*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 120411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:35:12 πμ »
ακριβως ο νομος βλαπτει τους παντες και ειναι νομος εκτρωμα...πρεπει να διαμαρτυρηθουμε...τα προβληματα που δημιουργει ειναι ορατα σε ενα χρονο...φαντασου ποσο τελικα θα μεινει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:25:51 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 08:58:50 πμ »
Συγνωμη δεν καταλαβαινω την υπαρξη αυτου του τοπικ. Ειναι για να διαμαρτηρηθει μια προνομιουχα ομαδα οπου και οι δυο δουλεουν στο δημοσιο την στιγμη που υπαρχουν χιλιαδες ζευγαρια που στηριζονται στο μισθο ενος η και που οι δυο ειναι ανεργοι.Ελεος πια συμμαζευτειτε.... >:( >:(

Κορίτσια ηρεμείστε! Με την οικονομική κρίση έχει αλλάξει η ζωή όλων μας ριζικά!
Δυστυχώς θα συνηθήσετε και εσείς και αναγκαστηκά θα προσαρμοστείτε στα νέα δεδομένα.
Οι σύζυγοι πολλών από εμάς έχασαν τις δουλειές τους και πράγματι ζούμε με έναν κουτσουρεμένο μισθό, αλλά λέμε και μη χειρότερα εφόσον υπάρχει και αυτός. Έχω ακούσει συναδέλφους να λένε  "ευτυχώς δεν έχουμε και παιδιά"!!!(δυστυχώς-ευτυχώς είμαι μία εξ αυτών).
Πάντως, ελπίζω (αν και δεν το νομίζω μιας και η χώρα μας έχει φτάσει στην απόλυτη οικονομική κατάντια) να βρεθεί λύση στο πρόβλημά σας.



Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:06:06 πμ »
οργη λαου...οργη θεου...

Αποσυνδεδεμένος xasomerh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:53:22 μμ »
Συγνωμη δεν καταλαβαινω την υπαρξη αυτου του τοπικ. Ειναι για να διαμαρτηρηθει μια προνομιουχα ομαδα οπου και οι δυο δουλεουν στο δημοσιο την στιγμη που υπαρχουν χιλιαδες ζευγαρια που στηριζονται στο μισθο ενος η και που οι δυο ειναι ανεργοι.Ελεος πια συμμαζευτειτε.... >:( >:(

ΠΡΟΝΟΙΜΙΟΥΧΑ ΟΜΑΔΑ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ? ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΑΘΕΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΟΥΔΑ ΓΑΙΤΙ ΜΑΣ ΔΙΑΤΑΞΑΝΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΤΕΛΟΥΜΕ 24 ΩΡΕΣ ΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΤΟΩΡΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΣΟ ΜΗ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΟΙ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΣΑΝ ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΑΝ 4 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΣΥΝΥΠΗΡΕΤΗΣΗ. ΑΝ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΟΥ ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΧΙ 3 ΑΛΛΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ , ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΝΑ ΤΟ ΖΕΙΣ.
Στο θέμα μας τώρα. Υπαρχει νομοθεσία και για την συνυπηρέτηση των στρατιωτικών και για την συνυπηρέτηση των νεοδίόριστων με στρατιωτικούς. Αυτά είναι αυτονόητα και δεν τα αναλύω παραπάνω. Προσωπικά εγώ το κυνηγάω όσο δεν πάει γιατι πρέπει οι Νόμοι να είναι και από μερια μας αποδεκοί και απο την μεριά της πολιτείας.
Πρώτον απο πέρυσι έχει αναλάβει την υπόθεση δικηγόρος ( μαζί με ένα μόνο ζευγάρι ) 28/9/11 ειναι δικάσιμο.
δεύτερον έστειλα χτες επιστολή στον Πρόεδρο τησ ελληνικής Δημοκρατίας και σημερα απο οσο έμαθα είναι στα χέρια του.( περιμένω )
Τρίτον την ίδια επιστολή εστειλα σε οτι εντυπο και μη μεσο βρηκα.
Τέταρτον την έστειλα σε βουλευτη να την κανει ερωτηση στην βουλή.
πέμπτον ερωτηση φυσικα και στην κ Διαμαντοπουλου αλλα η απαντηση της ηταν να με μπλοκαρει απο το facebook . χουντικη αντιμετωπιση.
έκτον την ιδια μερα της αποφασης μη συνυπηρετησης πηγα στον διοικητη μου να ενημερωσει το επιτελειο με την σειρα του το υπουργειο αμυνας γιατι δεν εφαρμοζετε ο νομος.
και ακόμα συνεχίζω να το παρουσιαζω το θέμα παντου.γιατι αλλιως δεν θα ακουστουμε ποτε.
αυτο που βρηκα και θελω να το δειτε και εσεις ειναι η επιστολη στον κ προεδρο και φυσικα πως το υπουργειο αμυνας εκανε αυτο που επρεπε και καταφερε την επομενη τριτη τεταρτη να επαναεξετασει το θεμα ολων τον ομοιων μας.

σελίδα                        http://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=7996

επιστολη:

ΠΡΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Καλησπέρα αξιότιμε Κ πρόεδρε.
Ζητώ συγνώμη για την ενόχληση  και ευχαριστώ εκ προτέρων  για τον χρόνο σας.
Ονομάζομαι Κωνστάντης Σωτήριος , είμαι μόνιμος στην Πολεμική Αεροπορία και υπηρετώ την ΠΑΤΡΙΔΑ μας από το 1993. Σε αυτά τα χρόνια οι ανάγκες υπηρεσίας με έχουν ταξιδέψει σε Τρίπολη, Κρήτη, Βοιωτία, Εύβοια ( παραμεθόριο 3χρόνια ) και μετά από 13 Χρόνια επιτέλους στο σπίτι μου στην Αττική (112 Πτέρυγα Μάχης, Ελευσίνα). Φέτος με δυσκολία κατάφερα να μην απομακρυνθώ από τον τόπο μου για να μπορέσω να μετριάσω το πρόβλημα που θα σας αναφέρω παρακάτω. Δεν παραπονέθηκα ποτέ ούτε έχω σκοπό να το κάνω ποτέ. Υπάρχει Νομοθεσία και δεν αντιδρώ σε αυτήν.
Η σύζυγος μου, Φτούλη Ευφροσύνη, διορίστηκε πέρυσι στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και ειδικότερα ως Νηπιαγωγός στον Νομό Λακωνίας. Πηγαίνοντας στην Σπάρτη όπου βρίσκεται η διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Λακωνίας, δηλώνοντας τις περιοχές προτίμησης της, συμπλήρωσε και κατέθεσε   νομίμως την αίτηση απόσπασης λόγο συνυπηρέτησης ( Σύζυγος στρατιωτικού). Τοποθετήθηκε στην Μονεμβάσια , μένοντας σε ξενοδοχείο από τον Σεπτέμβρη έως και τον Νοέμβριο περιμένοντας την απόσπαση βάση του νόμου (Ν.2946/2001 Άρθρο 21) πράγμα που δεν έγινε ποτέ. Με ερώτηση μας στην κ. Υπουργό Άννα Διαμαντοπούλου μέσω φόρουμ κοινωνικής δικτύωσης ( facebook ) η απάντηση που μας έδωσε ήταν να γίνει υπομονή, να βοηθήσουμε την παιδεία και την επόμενη χρονιά θα γινόντουσαν οι αποσπάσεις κανονικά. Εξήγησα στην κ Υπουργό τα προβλήματα που παρουσιάζονται στην οικογένεια μου, όπως το να βλέπω την σύζυγο μου 2 μέρες και αν το μήνα , να πληρώνουμε σε έξοδα 800€ μηνιαίος, πρόβλημα με τις 24 ώρες υπηρεσίες μου με αποτέλεσμα  οι μέρες να γίνονται λιγότερες όπου βρισκόμασταν , να τρέχουν θέματα οικογενειακής φύσεως και γενικός να βρισκόμαστε σε κάτι άγνωστο πράγμα που τις προηγούμενες χρονιές, συνάδελφοι μας δεν είχαν γιατί συνυπηρετούσαν άμεσα. Βέβαια για όλα αυτά δεν μας σχολίασε τίποτε και φυσικά τα κάναμε και επίσημα πρωτοκολλημένα προς το Υπουργείο.
Μετά από ένα χρόνο λοιπόν, και κάνοντας ξανά αίτηση έχουμε εξαιρεθεί του νόμου με την καινούργια δικαιολογία ότι είμαστε νεοδιόριστοι. Αυτό μας προκαλεί δύο βασικά εύλογα ερωτήματα. Πρώτον, γιατί αφού δεν έχουμε, σύμφωνα με την Υπουργό, δικαίωμα συνυπηρέτησης  μας επέτρεψαν να συμπληρώσουμε την εν λόγο αίτηση και Δεύτερον, η νομοθεσία περί συνυπηρέτησης δεν λέει κάτι τέτοιο οπότε από που το μνημόνευσε η κ. Υπουργός? Τόσα χρόνια συνάδελφοι μου αλλά και φίλοι δεν είχαν τέτοιες αντιμετωπίσεις και μάλιστα την οργανική τους θέση δεν την γλύτωναν αλλά την χρωστούσαν με απλά λόγια όταν ο σύζυγος συνταξιοδοτηθεί ή φύγει από την ζωή.
Τα προβλήματα είναι πολλά και ένα από αυτά είναι η οικονομική μας κατάσταση λόγω κρίσης. Επιβαρυνόμαστε πέρα των κρατήσεων με διπλά σπίτια , διπλά πετρέλαια  διπλά όλα. Βρισκόμαστε 2 το πολύ 3 μέρες το μήνα και δεν μπορούμε γενικώς να προχωρήσουμε την οικογενειακή ζωή μας.
Το προεδρικό διάταγμα άρα και ο νόμος είναι ξεκάθαρος, καθορίζει ποιές είναι οι ειδικές κατηγορίες και πως δικαιούνται απόσπασης. Ένας βασικός λόγος που είμαστε εμείς οι Στρατιωτικοί σε αυτήν την ειδική κατηγορία είναι ότι δεν επιλέγουμε το που θα υπηρετήσουμε αλλά οι ανάγκες ασφάλειας της χώρας μας στέλνουν όπου χρειαστεί.
Κ πρόεδρε σας εκλιπαρούμε να κάνετε κάτι να δικαιώσετε εμάς και όλους τους ομοίους μας και να τηρηθεί αυτό που υπέγραψε  ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και έγινε νόμος. Δεν ζητάμε να παρανομήσετε ούτε ρουσφέτι. Ζητάμε ότι δικαιούμαστε όπως δίνουμε ότι υποχρεωνόμαστε να δώσουμε. Ευχαριστούμε ξανά και ελπίζουμε σε μία απάντηση σας και φυσικά στην λύση του προβλήματος.
μετά τιμής Κωνστάντης Σωτήριος Φτούλη Ευφροσύνη.( τηλ επικ..........................)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2011, 02:03:05 μμ από xasomerh »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:25:51 »

Αποσυνδεδεμένος gravamaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • To the faithful departed......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 03:01:38 μμ »
Συγνωμη δεν καταλαβαινω την υπαρξη αυτου του τοπικ. Ειναι για να διαμαρτηρηθει μια προνομιουχα ομαδα οπου και οι δυο δουλεουν στο δημοσιο την στιγμη που υπαρχουν χιλιαδες ζευγαρια που στηριζονται στο μισθο ενος η και που οι δυο ειναι ανεργοι.Ελεος πια συμμαζευτειτε.... >:( >:(
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω άτομα σαν και σένα που υποτιμούν το συγκεκριμένο πρόβλημα το οποίο και αντιμετωπίζουν κάθε χρόνο εκατοντάδες οικογένειες. Όσο για το ''προνομιούχα ομάδα", για πες μας εσύ γιατί δεν ανήκεις σε αυτήν αφού τη θεωρείς τόσο καλοβολεμένη;

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 05:02:29 μμ »
Δεν ντρεπεσαι λιγακι ?αυτη η ζηλεια μας εφαγε στην Ελλαδα γιατι αυτος και οχι εγω,κυρια μου ΝΟΜΟΣ υπαρχει που πρεπει να εφαρμοστει,οχι να κανει ο αιρετος οτι του καπνισει ,γιατι θελει να το παιξει Δικαιος και αν το παρεις ετσι γιατι ο πολυτεκνος να προηγειται και να διοριζεται χωρις ΑΣΕΠ?Θα μπορουσα να σου αναφερω χιλια δυο τετοια παραδειγματα,αντι να βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας ας κοιταξοθμε να κανουμε κατι ενωμενοι.

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:39:37 μμ »
Επιτελους ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΕΝ ΔΡΑΣΗ: τι εννοω, μολις ξεκινησε η προσπαθεια δημιουργιας συλλογου γυναικων στρατιωτικων.Οσες επιθυμουν παρακαλω να μπουν στην παρακατω ομαδα στο FB για να δηλωσουν συμμετοχη.Οι καιροι ειναι δυσκολοι ..."Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ"....

http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=231875805927

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:13:30 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα... είμαι ομοιοποαθούσα αλλά όταν πέρυσι δημιουργήθηκε πρώτη φορά το πρόβλημα δεν έκατσα με σταυρωμένα τα χέρια. Προσέφυγα σε δικηγόρο (έβγαλα και ανακοίνωση στο ίντερνετ αλλά κανείς δεν θέλησε να συμμετάσχει) και σε λίγο είναι η εκδίκαση της προσφυγή μου. Είναι 100% παράνομο αυτό που γίνεται και όχι μόνο βάσει του Ν2946/2001 αλλά και για όσους ζητούν για παραμεθόριο, υπάρχει κι ο Ν287/76 που λέει ότι είναι υποχρεωτική η συνυπηρέτηση Δ.Υ. σε παραμεθόριο περιοχή. Και μάλιστα λέει ότι κι αν δεν υπάρχει κενό ΜΕΤΑΤΙΘΕΤΑΙ υπαλληλος από την περιοχή για να δημιουργηθεί!!!  Όσον αφορά τον/την φίλο/η που δεν καταλαβαίνει τον λόγο ύπαρξης του τόπικ απλά να του πω ότι ο άντρας μου μετατίθεται κάθε περίπου 3 χρόνια χώρις να το θέλει ακόμα κι αν υπηρετεί στην πιο δυσμενή φρουρά. Οπότε όπως καταλαβαίνεις μάλλον είμαστε ειδική κατηγορία φίλε, γιατί εσύ που η γυναίκα σου δεν δουλεύει την έχεις μαζί σου όπου υπηρετείς και δεν τα πληρώνεις όλα διπλά. Τώρα κατάλαβες τον λόγο ύπαρξης του τόπικ; 

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:32:02 μμ »
δεν χρειαζεται να ασχολουμαστε με τον φιλο/την φιλη...έχουμε δημοκρατία και όλοι έχουν δικαίωμα να εκφρασουν την γνώμη τους...

εδω πάντως κολάει το :...έξω από το χορό πολλά τραγούδια ακούγονται... :-X

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:29:18 μμ »
Προνομιούχα ομάδα οι στρατιωτικοί....Καιρό είχα  να γελάσω έτσι. Πού ζεις στο ΄60;
Στο θέμα μας τώρα: Fviki ενημέρωσέ με σε παρακαλώ ή με πμ ή εδώ για τις κινήσεις σου. Το facebook μου βγάζει κάποιο πρόβλημα αυτή τη στιγμή και δεν μπορώ να εγγραφώ. Θα προσπαθήσω αργότερα...
Σοφάκι, όταν εκδικαστεί η υπόθεση σου γράψε μας τα νέα σου. Μπορούμε να κινήθουμε δικαστικά για να ζητήσουμε έστω κάποια αποζημίωση, γιατί από ό,τι βλέπω θα περάσει έτσι και ο 2ος χρόνος...Εγώ τουλάχιστον το έχω πάρει απόφαση. Ψάχνω σπίτι και θα φέρω και τα παιδιά μαζί μου. Να κάνω ένσταση;;; Δεν μπορώ βρε παιδιά να ζω με την αγωνία κάθε τρεις και λίγο...αφού δεν πρόκειται να τις δώσουν άμεσα. Δεν είναι καλό και για τα παιδιά να ζουν σε αυτή την αστάθεια. έκανα αμάν και πώς να πείσω  τη μεγάλη μου κόρη  που θα αρχίσει φέτος το Δημοτικό ότι θα περνάμε καλά εκεί που πάμε, θα κάνει νέους φίλους κοκ....τα πικρά γλυκά δηλαδή..
περιμένω ενημέρωση

Αποσυνδεδεμένος xasomerh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:46:32 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα... είμαι ομοιοποαθούσα αλλά όταν πέρυσι δημιουργήθηκε πρώτη φορά το πρόβλημα δεν έκατσα με σταυρωμένα τα χέρια. Προσέφυγα σε δικηγόρο (έβγαλα και ανακοίνωση στο ίντερνετ αλλά κανείς δεν θέλησε να συμμετάσχει) και σε λίγο είναι η εκδίκαση της προσφυγή μου. Είναι 100% παράνομο αυτό που γίνεται και όχι μόνο βάσει του Ν2946/2001 αλλά και για όσους ζητούν για παραμεθόριο, υπάρχει κι ο Ν287/76 που λέει ότι είναι υποχρεωτική η συνυπηρέτηση Δ.Υ. σε παραμεθόριο περιοχή. Και μάλιστα λέει ότι κι αν δεν υπάρχει κενό ΜΕΤΑΤΙΘΕΤΑΙ υπαλληλος από την περιοχή για να δημιουργηθεί!!!  Όσον αφορά τον/την φίλο/η που δεν καταλαβαίνει τον λόγο ύπαρξης του τόπικ απλά να του πω ότι ο άντρας μου μετατίθεται κάθε περίπου 3 χρόνια χώρις να το θέλει ακόμα κι αν υπηρετεί στην πιο δυσμενή φρουρά. Οπότε όπως καταλαβαίνεις μάλλον είμαστε ειδική κατηγορία φίλε, γιατί εσύ που η γυναίκα σου δεν δουλεύει την έχεις μαζί σου όπου υπηρετείς και δεν τα πληρώνεις όλα διπλά. Τώρα κατάλαβες τον λόγο ύπαρξης του τόπικ;
Σοφία Νίκο , όλα καλά? εμαθα νεα σας απο την Εφη ;) πολύ χάρικα.
Να σημειώσω πως μαζι με σας καναμε την κινηση με τον δικηγορο και θα το ξανακανα και αλλη φορα αν ζητηθει. απλα θεωρω απαραδεκτο να κινηθουμε μονο δυο ζευγαρια περυσι. Επρεπε πολλα περισσοτερα οτι αφηνεις σε αφηνει ετσι λεει ο λαος. τεσπα ελπιζω να βγαλουμε τιποτε τελη Σεπτεμβρη και φυσικα δεν θα μεινουμε εκει ειπαμε 50-50 για να το τρεξει ο δικηγορος οσο παει και οχι 10% που παιρνουν. εγω δεν ξερω αν σας ειπε η Εφη εστειλα επιστολεσ μιλησα με τηνυπηρεσια και πολλα πολλα αλλα. του χρονου λογικα θα φτγω μεταθεση το για που αγνωστο , φανταζεσε να μου φερουν του χρονου την γυναικα μου για συνυπηρετηση ελευσινα και να τουσ πω τωρα ειμαι π.χ Σκυρο και να μου πουν δεν γινετε? θα κηνηγαω την γυναικα μου στην Ελλαδα μηπως και βρεθουμε καποτε . Δεν ξερω να γελασω η να κλαψω.

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 12:12:57 πμ »
Γεια σου ρε Σωτήρη!!! Είναι όντως απαράδεκτο αλλά τι να κάνουμε;;; με το ζόρι δεν γίνεται. Εμείς ό,τι μπορούσαμε να κάνουμε το κάναμε... η συνέχεια στις 28/9 (Νίκος)

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:03:13 πμ »
Γεια σου ρε Σωτήρη!!! Είναι όντως απαράδεκτο αλλά τι να κάνουμε;;; με το ζόρι δεν γίνεται. Εμείς ό,τι μπορούσαμε να κάνουμε το κάναμε... η συνέχεια στις 28/9 (Νίκος)

Παιδιά, υπάρχει και  άλλο πρόβλημα. Πρέπει να μπει στο νόμο και χιλιομετρική απόσταση. Να εξηγήσω . Ο άντρας μου ήταν Ρόδο.Πήρα αποσπαση
αν και τελούσα σε άδεια ανατροφής .Γυρίζω στη δουλειά και μου λέει ο προιστάμενος Πρωτοβάθμιας(φυσικά)<έχουμε 2 θέσεις, μία στη Ρόδο
και μία στη Σύμη.> Εγώ τον ρώτησα περιπαιχτικά <ποιά να διαλέξω?>
Επίσης σε επικοινωνία μου με το ΥΠΕΠΘ μου είπαν ότι όταν η αποσπαση ειναι στο Πυσπε Εβρου, μπορουν να σε βάλουν στην Σαμοθράκη για
συνυπηρέτηση ενω ο συζυγός σου δουλεύει στην Ορεστιάδα....Στην ιδια κατηγορία, η Σκύρος ανήκει στο Πυσπε Ευβοιας.Μπορείτε να συνυπηρετειτε
ο ένας στην Σκύρο και ο άλλος στην Κύμη ή στην Χαλκίδα

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:18:07 πμ »
Γεια σου ρε Σωτήρη!!! Είναι όντως απαράδεκτο αλλά τι να κάνουμε;;; με το ζόρι δεν γίνεται. Εμείς ό,τι μπορούσαμε να κάνουμε το κάναμε... η συνέχεια στις 28/9 (Νίκος)

Παιδιά, υπάρχει και  άλλο πρόβλημα. Πρέπει να μπει στο νόμο και χιλιομετρική απόσταση. Να εξηγήσω . Ο άντρας μου ήταν Ρόδο.Πήρα αποσπαση
αν και τελούσα σε άδεια ανατροφής .Γυρίζω στη δουλειά και μου λέει ο προιστάμενος Πρωτοβάθμιας(φυσικά)<έχουμε 2 θέσεις, μία στη Ρόδο
και μία στη Σύμη.> Εγώ τον ρώτησα περιπαιχτικά <ποιά να διαλέξω?>
Επίσης σε επικοινωνία μου με το ΥΠΕΠΘ μου είπαν ότι όταν η αποσπαση ειναι στο Πυσπε Εβρου, μπορουν να σε βάλουν στην Σαμοθράκη για
συνυπηρέτηση ενω ο συζυγός σου δουλεύει στην Ορεστιάδα....Στην ιδια κατηγορία, η Σκύρος ανήκει στο Πυσπε Ευβοιας.Μπορείτε να συνυπηρετειτε
ο ένας στην Σκύρο και ο άλλος στην Κύμη ή στην Χαλκίδα

Για τη συνυπηρετηση εχω την αισθηση οτι υπαρχει νομος που οριζει ως μεγιστη αποσταση τα 50χμ απο την εδρα εργασιας του συζυγου..τρεχω να δω και επιστρεφω....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 713

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.