*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 263842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #700 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 04:07:40 μμ »
Καλησπέρα. Έτσι πληροφοριακά να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Σκέφτομαι σήμερα που απεργώ δεν παίρνω τηλ. στη διεύθυνση να ρωτήσω πότε θα υπογράψω αυτή τη ρημαδοσύμβαση.(με είχε πιάσει ανησυχία μιας και όλοι οι ΕΣΠΑ έχουν υπογράψει στο σχολείο μου, βέβαια είχαν προσληφθεί νωρίτερα από μένα). Μου λέει μια υπάλληλος στο τηλέφωνο "μα γιατί δεν έχετε έρθει;Μέχρι την Παρασκευή πρέπει να έχουν υπογραφεί όλες οι συμβάσεις. Ελάτε σήμερα" Της λέω και εγώ"Περίμενα να μου τηλεφωνήσετε. Σε όλους τους συναδέλφους μου από το σχολείο τους ειδοποιήσατε και ήρθαν." Τελοσπάντων για να μην πολυλογώ, πήγα, υπέγραψα και η υπάλληλος μου είπε οτι θα πληρωθούμε μάλλον μετά τα Χριστούγεννα. Προσλήφθηκα 1/11. Το ίδιο είπε και σε ένα πληροφορικό που προσλήφθηκε Οκτώβρη. Παρουσιολόγιο δεν έχω υπογράψει, παρόλο που δουλεύω 1,5 μήνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #701 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 05:18:02 μμ »
Ρωτησα σημερα στη διευθυνση για τα λεφτα και μου παν οι εντολές είναι λέει στο υπουργείο. Αντε να δουμε αλλη δικαιολογια...

Αποσυνδεδεμένος istoriesgiaagrious

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #702 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 05:54:06 μμ »
Εν δυο , εν δυο, ...το άλλο βλέφαρο τώρα!!
Σε ένα σχολείο που ήμουνα οι δάσκαλοι όλο πικοιλίες φέρνανε και μεζεδάκια...να τους δω να κάνουν γυμναστική αυτοί και ας μείνω αδιόριστη για πάντα!!

Αλλά στο θέμα μας τώρα: Χριστουγεννιάτικη επίσχεση της ΔΟΕ ή απλήρωτη εργασία του Υπεπθ; Από τη Σκύλα στη Χάρυβδη!
Να κάνω επίσχεση μέσα στις διακοπές και κανείς να μη νοιαστεί ώσπου να με πληρώσει τους δυο μήνες που ήδη έχει προγραμματίσει η Αννα και έξω από την πόρτα; Ή να συνεχίσω να δουλεύω απλήρωτη και να δώσω τη χαρά στη ΔΟΕ να επιβεβαιώσει πόσο αυτή νοιάζεται για εμένα προκηρύσσοντας επίσχεση παραμονή Χριστουγέννων αλλά εγώ μαζοχίζομαι;
Ωραία πράγματα!!

Παρακολουθώ το θέμα και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Υπερβολική κουλτούρα. Και δε θες να είσαι απλήρωτη και θα ήθελες να έχεις κάποιο μέλλον αλλά και δε θες να παίξεις το παιχνίδι των συνδικαλιστών. Έτσι κ' αλλιώς δεν νοιάζεται και δεν πρόκειται να νοιαστεί κάποιος για εσένα (και για όλους μας). Ζεις (ζούμε) σε μία κοινωνία που δεν έχει πραγματική κοινωνική συνοχή. Ο καθένας μας νοιάζεται μόνο για την πάρτη του και αυτός είναι ο λόγος που φτάσαμε ως εδώ και που ακόμη δεν έχουμε πιάσει πάτο.
Όταν οι φορτηγατζήδες  απεργούν και μας ταλαιπωρούν είναι "κακοί" και έχουν το απόλυτο άδικο.
Όταν οι λεωφορειατζήδες απεργούν και μας ταλαιπωρούν τότε αυτοί είναι οι "κακοί" και έχουν το απόλυτο άδικο.
Όταν οι λιμενεργάτες απεργούν και μας ταλαιπωρούν τότε αυτοί είναι οι "κακοί" και έχουν το απόλυτο άδικο.
Όταν οι φαρμακοποιοί απεργούν και μας ταλαιπωρούν τότε αυτοί είναι οι "κακοί" και έχουν το απόλυτο άδικο.
Όταν οι δημόσιοι υπάλληλοι απεργούν και μας ταλαιπωρούν τότε αυτοί είναι οι "κακοί" και έχουν το απόλυτο άδικο.
κ.ο.κ........

Η Ελλάδα ελευθερώθηκε το 1821 όχι γιατί οι Έλληνες επαναστάτησαν όλοι μαζί κινούμενοι από ένα ανώτερο ηθικό ιδεολογικό κοινωνικό αίσθημα αλλά διότι κάποια(ες) συντεχνία (φατρία - ομάδα ) αποφάσισε να διεκδικήσει κάτι για την ομάδα της και απλώς οι συνθήκες ήταν ώριμες για να ακολουθήσουν και άλλες ομάδες (φατρίες - συντεχνίες όπως θες πεσ'το). Έτσι δημιουργήθηκε η κρίσιμη μάζα που ουσιαστικά "ανάγκασε" και τους ξένους να υποστηρίξουν (για τα δικά τους συμφέροντα) τη δημιουργία ενός αυτόνομου Ελληνικού κράτους.  

Δεν υπάρχουν άγιοι που θα σε υποστηρίξουν για να βρεις (εσύ) το δίκιο σου (το υποτιθέμενο). Αν μέσα από τη δύναμή σου δουν ότι θα βγάλουν κάτι από εσένα (ή ότι θα χάσουν κάτι αν δε σε υποστηρίξουν) τότε και μόνο τότε θα σε στηρίξουν. Αν είσαι αδύναμος δεν έχεις κάτι να τους προσφέρεις και θα μείνεις στο περιθώρια.

Πάντα έτσι ήταν και έτσι θα είναι. Ακόμη και σε ατομικό οικογενειακό ή φιλικό επίπεδο λίγο πολύ έτσι παίζεται το παιχνίδι της ζωής. Τώρα τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες ανούσιες.
Πάρε την ευθύνη της απόφασής σου και πράξε όπως κρίνεις ότι δε θα σε ζημιώσει(ή έστω πως θα σε ζημιώσει το λιγότερο).

Αν όλοι μαζί κάναμε επίσχεση (ή απεργία διαρκείας) ΝΑΙ θα τους αλλάζαμε τα φώτα. Και όχι μόνο φέτος αλλά και τα προηγούμενα χρόνια που είμασταν ωρομίσθιοι. Τα ολοήμερα δουλεύουν (και δούλευαν και τα προηγούμενα χρόνια) χάρη σε εμάς. ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ μας δεν πήγαινε για δουλειά για επαρκές χρονικό διάστημα οι μόνιμοι θα πελάγωναν και θα πίεζαν του δικούς τους (βουλευτές, συνδικαλιστές και παρατρεχάμενους) να κάνουν κάτι. Η εκάστοτε ΔΟΕ θα έβλεπε ότι έχει κάποιους με δύναμη που θα μπορούσε να τους χρησιμοποιήσει και για τα δικά της συμφέροντα οπότε θα στήριζε.ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ μας δεν πήγαινε για δουλειά για επαρκές χρονικό διάστημα οι γονείςι θα πάθαιναν "παρακουμπάμπαλο" και θα πίεζαν και αυτοί τους δικούς τους (βουλευτές, και παρατρεχάμενους) να κάνουν κάτι.

Αλλά τίποτα από αυτά δεν μπορούν να γίνουν, όσο εγώ αισθάνομαι ολίγον(ως και τελείως) ΠΑΣΟΚος ή ολίγον (εώς και τελείως) ΝΔημοκράτης (ή οτιδήποτε άλλο) και επομένως δεσμεύομαι στις πράξεις μου διότι όταν έρθει η ώρα για το ρουσφετάκι θα μου ζητήσουν πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων.

Αλήθεια τα πιστεύουμε αυτά που γράφουμε εδώ μέσα;;
Ζούμε στη χώρα που για να τελειώσεις το δυνατόν νωρίτερο οποιαδήποτε σχολή βοηθάει (εώς απαιτείται) να είσαι με τη ΔΑΠ, ΠΑΣΠ κ.ο.κ.
Εξαργυρώνεις λοιπόν την υποστήριξή σου με το πτυχίο σου.
Μετά ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις και ένα μεταπτυχιακό, πάλι κολλάς σε μια παράταξη και το παίρνεις κι αυτό, άλλα χρωστούμενα από εκεί.
Μετά σε φωνάζουν να κάνεις αιτήσεις για ΑΚΩ, ΑΜΩ κ.λ.π. Σε μπερδεύουν επίτηδες (ώστε οι μισοί να κάνουν λάθος στο πως δηλώνεις τις περιοχές) ώστε να φύγουν κάποιοι από τη μέση. Φυσικά οι δικοί μας (αλλά και όσοι έτυχαν να είναι τη σωστή ώρα στο σωστό site ή μέρος) ήξεραν ακριβώς πως έπρεπε να γίνουν οι αιτήσεις.
Μετά πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ. Σου έχουν φάει το μυαλό ότι πρόκειται για αξιοκρατική διαδικασία. Έλα όμως που εγώ έχω δύο παραδείγματα ανθρώπων που πέρασαν στον ΑΣΕΠ χωρίς να έχουν ασχοληθεί ποτέ με το αντικείμενο των σπουδών τους (ΧΑ χα χα - μα πως γίνεται;;) Μαμά εκπαιδευτικός συνδικαλίστρια και συγγενής συνδικαλιστής (τουρίστας) σε γνωστή ΔΕΚΟ, και ως δια μαγείας σε θέση διαριστέου δίπλα στο σπίτι, πόσο τυχεροί είναι μερικοί άνθρωποι. Δεύτερο παράδειγμα, 2 εβδομάδες πριν τον ΑΣΕΠ με ρωτάει "ρε φίλε μπας και έχεις κανα σχολικό βιβλίο να δω τουλάχιστον περι τίνος πρόκειται". Φυσικά διοριστέος, μπαμπάς πολιτευτής (και ούτε καν σοβαρού κόμματος αλλά η εξουσία δεν κάνει διακρίσεις στηρίζει την την τάξη της) χα χα χα. Κάτσε εσύ τώρα και γράφε θεωρίες αν θα παίξεις το παιχνίδι της ΔΟΕ ή της Αννούλας.

Εκτός βέβαια κι αν είσαι του κόλπου οπότε αυτά είναι για να τσιμπήσουν οι χαζούληδες (ή αφελείς), οπότε πάω πάσο. Εγώ πάντως θα πάω για δουλειά αύριο, όχι γιατί φοβάμαι μη με καπελώσει η ΔΟΕ ή η Αννούλα αλλά διότι φοβάμαι μήπως με καπελώσουν οι συνάδελφοιι ΑΚΩ, ΑΜΩ και βρεθώ ο μοναδικός που θα κάνει επίσχεση και στοχοποιηθώ. Και το βρίσκω πολύ θλιβερό αυτό αλλά δεν έχω επιλογές.

Όλα αυτά με καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον.  

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #703 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 07:34:40 μμ »
Παράθεση
Σε μπερδεύουν επίτηδες (ώστε οι μισοί να κάνουν λάθος στο πως δηλώνεις τις περιοχές) ώστε να φύγουν κάποιοι από τη μέση. Φυσικά οι δικοί μας (αλλά και όσοι έτυχαν να είναι τη σωστή ώρα στο σωστό site ή μέρος) ήξεραν ακριβώς πως έπρεπε να γίνουν οι αιτήσεις.

Και ελεγα τι αλλο θα ακουσουμε, αλλα το ακουσαμε και αυτο!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #704 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 11:36:29 μμ »
Η ημερομηνία είναι κομμένη και ραμένη στα μέτρα της Διαμαντοπούλου και αφού η επίσχεση είναι ατομική διαδικασία γιατί δεν κανονίζουμε όλοι μαζί να αξιοποιήσουμε τη δύναμη της μαζικότητάς μας και να την κάνουμε στις 9/1/11 με το που ανοίγουν τα σχολεία, ωστε να πληρωθούμε και τον Δεκέμβρη μαζί;  Αφού η ΔΟΕ μας έχει δώσει το ΟΚ τί την ενοχλεί αν κάνω εγώ και όλος ο κλάδος μου επίσχεση στις 9/1;
Η λογική μου λέει ότι πρόκειται για στημένη κατάσταση και όσο περιμένουμε να υπακούσουμε στο έναυσμα της ΔΟΕ τόσο θα την πατάμε.
Το χαρτί της επίσχεσης είναι δυνατό και δεν έπρεπε να αφήσουμε την κάθε ΔΟΕ, τον κάθε τύπο που χασκογέλαγε στα κανάλια και χαριεντιζόνταν με την Διαμαντοπούλου όσο εμείς πεινάγαμε απλήρωτοι όλο το καλοκαίρι, να μας βαράει το ντέφι και εμείς να χορεύουμε.
Από εκεί και πέρα κάνει κάποιος ότι του υπαγορεύει η συνείδηση και κυρίως η λογική του και το θάρρος του. Απλά να καταλάβουν ορισμένοι ότι δεν χαύτουμε ό,τι μας σερβίρουν ως υποστήριξη.
Πάντως να ξέρετε ότι πολύς κόσμος είναι δυσαρεστημένος με την επιλογή των Χριστουγέννων για επίσχεση και πολλοί είναι εκείνοι που θα ήταν πιο πρόθυμοι να προβούν σε επίσχεση στις 9/1. Μα πάρα πολλοί....πιο πολλοί απ'ότι φαντάζεται η ΔΟΕ...
Επίσης ας μην μας φοβερίζουν και μας κινδυνολογούν για δικαστήρια και καταχρηστικές επισχέσεις γιατί αν προσεύφευγε έστω  και ένας και αποδείκνυε ότι με τα λεφτά του ΕΣΠΑ πληρώνουν πάγιες ανάγκες αντί να εφαρμόζουν καινοτομα προγράμματα θα βλέπαμε πόσα κονδυλάκια θα εξασφαλίσει η Αννούλα από τις Βρυξέλλες και πως θα φύγει νύχτα από το υπουργείο....Ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ δεν θα τη σώζει...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2010, 11:46:54 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος gregoriokeman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #705 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 01:09:23 πμ »
Η ημερομηνία είναι κομμένη και ραμένη στα μέτρα της Διαμαντοπούλου και αφού η επίσχεση είναι ατομική διαδικασία γιατί δεν κανονίζουμε όλοι μαζί να αξιοποιήσουμε τη δύναμη της μαζικότητάς μας και να την κάνουμε στις 9/1/11 με το που ανοίγουν τα σχολεία, ωστε να πληρωθούμε και τον Δεκέμβρη μαζί;  Αφού η ΔΟΕ μας έχει δώσει το ΟΚ τί την ενοχλεί αν κάνω εγώ και όλος ο κλάδος μου επίσχεση στις 9/1;

Πάντως να ξέρετε ότι πολύς κόσμος είναι δυσαρεστημένος με την επιλογή των Χριστουγέννων για επίσχεση και πολλοί είναι εκείνοι που θα ήταν πιο πρόθυμοι να προβούν σε επίσχεση στις 9/1. Μα πάρα πολλοί....πιο πολλοί απ'ότι φαντάζεται η ΔΟΕ...

Το να κάνει κάποιος επίσχεση στις 16/12 δεν του στερεί το δικαίωμα (αν την διακόψει λόγω εξόφλησης των δεδουλευμένων) να την ξανακάνει.
Οπότε η γνώμη μου είναι (για ουσιαστικούς αλλά και ιστορικούς λόγους) να κάνουμε επίσχεση εργασίας, ακόμα και λίγες ημέρες πριν τις διακοπές των Χρισουγέννων...
Πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτή την ευκαιρία, ακόμα και σε αυτή την "άκυρη" ημερομηνία, για να πιέσουμε το Υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #706 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 02:22:07 πμ »
Συνάδελφοι δεν είμαι αναπληρωτής ΕΣΠΑ. Φέτος δεν έχω προσληφθεί καθόλου.

Αλλά, πιστεύω ότι δε στερείται δυναμικής η επίσχεση εργασίας μια εβδομάδα πριν κλείσουν τα σχολεία για διακοπές. Ακόμα κι αν μέσα στις διακοπές σας πληρώσουν τον Οκτώβρη και το Νοέμβρη, ο νόμος λέει ότι για να σταματήσετε την επίσχεση δεν πρέπει να σας χρωστάνε τίποτα. Για να μη συνεχιστεί η επίσχεση εργασίας στις 10 Ιανουαρίου που θα ανοίξουν και πάλι τα σχολεία, πρέπει να σας έχουν πληρώσει και το Δεκέμβριο (λογικά και το δώρο Χριστουγέννων). Επιπρόσθετα, εσείς δε χάνετε κάτι επειδή θα πρέπει να σας καταβληθεί κανονικά ο μισθός ακόμα και για τον χρόνο που θα βρίσκεστε σε επίσχεση.

Επειδή η εβδομάδα προ των διακοπών θα είναι ενδεικτική της συμμετοχής και της αποφασιστικότητας των αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ, πιστεύω ότι θα ταρακουνήσει το Υπουργείο Παιδείας και θα αντιληφθούν πλήρως ότι αν δεν φροντίσουν να πληρώσουν η επίσχεση συνεχίζεται και μετά τις 10 Ιανουαρίου.
Αν πάλι σας έχουν εξοφλήσει εν μέσω διακοπών, η επίσχεση θα έχει επιτελέσει το σκοπό της!
Ποιο το πρόβλημα λοιπόν;

Αποσυνδεδεμένος ermios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #707 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 02:27:45 πμ »
Η ΔΟΕ ΤΑ ΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΥΛΑ...........
ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΓΕΝΑΡΗ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
ΠΟΥ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΠΟ??????????????????????

ΓΙΑΤΙ ??????

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #708 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 08:26:24 πμ »
Συνάδελφοι δεν είμαι αναπληρωτής ΕΣΠΑ. Φέτος δεν έχω προσληφθεί καθόλου.

Αλλά, πιστεύω ότι δε στερείται δυναμικής η επίσχεση εργασίας μια εβδομάδα πριν κλείσουν τα σχολεία για διακοπές. Ακόμα κι αν μέσα στις διακοπές σας πληρώσουν τον Οκτώβρη και το Νοέμβρη, ο νόμος λέει ότι για να σταματήσετε την επίσχεση δεν πρέπει να σας χρωστάνε τίποτα. Για να μη συνεχιστεί η επίσχεση εργασίας στις 10 Ιανουαρίου που θα ανοίξουν και πάλι τα σχολεία, πρέπει να σας έχουν πληρώσει και το Δεκέμβριο (λογικά και το δώρο Χριστουγέννων). Επιπρόσθετα, εσείς δε χάνετε κάτι επειδή θα πρέπει να σας καταβληθεί κανονικά ο μισθός ακόμα και για τον χρόνο που θα βρίσκεστε σε επίσχεση.


Aν σε πληρώσει 29 Δεκέμβρη υποτίθεται ότι επιστρέφεις στην υπηρεσία σου στις 30, ασχέτως που πέφτει σε διακοπές και δεν γίνεται μάθημα, εσύ οφείλεις να λήξεις την επίσχεση στις 30 Δεκέμβρη και έτσι μπαίνει ο Ιανουάριος και δεν έχει πληρωθεί τον Δεκέμβρη.

@oratios: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=17238
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2010, 08:31:47 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #709 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 10:06:26 πμ »
Η ΔΟΕ ΤΑ ΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΥΛΑ...........
ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΓΕΝΑΡΗ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
ΠΟΥ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΠΟ??????????????????????

ΓΙΑΤΙ ??????


ίσως για να ασκηθεί πίεση σε αυτή που ήδη υπάρχει και να πληρωθούμε μέσα στο Δεκέμβρη..

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #710 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 10:42:44 πμ »

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #711 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 08:43:19 μμ »
Παράθεση
Επίσης ας μην μας φοβερίζουν και μας κινδυνολογούν για δικαστήρια και καταχρηστικές επισχέσεις γιατί αν προσεύφευγε έστω  και ένας και αποδείκνυε ότι με τα λεφτά του ΕΣΠΑ πληρώνουν πάγιες ανάγκες αντί να εφαρμόζουν καινοτομα προγράμματα θα βλέπαμε πόσα κονδυλάκια θα εξασφαλίσει η Αννούλα από τις Βρυξέλλες και πως θα φύγει νύχτα από το υπουργείο....Ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ δεν θα τη σώζει...

Θα βλεπαμε ποσα απο τα δεδουλευμενα θα μπαιναν στις τσεπες μας.................. :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #712 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 09:24:31 μμ »
Παράθεση
Επίσης ας μην μας φοβερίζουν και μας κινδυνολογούν για δικαστήρια και καταχρηστικές επισχέσεις γιατί αν προσεύφευγε έστω  και ένας και αποδείκνυε ότι με τα λεφτά του ΕΣΠΑ πληρώνουν πάγιες ανάγκες αντί να εφαρμόζουν καινοτομα προγράμματα θα βλέπαμε πόσα κονδυλάκια θα εξασφαλίσει η Αννούλα από τις Βρυξέλλες και πως θα φύγει νύχτα από το υπουργείο....Ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ δεν θα τη σώζει...

Θα βλεπαμε ποσα απο τα δεδουλευμενα θα μπαιναν στις τσεπες μας.................. :-\ :-\ :-\

Τα ίδια με αυτά που μπαίνουν και τώρα... ο βρεγμένος το νερό δεν το φοβάται, ας φοβηθούν οι σύμβουλοι και οι ανάδοχοι των καινοτομιών της υπουργού καλύτερα που παίρνουν τη μερίδα του λέοντος από αυτά τα προγράμματα...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #713 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 09:36:40 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=17294

Χαχαχαχα! Έχει πολύ γέλιο τελικά! Δεν έχασε ευκαιρία να καπηλευτεί ακόμη και το γεγονός ότι μας προκήρυξε επίσχεση στην πιο βολική ημερομηνία για το υπουργείο! Μας περνάνε για αμερικανάκια ορισμένοι...
5 χρόνια απλήρωτοι δουλεύουμε και δεν έχει ενδιαφερθεί κανείς και τώρα θα μας κάνουν και σημαία της συνδικαλιστικής τους επάρκειας.
χαχαχα! Μας έπεισε... άντε να μας προκηρύξει και μια απεργία στις 24/12 για να καταλάβουμε τί θα πει συνδικαλιστική υποστήριξη...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2010, 11:44:32 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.