*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 222153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:20:24 μμ »
Μs άμα είχες παιδιά θα καταλάβαινες ότι δεν είναι κλάψες να είσαι μακριά από την οικογένειά σου. Και σαφώς σε κανέναν δεν αρέσει αλλά θα σφίξουμε τα δόντια και θα το ανεχτούμε! Κι όλοι οι συνάδελφοι που άφησαν πίσω παιδιά και οικογένειες αλλά και άλλοι άλλων ειδικοτήτων δε νομίζω να έμεναν χρόνια μακριά από τις οικογένειές του και να το υπέμεναν αγόγγυστα σαν οσιομάρτυρες! Άνθρωποι είμαστε δεν είμαστε ρομποτάκια για να κάνουμε ότι μας λένε χωρίς παράπονα και κουβέντες!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:23 »

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:29:32 μμ »
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ζητάω να πάω στο σπίτι μου αλλά στο κάθε παλιοχώρι που υπηρετεί ο άντρας μου. Αυτό σημαίνει συνυπηρέτηση. Κι αυτό το ορίζει νόμος του κράτους. Όσον αφορά τις κλάψες που λες, μόλις παντρευτείς τον στρατιωτικό, θα καταλάβεις τι σου λέω. Κι εγώ τα ίδια έλεγα πριν παντρευτώ αλλά τώρα είναι πολύ διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:33:46 μμ »
οι σύζυγοι ενστόλων γενικά δεν κάνουν τίποτε παράτυπο από το να "εκμεταλλεύονται" ένα νόμο που υπάρχει.Με άλλους να τα βάζετε που ανοίγουν την πόρτα της δημόσιας εκπαίδευσης από παραθυράκια!!! Σήμερα που πήγα δευτεροβάθμια για το βιβλιάριο συνάντησα έναν αιρετό που είπε πως αυτές τις μέρες θα συνεδριάσουν για τους νεοδιόριστους.
συνάδελφε μην παραιτηθείς.Προφανώς βρίσκεσαι με πολύ κόπο στη θέση αυτή.Βρες τρόπους να ναι πιο υποφερτός ο αποχωρισμός.

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 07:02:57 μμ »
Καλησπέρα.Δε βλέπω το λόγο γιατί να μην κάνουμε χρήση του προεδρικού διατάγματος μόνο και μόνο επειδή δυσαρεστούνται κάποιοι συνάδελφοι. Άλλωστε κανείς δεν είπε ότι δε θα υπηρετήσουμε την τριετία στον τόπο του πρώτου μας διορισμού. Απλά -εγώ προσωπικά- θέλω να μου δωθεί η ευκαιρία να το κάνω του χρόνου έτσι ώστε να μη μετακινήσω πάλι τα παιδιά μου. Τα τέσσερα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει πέντε σχολεία. Δε νομίζω να είναι παράλογο που προσπαθώ να μην αλλάξουν και φέτος.Όσο γι αυτό που είπε ο συνάδελφος ότι θέλουμε να είμαστε στο σπίτι μας, του απαντώ οτι όχι μόνο δεν έχουμε πάει ποτέ αλλά είμαστε στο άλλο άκρο της Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:23 »

Αποσυνδεδεμένος dia1611

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 07:27:22 μμ »
Συνάδερφοι,καλησπέρα!!Είμαι κι εγω συζυγος στρατιωτικού και νεοδιόριστη!Αναμένω κι εγω να δω τ6ι θα γίνει με την περίπτωσή μας.Έχω απογοητευτεί με τις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας και το υπουργείο διότι μόνο με ασάφειες απαντούν σε σαφείς ερωτήσεις!!!Είναι τόσο δύσκολο να δοθεί απάντηση στο πότε θα γίνει ΚΥΣΠΕ για να εγκριθούν ή οχι οι αποσπάσεις???Τι να πω!!Αν υπάρχει κάποια εμπειρη σχετικά με το θέμα ας μας απαντήσει..Όσο για αυτούς που αντιδρούν στις αποσπάσεις συζύγων στρατιωτικών δε βρίσκω το λόγο..Το κράτος παρέχει τη διευκόλυνση αυτή σε ανθρώπους που αναγκάζονται να μετακινούνται ανα τρία χρόνια από τόπο σε τόπο για τις ανάγκες του κράτους!!!Ελπίζω να ενημερωθούμε σύντομα!!!

Αποσυνδεδεμένος aaaa123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:09:36 μμ »
καλησπερα. οσες φορες και αν πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο - κι οχι μονο εγω - μου ειπαν κατηγορηματικα οτι οι νεοδιοριστοι με κανενα τροπο δεν αποσπωνται... εσεις εχετε αλλες πληροφοριες;

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:11:41 μμ »
καλησπερα. οσες φορες και αν πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο - κι οχι μονο εγω - μου ειπαν κατηγορηματικα οτι οι νεοδιοριστοι με κανενα τροπο δεν αποσπωνται... εσεις εχετε αλλες πληροφοριες;

Μία φίλη νεοδιόριστη τηλεφώνησε στο υπουργείο για το ίδιο θέμα. Της είπαν πως δεν έχει ούτε καν το δικαίωμα να κάνει αίτηση απόσπασης...

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:13:42 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι! εγώ, ως νεοδιόριστη, όχι μόνο υπέβαλα αίτηση απόσπασης αλλά μου είπαν από την πρωτοβάθμια ότι εμείς που είμαστε σύζυγοι ενστόλων και όσοι αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα υγείας θα την πάρουμε. Οι υπόλοιποι μάλλον όχι.... Σε ερώτηση που έκανα στο υπουργείο μου είπαν ότι δε ξέρουν... δε μου απάντησαν ναι ή όχι κατηγορηματικά.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:24:05 μμ »
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ζητάω να πάω στο σπίτι μου αλλά στο κάθε παλιοχώρι που υπηρετεί ο άντρας μου. Αυτό σημαίνει συνυπηρέτηση. Κι αυτό το ορίζει νόμος του κράτους. Όσον αφορά τις κλάψες που λες, μόλις παντρευτείς τον στρατιωτικό, θα καταλάβεις τι σου λέω. Κι εγώ τα ίδια έλεγα πριν παντρευτώ αλλά τώρα είναι πολύ διαφορετικά.
Πρώτα απ'όλα  δεν υπάρχει παλιοχώρι. Αυτά τα χωριά δίνουν ψωμί στον άντρα σου και στον κάθε ένστολο όπως και σε πάρα πολλούς εκπαιδευτικούς. Ξέρεις πόσους καθηγητές στο πανεπιστήμιο που σπούδασες και πόσοι ανώτεροι αξιωματικοί είναι από αυτά τα παλιοχώρια που λες; Σίγουρα κάποιος από τις οικογένειές σας θα έχει καταγωγή από κάποιο χωριό. Κι όταν διαλέγεις να κάνεις ένα επάγγελμα ξέρεις από πριν αν θα έχεις μετακινήσεις στην πορεία της καριέρας σου. Ξέρω πολλούς και ένστολους κι εκπαιδευτικούς που αντί να κλαίγονται για τις μετακινήσεις παραιτήθηκαν κι έκαναν άλλη δουλειά.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 11:21:19 μμ »
κολλάς στις λέξεις για να βγάλεις το αποτέλεσμα που θες!! την απόσπαση τη δικαιούμαστε σύμφωνα με το νόμο. Από κει και πέρα ό,τι και να λέμε είναι αδιάφορο. Αν νομίζεις ότι το να ζητάς ό,τι δικαιούσαι από το νόμο είναι κλάψα, τότε τι να σου πω; το δικαίωμα στη συνυπηρέτηση είναι κατοχυρωμένο εδώ και χρόνια. Ναι, από την αρχή της "καριέρας" μου ήξερα για τις μετακινήσεις, αλλά ΟΜΩΣ ήξερα και για την συνυπηρέτηση.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 12:54:26 πμ »
κολλάς στις λέξεις για να βγάλεις το αποτέλεσμα που θες!! την απόσπαση τη δικαιούμαστε σύμφωνα με το νόμο. Από κει και πέρα ό,τι και να λέμε είναι αδιάφορο. Αν νομίζεις ότι το να ζητάς ό,τι δικαιούσαι από το νόμο είναι κλάψα, τότε τι να σου πω; το δικαίωμα στη συνυπηρέτηση είναι κατοχυρωμένο εδώ και χρόνια. Ναι, από την αρχή της "καριέρας" μου ήξερα για τις μετακινήσεις, αλλά ΟΜΩΣ ήξερα και για την συνυπηρέτηση.
Έχεις δίκαιο να ζητάς απόσπαση και μακάρι να την πάρεις αφού σου δίνουν το δικαίωμα. Και ναι είναι δίκαιο. Απλώς να σέβεσαι τα χωριά όπως σε σέβονται κι αυτά όταν εργάζεσαι εκεί και δίνουν με τη σειρά τους δουλειά σε κόσμο με πιο ανθρώπινες συνθήκες και φιλότιμο.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 07:33:23 πμ »
καλησπέρα συνάδελφοι! εγώ, ως νεοδιόριστη, όχι μόνο υπέβαλα αίτηση απόσπασης αλλά μου είπαν από την πρωτοβάθμια ότι εμείς που είμαστε σύζυγοι ενστόλων και όσοι αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα υγείας θα την πάρουμε. Οι υπόλοιποι μάλλον όχι.... Σε ερώτηση που έκανα στο υπουργείο μου είπαν ότι δε ξέρουν... δε μου απάντησαν ναι ή όχι κατηγορηματικά.
Καλημέρα. Εχεις τοποθετηθεί σε σχολείο? Εγώ περιμένω ακόμα και δεν μπορώ να κάνω αίτηση απόσπασης. Μάλλον την Δευτέρα θα την κάνω. Είμαι  και εγώ σύζυγος ένστολου. Σε ποια πρωτοβάθμια ρώτησες?

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:28:10 πμ »
Μs άμα είχες παιδιά θα καταλάβαινες ότι δεν είναι κλάψες να είσαι μακριά από την οικογένειά σου. Και σαφώς σε κανέναν δεν αρέσει αλλά θα σφίξουμε τα δόντια και θα το ανεχτούμε! Κι όλοι οι συνάδελφοι που άφησαν πίσω παιδιά και οικογένειες αλλά και άλλοι άλλων ειδικοτήτων δε νομίζω να έμεναν χρόνια μακριά από τις οικογένειές του και να το υπέμεναν αγόγγυστα σαν οσιομάρτυρες! Άνθρωποι είμαστε δεν είμαστε ρομποτάκια για να κάνουμε ότι μας λένε χωρίς παράπονα και κουβέντες!
Το  ότι  δεν  έχω  ακόμη  παιδιά  δεν  σημαίνει  ότι  δεν  καταλαβαίνω  τις  δυσκολίες που  έχουν  αυτοί που  έχουν  παιδιά. Έχω  δει  συναδέλφους  να  παιρνούν  μαζί  τους  τα  παιδιά  ή  να  χάνουν  τον  διορισμό  τους για  να  μην  είναι  μακρυά  από  την  οικογένεια  τους. Ουτέ  με  νοιάζει  αν  θα  πάρουν  οι σύζυγοι  ένστολων  απόσπαση, ούτε  στεναχωριέμαι (όπως  έγραψε  μια  συνάδερφος), άλλωστε  σε προσωπικό  επίπεδο  δεν  με  επηρεάζει  σε  τίποτα. Τήν  τάση  ορισμένων  να  πάρουν  μετάθεση  χωρίς  να  υπηρετήσουν εκεί  που  ίδιοι  επιλέγουν  να  διοριστούν όμως  δεν  την  καταλάβαινω.

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:26:18 πμ »
popai μη το αφήνεις για Δευτέρα, πήγαινε κ κάνε σήμερα την αίτησή σου! ναι, έχω τοποθετηθεί κανονικά σε σχολείο. από την πρώτη μέρα μου έδωσαν το έντυπο της αίτησης. τις έχουν στείλει ήδη στο υπουργείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161940
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 592
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.