*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 265121 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #476 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 04:37:38 μμ »
και δηλαδη οταν μας παρουν τηλ απο τη διευθυνση να υπογραψουμε τι θα κανουμε τελικα?γινεται να μην υπογραψουμε?ως ποτε θα ειμαστε ξεκρεμαστοι?(ειμαι ΑΜΩ  πε19 της τελευταιας φασης).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:55 »

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #477 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 04:40:59 μμ »
και δηλαδη οταν μας παρουν τηλ απο τη διευθυνση να υπογραψουμε τι θα κανουμε τελικα?γινεται να μην υπογραψουμε?ως ποτε θα ειμαστε ξεκρεμαστοι?(ειμαι ΑΜΩ  πε19 της τελευταιας φασης).

Βγήκε διορθωτική εγκύκλιος από το υπουργείο που δηλώνει ρητά ότι πληρωνόμαστε κανονικά γιορτές και αργίες και ότι ο μισθός είναι σταθερός κάθε μήνα!
http://dipe-anatol.att.sch.gr/2010/d241110a.pdf

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2010, 04:43:12 μμ από gogona »

Αποσυνδεδεμένος danielle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #479 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 04:42:54 μμ »
Kαλησπέρα, είμαι αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου ΠΕ07.  Σήμερα μου τηλεφώνησαν από την Πρωτοβάθμια και μου ζήτησαν τον αριθμό λογαριασμου της Εθνικής, ενώ αρχικά μας είχαν βάλει να ανοίξουμε λογαρισμό στην Αγροτική. μου είπαν ότι οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ θα πληρώνονται από εκεί τελικά. Επισης είπαν ότι ετοιμάζουν τις συμβάσεις και δεν έχουν καμία ενημέρωση για την πληρωμή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:55 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #480 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 04:49:30 μμ »


Βγήκε διορθωτική εγκύκλιος από το υπουργείο που δηλώνει ρητά ότι πληρωνόμαστε κανονικά γιορτές και αργίες και ότι ο μισθός είναι σταθερός κάθε μήνα!
http://dipe-anatol.att.sch.gr/2010/d241110a.pdf
[/quote]

καλυτερα δεν γινεται νομιζω?ετσι δεν ειναι?φανταζομαι ισχυει και για ΑΜω και για ΑΚΩ σωστα?

Αποσυνδεδεμένος gregoriokeman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #481 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 06:44:24 μμ »
Παράθεση
καλυτερα δεν γινεται νομιζω?ετσι δεν ειναι?φανταζομαι ισχυει και για ΑΜω και για ΑΚΩ σωστα?

Δυστυχώς, ενώ η παρούσα σύμβαση είναι σαφώς καλύτερη από οποιαδήποτε προηγούμενη, εντούτοις δεν μας καλύπτει.
1). Δεν αναφέρεται πουθενά ο νόμος 3205/2003, ενέργεια που σαφώς μας κατατάσσει σε άλλη κατηγορία από αυτή των κανονικών αναπληρωτών, με ότι σημαίνει αυτό.
2). Δεν αναφέρεται τίποτα σχετικά με την μοριοδότηση (προϋπηρεσία) και την κανονική προσμέτρηση της με την ήδη αποκτηθείσα.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να συνεχίσουμε τον αγώνα έως ότου η νέα σύμβαση είναι καθ' όλα ίδια με την έως τώρα ισχύουσα.
Προτείνω να επιδιώξουμε νέα απεργία (με την κάλυψη της ΔΟΕ) και συνάντηση με την υπουργό παιδείας.

Κοιτάξτε αν θέλετε και πάλι το δελτίο τύπου της Π.Ε.Α.Ε.
http://adioristoi.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #482 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:06:11 μμ »
καλησπερα σε ολους!ειμαι κι εγω αναπληρωτρια εσπα κανονικου ωραριου με αναληψη υπηρεσιας 1\11.Ας μου απαντησει καποιος που γνωριζει γιατι δεν εχω καταλαβει.Απο τη στιγμη που η καινουρια ανακοινωση διευκρινιζει οτι οι αργιες συμπεριλαμβανονται τι τα θελουν τα παρουσιολογια?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #483 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:10:38 μμ »
Παράθεση
Καλά, δεν είπαν να μην συμπληρώσουμε τα παρουσιολόγια μέχρι να "διορθωθεί" η κατάσταση; Εσείς υπογράψατε;

Ετσι μπραβο!!!!Μαλωσε τους...Ακους εκει να κανουν πραγματα που δεν θες εσυ...Μα καλα ποιος τους εδωσε το δικαιωμα??? ;D :o :o :o
Παράθεση
Δεν υπογράφει κανένας αν πρώτα δεν  επικοινωνήσει  με το σύλλογό του και με τον εκπρόσωπο της ΔΟΕ

Σαν διαταγη ακουστηκε αυτο...

Χαααλαααράάά..... ;)

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #484 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:21:12 μμ »
ξερει κανεις αν για ΜΚ 17 πρεπει να κλεισουμε ακριβως 12 μηνες προυπηρεσια ή μετα το εξαμηνο πιανεται το ιδιο?

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #485 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:37:13 μμ »
Παράθεση
Το 1498 που αναφέρθηκε παραπάνω θα ήταν σωστό για μόνιμο. Σε εμάς τα ακαθάριστα είναι περισσότερα λόγω του ΙΚΑ δημοσίου.

Το 1498 ειναι τα μεικτα ανευ ΙΚΑ εργοδοτη.Το ΙΚΑ εργοδοτη δεν αναγραφεται σε καμια συμβαση διοτι πολυ απλα δεν μας αφορα.Ειναι λεφτα του εργοδοτη(κρατους) που πανε στο ΙΚΑ για την ασφαλιση μας.

Παράθεση
Στη σελίδα που υπολογίζει το μισθό και σύμφωνα με το μισθό νεοδιόριστου εκπαιδευτικού, τα μεικτά είναι περίπου 1839 ευρώ (για ΠΕ άγαμο πλήρους ωραρίου) και τα καθαρά περίπου 1200, κάτι περισσότερο από του νεοδιόριστου γιατί οι αναπληρωτές έχουν λιγότερες κρατήσεις.

Η σελιδα αυτη υπολογιζει ΚΑΙ το ΙΚΑ εργοδοτη για να βγαλει τα 1800+φευγα,, κατι που δεν το κανει η συμβαση.

Παράθεση
ξερει κανεις αν για ΜΚ 17 πρεπει να κλεισουμε ακριβως 12 μηνες προυπηρεσια ή μετα το εξαμηνο πιανεται το ιδιο?

πρεπει να κλεισουμε 12 μηνες ακριβως.

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #486 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:40:18 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση!
ας πληρωθουμε κι ας ειναι και με ΜΚ 18..................

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #487 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:49:24 μμ »
Παράθεση
καλησπερα σε ολους!ειμαι κι εγω αναπληρωτρια εσπα κανονικου ωραριου με αναληψη υπηρεσιας 1\11.Ας μου απαντησει καποιος που γνωριζει γιατι δεν εχω καταλαβει.Απο τη στιγμη που η καινουρια ανακοινωση διευκρινιζει οτι οι αργιες συμπεριλαμβανονται τι τα θελουν τα παρουσιολογια?

Τα παρουσιολογια χρησιμοποιουνται για να αποδεσμευσει η ΕΕ τα κονδυλια.Εμεις ανεξαρτητως ωρων θα πληρωθουμε μηνιατικο αναπληρωτη αλλα το ΥΠΕΠΘ χρειαζεται τα παρουσιολογια για να αποδεσμευσει τα κονδυλια.Καθαρα γραφειοκρατικο θεμα δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #488 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:55:40 μμ »
πολλη γραφειοκρατεια!και το χειροτερο ολων ειναι οτι ουτε οι διευθυντες των σχολειων αλλα ουτε και οι διευθυνσεις ειναι απολυτα ενημερωμενοι επι του θεματος!ας ελπισουμε οτι θα λυθει ολο αυτο το μπαχαλο............συντομα...............

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #489 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 09:03:09 μμ »
Δεν ξερω αν ειναι χαζη η απορια μου, αλλα μπορω καπου να βρω ποια επιδοματα υπαρχουν;
Δλδ προφανως υπαρχει καποιο για το μεταπτυχιακο, αλλα ποια αλλα υπαρχουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.