*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 865431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vivikas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 22, 2007, 03:34:37 μμ »
Γνωριζει κανεις αν οι αποσπασεις σε δημοσιες βιβλιοθηκες θα ανακοινωθουν πριν τις εκλογες ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:22 »

Αποσυνδεδεμένος jorgita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 23, 2007, 12:09:21 μμ »
το είπαν ξεκάθαρα. οι αποσπάσεις των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα γίνουν κανονικά.
3 Σεπτεβρίου παρουσιαζόμαστε κι αναλαμβάνουμε υπηρεσία


Όντως οι αποσπάσεις σε φορείς που ήδη έχουν ανακοινωθεί (βλ. www.alfavita.gr) ισχύουν κανονικά, τουλάχιστον για την Πρωτοβάθμια που ρώτησα σε γραφείο. Οι αποσπάσεις που 'παγώνουν' ως μετά τις εκλογές είναι αυτές που δεν έχουν βγει ακόμα (δηλ. η δεύτερη 'φουρνιά' αποσπάσεων).

Αποσυνδεδεμένος vivikas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 31, 2007, 04:10:27 μμ »
Bγηκαν στην ιστιοσελιδα του υπουργειου οι αποσπασεις στις Βιβλιοθηκες και ΓΑΚ  :)

Αποσυνδεδεμένος iris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "γέλα, πουλί μου, γέλα, κι είν΄η ζωή μια τρέλλα!"
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 01, 2007, 01:02:43 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.

Αισθάνομαι κάπως αμήχανα που κάνω αυτήν την παρέμβαση στο θέμα των αποσπάσεων αυτή τη στιγμή, γιατί το θέμα αυτό φαντάζει τώρα ασήμαντο μπροστά στα όσα περνούν οι πληγέντες από τις πυρκαγιές των τελευταίων ημερών, στους οποίους εύχομαι καλή δύναμη και κουράγιο.

Ήθελα μόνο να καταθέσω μια προσωπική μου εμπειρία από τις φετινές αποσπάσεις σε φορείς, ειδικά σε πανεπιστήμια, γιατί φαίνεται να είναι μέρος μιας γενικότερης παρωδίας που σίγουρα έχουν βιώσει και άλλοι συνάδελφοι.

Ως εκπαιδευτικός με "πρόσθετα τυπικά πρόσοντα", κατά την εγκύκλιο των αποσπάσεων (δηλ. διδακτορικό, εμπείρια εκπαίδευσης ενηλίκων, γλωσσομάθεια κτλ), είπα κι εγώ να δοκιμάσω την τύχη μου και να κάνω αίτηση απόσπασης από μακρινό χωριό της Κρήτης σε τμήμα πανεπιστημίου στη Θεσσαλονίκη. Γνώριζα ότι μια ενδεχόμενη απόσπαση δεν θα με ευνοούσε καθόλου από άποψη μορίων, αλλά τουλάχιστον θα μου έδινε την ευκαιρία να είμαι σε επαφή με το λειτούργημά μας και την ειδίκευσή μου, και να ξεκινήσω έναν οικογενειακό προγραμματισμό με τον σύζυγό μου.

Ομολογώ ότι γνώριζα για τον πανικό της "βυσματοκρατίας" και της "βυσματολαγνείας", οπότε είχα τις επιφυλάξεις μου για το αποτέλεσμα, εφόσον βύσμα δεν είχα κανένα. Ωστόσο, τα πράγματα εκ πρώτης όψεως φαίνονταν θετικά, όχι μόνο γιατί το τμήμα με πρότεινε, αλλά γιατί συμβαίνει να είμαι αριστούχος απόφοιτος του τμήματος και κάποιοι καθηγητές ήδη μου είχαν προτείνει συνεργασία. Επιπλέον, είχα μάθει ότι είχα τα περισσοτέρα προσόντα σε σχέση με άλλους αιτούντες και ότι, ειδικά για φέτος, είχαν προταθεί όλοι οι αιτούντες, γιατί οι αιτήσεις ήταν λιγότερες από τις προσφερόμενες θέσεις.

Ύστερα από συνεχή τηλεφωνήματα στο Υπουργείο, όπου τα δεκάδες τηλεφωνικά του νούμερα είτε δεν απαντούσαν είτε ήταν συνεχώς απασχολημένα, πετυχαίνω τη Δ/νση Προσωπικού Α'θμιας όπου επιβεβαιώνεται ότι δεν έχω πάρει την πολυπόθητη αποσπασούλα, κι ότι οι αποφάσεις των αποσπάσεων είχαν ήδη σταλεί στα Γραφεία της Α'θμιας. Παραδόξως, την περασμένη εβδομάδα το γραφείο της οργανικής μου δεν ήξερε τα ονόματα παρά μόνο από το alfavita, ενώ το Πανεπιστήμιο δεν είχε λάβει καμία έγγραφη απόφαση μέχρι τις 27/9!

Τρεις παρατηρήσεις σχετικά με την επικοινωνία μου με τη Δ/νση Προσωπικού:
1) Όταν είπα σε υπάλληλο της Δ/νσης ότι κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν έγγραφες και ενυπόγραφες αποφάσεις σε όλους τους αρμόδιους φορείς για την ενημέρωσή τους, εκείνη ενοχλημένη απάντησε "ΕΣΕΙΣ το θεωρείτε αυτό".
2) Η ίδια ετοιμόλογη υπάλληλος μου είπε ότι, παρά τα προσόντα μου και την πρόταση του ίδιου του Τμήματος, "δεν είναι απαραίτητο" να πάρω απόσπαση, ότι τα Περιφερειακά Συμβούλια και οι αιρετοί δεν έχουν τίποτα να κάνουν με αυτές τις αποφάσεις και ότι αυτές περνούν ΜΟΝΟ από το γραφείο του Υπουργού.
3) Όταν της είπα ότι μου φαίνεται παράξενο πως είναι δυνατόν να έχω μείνει απ'έξω, από τη στιγμή που οι αιτήσεις ήταν ούτως ή άλλως λιγότερες από τις προσφερόμενες θέσεις, εκείνη εντελώς φυσικά μου απάντησε ότι "το πανεπιστήμιο τους προτείνει όλους, ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ".

Σε όλα τα παραπάνω τα σχόλια περιττεύουν και τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Είναι γνωστό, εξάλλου, πόσες αποσπάσεις έγιναν σπασμωδικά στο άρπα-κόλλα και "κάτω από το τραπέζι", ακόμη και χωρίς την παρουσία αιρετών, εν όψει εκλογών, οπότε η περίπτωσή μου δεν αποτελεί εξαίρεση. Το μόνο που μπορούσα να κάνω, δεδομένου ότι και στις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ "έφαγα πόρτα", ήταν να στείλω -όπως και έπραξα- αίτηση επανεξέτασης. Το τμήμα θα με ξαναπροτείνει, αλλά θα δείξει πια από Νοέμβριο. Προς το παρόν, μαζεύω και πάλι τα μπογαλάκια μου και τις οικονομίες μου για Κρήτη, γνωρίζοντας καλά ότι ταλαιπωρούμαι άδικα, τη στιγμή που άλλοι μπήκαν μπροστά από εμένα "από το παράθυρο".

Ένα μόνο σχόλιο. Συμφωνώ ότι οι αποσπάσεις δεν είναι "απαραίτητες", όπως είπε και η Δ/νση Προσωπικού, και για να είμαστε πιο δίκαιοι ακόμα, θα έπρεπε όλες να περνούν από τα Περιφερειακά Συμβούλια, παρουσία αιρετών, ώστε να συνυπολογίζονται οι ανάγκες των εκπαιδευτικών σε άμεση συνάρτηση με τις ανάγκες των σχολείων και των φορέων. Όσο απαραίτητο, όμως, είναι για έναν πολύτεκνο εκπαιδευτικό να εργάζεται στην έδρα του, άλλο τόσο είναι απαραίτητο και για έναν εκπαιδευτικό με αυξημένα προσόντα να έχει τη δυνατότητα να διοχετεύει και να επεκτείνει τα προσόντα αυτά και σε άλλους φορείς που σχετίζονται άμεσα με το λειτούργημα της εκπαίδευσης, ακόμα και σε επίπεδο επιμόρφωσης εκπαιδευτικών. Αυτή είναι μια καθαρά ποιοτική διάσταση της εκπαίδευσης, που παραγκωνίζεται σε σχέση με τα λεγόμενα "κοινωνικά κριτήρια", και -ακόμα χειρότερα- σε σχέση με το "βύσμα". Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ είναι απαραίτητο για κάποιον που δεν έχει τυπικά προσόντα και κοινωνικά κριτήρια ή πραγματικά θέματα υγείας να παίρνει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απόσπαση...αλλά τελικά την παίρνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2007, 04:04:54 μμ από iris »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:22 »

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 06:42:03 μμ »
Ιρις επειδή στην παραθεσή σου αναφέρεις ότι σε πρότειναν στο Πανεπιστήμιο για το οποίο ενδιαφέρεσαι να αποσπαστείς- έτσι σου είπαν- ενημερωτικά σου λέω ότι τα τελευταία χρόνια δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν έχουν το δικαίωμα τα Πανεπιστήμια να προτείνουν απλά στέλνουν αλφαβητικές καταστάσεις όλων όσων έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον να αποσπαστούν.Ενημερωτικά στο τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου πατρών  φέτος δεν έγινε καμμία απόσπαση Νηπιαγωγού αν και είχε εκδηλωθεί ενδιαφέρον από μεγάλο αριθμό συναδέλφων.
                                                   Καλή επιτυχία στην προσπαθειά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος iris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "γέλα, πουλί μου, γέλα, κι είν΄η ζωή μια τρέλλα!"
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 07:10:09 μμ »
Telhina, στην εγκύκλιο των αποσπάσεων σε φορείς αναφέρεται ξεκάθαρα ότι οι αποσπάσεις στα πανεπιστήμια γίνονται με απόφαση του Υπουργού ύστερα από πρόταση του ανάλογου πανεπιστημιακού τμήματος, στην οποία δηλώνεται και η θέση για την οποία προορίζεται να αξιοποιηθεί ο υποψήφιος βάσει των προσόντων του. Επιπλέον, την πρόταση του τμήματος όπου ζήτησα απόσπαση την είδα πρόσφατα, και πράγματι δηλώνονται δίπλα σε κάθε προτεινόμενο όνομα τα προσόντα του και η ενδεχόμενη θέση απασχόλησής του. Στο συγκεκριμένο τμήμα της Θεσσαλονίκης ανάγκες για νηπιαγωγούς υπήρχαν, και για το λόγο αυτό υπήρξαν και αρκετές αποσπάσεις νηπιαγωγών, οι οποίες και πάλι δεν καλύπτουν τις ανάγκες του τμήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2007, 07:14:21 μμ από iris »

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 07:15:59 μμ »
Ιρις επειδή στην παραθεσή σου αναφέρεις ότι σε πρότειναν στο Πανεπιστήμιο για το οποίο ενδιαφέρεσαι να αποσπαστείς- έτσι σου είπαν- ενημερωτικά σου λέω ότι τα τελευταία χρόνια δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν έχουν το δικαίωμα τα Πανεπιστήμια να προτείνουν απλά στέλνουν αλφαβητικές καταστάσεις όλων όσων έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον να αποσπαστούν.Ενημερωτικά στο τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου πατρών  φέτος δεν έγινε καμμία απόσπαση Νηπιαγωγού αν και είχε εκδηλωθεί ενδιαφέρον από μεγάλο αριθμό συναδέλφων.
                                                   Καλή επιτυχία στην προσπαθειά σου!!!
Μα πώς γίνονται τελικά αυτές οι αποσπάσεις? Κάτι πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τους σ΄αυτό το ρημάδι το ΥΠΕΠΘ! Στο Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Πάτρας αποσπάστηκαν φέτος 16 εκπαιδευτικοί. Το συγκεκριμένο τμήμα χρειάζεται κόσμο για να βοηθάνε τους φοιτητές στην πρακτική τους. Συνεπώς φαντάζομαι ότι με κάποιο τρόπο το συγκεκριμένο τμήμα πήρε τούς εκπαιδευτικούς που ήθελε.

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 02, 2007, 08:18:03 μμ »
Iris δεν αντιλέγω σε αυτά που αναφέρονται στην εγκύκλιο μόνο που το  κάθε πανεπιστημιακό τμήμα κάνει πρόταση για αριθμό αποσπασμένων γενικά και για τις θέσεις στις οποίες θα αξιοποιηθούν.Δεν ζητάει συγκεκριμένα άτομα. Στο τμήμα Νηπιαγωγών της Πάτρας υπάρχουν ανάγκες μεγάλες όπως και σε άλλα τμήματα. Πρόβλημα υπάρχει και στο αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας που οι απόσπάσεις ήταν ελάχιστες.

Αποσυνδεδεμένος iris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "γέλα, πουλί μου, γέλα, κι είν΄η ζωή μια τρέλλα!"
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 03:41:59 μμ »
Telhina, όπως σου είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, στη δική μου περίπτωση η πρόταση του τμήματος ήταν συγκεκριμένη, όπως εξάλλου αναφέρει και η σχετική εγκύκλιος, και δεν αφορούσε απλά και γενικά τον αριθμό ατόμων. Από κει και πέρα το τι πρακτικές επιλέγει να ακολουθήσει ο κάθε φορέας ή το Υπουργείο εκτός από αυτές που ορίζονται επίσημα είναι ένα σοβαρότατο θέμα, που θίγει την εμπιστοσύνη του πολίτη απέναντι στη δημόσια αρχή. Προσωπικά, προτιμώ να δίνω έμφαση στο τυπικό του πράγματος για να μπορώ να συνεννοούμαι ξεκάθαρα, γιατί πολύ συχνά οι "εναλλακτικές" πρακτικές τείνουν να γίνονται αυτοεκπληρούμενες προφητείες, σε βαθμό που χάνεται κάθε έννοια διαφάνειας και νομιμότητας.

Αποσυνδεδεμένος power222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 07:45:11 μμ »
Καλησπέρα. Είναι το πρώτο μου μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς πότε και αν θα βγουν οι συμπληρωματικές αποσπάσεις;

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 07:14:59 πμ »
Γνωρίζει κανένας αν θα γίνουν, και πότε αποσπάσεις σε φορείς και συγκεκριμένα σε δευτεροβάθμιες και γραφεία;

Αποσυνδεδεμένος bombastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 10:23:32 πμ »
Ναι, βρε παιδια...όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει το forum.... Πόσο θα καθυστερήσουν επιτέλους????

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 08:55:11 πμ »
Είναι στο γραφείο του Υπουργού για υπογραφή.

Αποσυνδεδεμένος jgoutzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 11:11:01 πμ »
Κάπου άκουσα οτι μπορεί ενας μόνιμος Δάσκαλος να πάρει απόσπαση σε Δημόσια βιβλιοθήκη.
Ξέρει κανείς αν ισχύει και τη σχετική εγκύκλιο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.