*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στον κανονισμό λειτουργίας των Νηπιαγωγείων ετοιμάζει το υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 59009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
και σε οτι αφορα τις διεκδικησεις ειδες εσυ κανενα συνδικαλιστικο οργανο να το παλευει !?
ανεβηκε ποτε κανενας τους να μιλησει για τα σχολεια που ονειρευομασταν καποτε πχ ως φοιτητες ?
ακουσες εσυ ποτε να γινεται σουσουρο για τους απαραδεκτους χωρους που δουλευουμε ,ξεσηκωθηκε ποτε κανεις για να ζητησει αποκλειστικα να μειωθει ο αριθμος των παιδιων μεσα στην ταξη?η εγινε καποια κινηση να συντονιστουμε με τους γονεις για να ζητησουμε κατι τετοιο σε ευρεια κλιμακα?
γιατι χωρις ισχυρο αξιοπιστο συνδικαλισμο ,χωρις μαχιμη και μαχητικη κεφαλη,πως θα ξεσηκωθουνε οι νηπιαγωγοι?
αυτο που επικρατει ειναι οχι μην κανεις απεργια γιατι ειναι ολα αποφασισμενα και τους χαριζουμε τα λεφτα μας!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ

ακουσες εσυ ποτε να γινεται σουσουρο για τους απαραδεκτους χωρους που δουλευουμε ,ξεσηκωθηκε ποτε κανεις για να ζητησει αποκλειστικα να μειωθει ο αριθμος των παιδιων μεσα στην ταξη?

Σε αυτά να προσθέσω, ότι τα περισσότερα σχολεία (όχι όλα ευτυχώς) έχουν μεγάλες ελλείψεις σε υλικά - βιβλία κτλ.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εγώ θα ήθελα 15 παιδιά ανα τάξη το ανώτερο, αλλιώς αν θέλουν να κάνουμε σωστά την δουλειά μας με 25 και 30 νήπια να μας φέρουν και βοηθούς... Αλλιώς θα καταντήσουμε να κάνουμε μόνο φύλαξη στο τέλος. Επίσης πρέπει να υπάρχουν μεγάλες αίθουσες με πολύ υλικό.. Και για να τρώνε τα παιδιά σε κατάλληλες συνθήκες να φέρουν τραπεζοκόμους... με 25 νήπια και ένα φούρνο μυκροκυμμάτων τι να κάνω??? πρώτον μου παίρνει  25  επί 5 λεπτά το κάθε μπολ Ισον 125 λεπτά... Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν....................................................... 2,5 ώρες...

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
εγώ θα ήθελα 15 παιδιά ανα τάξη το ανώτερο, αλλιώς αν θέλουν να κάνουμε σωστά την δουλειά μας με 25 και 30 νήπια να μας φέρουν και βοηθούς... Αλλιώς θα καταντήσουμε να κάνουμε μόνο φύλαξη στο τέλος. Επίσης πρέπει να υπάρχουν μεγάλες αίθουσες με πολύ υλικό.. Και για να τρώνε τα παιδιά σε κατάλληλες συνθήκες να φέρουν τραπεζοκόμους... με 25 νήπια και ένα φούρνο μυκροκυμμάτων τι να κάνω??? πρώτον μου παίρνει  25  επί 5 λεπτά το κάθε μπολ Ισον 125 λεπτά... Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν....................................................... 2,5 ώρες...

ρε Μαρια δε διαβασες παραπανω ?λεμε οτι οι βοηθοι θα εκτοπισουν τις αναπληρωτριες απο τις ταξεις...αν φερουνε βοηθους ετσι οπως εχει η κατασταση ,δεν υπαρχει περιπτωση να παιρνει τον ιδιο αριθμο αναπληρωτριων!
εσυ δε θα εκανες καλυτερα τη δουλεια σου με συναδελφο?τι να τη κανεις τη βοηθο? να τη διαταζεις?
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
εγώ θα ήθελα 15 παιδιά ανα τάξη το ανώτερο, αλλιώς αν θέλουν να κάνουμε σωστά την δουλειά μας με 25 και 30 νήπια να μας φέρουν και βοηθούς... Αλλιώς θα καταντήσουμε να κάνουμε μόνο φύλαξη στο τέλος. Επίσης πρέπει να υπάρχουν μεγάλες αίθουσες με πολύ υλικό.. Και για να τρώνε τα παιδιά σε κατάλληλες συνθήκες να φέρουν τραπεζοκόμους... με 25 νήπια και ένα φούρνο μυκροκυμμάτων τι να κάνω??? πρώτον μου παίρνει  25  επί 5 λεπτά το κάθε μπολ Ισον 125 λεπτά... Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν....................................................... 2,5 ώρες...


εσυ δε θα εκανες καλυτερα τη δουλεια σου με συναδελφο?
[/b]

Ως ιδέα,σε θεωρητικό πάντα επίπεδο είναι καταπληκτική.Η πράξη όμως άλλα αποδεικνύει.
Οι νηπιαγωγοί δυστυχώς δεν φημιζόμαστε για την αγαστή συνεργασία μεταξύ μας.
Η πλειοψηφία δεν μπορεί να συνεργαστεί στο κοινό τέταρτο του ολοήμερου,όχι να είναι όλη μέρα,κάθε μέρα μαζί για 9,5 μήνες το χρόνο.Δυστυχώς.
Γνωρίζω από το real life 3 διαφορετικές περιπτώσεις όπου κλασικό και ολοήμερο συστεγάζονταν και έπρεπε οι δυο νηπιαγωγοί να συνεργαστούν.Τί συνέβαινε στην πραγματικότητα?
Στην πρώτη περίπτωση η μια νηπιαγωγός είχε αναλάβει εξολοκλήρου το πρόγραμμα και η άλλη πήγαινε τουρίστας.
Στη δεύτερη περίπτωση κάθε μέρα τσακώνονταν,ακόμη και μπροστά στα παιδιά,λόγω διαφορετικής νοοτροπίας και παιδαγωγικής προσέγγισης.
Στην τρίτη περίπτωση η μία νηπιαγωγός προκειμένου να διατηρήσει τις ισορροπίες και να έχει καλές σχέσεις,μόνο τη διανοητικά καθυστερημένη δεν υποδύθηκε.
Όχι, αυτό δεν αποτελεί λύση.
Μία νηπιαγωγός ανα 15 παιδιά και στο δικό της χώρο η καθεμιά.Αυτό υποστηρίζω εγώ.
Δυο νοικοκυρές στην ίδια κουζίνα δε γίνεται.Ρώτα και τις έρμες τις συμβούλους τί έχουν δει τα μάτια τους και τί έχουν ακούσει τα αυτιά τους.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
(Εκτός θέματος)
Δεν λέω ότι η διαδικασία του να ζεσταθεί το φαγητό κρατάει 1-2 λεπτά. Τόσο κρατάει το να μπουν στο φούρνο τα φαγητά.
Μένουν άλλα 13 λεπτά της κοινής ώρας για να συννενοηθούν.
Κάντε και μία ακόμα δραστηριότητα, π.χ. ένα παραμύθι ή μια χειροτεχνία, που θα κρατήσει άλλα 15.
Σε 30 λεπτά, τα μπολάκια στους 50 βαθμούς θα είναι χλιαρά και το παιδί θα μπορεί να τα πιάσει για να τα μεταφέρει.
Βάλτε τα παιδιά να πλύνουν τα χέρια τους και να πάρουν τα τσαντάκια τους, στο μεταξύ η ομάδα εργασίας μοιράζει τα μπολάκια/κατσαρολάκια στα τραπέζια, γυρνάνε τα παιδιά, κάθονται και τρώνε.
Η ώρα έχει πάει γύρω στη 1 και είναι ιδανική ώρα για φαγητό. Μέχρι να ολοκληρωθεί το φαγητό και να τα μαζέψουν πάει 1:30-1:45, μετά 15 λεπτά μέχρι να στρώσουν τα στρωματάκια για να κοιμηθούν, ύπνος μέχρι τις 2:45-3, 15 λεπτά να μαζευτούν τα στρώματα, τα σεντόνια και τα μαξιλάρια και να πλυθούν τα παιδιά, και μετά ίσα ίσα χρόνος για μια δραστηριότητα....
Σας λέω το έχω κάνει και όχι σε ένα Ν/Γ, αλλά σε περισσότερα. Ούτε επαγγελματική κουζίνα, ούτε τίποτα. Μια απλή κουζίνα που έχω και στο σπίτι μου είχα, και ένα φούρνο μικροκυμάτων που όμως δεν το χρησιμοποιούσαμε.

Προσωπικά αρνούμαι να κάνω τον Τιραμόλα.Χρειάζομαι βοήθεια την ώρα του φαγητού και φέτος που δουλεύω πρώτη φορά σε ολοήμερο,στη συνέλευση επέβαλα να υπάρχει τραπεζοκόμος και φυσικά έκανα πρακτικό όπου αναφέρονται όλες οι λεπτομέρειες.
Τα παιδιά στο νηπιαγωγείο πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται.Εγώ δεν μπορώ να εμπιστευτώ ένα νήπιο και ακόμη περισσότερο ένα προνήπιο ότι θα μεταφέρει με ασφάλεια ζεστό φαγητό από την κουζίνα στο χώρο που τρώνε,όταν συχνά μαρκαδόροι και άλλα αντικείμενα τους πέφτουν από τα χέρια χωρίς λόγο και σε ανύποπτο χρόνο.
Πείτε μου σας παρακαλώ,ποιος νόμος λέει ότι απαγορεύονται τραπεζοκόμοι στα σχολεία,καθώς επίσης και σε ποιο σημείο του αναλυτικού προγράμματος αναφέρει ότι οι νηπιαγωγοί είναι υποχρεωμένες-οι να ζεσταίνουν,να σερβίρουν και να μαζεύουν τα τάπερ,τραπέζια,τραπεζομάντηλα.Σε ποια σελίδα του βιβλίου της νηπιαγωγού αναφέρεται ο παιδαγωγικός σκοπός του φαγητού?
Θέλω ξεκάθαρους ρόλους.
Στα ιδιωτικά άλλος κάνει μάθημα,άλλος ασχολείται με το φαγητό και άλλος με την καθαριότητα.Γιατί να συγχέουμε τα πράγματα?
Οι μάχιμες νηπιαγωγοί έχουμε άλλη άποψη.

-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3677
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Ο νόμος δεν λέει πουθενά ότι απαγερεύονατι συγκεκριμένα οι τραπεζοκόμοι. Λέει, όμως, ότι απαγορεύεται η παρουσία τρίτων ατόμων χωρίς άδεια και χωρίς ενημέρωση του προϊσταμένου στο χω.ρο του σχολέιου.
Φυσικά και είναι δικάιωμα σου να ζητάς βοήθεια,. αν νομίζεις ότι δεν τα καταφέρνεις μόνη.
Εγώ προσωπικά έχω πολύ κατασταλαγμένη άποψη για τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα της ώρας του φαγητού, που δεν είναι η στιγμή να αναλύθεί εδώ. Επίσης, έχω ξαναγράψει ότι μπορεί νηπιαγωγός να ζεστάνει τα φαγητά χωρίς να αφήσει τα παιδιά (το έχω κάνει και δεν λέω απλά θεωρίες) και χωρίς τα φαγητά να καίνε και φυσικά δεν μαζεύει τίποτα, καθώς αυτή είναι δουλειά των παιδιών.
Ο καθένας, όμως, έχει δικάιωμα να λέει ό,τι πιστεύει και να διεκδικεί αυτό που θεωρεί σωστό.
Από εκεί και πέρα, όμως, ο καθένας πρέπει να δέχεται και τις όποιες συνέπειες μπορεί να έχει αυτή του η διεκδίκηση (π.χ. μπορεί να σημαίνει ΑΜΩ στο νηπιαγωγείο ή νηπιαγωγούς μερικής απασχόλησης, μπορεί να σημαίνει βοηθοί απόφοιτοι ΙΕΚ και όχι νηπιαγωγοί ΑΕΙ.....)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Στο προηγούμενο post σου δεν βλέπω να αναφέρεσαι σε δύο νηπιαγωγούς ανά τάξη,αλλά σε μία νηπιαγωγό-πολυμηχάνημα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Προφανώς και μια νηπιαγωγός δεν μπορεί να έχει ευθύνη και το ζέσταμα του φαγητού. Θα έπρεπε να υπάρχουν τραπεζοκόμοι όπως και στα ολοήμερα Δημοτικά. Δεν βλέπω γιατι στο Νηπιαγωγείο δεν πρέπει να υπάρχουν. Και δεν αναιρείται ο όποιος παιδαγωγικός στόχος υπάρχει για τη διαδικασία του φαγητού. Ωστόσο αυτό που είπαν πολλοί πιο πάνω και συμφωνώ κ εγω είναι οτι δεν μας βρίσκει σύμφωνους να υπάρχει βοηθός νηπιαγωγού(προφανώς όχι συνάδελφος) γιατί πολύ απλά αυτό πρακτικά θα σημαίνει οτι θα αυξηθούν τα παιδιά ανα νηπιαγωγό, δεν θα διορίζονται συνάδελφοι μας αναπληρωτές/μόνιμοι πράγμα που ΟΛΟΙ φαντάζομαι δεν επιθυμούμε για τον κλάδο μας. Επίσης αυτό θα μας καταστήσει κατα τη γνώμη μου παιδικό σταθμό και όχι σχολείο της Α/βαθμιας που είμαστε (πχ τα παιδιά δεν θα είναι "απαραίτητο" να αυτοεξυπηρετούνται, θα τα "εξυπηρετεί" η βοηθός).
Και κάτι άλλο: με τη βοηθό θεωρείτε οτι θα μπορούμε να συννενοηθούμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2011, 10:14:43 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3677
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Στο προηγούμενο post σου δεν βλέπω να αναφέρεσαι σε δύο νηπιαγωγούς ανά τάξη,αλλά σε μία νηπιαγωγό-πολυμηχάνημα.

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει αυτά που έχω γράψει.
Πουθενά δεν ανέφερα νηπιαγωγό-πολυμηχάνημα.
Είπα, από προσωπική εμπειρία, ότι με καλή συννενόηση πρωινής και απογευματινής βάρδιας, το ζέσταμα του φαγητού γίνεται χωρίς να μείνουν τα παιδιά μόνα τους. Επίσης, η νηπιαγωγός δεν στρώνει και δεν μαζεύει τραπεζομάντιλα κλπ. Μάλιστα, αν δεις καλά, έχω δώσει και χρόνους που χρειάζονται...
Και όλα αυτά τα λέω αφού τα έχω εφαρμόσει (πάντα με άλλη συνάδελφο) για 3 χρόνια. Άρα είναι κάτι που γίνεται!

Όσο για δεύτερη νηπιαγωγό, από τη στιγμή που δεν είναι η αναλογία 1:15 αλλά πολύ παραπάνω, τότε χρειάζεται δεύτερη. Αλλά είστε σίγουροι ότι θα μπορέσουν 2 νηπιαγωγοί να συνυπάρξουν; Εδώ δεν συνυπάρχει πρωινή κα απογευματινή βάρδια σε πολλά σχολεία και άλλα κάνει ο ένας το πρωί και άλλα άσχετ ατο απόγευμα....
Εγώ προσωπικά υπήρξε φορά (είχα παράλληλη στήριξη τότε) που αναγκάστηκα να αλλάξω τμήμα, γιατί δεν γινόταν να συνυπάρξω με τη συνάδελφο για πολλούς και διάφορους λόγους....Και θεωρούμαι πολύ ήρεμο και συζητήσιμο άτομο.................
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εγώ θα ήθελα 15 παιδιά ανα τάξη το ανώτερο, αλλιώς αν θέλουν να κάνουμε σωστά την δουλειά μας με 25 και 30 νήπια να μας φέρουν και βοηθούς... Αλλιώς θα καταντήσουμε να κάνουμε μόνο φύλαξη στο τέλος. Επίσης πρέπει να υπάρχουν μεγάλες αίθουσες με πολύ υλικό.. Και για να τρώνε τα παιδιά σε κατάλληλες συνθήκες να φέρουν τραπεζοκόμους... με 25 νήπια και ένα φούρνο μυκροκυμμάτων τι να κάνω??? πρώτον μου παίρνει  25  επί 5 λεπτά το κάθε μπολ Ισον 125 λεπτά... Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν....................................................... 2,5 ώρες...

ρε Μαρια δε διαβασες παραπανω ?λεμε οτι οι βοηθοι θα εκτοπισουν τις αναπληρωτριες απο τις ταξεις...αν φερουνε βοηθους ετσι οπως εχει η κατασταση ,δεν υπαρχει περιπτωση να παιρνει τον ιδιο αριθμο αναπληρωτριων!
εσυ δε θα εκανες καλυτερα τη δουλεια σου με συναδελφο?τι να τη κανεις τη βοηθο? να τη διαταζεις?


Ειλικρινα, δεν με νοιάζει καθόλου αν θα εκτοπίσουν οι βοηθοί τις αναπληρώτριες..... Με νοιάζει το καλό των παιδιών πιο πολύ....... Και τα παιδιά θα οφεληθούν πιο πολύ αν υπάρχει μια νηπιαγωγός και μια βοηθός για να βοηθάει στην ώρα του φαγητού, στην ώρα του ύπνου π.χ. να στρώσουν με την βοήθεια των παιδιών τα κρεβατάκια τπυς κ.τ.λ.  Τι να την κάνω την άλλη νηπιαγωγό? Να διαβάζουμε μισό μισό το παραμύθι???????????????????????????? Τζάμπα να χρεώνεται το δημόσιο επιπλέον άχρηστο προσωπικό???

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Ειλικρινα, δεν με νοιάζει καθόλου αν θα εκτοπίσουν οι βοηθοί τις αναπληρώτριες..... Με νοιάζει το καλό των παιδιών πιο πολύ....... Και τα παιδιά θα οφεληθούν πιο πολύ αν υπάρχει μια νηπιαγωγός και μια βοηθός για να βοηθάει στην ώρα του φαγητού, στην ώρα του ύπνου π.χ. να στρώσουν με την βοήθεια των παιδιών τα κρεβατάκια τπυς κ.τ.λ.  Τι να την κάνω την άλλη νηπιαγωγό? Να διαβάζουμε μισό μισό το παραμύθι???????????????????????????? Τζάμπα να χρεώνεται το δημόσιο επιπλέον άχρηστο προσωπικό???
Δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά που διαβάζω. Και δεν πιστεύω οτι τα εννοείς! Δηλ μια τραπεζοκόμος δεν φτάνει;;; Η βοηθός τι ρόλο θα παίζει; Του υπηρέτη; Οκ δεν σε ενδιαφέρει τι θα κάνουν οι υπόλοιπες συνάδελφοι σου που ελπίζουν να εργαστούν ως αναπληρωτριες >:(, το οτι εσυ θα έχεις πολύ περισσότερα παιδιά σαν εκπαιδευτικός (γιατι είναι βέβαιο πως θα έχεις με πρόσχημα τη βοηθό) δεν σε πειράζει; Δηλ να μην έχεις εσύ 15 παιδιά και μια άλλη συνάδελφος σου άλλα 15 (αυτό που προτείνουν οι κοπέλες πιο πάνω) αλλά 25-30 για να μην χρεωνεται το δημόσιο;; Κ αυτό είναι "το καλό των παιδιών"; Τι άλλο θα ακούσουμε πλέον......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2011, 05:27:36 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ

Ειλικρινα, δεν με νοιάζει καθόλου αν θα εκτοπίσουν οι βοηθοί τις αναπληρώτριες..... Με νοιάζει το καλό των παιδιών πιο πολύ....... Και τα παιδιά θα οφεληθούν πιο πολύ αν υπάρχει μια νηπιαγωγός και μια βοηθός για να βοηθάει στην ώρα του φαγητού, στην ώρα του ύπνου π.χ. να στρώσουν με την βοήθεια των παιδιών τα κρεβατάκια τπυς κ.τ.λ.  Τι να την κάνω την άλλη νηπιαγωγό? Να διαβάζουμε μισό μισό το παραμύθι???????????????????????????? Τζάμπα να χρεώνεται το δημόσιο επιπλέον άχρηστο προσωπικό???

Με την ιδια "λογική" εμένα τι με νοιάζει που δεν έχουν διοριστεί όλοι οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ και όσοι έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού? Δεν αφορα τα παιδιά.

Τι με νοιάζει εμένα αν κάνεις 3 χρόνια στο πρώτο τοπο διορισμού? Αν χωρίζουν οικογένειες? Δεν αφορά το καλό των παιδιών.

 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Giota και vasp συμφωνώ απόλυτα..Τι χρειάζεται μια βοηθός σε τμήμα νηπιαγωγείου;Αν η πανέξυπνη ηγεσία που έχουμε και αυτή τη στιγμή έχει στερήσει το διορισμό σε πολύ κόσμο-όπως εύστοχα είπε και η giota-,αποφασίσει να υπάρχουν 25 ή 30 παιδιά στην τάξη,εννοείται πως είναι πρέπει να μπαίνουν δύο αναπληρώτριες-ή μόνιμη και αναπληρώτρια δεν ξέρω-.Απλώς μοιράζεσαι τις δραστηριότητες και γίνεται αυτό σε πολλά σχολεία ήδη,αφού όταν προκύπτουν κενά φευγει η μια και τα καλύπτει.Συμβαίνει ήδη αυτό με πολύ κόσμο που ουσιαστικά είναι στη διάθεση.Η διεκδίκηση είναι μία και σαφής βέβαια:15/1,καλύτερες υποδομές και εκπαιδευτικό υλικό.Δεν είναι παιδικός το νηπιαγωγείο για να έχει βοηθούς,τι να κάνουν να ζεσταίνουν τα φαγητά;;;Σιγά.Τα βάζεις στους 50 όταν πας και μέχρι τις 1 είναι έτοιμα.Και γενικά βρίσκεις λύσεις σε αυτό.
Κάτι τέτοια ακούν μερικοί και μας τη λένε για το ωράριο,ας μην τους δίνουμε βούτυρο στο ψωμί...Εντάξει μέσα στη φύση της δουλειάς είναι όλα.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161936
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 592
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.