*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 190202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #266 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 08:59:55 μμ »
Να ακούσεις τα θέλω σου. Καλή δύναμη, κουραγιο, υπομονή και επιμονή.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος Zoi_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • ΠΕ60, M.Ed
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #267 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:56:45 πμ »
Καλησπερα. Ειμαι νεο μελος.
Το τελευταιο εναμιση χρονο ειμαι ουσιαστικα ανεργος, εχω κανει ελαχιστα μεροκαματα (ειμαι οικοδομος στα επαγγελμα). Επειδη ομως βαρεθηκα να μενω απραγος και να περιμενω να βρεθει οποιαδηποτε δουλεια, σκεφτομουν να δωσω και γω πανελληνιες, μηπως περασω καπου και καταφερω τπτ καλυτερο στη ζωη μου.
Το προβλημα ομως ειναι οτι πλεον ειμαι αρκετα μεγαλος, σε λιγες μερες κλεινω τα 26 και δεν ξερω αν εχει νοημα αυτο που σκεφτομαι, δηλαδη αν παρω το πτυχειο μου στα 30-31 θα μπορεσω να κανω τπτ μετα, η τσαμπα θα μπω σε ολη αυτη τη διαδικασια. Οι γονεις και τα αδερφια μου, μου λενε οτι "εισαι πολυ μεγαλος πλεον", "νωρις το θυμηθηκες" και ολα αυτα τα πραγματα! Εσεις τι νομιζεται? Να το προσπαθησω?

να το προσπαθήσεις, τελείωσα νηπιαγωγός το 2010 και στη σχολή μου είχα συμφοιτήτριες 40+ και πολλές ακόμα μεταξύ 25-30. προσπάθησε, αν το θέλεις πραγματικά, δεν έχεις να χάσεις κάτι. si velis, possis!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2012, 01:02:30 πμ από Zoi_7 »
Auf jeden Regen folgt auch Sonnenschein!

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #268 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 02:32:52 μμ »
Αυτοι που επιθυμουν να δωσουν τον Μάιο επρεπε ,εκτος ισως απο διαβασμα, να κανουν κατι στο σχολειο που προκειται να δωσουν ή αυτα το Φεβρουαριο;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #269 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:07:31 μμ »
Αυτοι που επιθυμουν να δωσουν τον Μάιο επρεπε ,εκτος ισως απο διαβασμα, να κανουν κατι στο σχολειο που προκειται να δωσουν ή αυτα το Φεβρουαριο;

Αν δεν απατώμαι, το Φεβρουάριο δεν κάνουμε το μηχανογραφικό σε όποιο Λύκειο επιθυμούμε; Τότε δηλώνουμε και το 6ο μάθημα ή και τα ειδικά μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος johnymanos_arc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #270 στις: Ιανουάριος 02, 2013, 06:51:04 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια και έχω ένα ζήτημα. Μέσα στα δικαιολογητικά για την αίτηση συμπεριλαμβάνεται και η παράδοση της πρωτότυπης βεβαίωσης πρόσβασης που είχες λάβει. Εγώ τελείωσα το Λύκειο το 1999/2000 και δεν θυμάμαι καθόλου αν μου χορηγήθηκε τότε βεβαίωση. Ωστόσο μου χορηγήθηκε στα σίγουρα το 2002 όταν έδωσα με το 10% για να μπω σε άλλη σχολή (στη Φιλοσοφική Αθηνών συγκεκριμένα). Αυτή τη βεβαίωση σήμερα δεν την έχω και ούτε ξέρω που βρίσκεται (υποψιάζομαι ότι μπορεί να την έδωσα στη Φιλοσοφική όταν έκανα την εγγραφή το 2002). Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Τηλεφώνησα στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της πόλης που μένω τώρα, καθώς και σε εκείνη στην οποία ανήκει το σχολείο στο οποίο αποφοίτησα το 2000, και έλαβα 2 διαφορετικές απαντήσεις. Στη μια μου είπε ένας τύπος (που δεν φαινόταν να ξέρει καλά το θέμα) ότι πρέπει να πάω στο σχολείο στο οποίο αποφοίτησα και να ζητήσω να μου βγάλουν αντίγραφο, αφού δηλώσω απώλεια. Στην άλλη μια κοπέλα μου είπε ότι αρκεί να υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση για την απώλεια στο σχολείο στο οποίο σκοπεύω να δώσω ξανά πανελλήνιες και ότι δεν χρειάζεται καμιά επανέκδοση. Ξέρει κανείς ρε παιδιά τι γίνεται; Με έχουν μπερδέψει πολύ...

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #271 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 12:54:25 μμ »
πηγαινε στο σχολειο που αποφοιτησες και ζητα οτι θες. ο διευθυντης θα σε εξυπηρετησει.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #272 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 01:46:47 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια και έχω ένα ζήτημα. Μέσα στα δικαιολογητικά για την αίτηση συμπεριλαμβάνεται και η παράδοση της πρωτότυπης βεβαίωσης πρόσβασης που είχες λάβει. Εγώ τελείωσα το Λύκειο το 1999/2000 και δεν θυμάμαι καθόλου αν μου χορηγήθηκε τότε βεβαίωση. Ωστόσο μου χορηγήθηκε στα σίγουρα το 2002 όταν έδωσα με το 10% για να μπω σε άλλη σχολή (στη Φιλοσοφική Αθηνών συγκεκριμένα). Αυτή τη βεβαίωση σήμερα δεν την έχω και ούτε ξέρω που βρίσκεται (υποψιάζομαι ότι μπορεί να την έδωσα στη Φιλοσοφική όταν έκανα την εγγραφή το 2002). Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Τηλεφώνησα στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της πόλης που μένω τώρα, καθώς και σε εκείνη στην οποία ανήκει το σχολείο στο οποίο αποφοίτησα το 2000, και έλαβα 2 διαφορετικές απαντήσεις. Στη μια μου είπε ένας τύπος (που δεν φαινόταν να ξέρει καλά το θέμα) ότι πρέπει να πάω στο σχολείο στο οποίο αποφοίτησα και να ζητήσω να μου βγάλουν αντίγραφο, αφού δηλώσω απώλεια. Στην άλλη μια κοπέλα μου είπε ότι αρκεί να υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση για την απώλεια στο σχολείο στο οποίο σκοπεύω να δώσω ξανά πανελλήνιες και ότι δεν χρειάζεται καμιά επανέκδοση. Ξέρει κανείς ρε παιδιά τι γίνεται; Με έχουν μπερδέψει πολύ...

Για ποιο λόγο χρειάζεται εκ νέου το συγκεκριμένο έγγραφο, αφού θα ξαναδώσεις; Θα σού χορηγηθεί καινούριο με βάση το βαθμό που θα βγάλεις στις φετινές εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #273 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 12:46:47 μμ »
Τελικά ποιοι δικαιούνται εισαγωγή στην τριτοβάθμια με κοινωνικά κριτήρια; Το δηλώνουν κάπου;

Αποσυνδεδεμένος strift

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #274 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 02:31:37 μμ »
καλησπερα, θελω και εγω να δωσω πανελληνιες μετα απο πολλα χρονια, δεσμες, αλλα δεν ξερω πως θα υπολογισω τα μορια , για να δω ποσα θα μαζεψω σε τι επιπεδο θα ημουν
θελω να δωσω τεχνολογικη κατευθυνση..
στο διαδικτυο οσοι υπολογισμοι βρηκα λαμβανουν υποψηνκαι τον βαθμο απολυτηριου η κατι τετοιο(ανα μαθημα)

μπορει καποιοσ να βοηθησει??
πχ..ας πουμε μαθηματικα 75/100, φυσικη 60/100, ηλεκτρολογια 80/100...κλπ...πως θα υπολογισω τα μορια που μαζευω για να δω που κινουμαι?

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #275 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 02:43:25 μμ »
Strift για προφορικό βαθμό στα μαθήματα θα βάλεις ό,τι θεωρείς ότι θα γράψεις. Πχ Φυσική γράφεις 60/100, θα βάλεις 12 για προφορικό.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #276 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 05:42:26 μμ »
Από πού προκύπτει ο προφορικός βαθμός; Όσοι δώσαμε με το σύστημα των πανελλαδικών πρέπει να υπολογίσουμε τους παλιούς μας βαθμούς; Όταν ξαναδίνουμε, επηρεάζεται το απολυτήριό μας;

Αποσυνδεδεμένος Katitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 05:26:35 μμ »
Παιδιά καλησπέρα... Είμαι Τρίτη λυκείου και δεν θέλω να δώσω πανελλήνιες... Θέλω να περάσω φαρμακευτική μ αρέσει αυτό το επάγγελμα αλλα είχα ένα ατύχημα με μηχανή και ήμουν για καιρό στο κρεβάτι... Τώρα μπόρεσα να περπάτησω και να ξεκίνησα πάλι φροντιστήρια και σχολείο είναι όμως αργά γιατι τελείωσε το πρώτο τετράμηνο και δεν πιστεύω ότι αν ξεκινήσω να διαβάζω τώρα θα καταφέρω κατι... Είχα στο μυαλό μου να μη δώσω πανελλήνιες και να φύγω για το εξωτερικό να σπούδασω εκεί φαρμακευτικη... Οσο πλησιάζει ο καιρός όμως το σκέφτομαι καλύτερα και δεν θέλω να φύγω απ τη χώρα μου... Εχω βρει μια σχολή στα Γιάννενα που είναι επας νομίζω και πας εκεί δυο χρόνια σπουδαζεις βοηθος φαρμακείου αλλα η απορία μου είναι... Μετά απ αυτή τη σχολη έχω ακούσει ότι κανείς ένα χρόνο πρακτική σε φαρμακείο κΙ μετά αν θέλεις πας σε πανεπιστήμιο φαρμακευτικής Θηνα Θεσσαλονίκη όλη η Πάτρα για δυο χρόνο γι να πάρεις πτυχίο φαρμακευτικής... Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει κι αν είναι αξιόπιστο;;; Βοηθήστε με παιδιά γιατι θα τρελαθεί...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 06:17:05 μμ »
Για να πας σε πανεπιστήμιο μόνο με πανελλήνιες μπαίνεις, ή κατατακτήριες εξετάσεις αν έχεις ήδη ένα 1ο πτυχίο

Αποσυνδεδεμένος Ispania1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 08:04:02 μμ »
Ξέρει κανένας αν έχουν αρχίσει οι αιτήσεις για τις πανελλήνιες??Ή κάποιο σύνδεσμο που μπορώ να συμβουλευτώ για να δω την προθεσμία??? ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161405
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.