτε. Οι αποσπασεις σε φορείς γίνονται με "γνωριμίες".
Και δέκα διδακτορικά να εχεις, εαν δεν εχεις γνωστό δεν παιρνεις απόσπαση.....
Σας εύχομαι καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3398 στις: Απρίλιος 03, 2024, 11:52:00 μμ »
Ούτε "αποδεικνύουμε" τίποτε, ούτε "προσκομίζουμε" τίποτε. Οι αποσπασεις σε φορείς γίνονται με "γνωριμίες".
Και δέκα διδακτορικά να εχεις, εαν δεν εχεις γνωστό δεν παιρνεις απόσπαση.....
Σας εύχομαι καλή επιτυχία.
Δεν είναι σωστό να αποθαρρύνεις έναν άνθρωπο από το να κάνει μια αίτηση.

Αυτή η απολυτότητα μας έχει φάει: αν δεν έχεις γνωστό, δεν παίρνεις απόσπαση. Δηλαδή εσύ γνωρίζεις 100% ότι 2-3 χιλιάδες (κάπου εκεί είναι το νούμερο νομίζω, μπορεί και παραπάνω) αποσπασμένοι σε φορείς έχουν ΟΛΟΙ αποσπαστεί έχοντας "γνωστό".

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3399 στις: Απρίλιος 04, 2024, 07:02:08 πμ »
Η πραγματικότητα δείχνει πάντως ότι η πλειοψηφία των αποσπάσεων σε φορείς είναι δεδομένες για κάποιους.
Είναι μια αλήθεια, γιατί να το κρύψουμε;
Το ελάχιστα δίκαιο θα ήταν να δίνονταν μετατάξεις σε αυτές τις θέσεις ώστε να αδειάσουν επιτέλους και οι οργανικές τους.
Τι νόημα έχει κάποιοι να αποσπώνται αιωνίως σε φορείς ή απλά να "χαλαρώνουν" για όσα χρόνια επιθυμούν;
Πάσχει το πράγμα, αποσιωπάται και όλα καλά.

Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3400 στις: Απρίλιος 04, 2024, 08:50:50 πμ »
[...]
Το ελάχιστα δίκαιο θα ήταν να δίνονταν μετατάξεις σε αυτές τις θέσεις ώστε να αδειάσουν επιτέλους και οι οργανικές τους.
Τι νόημα έχει κάποιοι να αποσπώνται αιωνίως σε φορείς ή απλά να "χαλαρώνουν" για όσα χρόνια επιθυμούν;
Πάσχει το πράγμα, αποσιωπάται και όλα καλά.

kapoioskapoukapote, +++
Υπηρετώντας για χρόνια σε σχολεία, όπου ο/η συνάδελφος για πολλά συνεχόμενα έτη λείπει"με απόσπαση σε γραφείο" και στη θέση του έρχεται αναπληρωτής τον Νοέμβριο ή ο πρώτος άτυχος από άσχετη ειδικότητα που πρέπει να συμπληρώσει ώρες ή απλώς δεν γίνεται το μάθημα, δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου!

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3401 στις: Απρίλιος 04, 2024, 09:08:32 πμ »
οι αποσπασμένοι δίνουν δουλειά στους αναπληρωτές

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.