*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 120175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 22, 2011, 02:15:08 μμ »
Mariefrance στη σελίδα 8 της εγκυκλίου αναφερόμενοι στους στρατιωτικούς υπό μετακίνηση -και έσι συνεπάγεται και για τους υπόλοιπους που έκαναν ηλεκτρονικά την αίτηση-αναφέρει ότι η αίτηση θα εξετάζεται από την υπηρεσία σε σχέση και με τις λοιπές αιτήσεις που θα υπάρχουν και στο πλαίσιο ύπαρξης λειτουργικών αναγκών των σχολικών μονάδων Αυτή η παράμετρος σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι εκπαιδευτικοί σε διαθεση θα πολλαπλασιαστούν αφου πλέον δε θα υπάρχει η παράλληλη διδασκαλία σε Δημοτικά και Γυμνάσια σημαίνει ότι τα λειτουργικά κενά θα είναι πολύ λιγότερα  Τέλος σε πολλά τηλ. στο Υπουργείο επέμεναν  στην ύπαρξη λειτουργικών κενών ως προυπόθεση για συνηπηρέτηση και σε διαφορετική περίπτωση να κινήσω μόνη μου τις διαδικασίες για απόσπαση κάπου αλλού. Νομικά δεν ξέρω τι ισχύει και έχω κατααγχωθεί!!!

Παλι αγχωνεστε τζαμπα οπως και πριν λιγο καιρο που καποιος φωστηρας επεμενε οτι εξαιρουνταν τα Σωματα Ασφαλειας. Και παλι καποιος φωστηρας του Υπουργειου ειχε πει "ναι μαλλον εξαιρουνται "κλπ
Ο νομος ειναι σαφης.
Τωρα, οι στρατιωτικοι υπο μετακινηση ενας θεος ξερει ποτε θα μετακινηθουν οριστικα οποτε εκει μπορει να ειναι λιγο πιο δυσκολο να υπολογισεις που θα εχει κενα και ποτε πχ αν μετακινηθει Νοεμβριο, ε τοτε ναι ,μπορει να μην υπαρχει κενο ΑΛΛΑ επιμενω μετα λογου γνωσεως: ο νομος ειναι σαφης , υποχρεουνται να σε αποσπασουν εστω και στην Εφορια πως να σου το πω αλλιως?
Μη κοιτας που προσπαθουν να φοβιζουν τον κοσμο για να μη διεκδικει τα δικαιωματα του...
Επειδη ομως αρκετες φορες εχω τσακωθει εδω μεσα προσπαθωντας να πεισω για τα αυτονοητα, δεν ξαναλεω τιποτα  επ' αυτου , αν θελετε συνεχιστε να αγχωνεστε μονοι σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:10 »

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 22, 2011, 02:39:49 μμ »
Mariefrance έχεις απόλυτο δίκιο! Μήπως ξέρεις  η αίτηση που κάνουμε  αφορά απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, η διαδικασία απόσπασης σε κάποιο φορέα αν η προηγούμενη δεν ικανοποιηθεί γίνεται αυτόματα μέσω του υπουργείου- ΚΥΣΔΕ? Κάνουμε εμείς κάτι?

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:02:34 μμ »
   O σύζυγός μου αποστρατεύτηκε και θέλω να κάνω αίτηση απόσπασης στην πόλη όπου δήλωσε οριστική μετάθεση λόγω αποστρατείας. Εμπίπτω στις διατάξεις του νόμου που αφορά τις αποσπάσεις  συζύγων στρατιωτικών ή όχι λόγω αποστρατείας ;

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 28, 2011, 05:14:24 μμ »
σημερα πηγα στη δευτεροβαθμια για να καταθεσω την αίτηση απόσπασης και μου είπε το εξής, οτι χρειάζονται 2 χρόνια υπηρεσίας του συζύγου (στρατιωτικου) για να δικαιούμαι απόσπαση...φυσικά κάλεσα στο υπουργείο και μου απάντησαν οτι η διετία αφορά στον ιδιωτικό τομέα και όχι στο δημόσιο.όταν επέστρεψα και της το ανέφερα, μου απάντησε οτι θα το τσεκάρει και η ίδια..αύριο θα ξαναπάω...είπαν/άκουσε κάποιος κάτι παρόμοιο??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:10 »

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:02:19 πμ »
Για τη συνυπηρέτηση με στρατιωτικό - σώματα ασφαλείας δεν ισχυει η προυπόθεση να υπηρετεί δύο χρόνια στο μέρος αυτό. Ισχύει μόνο για τον ιδιωτικό τομέα.  Οι στρατιωτικοί θεωρητικά κάθε τρία χρόνια είναι αλλού δεν γίνεται η γυναίκα τους και τα παιδιά τους να περιμένουν δύο χρόνια αλλού για να πάνε για ένα μόνο χρόνο να βρουν το σύζυγο. Μην ακούτε τον καθένα τι σας λέει , ο νόμος που προς το παρόν ισχύει είναι σαφής. Για αυτό θέλουν τις δικές μας αιτήσεις να τις στείλουν κατευθείαν στο υπουργείο γιατί υποχρεούνται να μας αποσπάσουν.

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 29, 2011, 01:14:44 μμ »
Για τη συνυπηρέτηση με στρατιωτικό - σώματα ασφαλείας δεν ισχυει η προυπόθεση να υπηρετεί δύο χρόνια στο μέρος αυτό. Ισχύει μόνο για τον ιδιωτικό τομέα.  Οι στρατιωτικοί θεωρητικά κάθε τρία χρόνια είναι αλλού δεν γίνεται η γυναίκα τους και τα παιδιά τους να περιμένουν δύο χρόνια αλλού για να πάνε για ένα μόνο χρόνο να βρουν το σύζυγο. Μην ακούτε τον καθένα τι σας λέει , ο νόμος που προς το παρόν ισχύει είναι σαφής. Για αυτό θέλουν τις δικές μας αιτήσεις να τις στείλουν κατευθείαν στο υπουργείο γιατί υποχρεούνται να μας αποσπάσουν.

ευχαριστώ για την απάντηση
πολύ αργότερα κάλεσα στο υπουργείο και μου απάντησαν το ίδιο με τη δική σου απάντηση.μα έιναι δυνατόν ο κάθε ένας να εμηνεύει με το δικό του τρόπο εγκυκλίους/νόμους και όχι μόνο να επιμένει  οτι έχει δίκιο αλλά να αρνείται και να βάλει τη συνηπηρέτηση στην αίτησή μου?αν δεν είναι αυτό αυθαιρεσία, τότε πως να το ονομάσω?

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #202 στις: Αύγουστος 04, 2011, 05:45:31 μμ »
Mariefrance στη σελίδα 8 της εγκυκλίου αναφερόμενοι στους στρατιωτικούς υπό μετακίνηση -και έσι συνεπάγεται και για τους υπόλοιπους που έκαναν ηλεκτρονικά την αίτηση-αναφέρει ότι η αίτηση θα εξετάζεται από την υπηρεσία σε σχέση και με τις λοιπές αιτήσεις που θα υπάρχουν και στο πλαίσιο ύπαρξης λειτουργικών αναγκών των σχολικών μονάδων Αυτή η παράμετρος σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι εκπαιδευτικοί σε διαθεση θα πολλαπλασιαστούν αφου πλέον δε θα υπάρχει η παράλληλη διδασκαλία σε Δημοτικά και Γυμνάσια σημαίνει ότι τα λειτουργικά κενά θα είναι πολύ λιγότερα  Τέλος σε πολλά τηλ. στο Υπουργείο επέμεναν  στην ύπαρξη λειτουργικών κενών ως προυπόθεση για συνηπηρέτηση και σε διαφορετική περίπτωση να κινήσω μόνη μου τις διαδικασίες για απόσπαση κάπου αλλού. Νομικά δεν ξέρω τι ισχύει και έχω κατααγχωθεί!!!

Παλι αγχωνεστε τζαμπα οπως και πριν λιγο καιρο που καποιος φωστηρας επεμενε οτι εξαιρουνταν τα Σωματα Ασφαλειας. Και παλι καποιος φωστηρας του Υπουργειου ειχε πει "ναι μαλλον εξαιρουνται "κλπ
Ο νομος ειναι σαφης.
Τωρα, οι στρατιωτικοι υπο μετακινηση ενας θεος ξερει ποτε θα μετακινηθουν οριστικα οποτε εκει μπορει να ειναι λιγο πιο δυσκολο να υπολογισεις που θα εχει κενα και ποτε πχ αν μετακινηθει Νοεμβριο, ε τοτε ναι ,μπορει να μην υπαρχει κενο ΑΛΛΑ επιμενω μετα λογου γνωσεως: ο νομος ειναι σαφης , υποχρεουνται να σε αποσπασουν εστω και στην Εφορια πως να σου το πω αλλιως?
Μη κοιτας που προσπαθουν να φοβιζουν τον κοσμο για να μη διεκδικει τα δικαιωματα του...
Επειδη ομως αρκετες φορες εχω τσακωθει εδω μεσα προσπαθωντας να πεισω για τα αυτονοητα, δεν ξαναλεω τιποτα  επ' αυτου , αν θελετε συνεχιστε να αγχωνεστε μονοι σας.

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ...

ειμαι νεοδιοριστη (ετοσ διορισμου 2010 = τριετια) συζηγος στρατιωτικου απο τα μεσα Ιουλιου 2011,έκανα χειρογραφα την αιτηση αποσπασης λογω μεταθεσης του συζηγου.ΔΕΝ μπορω να πω...την εξετασαν αμεσως "κατ εξαιρεσην και κατα προτεραιοτητα" όπως προβλεπεται και ειχα την πρωτη αντιδραση απο το υπουργειο. Επικοινωνησα στο τμημα μεταθεσεων αποσπασεων κοκ (210344-2278,2192,2750,2250) και μου ειπαν οτι η αιτηση σας θα απορριφθει κατα 99%διοτι δικαιωμα αποσπασης απο τους νεοδιοριστους εχουν μονο οι ειδικες κατηγοριες(βλεπε εγκυκλιο)

Προσωπικα κατι δεν μαρεσει.Για αυτο θα απευθυνθω σε δικηγορο - εργατολο κλπ....Λετε στην αιτηση να εκανα λαθος στη διατυπωση και αντι για αποσπαση να εγραφα συνηπηρετηση ώστε να αναφερομουν αλλου???χμχμχμχμ ??? :(
αν εχει κανεις αλλος νεοτερα ας μας ενημερωσει ολουσ.................


Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #203 στις: Αύγουστος 06, 2011, 04:43:22 μμ »
Πέδες τα φώτα σας, γιατί με τις διατάξεις τους νόμους και τις αλλαγές που γίνονται στην παιδεία τα έχω παίξει...Έχω ξαναφερθεί στο συγκεκριμένο θέμα παρόλα αυτά  θυμίζω:

Είμαι νεοδιόριστη εκπαιδευτικός και ο σύζυγος μου είναι στρατιωτικός. Έχει πρόσφατα πάρει μετάθεση και εγώ έχω κάνει αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση όπως ορίζει ο νόμος 2946/2001 (ΦΕΚ 224/8-10-2001 τεύχος Α').Η προφορική απάντηση του υπαλλήλου του υπουργείου ήταν ότι λόγω του ότι είμαι νεοδιόριστη πρέπει να υπηρετήσω υποχρεωτικά τρία χρονιά την οργανική μου, άρα η αίτηση μου θα απορριφθεί(??)...

Το ερώτημα μου είναι "τι κινήσεις πρέπει να κάνω στη συνέχεια για να πάρω τη συνυπηρέτηση αλλά και το πως γίνεται ένα υπουργείο να αναιρεί ή να χρησιμοποιεί όπως τον βολεύει έναν νόμο που έχει να κάνει με τον ευρύτερο δημόσιο τομεα ??? (τα έχω πάρει με τους νόμους τους και τα παραθυράκια που υπάρχουν μόνο για τους λίγους..
..γκρρρρρρ  >:( >:( >:( )
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2011, 08:19:05 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 07, 2011, 02:30:59 πμ »
Διάβασε το Νόμο.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #206 στις: Αύγουστος 07, 2011, 10:15:27 πμ »
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/apospaseis-ekpaidevtikwn/472-egkyklios-apospasewn-ekpaidevtikwn.html

Σε ευχαριστω πολυ Marvac :), την εχω διαβασει...απλα εχω ακουσει για περιπτωσεις εκτως των ειδικων κατηγοριων με τριετια που πηραν αποσπαση περσι και θελω να δω τι παραθυρακια εχουν παλι...

Καλο υπολοιπο καλοκαιριου :)

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 07, 2011, 10:34:26 πμ »
διαβασε το νομο και αν γινεται εχει καλως, αν οχι κανε  3 χρονια (που δεν ειναι 3 αλλα 2) μακρια. Τοσες ειναι παντρεμενες και μαλιστα και με παιδια κι  ομως αντεξαν. Θελω να πω δεν ειναι και προς θανατο. Σου ευχομαι ο νομος να ειναι με το μερος σου και να καταφερεις το ζητουμενο  ;)

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση MARKOS :),

Το προβλημα μου δεν ειναι αν θα αντεξω ή οχι, και δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν συναδελφοι/φισες που δυστηχως ταλαιπωρούνται άδικα κατεμε.Το προβλημα μου ειναι οτι ΠΑΝΤΑ υπαρχουν παραθυρακια σε καθε νομο που ειναι ανοικτα ΜΟΝΟ για λιγους , για εξαιρεσεις και πιστευω οτι ο στοχος αυτου του φορουμ ειναι να γινονται γνωστα αυτα τα παραθυρακια και στους υπολοιπους και το συνολο των λιγων να διευρυνεται...

Καλο υπολοιπο διακοπων και σε σενα και ευχομαι ο Σεπτεμβριος να μας βρει ολους ικανοποιημενους.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #208 στις: Αύγουστος 07, 2011, 10:45:00 πμ »
 Σιγουρα θα βρεις ακρη.  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #209 στις: Αύγουστος 07, 2011, 12:20:04 μμ »
fviki καλημέρα. Είμαι κι εγώ ίδια περίπτωση. Διορίστηκα πέρσι κι δεν μου έδωσαν την απόσπαση με την  δικαιολογία ότι το άρθρο 4 του Ν3848 ορίζει ότι "ο ελάχιστος χρόνος παραμονής στον τόπο του πρώτου διορισμού δεν μπορεί να είναι μικρότερος από 3 έτη" . Όπως βλέπεις ούτε τα 3 πρώτα χρόνια λέει, ούτε ότι αυτά πρέπει να είναι συνεχή. Και για να μην βιαστεί κάποιος να απαντήσει μπούρδες, η απάντηση του συνηγόρου του πολίτη που εστάλη στο Υπουργείο τα λέει όλα. Επίσης δεν ορίζει ο νόμος κανένα κώλυμα για απόσπαση, αλλά για μετάθεση. Εμείς έχουμε κάνει τις κινήσεις μας. Σε περίπτωση που ο σύζυγός σου υπηρετεί σε παραμεθόριο υπάρχει κι ο Ν287/76 που ορίζει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ την συνυπηρέτηση σε παραμεθόριο ακόμα κι αν δεν υπάρχουν κενά (μετατίθεται άλλος από την περιοχή για να ανοίξει θέση). 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161849
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 588
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.