*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 120414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 29, 2011, 08:57:58 πμ »
Πες τα βρε alceste ρωταμε εναν ανθυπουπαλληλο να μας ερμηνευσει κειμενο νομοσχεδιου, το βγαζουμε στο φορουμ να δημιουργησουμε πανικο και μετα δε λεμε ποιος μας το ειπε.
Αφου υπαρχει ο νομος στην παρενθεση δεν εξαιρειται κανεις.
Οσο για το ποσα κενα να μεινουν για αποσπασεις,στην Αθηνα για την οποια ενδιαφερονται οι περισσοτεροι,παντα οι αποσπασμενοι τοποθετουνται μετα απο αυτους που ειναι στη διαθεση, δεν υπαρχουν νεοδιοριστοι,μεταταχθεντες μονο στη διοικηση υπαρχουν,μετατεθεντες παντα ειναι ελαχιστοι και απ' οτι φαινεται θα ειναι ολο και πιο λιγοι.Φετος που ηρθα με αποσπαση λειτουργικα κενα η ειδικοτητα μου δεν ειχε ουτε ενα και ομως ηρθαμε 25 με αποσπαση.
Τελος, οποιος εχει τοσο καημο να αποδειξει οτι εξαιρουνται τα Σωματα Ασφαλειας, ας παρει τηλ το Μπρατη που ηταν στην επιτροπη, να τον ρωτησει τι ακριβως αποφασιστηκε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 29, 2011, 01:23:51 μμ »
p
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2011, 10:25:05 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 12, 2011, 10:41:18 μμ »
Ισως να το ξέρετε ήδη αλλά το αναφέρω: η συνυπηρέτηση με σύζυγο στρατιωτικό ή ένστολο ισχυει σε όλο το δημόσιο τομεα . Δηλαδή και νοσοκόμες και γιατροί και οτιδήποτε άλλο να ήμασταν δικαιούμαστε συνυπηρέτηση. Δεν μπορεί να εξαιρέσει τη συνυπηρέτηση μόνο στους εκπαιδευτικούς ,είναι παράλογο και παράνομο.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 13, 2011, 03:16:32 μμ »
p
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2011, 10:24:29 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:11 »

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 20, 2011, 02:10:06 μμ »
γνωρίζει κανείς αν φέτος θα έχουμε δικαίωμα υποβολής αίτησης για απόσπαση οι νεοδιόριστοι-σύζυγοι στρατιωτικών; έχετε κάποια ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 25, 2011, 10:25:55 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αναπληρωτή και ένστολο?? Μου λένε πολλοί πως γίνεται αλλά δεν βρίσκω την νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 26, 2011, 01:21:38 μμ »
όχι, δεν γίνεται αυτό που λες. δεν υπάρχει κάποια σχετική διάταξη όπου και να ψάξεις.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 26, 2011, 03:10:13 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αναπληρωτή και ένστολο?? Μου λένε πολλοί πως γίνεται αλλά δεν βρίσκω την νομοθεσία.

Δεν γίνεται κάτι τέτοιο, αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε. Στην καλύτερη περίπτωση να καταφέρει ο-η ένστολος σύζυγος να πάρει για κάποιους μήνες μια απόσπαση... εμένα ο σύζυγος μου είναι πυροσβέστης και είμαι 3η χρονιά αναπληρώτρια και το μόνο που του δώσανε ήταν την πρώτη χρονιά 4 μήνες (2 δίμηνες αποσπάσης) με πολλά παρακάλια(πράγμα που απεχθάνομαι όταν πρόκειται για το αυτονόητο) και συντρέχαν και άλλοι λόγοι (εγκυμοσύνη και άρρωστο παιδί)... αλλά και μια συνάδελφος που ήταν πέρυσι αναπλ με σύζυγο στρατιωτικό δεν μπορεσαν να συνυπηρετήσουν...
Η λογική των υπουργείων λέει ότι αφού δεν είσαι μόνιμος, άρα πας στα νησιά για διακοπές και όχι επειδή σε έστειλε το κράτος ... και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!!!

Η αλήθεια είναι φέτος πως δεν το έχουμε ψάξει γιατί φάγαμε πόρτα 2 χρονιές, οπότε αν άλλαξε κάτι στο μεταξύ δεν το γνωρίζω, αλλά και δεν το φαντάζομαι...
καλή διευκόλυνση εύχομαι και αν μάθεις κάτι ενημέρωσε μας  ;)
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 26, 2011, 05:18:33 μμ »
Υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με το πότε θα βγει η έγκυκλιος για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και για το αν εχει ψηφιστει το σχεδιο που είχε αναρτηθεί προς διαβούλευση;

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 26, 2011, 08:56:58 μμ »
Υπάρχει κάποια ενημέρωση σχετικά με το πότε θα βγει η έγκυκλιος για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και για το αν εχει ψηφιστει το σχεδιο που είχε αναρτηθεί προς διαβούλευση;
Πραγματικά, τι γίνεται; κανείς δεν ξέρει τίποτα; Εγώ πριν δύο μέρες πήρα στο υπουργείο αλλά δεν ήξεραν τίποτα. επίσημα θα ανακοινωθούν όλα με την εγκύκλιο. Τους ρώτησα και αν υπάρξει κάποια ρύθμιση για εμάς τους νεοδιόριστους και συζύγους ενστόλων αλλά πάλι δεν ήξεραν.... :(

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 27, 2011, 12:03:17 πμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αναπληρωτή και ένστολο?? Μου λένε πολλοί πως γίνεται αλλά δεν βρίσκω την νομοθεσία.

Δεν γίνεται κάτι τέτοιο, αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε. Στην καλύτερη περίπτωση να καταφέρει ο-η ένστολος σύζυγος να πάρει για κάποιους μήνες μια απόσπαση... εμένα ο σύζυγος μου είναι πυροσβέστης και είμαι 3η χρονιά αναπληρώτρια και το μόνο που του δώσανε ήταν την πρώτη χρονιά 4 μήνες (2 δίμηνες αποσπάσης) με πολλά παρακάλια(πράγμα που απεχθάνομαι όταν πρόκειται για το αυτονόητο) και συντρέχαν και άλλοι λόγοι (εγκυμοσύνη και άρρωστο παιδί)... αλλά και μια συνάδελφος που ήταν πέρυσι αναπλ με σύζυγο στρατιωτικό δεν μπορεσαν να συνυπηρετήσουν...
Η λογική των υπουργείων λέει ότι αφού δεν είσαι μόνιμος, άρα πας στα νησιά για διακοπές και όχι επειδή σε έστειλε το κράτος ... και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!!!

Η αλήθεια είναι φέτος πως δεν το έχουμε ψάξει γιατί φάγαμε πόρτα 2 χρονιές, οπότε αν άλλαξε κάτι στο μεταξύ δεν το γνωρίζω, αλλά και δεν το φαντάζομαι...
καλή διευκόλυνση εύχομαι και αν μάθεις κάτι ενημέρωσε μας  ;)


Ωραία!!! έχουμε μέλλον δηλαδή!! :( και το γέλιο είναι πώς θέλω να πάω σε παραμεθόριο νησί....κατα τ'άλλα δεν πάνε καθηγητές στα νησιά!!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...αν μάθω κάτι νεότερο ενημερώνω!!

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 27, 2011, 12:35:18 μμ »
πρέπει να τους πιέσουμε να υπάρξει μια ειδική ρύθμιση για τος νεοδιόριστους-συζύγους στρατιωτικών. κι εγώ για παραμεθόριο ζητώ απόσπαση, αλλά λίγο τους νοιάζει. το αστείο είναι ότι εκεί που ήθελα να πάω προσέλαβαν 25 αναπληρωτές. είναι γελοίοι οι άνθρωποι. εγώ προσωπικά έχω κάνει δικαστική προσφυγή. δεν έκατσα με τα χέρια σταυρωμένα. κάποιοι συνάδελφοι τώρα ξύπνησαν.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:53:24 μμ »
έχει καταλάβει κανείς τι  γίνεται με τους νεοδιόριστους συζύγους στρατιωτικών; Μας εξαιρεί ή μπορούμε να κάνουμε κι εμείς αίτηση για απόσπαση; Θα εκτιμούσα μια τεκμηριωμένη απάντηση, γιατί με την εγκύκλιο μπερδεύτηκα.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 16, 2011, 07:30:41 πμ »
Δυστυχως δε δινει το δικαιωμα.μπορουν να κανουν αιτηση οσοι ανηκουν στις ειδικες κατηγοριες που ανηκουν στο πδ50του 1996. Ειναι οι εχοντες προβλημα υγειας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.