*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 265078 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #224 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 07:06:15 μμ »
Καλησπέρα.Είμαι γερμανικής ΑΜΩ.Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα και υπέγραψα τη σύμβασή μου και ω τι έκπληξη στο σημείο για τις μηνιαίες καταβολές υπήρξε κενό!Όταν τους ρώτησα πώς θα υπογράψω μια ¨λευκή¨σύμβαση ο αρμόδιος με διαβεβαίωσε ότι δικαιούμαστε ένα κλάσμα του μισθού των αναπληρωτών ανάλογα με τις ώρες μας.Θα ληφθούν υπόψη κοινωνικά κριτήρια, προϋπηρεσία κτλ. για το μισθό και γι΄αυτό δεν αναγραφόταν κάποιο ποσό.Όταν τον ρώτησα για το πότε να περιμένουμε να μας πληρώσουν δαγκώθηκε πρασίνισε και μου είπε μάλλον πριν τα χριστούγεννα.Όταν τον ρώτησα αν έπρεπε να ανοίξουμε κάποιο λογαριασμό μου είπε όχι ακόμα και πως θα ειδοποιηθούμε.Επομένως μην περιμένετε με την υπογραφή της σύμβασης να ξέρετε κάτι ποιο συγκεκριμένο.Απροπό υπάγομαι στη Δ΄Αθήνας.
Όταν λες κενό, τι εννοείς; Ότι μπορούν μετά να το συμπληρώσουν όπως θέλουν αυτοί; Και το υπέγραψες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:10 »

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #225 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 07:15:36 μμ »
Απ' όσο ξέρω αρκετοί της γερμανικής (ΑΜΩ) υπέγραψαν τέτοιες συμβάσεις.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #226 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 07:36:31 μμ »
Μεσαιωνας...

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #227 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 07:50:49 μμ »
Μονο;

Τωρα πλεον τα εχω ακουσει ολα...ακου κενες συμβασεις...ποσο εγκληματιες ειναι πια; :-\
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:10 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #228 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:20:17 μμ »
παιδια προσελήφθην με την τελευταια φαση αναπληρωτων μεσω ΕΣΠΑ για 18 ωρες
τι σημαινει αυτο ? οτι δεν θα πληρωνωμαι ως αναπληρωτρια πληρες ωραριου? οτι δεν θα μετρανε τα μορια ολοκληρα?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #229 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:21:30 μμ »
παιδια προσελήφθην με την τελευταια φαση αναπληρωτων μεσω ΕΣΠΑ για 18 ωρες
τι σημαινει αυτο ? οτι δεν θα πληρωνωμαι ως αναπληρωτρια πληρες ωραριου? οτι δεν θα μετρανε τα μορια ολοκληρα?

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #230 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:28:39 μμ »
σχετικά με όσα λέει πάλι ένας καλοπροαίρετος συνάδελφος δε λέμε τίποτα που δε λέει το Υπουργείο. Βγάλαμε μια ανακοίνωση η οποία θέτει 3 ζητήματα για τους αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ και μάλιστα είναι και ως ερωτήματα. Θα είναι ημερομίσθιοι, πώς και κάθε πότε θα πληρώνονται, τι σημαίνει 6 διαφορετικές σχέσεις εργασίας στο σχολείο και μάλιστα οι 5 να είναι ελαστικής εργασίας.... Πριν βγάλουμε εμείς οποιαδήποτε ανακοίνωση όλοι είχαν την ίδια απορία και όλοι τηλ στο υπουργείο για να μάθουν... όπως άλλωστε κάνουμε εδώ και 2 μήνες όλοι. Όλα αυτά, λοιπόν, πιέζουν το υπουργείο να βγει και να ξεκαθαρίσει τα πράγματα και γραπτώς, φίλε μου, γιατί από λόγια χορτάσαμε πολλά. Αυτά που σου είπαν στο τηλέφωνο να τα γράψουν ως ανακοίνωση και οι ίδιοι. Πού είναι το πρόβλημά σου δεν κατάλαβα. Όσο για τις κινητοποιήσεις όλες ήταν προγραμματισμένες από την τελευταία συνέλευση, αλλά μάλλον ό,τι θες διαβάζεις και γράφεις.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #231 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:29:30 μμ »
παιδια προσελήφθην με την τελευταια φαση αναπληρωτων μεσω ΕΣΠΑ για 18 ωρες
τι σημαινει αυτο ? οτι δεν θα πληρωνωμαι ως αναπληρωτρια πληρες ωραριου? οτι δεν θα μετρανε τα μορια ολοκληρα?
παιδια σημερα με καλεσαν για 11-12 ωρες δεν καταλαβα ακριβως, αγγλικα Βορειο Αιγαίο

Ισχύουν και τα δύο;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #232 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:31:03 μμ »
Για τις συμβάσεις με μειωμένο ωράριο και κενό στις ώρες το επιβεβαιώνωκαι εγώ γιατί στην τελευταία συνέλευση είχαν έρθει δύο συνάδελφοι που μας το είπαν.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #233 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:32:20 μμ »
παιδια προσελήφθην με την τελευταια φαση αναπληρωτων μεσω ΕΣΠΑ για 18 ωρες
τι σημαινει αυτο ? οτι δεν θα πληρωνωμαι ως αναπληρωτρια πληρες ωραριου? οτι δεν θα μετρανε τα μορια ολοκληρα?
παιδια σημερα με καλεσαν για 11-12 ωρες δεν καταλαβα ακριβως, αγγλικα Βορειο Αιγαίο

Ισχύουν και τα δύο;;;;;;;
ναι αλλα απερριψα το ΙΔΕΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #234 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:54:43 μμ »
Χθες πήγα στο ΙΚΑ και ρώτησα τι χρειάζεται για να γίνουν καταγγελίες. Πήρα την αίτηση, θα την σκανάρω, θα την στείλω παντού και από Δευτέρα μαζί με τους συλλόγους και τις ΕΛΜΕ μας, έστω και κατά μόνας, να πάμε όλοι να κάνουμε καταγγελίες στο ΙΚΑ. Αν δεν πιέσουμε με κάθε τρόπο δε θα γίνει τίποτα όσο κι αν το συζητάμε.
Chrysoula, τι έγινε με την αίτηση; Θα την δούμε κάπου αναρτημένη ή πρέπει να πάμε ο καθένας χωριστά να την πάρουμε απ'το ΙΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #235 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:56:52 μμ »
Παράθεση
σχετικά με όσα λέει πάλι ένας καλοπροαίρετος συνάδελφος δε λέμε τίποτα που δε λέει το Υπουργείο. Βγάλαμε μια ανακοίνωση η οποία θέτει 3 ζητήματα για τους αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ και μάλιστα είναι και ως ερωτήματα. Θα είναι ημερομίσθιοι, πώς και κάθε πότε θα πληρώνονται, τι σημαίνει 6 διαφορετικές σχέσεις εργασίας στο σχολείο και μάλιστα οι 5 να είναι ελαστικής εργασίας.... Πριν βγάλουμε εμείς οποιαδήποτε ανακοίνωση όλοι είχαν την ίδια απορία και όλοι τηλ στο υπουργείο για να μάθουν... όπως άλλωστε κάνουμε εδώ και 2 μήνες όλοι. Όλα αυτά, λοιπόν, πιέζουν το υπουργείο να βγει και να ξεκαθαρίσει τα πράγματα και γραπτώς, φίλε μου, γιατί από λόγια χορτάσαμε πολλά. Αυτά που σου είπαν στο τηλέφωνο να τα γράψουν ως ανακοίνωση και οι ίδιοι. Πού είναι το πρόβλημά σου δεν κατάλαβα. Όσο για τις κινητοποιήσεις όλες ήταν προγραμματισμένες από την τελευταία συνέλευση, αλλά μάλλον ό,τι θες διαβάζεις και γράφεις.

Ζητατε και τα ρεστα????Ειστε θρασυτατοι.Αντι να βγειτε να ζητησετε συγγνωμη για τις αρλουμπες που λετε που παραπληροφορειτε τον κοσμακη που μας χαλασατε το σαββατοκυριακο χωρις κανενα απολυτως λογο μου λες οτι θετετε ερωτηματα?????Τι ειστε και θετετε ερωτηματα?Εγω θα θετω τα ερωτηματα γιατι ειμαι ιδιωτης και περιμενω απαντησεις απο εσενα που δηθεν με εκπροσωπεις.Θετετε ερωτηματα εσεις σε εμας για να μαθετε τι συμβαινει?Αρα ειστε ασχετοι με το αντικειμενο..Πιο πολλα ξερω εγω απο εσας οποτε τραβατε να πιειτε ενα καφε.Συναδελφοι οτι διευκρινισεις θελετε ρωτατε εμενα...


Παράθεση
Χθες το απόγευμα το Υπουργείο Παιδείας ανακοίνωσε τη σύμβαση των αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ. Διαβάστε την προσεκτικά....
 
Δεν είναι αναπληρωτές, αλλά ημερομίσθιοι! Ούτε αργίες δεν πληρώνονται. Και τα έξοδά μας κατά αναλογία θα είναι;

Οριστε και το κειμενο απο την πρωτη σας ανακοινωση.Λες ξεκαθαρα οτι Ούτε αργίες δεν πληρώνονται....Το ξεχασες το ερωτηματικο εδω???Εχω εγω υποχρεωση να τρεχω να ψαχνω τι γινεται επειδη καποιου απο εσας του ηρθε η θεια φωτιση να ερμηνευσει μια εγκυκλιο οπως γουσταρει???Που παν τα 4 δεν ξερετε...

Παράθεση
Όλα αυτά, λοιπόν, πιέζουν το υπουργείο να βγει και να ξεκαθαρίσει τα πράγματα και γραπτώς, φίλε μου, γιατί από λόγια χορτάσαμε πολλά. Αυτά που σου είπαν στο τηλέφωνο να τα γράψουν ως ανακοίνωση και οι ίδιοι. Πού είναι το πρόβλημά σου δεν κατάλαβα.

Δηλαδη με λιγα λογια μου λες οτι βγαζεις εσκεμενα ψευδεις ανακοινωσεις για να κανεις εμενα να παρω τηλ το υπουργειο και να φωναξω??Ειστε με τα καλα σας εκει πανω??Αυτα που λες ειναι επισημη θεση της ΠΕΑΕ?Ποιος ψηφισε και σας εβγαλε εκπροσωπους μας εσας??

Παράθεση
Όσο για τις κινητοποιήσεις όλες ήταν προγραμματισμένες από την τελευταία συνέλευση, αλλά μάλλον ό,τι θες διαβάζεις και γράφεις.

Αντε καντε μια κινητοποιηση τωρα να μας δειξετε οτι κατι κανετε.Οσο για αυτα που διαβαζω μαλλον ειναι πιο εγκυρα απο αυτα που διαβαζεις εσυ οποτε σε συμβουλευω να με ακολουθησεις στο σωστο δρομο.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #236 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 08:57:59 μμ »
ρε παιδια τελικα τι ισχυει????????????? θα παθω νευρικο κλονισμο!!!

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #237 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 09:17:00 μμ »
η αίτηση της καταγγελίας στάλθηκε στα mai και δεν ξαναβγήκε διότι υποτίθεται ότι η σύμβαση δόθηκε. Nα ανοίξουν αύριο τα σχολεία και να δούμε τι θα πουν οι διευθύνσεις για το αν υπάρχει σύμβαση ή όχι. Θα βγει ανακοίνωση.
Τώρα, nastybird, δε θα πέσω στο επίπεδό σου και να να γίνω αφορμή εγώ για να σου δίνουν σημασία. Δες τι λέει το κείμενο του Υπουργείου και μετά μίλα. Εσύ επικαλείσαι το τηλ που έκανες στο υπουργείο και εγώ επικαλέστηκα ένα γραπτό κείμενο του Υπουργείου. Θες να μας κατηγορήσεις, κάντο... ό,τι διαβάσαμε εμείς διάβασαν όλοι. Ποιος είπε ότι έχουμε πληροφόρηση ... όποτε αυτήυπήρξε δεν ήταν off the record, δημοσιεύεται. Όλα τα υπόλοιπα... δικά σου λόγια και συμπεράσματα. Ούτε είπα εγώ για ψευδείς ειδήσεις ούτε τίποτα άλλο. Άσε που δε βγάλαμε μόνο εμείς ανακοίνωση, αλλά δεν πειράζει.
catwoman, ποιος να σου πει τι θα ισχύσει εκτός από μια επίσημη ανακοίνωση του Υπουργείου;;; Άλλα στα τηλέφωνα, άλλα στα κείμενά τους. Ας ελπίσουμε ότι τις επόμενες μέρες θα βγει ανακοίνωση και ας τους πιέσουμε όλοι. Αν την παρασκευή στην κινητοποίηση που καλούν οι διοριστεοι στο Υπουργείο είμαστε και εμείς πολλοί και μας δεχτούν προφανώς και θα είναι το πρώτο θέμα συζήτησης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.