*

Αποστολέας Θέμα: Μπορούν οι εκπαιδευτικοί να αφαιρέσουν από μαθητές τετράδια με προσωπικές σημειώ  (Αναγνώστηκε 10141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Την ώρα του μαθήματος των θρησκευτικών, η καθηγήτρια αφαίρεσε ένα τετράδιο από την μαθήτρια **, ηλικίας 14 ετών, παρά τη ρητή άρνηση της μαθήτριας και τη δήλωσή της πως αφορούσε προσωπικές

 σημειώσεις της ίδιας και μιας συμμαθήτριάς της, άσχετες με το μάθημα. Οι γονείς της μαθήτριας, στους οποίους δόθηκε φωτοαντίγραφο του τετραδίου, ζήτησαν από το γυμνασιάρχη και από το σύλλογο καθηγητών, όπου τους παρέπεμψε ο τελευταίος, να τους επιστραφεί το εν λόγω τετράδιο, αλλά το αίτημά τους απορρίφθηκε με απόφαση του συλλόγου να παραμείνει το τετράδιο στο αρχείο του σχολείου μέχρι το τέλος της σχολικού έτους ώστε να συνεκτιμηθεί ως προς τη διαγωγή των εν λόγω μαθητριών.

Το περιεχόμενο του τετραδίου έγινε γνωστό στην καθηγήτρια όσο και στο γυμνασιάρχη καθώς και στον προιστάμενο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης **, όπου κατέφυγαν οι γονείς της μαθήτριας, και πιθανώς στο σύλλογο των καθηγητών και σε αόριστο αριθμό μαθητών.

Οι γονείς της μαθήτριας προσφεύγουν στην Αρχή Προσωπικών Δεδομένων και καταγγέλλουν παραβίαση προσωπικών δεδομένων που αφορούν την κόρη τους, **.

Η Αρχή διέταξε να επιστραφεί το εν λόγω τετράδιο στη μαθήτρια στην οποία ανήκει και να καταστραφούν τυχόν φωτοαντίγραφα που τηρούνται στο αρχείο του σχολείου.

Το σκεπτικό της απόφασης της Αρχής , έχει ως εξής:

Σύμφωνα με το άρθρο 2 του ν.2472/97, η κατοχή, καταχώριση σε αρχείο προσωπικών δεδομένων (σημειώσεων) καθώς και η διάδοση αυτών εμπίπτουν στην έννοια της επεξεργασίας του ν.2472/97. Εξάλλου, σύμφωνα με το άρθρο 4 παρ.1α , τα δεδομένα πρέπει να συλλέγονται κατά τρόπο θεμιτό και νόμιμο για καθορισμένους, σαφείς και νόμιμους σκοπούς και να υφίστανται θεμιτή και νόμιμη επεξεργασία εν όψει των σκοπών αυτών.

Η συγκεκριμένη συμπεριφορά των μαθητριών, της ανταλλαγής δηλ. κατά την ώρα της διδασκαλίας πρόχειρου τετραδίου στο οποίο αναγράφονταν, επίσης κατά την ώρα του μαθήματος, διάφορες απόψεις τους, προδήλως είναι δυνατόν να θεωρηθεί επιλήψιμη και να επισύρει πειθαρχικές κυρώσεις.

Η βίαιη όμως και χωρίς τη θέληση της μαθήτριας αφαίρεση του τετραδίου, η παράδοσή του στο σύλλογο των καθηγητών και πολύ περισσότερο η ανάγνωση του περιεχομένου του αποτελούν πράξεις που εξέρχονται του καλώς εννοούμενου δικαιώματος του καθηγητή για επιβολή πειθαρχικών κυρώσεων εις βάρος του μαθητή και επομένως η επεξεργασία και καταχώρισή του τετραδίου σε αρχείο είναι παράνομη. Η προσβολή της προσωπικότητας του μαθητή στην κρίσιμη ηλικία της εφηβείας είναι ασυγκρίτως βαρύτερη και του οφέλους που θα επιφέρει σε αυτόν η πειθαρχική ποινή που τυχόν θα επιβληθεί, αλλά και του γενικού οφέλους που θα επιφέρει στη μαθητική κοινότητα η τιμωρία αυτή.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=10553:prosopika-dedomena-ton-mathiton-mporoun-oi-ekpaideitikoi-na-afairesoun-apo-mathites-tetradia-me-prosopikes-simeioseis?&Itemid=1796
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
μα καλά,έδειξε το περιεχόμενο στους καθηγητές και πιθανόν σε κάποιους συμμαθητές του κοριτσιού;;;πάμε καλά; ???

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Καποιοι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να είναι στο χώρο της εκπαίδευσης νομίζω >:(....Αν ήμουν γονιός δεν ξέρω τι θα έκανα, αν και νομίζω οτι οι συγκεκριμένοι μια χαρα έδρασαν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
δεν παιρνω καμια θεση. ειμαι αναμεσα και στους δυο και αυτο γιατι δεν γνωριζουμε το περιεχομενο αλλα και το τι ακριβως συνεβει για να φτασουμε εκει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να αφαιρεσεις κατι απο το μαθητη. Ομως, εχω απορια, αυτες οι σημειωσεις τι ειδους ηταν? τι φωτογραφιες ηταν?
αυτο να εξετασουμε πρωτα και μετα να αποφανθουμε...
και αν το περιεχομενο ηταν ακαταλληλο τοτε τι δουλεια ειχαν οι μαθητριες να το φερουν στην επιφανεια και να ασχολουνται με αυτο την ωρα του μαθηματος.....(τα θελε ο κ@λος τους...)σορυ!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Οτι και να συμβαίνει...παίρνεις ένα τετράδιο γιατί πχ περιφέρεται μέσα στην τάξη και εσυ δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, οκ. Τελειώνει η ώρα σου και το επιστρέφεις. Ειναι δυνατόν απο τη στιγμή που σου λεει το παιδί οτι είναι προσωπικές σημειώσεις να το διαβάζεις και μάλιστα να το περιφέρεις στο σχολείο και να το διαβάζουν οι όλοι καθηγητές και οι γονείς!; :o

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
οπωσδηποτε οχι,
αλλα, ξερεις τι μου κανει εντυπωση? οτι ολος ο  συλλογος διδασκοντων συμφωνησε!!!

μηπως υπαρχουν και αλλα που δεν εχουν ειπωθει? κρατω επιφυλαξεις..
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Καλα δεν ξέρουμε και απο ποιους αποτελείται αυτός ο σύλλογος....
Μπορεί να είχε φωτογραφικό υλικό μέσα, όπως είπες, με περιεχόμενο ακατάλληλο (παίζουν πολύ αυτα στα σχολεία). Όπως και να χει όμως γιατί να το ανοίξεις; Δεν ξέρω έχω μια ευαισθησία με τα προσωπικά δεδομένα και δεν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοιες συμπεριφορές εκ μέρους των καθηγητών.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
κανεις δεν επικροτει τετοιες συμπεριφορες, αλλα 14 χρονων ειναι μπορουν να φυλαγονται γιατι σαφεστατα δεν ξερεις τους γυρω σου και επειτα εγω αν ειχα τετοιο υλικο ,....ε, δε θα το εβγαζα μεσα στην ταξη εν ωρα μαθηματος. Απλη λογικη. τα ηθελαν και τα επαθαν.

μμμμ, μου αρεσουν οι γονεις που πηγαν να υπερασπιστουν τα αγγελουδια τους, αντι να βρεξουν μια σανιδα ....χαχαχα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Χωρίς να ξέρουμε όλες τις πραγματικές λεπτομέρειες, δύσκολα μπορούμε να κρίνουμε. Γενικά, όμως, παίρνεις το άσχετο τετράδιο-βιβλίο κλπ, και το επιστρέφεις στο διάλειμα (όπως και τα κινητά που είναι πάνω στα θρανία! το έχω κάνει αυτό με τα κινητά και πιάνει ;) ).
Θυμάμαι, πάντως, 3η λυκείου σε μαθήματα κορμού και σε περιόδους απαλεψιάς, είχαμε φέρει τράπουλες (χαρτιών και των άλλων με υπερατού κλπ) και παίζαμε την ώρα του μαθήματος ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κανεις δεν επικροτει τετοιες συμπεριφορες, αλλα 14 χρονων ειναι μπορουν να φυλαγονται γιατι σαφεστατα δεν ξερεις τους γυρω σου και επειτα εγω αν ειχα τετοιο υλικο ,....ε, δε θα το εβγαζα μεσα στην ταξη εν ωρα μαθηματος. Απλη λογικη. τα ηθελαν και τα επαθαν.

μμμμ, μου αρεσουν οι γονεις που πηγαν να υπερασπιστουν τα αγγελουδια τους, αντι να βρεξουν μια σανιδα ....χαχαχα

 θα συμφωνήσω απόλυτα με το Μάρκο, χωρίς να σημαίνει ότι παίρνω το μέρος των καθηγητών.
ωστόσο, ίσως υπάρχουν πράγματα που δε γνωρίζουμε.Και για να συμφώνησαν όλοι οι καθηγητές δεν μπορει να είναι όλοι τόσο παράλογοι...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
βρε, τι προσωπικα δεδομενα και βλακειες ....αν ηταν κορη μου και μαθαινα κατι τετοιο θα την επιανα απο το μαλλι....χαχαχα και θα την κλειδωνα στην αποθηκη...να μαθει να γινει ανθρωπος .... ;D ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πες τα χρυσόστομε...και φώναξε και εμένα να την πιάσουμε μαζί από το μαλλί ;D ;D ;D ;D ;D
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Και μετά σου κάνει μήνυση η κόρη για βίαιη συμπεριφορά και σε πάνε δικαστήριο :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159542
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 270
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 279
Σύνολο: 285

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.