*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 866735 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2256
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3402 στις: Απρίλιος 04, 2024, 09:17:44 πμ »
οι αποσπασμένοι δίνουν δουλειά στους αναπληρωτές

Αν πάρει μετάταξη μπορεί να  δώσει δουλειά σε έναν μόνιμο. Πάλι 2 θα δουλεύουν. Γενικά συμφωνώ πως δεν μπορείς να λείπεις 15 χρόνια με απόσπαση και να κρατάς μια οργανική στερώντας την από κάποιον πιθανό διοριζόμενο. Εγώ θα πρότεινα αν κάποιος λείπει πχ πάνω από 5 χρόνια από την οργανική του με αποσπάσεις να χάνει την οργανική.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2024, 09:21:31 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:26:50 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3403 στις: Απρίλιος 04, 2024, 09:49:43 πμ »
Αν πάρει μετάταξη μπορεί να  δώσει δουλειά σε έναν μόνιμο. Πάλι 2 θα δουλεύουν. Γενικά συμφωνώ πως δεν μπορείς να λείπεις 15 χρόνια με απόσπαση και να κρατάς μια οργανική στερώντας την από κάποιον πιθανό διοριζόμενο. Εγώ θα πρότεινα αν κάποιος λείπει πχ πάνω από 5 χρόνια από την οργανική του με αποσπάσεις να χάνει την οργανική.
Κι αν κάθε χρόνο πάει σε πειραματικά και του ανανεώνεται η θητεία; το ίδιο κι εκει;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2256
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3404 στις: Απρίλιος 04, 2024, 09:58:51 πμ »
Κι αν κάθε χρόνο πάει σε πειραματικά και του ανανεώνεται η θητεία; το ίδιο κι εκει;

Συνάδελφε δεν ξέρω. Έκανα μια πρόταση. Μπορεί και να μην είναι σωστή. Ούτε θα λύσω εγώ το πρόβλημα. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να εξασφαλιστεί ότι δεν θα λείπει κάποιος αιωνίως από την οργανική του.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3405 στις: Απρίλιος 04, 2024, 10:13:23 πμ »
Συνάδελφε δεν ξέρω. Έκανα μια πρόταση. Μπορεί και να μην είναι σωστή. Ούτε θα λύσω εγώ το πρόβλημα. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να εξασφαλιστεί ότι δεν θα λείπει κάποιος αιωνίως από την οργανική του.
ειναι δικαίωμά του και αντιστυνταγματικό να εμποδίζεται να το κάνει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:26:50 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2256
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3406 στις: Απρίλιος 04, 2024, 10:54:20 πμ »
ειναι δικαίωμά του και αντιστυνταγματικό να εμποδίζεται να το κάνει

Είπα εγώ να μην το κάνει; Ας πάρει μια μετάταξη να πάει μόνιμα. Δεν τον εμπόδισε κάποιος. Εγώ θεωρώ απαράδεκτο να έχει κάποιος μια οργανική και 15 χρόνια να μην έχει πατήσει.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3407 στις: Απρίλιος 04, 2024, 11:38:01 πμ »
Είπα εγώ να μην το κάνει; Ας πάρει μια μετάταξη να πάει μόνιμα. Δεν τον εμπόδισε κάποιος. Εγώ θεωρώ απαράδεκτο να έχει κάποιος μια οργανική και 15 χρόνια να μην έχει πατήσει.

Είναι ανόμοια μεγέθη. Με τη μετάταξη ο εκπαιδευτικός δεν έχει την ευελιξία που παρέχει η απόσπαση, όπου ανά πάσα στιγμή μπορεί να επιστρέψει σχολείο, να διεκδικήσει θέση διευθυντή/συμβούλου ή να πάει σε άλλον φορέα. Άλλωστε, η μετάταξη δεν είναι εύκολη υπόθεση. Δεν αρκεί να υπάρχει θέση σε φορέα, αλλά πρέπει να σε αποδεσμεύσει και η Διεύθυνση της οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2256
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3408 στις: Απρίλιος 04, 2024, 12:41:11 μμ »
Είναι ανόμοια μεγέθη. Με τη μετάταξη ο εκπαιδευτικός δεν έχει την ευελιξία που παρέχει η απόσπαση, όπου ανά πάσα στιγμή μπορεί να επιστρέψει σχολείο, να διεκδικήσει θέση διευθυντή/συμβούλου ή να πάει σε άλλον φορέα. Άλλωστε, η μετάταξη δεν είναι εύκολη υπόθεση. Δεν αρκεί να υπάρχει θέση σε φορέα, αλλά πρέπει να σε αποδεσμεύσει και η Διεύθυνση της οργανικής.

Πιάνεις συνάδελφε τη λέξη μετάταξη και σωστά λες είναι ανόμοια μεγέθη. Δεν είπα ότι είναι η σωστή λύση. Πρέπει όμως κατά τη γνώμη μου να λυθεί το θέμα του να έχει κάποιος οργανική και να μην έχει πατήσει τα τελευταία 15 χρόνια. Ποια λύση θα είναι αυτή δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3409 στις: Απρίλιος 04, 2024, 01:53:11 μμ »
Μετάταξη μπορεί να γίνει αυτή τη στιγμή μόνο μέσω κινητικότητας. Είναι λίγες θέσεις...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3410 στις: Απρίλιος 04, 2024, 02:30:57 μμ »
Είναι ανόμοια μεγέθη. Με τη μετάταξη ο εκπαιδευτικός δεν έχει την ευελιξία που παρέχει η απόσπαση, όπου ανά πάσα στιγμή μπορεί να επιστρέψει σχολείο, να διεκδικήσει θέση διευθυντή/συμβούλου ή να πάει σε άλλον φορέα. Άλλωστε, η μετάταξη δεν είναι εύκολη υπόθεση. Δεν αρκεί να υπάρχει θέση σε φορέα, αλλά πρέπει να σε αποδεσμεύσει και η Διεύθυνση της οργανικής.

Δεν μπορεί να  έχουν όλα τα προνόμια, όπως σχολικές διακοπές, καλοκαιρινά έξτρα μόρια αν είναι σε δυσπρόσιτο, διεκδίκηση θέσης ευθύνης, δουλειά κοντά στο σπίτι τους κλπ  και να αφήνουν τη θέση τους σε συστηματική βάση (γνωρίζω περιπτώσεις που λείπουν πάνω από 10 χρόνια από την οργανική τους!) για να παίρνουν συνεχείς αποσπάσεις. Ας πιέσουν να δοθούν περισσότερες μετατάξεις, ώστε όσοι θέλουν να πάνε στην τάξη, να πάνε στην τάξη και όσοι θέλουν γραφείο, να πάνε στο γραφείο σε μόνιμη βάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2024, 03:34:06 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3411 στις: Απρίλιος 04, 2024, 03:06:38 μμ »
Εγώ δε θέλω ούτε τάξη ούτε γραφείο. Θέλω να βγω σύνταξη και να κάνω διακοπές όλο το χρόνο. Όχι όταν θα 'χω γεράσει και θα σέρνομαι. Τώρα ακόμη που μπορώ. Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά το θέλω.

Αποσυνδεδεμένος dimitri73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3412 στις: Απρίλιος 04, 2024, 03:50:56 μμ »
Δεν είναι σωστό να αποθαρρύνεις έναν άνθρωπο από το να κάνει μια αίτηση.
Καταλαβαίνω αυτό που λες. Σε καμία περίπτωση δεν αποθαρρύνω κάποιον να κάνει αίτηση για απόσπαση σε φορέα.
Αλλά γνωρίζουμε ότι υπάρχουν διαφορές σε κάθε φορέα. Πρέπει να δούμε τις αποσπάσεις κατά περίπτωση.

Δηλ.: ΑΕΙ, Βιβλιοθήκες, Γενικά Αρχεία του Κράτους και κάτι άλλα παρόμοια είναι με «βοήθεια».

Περιφερειακές Διευθύνσεις και Διευθύνσεις Εκπαίδευσης σε προτείνει ο Περιφερειακός ή ο προϊστάμενος Αθμιας/Βθμιας εκπαίδευσης, άρα εδώ ΔΕΝ έχουμε μέσο.
 Για να προτείνουν κάποιον σημαίνει είτε ότι έχει μεγάλη ανάγκη την απόσπαση είτε είναι καλός και απαραίτητος στην Διεύθυνση που αποσπάται.

Οι 1000(χίλιοι) εκπαιδευτικοί, περίπου, που αποσπώνται στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου είναι κατά κάποιον τρόπο Διοικητικοί Υπάλληλοι και απ’ ότι γνωρίζω δουλεύουν αρκετά. Αυτοί θα μπορούσαν να πάρουν μετάταξη. Το πρόβλημα θα είναι ότι εάν πάρουν μετάταξη θα «ελευθερωθούν» οι οργανικές τους θέσεις και έτσι «αναγκαστικά» θα γίνουν μεταθέσεις, διορισμοί κλπ. Μάλλον, λοιπόν, το Υπουργείο για κάποιους λόγους ΔΕΝ το θέλει αυτό.

Αυτή είναι η άποψή μου για τις αποσπάσεις σε φορείς αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Αποσυνδεδεμένος dimitri73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3413 στις: Απρίλιος 04, 2024, 03:54:46 μμ »
και να αφήνουν τη θέση τους σε συστηματική βάση (γνωρίζω περιπτώσεις που λείπουν πάνω από 10 χρόνια από την οργανική τους!) για να παίρνουν συνεχείς αποσπάσεις.

Αν εχουμε συνεχεις αποσπάσεις σε φορεα για 10 χρόνια, σημαίνει οτι εχει "βολευτει" εκει
και δεν τον "συμφερει" να γυρισει στο σχολείο του. Και αν γινει καποια "στραβή" εχει την οργανική του και γυρναει πίσω....

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3414 στις: Απρίλιος 04, 2024, 04:40:18 μμ »
Δεν μπορεί να  έχουν όλα τα προνόμια, όπως σχολικές διακοπές, καλοκαιρινά έξτρα μόρια αν είναι σε δυσπρόσιτο, διεκδίκηση θέσης ευθύνης, δουλειά κοντά στο σπίτι τους κλπ  και να αφήνουν τη θέση τους σε συστηματική βάση (γνωρίζω περιπτώσεις που λείπουν πάνω από 10 χρόνια από την οργανική τους!) για να παίρνουν συνεχείς αποσπάσεις. Ας πιέσουν να δοθούν περισσότερες μετατάξεις, ώστε όσοι θέλουν να πάνε στην τάξη, να πάνε στην τάξη και όσοι θέλουν γραφείο, να πάνε στο γραφείο σε μόνιμη βάση.

Οι αποσπασμένοι σε φορείς δεν έχουν όλα τα προνόμια. Δεν έχουν σχολικές διακοπές ούτε παίρνουν έξτρα καλοκαιρινά μόρια. Η απόσπασή τους είναι από 01/09 έως 31/08. Έχουν τις αργίες και άδειες των διοικητικών υπαλλήλων και παίρνουν τα μόρια του πλησιέστερου σχολείου, δηλαδή 1 μόριο στις περισσότερες περιπτώσεις καθώς είναι σε μεγάλες πόλεις, εκτός από τις διευθύνσεις που είναι +2.

Το βασικό προνόμιο που έχουν είναι να είναι κοντά στο σπίτι τους  που είναι το ζητούμενο για τους περισσότερους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2024, 04:49:03 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #3415 στις: Απρίλιος 04, 2024, 06:25:39 μμ »
Αν εχουμε συνεχεις αποσπάσεις σε φορεα για 10 χρόνια, σημαίνει οτι εχει "βολευτει" εκει
και δεν τον "συμφερει" να γυρισει στο σχολείο του. Και αν γινει καποια "στραβή" εχει την οργανική του και γυρναει πίσω....

Είναι και πολλοί που προτιμάνε το σχολείο για το ΙΟΥΛΙΟΣ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ + Πάσχα + Χριστούγεννα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.