*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 190185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #294 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 07:38:07 πμ »
Γεια σας και παλι!!Τις γενικες πληροφοριες τις πηρα απ' αυτο το τηλ 2103442072 τις ειδικες πρεπει να παω στο λυκειο της περιοχης μου...αν μου κανουν τη χαρη οι καθηγητες και δεν απεργησουν αυτη τη βδομαδα τεταρτη θα ξερω περισσοτερα!
μη βιάζεσαι. ΈΤσι κι αλλιώς τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Τον Φλεβάρη θα δηλώσεις ότι θα δώσεις πανελλήνιες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:10 »

Αποσυνδεδεμένος maria 1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #295 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 12:26:59 πμ »
Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοηθειά σας.Σκέφτομαι φέτος να δώσω πανελλήνιες.Είχα δώσει το 1999 με το σύστημα των δεσμών αλλά χωρίς να καταφέρω την εισαγωγή σε κάποια σχολή.Τότε ήμουν Β Δέσμη,αλλά τώρα σκέφτομαι να δώσω θεωρητική κατεύθυνση γιατί θεωρώ ότι με προγραμματισμένο διάβασμα είναι πιό βατή κατεύθυνση για κάποιον που τα έχει παρατήσει τόσα χρόνια όπως εγώ.Εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να βρώ ένα φροντιστήριο για να ξεκινήσω προετοιμασία τουλάχιστον σε Αρχαία, Λατινικά και Έκθεση αλλά λόγω περίεργων ωραρίων στην εργασία μου δεν μπορώ να μπώ σε κάποιο πρόγραμμα είτε αποφοίτων,είτε μαθητών.Οικονομική δυνατότητα για ιδιαίτερα δεν υπάρχει.Παρόλα αυτά το θέλω πολύ και ο καιρός περνάει.Τι με συμβουλεύετε να κάνω?Υπάρχουν κάποια βοηθήματα που θα μπορούσαν να με καθοδηγήσουν κάπως?Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση ώστε να μπορέσω να το ψάξω λίγο ακόμα με τα φροντιστήρια.Απο πέρυσι το ψάχνω αλλά λόγω εγκυμοσύνης δεν το δοκίμασα και δεν θέλω να πάει και η φετινή χρονιά χαμένη.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #296 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 06:37:44 πμ »
 Το πρόβλημα είναι μήπως πέρασε αρκετός καιρός από το καλοκαίρι, όπου λογικά θα έπρεπε να είχες αρχίσει το διάβασμα, εκτός αν έχεις ήδη αρχίσει να διαβάζεις μόνη σου. Κάνε ακόμη μία προσπάθεια να βρεις κάποιο τμήμα σε φροντιστήριο. Όταν είχα φρον/ριο παλιότερα, δεχόμουν απόφοιτους και τέτοια εποχή (επαρχία όμως, αν είσαι σε μεγάλη πόλη τα τμήματα είναι ήδη κλειστά).
 Εύχομαι καλή επιτυχία!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος maria 1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #297 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 03:49:19 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Έχω ξεκινήσει να διαβάζω μόνη μου Βιολογία και Ιστόρια αλλά τα υπόλοιπα περίμενα να βρώ ένα φροντιστήριο για να έχω και κάποια καθοδήγηση.Θα είχα ξεκινήσει πολύ νωρίτερα αλλά κάποιο φροντιστήριο με καθυστέρησε αρκετά.Με είχε στην αναμονή ένα μήνα τώρα!Όπως και να έχει,το αποτέλεσμα είναι ότι τώρα έχω μείνει εντελώς ξεκρέμαστη και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.Δεν θέλω να αφήσω τη χρονιά να πάει χαμένη και έλεγα μήπως υπαρχούν κάποια καλά βοηθήματα να ξεκινήσω μόνη μου και παράλληλα να ψάχνομαι για φροντιστήριο.Ξέχασα να αναφέρω ότι μένω στην Αθήνα!Θα εκτιμούσα πολύ κάποια βοήθεια απο εσάς μέσα απο τις εμπειρίες σας και τις γνώσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:10 »

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #298 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:02:22 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Έχω ξεκινήσει να διαβάζω μόνη μου Βιολογία και Ιστόρια αλλά τα υπόλοιπα περίμενα να βρώ ένα φροντιστήριο για να έχω και κάποια καθοδήγηση.Θα είχα ξεκινήσει πολύ νωρίτερα αλλά κάποιο φροντιστήριο με καθυστέρησε αρκετά.Με είχε στην αναμονή ένα μήνα τώρα!Όπως και να έχει,το αποτέλεσμα είναι ότι τώρα έχω μείνει εντελώς ξεκρέμαστη και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.Δεν θέλω να αφήσω τη χρονιά να πάει χαμένη και έλεγα μήπως υπαρχούν κάποια καλά βοηθήματα να ξεκινήσω μόνη μου και παράλληλα να ψάχνομαι για φροντιστήριο.Ξέχασα να αναφέρω ότι μένω στην Αθήνα!Θα εκτιμούσα πολύ κάποια βοήθεια απο εσάς μέσα απο τις εμπειρίες σας και τις γνώσεις σας!
Μαρία καλησπέρα, για την έκθεση - έκφραση μπορείς να διαβάσεις από το βοήθημα Αποδεικτικός Λόγος του Μεταιχμίου.Έχει καλογραμμένη τη θεωρία και πάρα πολλά αναπτυγμένα θέματα και ασκήσεις - tests με τις απαντήσεις τους.Γενικά είναι βιβλίο το οποίο είναι περιεκτικό και διαβάζεται και χωρίς καθοδήγηση καθηγητή.Αρκεί να στρωθείς.Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #299 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:20:43 μμ »
Για Αρχαία θεωρητικής γ΄Λυκείου θα σου πρότεινα βοηθήματα της ελληνοεκδοτικής.Είναι πλήρη,κατανοητά και θα σε κατατοπίσουν αρκετά.
Δες εδώ:http://www.ellinoekdotiki.gr/productList.asp?ITMID=670&LANG=GR
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος maria 1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #300 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:38:38 μμ »
Καλησπέρα Μαρία και σε ευχαριστώ πολύ!Θα πάω να το πάρω να ξεκινήσω και ελπίζω  στην πορεία να βρώ και κάποιο φροντιστήριο να με βοηθήσει λίγο!Το σημαντικό είναι να μην χαθεί άλλος χρόνος!Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάποιο καλό βοήθημα για τα υπόλοιπα μαθήματα (Αρχαία,Λατινικά) που να καλύπτει την ύλη των πανελληνίων με αναλυτικό τρόπο και πολλές ασκήσεις ,παρακαλώ να μου προτείνετε!Το σημαντικό είναι να ξεκινήσω το διάβασμα για να δώ και τις δυνατότητές μου!Θέλω να πιστέυω πως με τη θέληση που έχω θα καταφέρω κάτι.Ήμουν άριστη μαθήτρια στο σχολείο και αν και ετεροχρονισμένα θέλω να διορθώσω τα λάθη του παρελθόντος...Ή τουλάχιστον να το προσπαθήσω!Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια σας!

Αποσυνδεδεμένος maria 1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #301 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:40:21 μμ »
Μαίρη σε ευχαριστώ και εσένα πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #302 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:51:39 μμ »
Δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι αλλά μπορείς να πας στο κοντινότερο μεγάλο βιβλιοπωλείο της περιοχής σου και να δεις από κοντά κάποια βοηθήματα. Γενικά του μεταιχμίου είναι αρκετά καλά.Εγώ τα χρησιμοποιώ πολύ.Όσο για τα αρχαία ξεκίνα και διάβασε τη γραμματική και το συντακτικό (τα σχολικά βιβλία). Η γραμματική είναι η κλασική μικρή άσπρη και το συντακτικό γράφει στο εξώφυλλο Συντακτικό της αρχαίας ελληνικής γλώσσας Α Β Γ Γυμνασίου. Στη γραμματική ξεκίνα από τη σελίδα 40 έως και τη 249.Όλα τα σχολικά αν δεν τα βρίσκεις τα παραγγέλνεις και απο το βιβλιοπωλείο Πολιτεία online.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #303 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:54:05 μμ »
Παράλληλα διάβαζε μεταφράσεις γνωστό.Το άγνωστο μόνο με πολύ καλή γραμματική και συντακτικό θα μπορέσεις να το πιάσεις.Οπότε για σίγουρα και για να μην χάνεις χρόνο ξεκίνα από το γνωστό.Το βασικό είναι να προμηθευτείς τα σχολικά βιβλία, να δεις την ύλη για να ξέρεις τι γίνεται και να αρχίσεις να οργανώνεσαι

Αποσυνδεδεμένος maria 1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #304 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 05:14:04 μμ »
Παράλληλα διάβαζε μεταφράσεις γνωστό.Το άγνωστο μόνο με πολύ καλή γραμματική και συντακτικό θα μπορέσεις να το πιάσεις.Οπότε για σίγουρα και για να μην χάνεις χρόνο ξεκίνα από το γνωστό.Το βασικό είναι να προμηθευτείς τα σχολικά βιβλία, να δεις την ύλη για να ξέρεις τι γίνεται και να αρχίσεις να οργανώνεσαι
Ευχαριστώ πολύ.Αυτό σκέφτομαι και εγώ.Το σημαντικό είναι να ξεκινήσω κάποια στιγμή το διάβασμα έστω και μόνη μου και στην πορεία βλέπω τι θα κάνω με περαιτέρω βοήθεια!Εσύ απο την εμπειρία σου θεωρείς ότι έχω έστω και λίγες πιθανότητες να καταφέρω κάτι ή άργησα πολύ?'Ορεξη έχω αλλά και πολλές υποχρεώσεις παράλληλα.Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αλλά μήπως είναι αδύνατο και τσάμπα τρέφω ελπίδες?Θα ήθελα να μου απαντήσεις ειλικρινά!Εμπιστεύομαι την κρίση σας εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #305 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 05:24:29 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.Αυτό σκέφτομαι και εγώ.Το σημαντικό είναι να ξεκινήσω κάποια στιγμή το διάβασμα έστω και μόνη μου και στην πορεία βλέπω τι θα κάνω με περαιτέρω βοήθεια!Εσύ απο την εμπειρία σου θεωρείς ότι έχω έστω και λίγες πιθανότητες να καταφέρω κάτι ή άργησα πολύ?'Ορεξη έχω αλλά και πολλές υποχρεώσεις παράλληλα.Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αλλά μήπως είναι αδύνατο και τσάμπα τρέφω ελπίδες?Θα ήθελα να μου απαντήσεις ειλικρινά!Εμπιστεύομαι την κρίση σας εδώ μέσα.
Αδύνατον δεν ειναι σε καμιά περίπτωση.Η θεωρητική κατεύθυνση έχει το συν της αποστήθισης.Οπότε αν μπορείς να αποστηθίσεις ξεκινάς καλά.Το δύσκολο είναι κατά τη γνώμη μου τα αρχαία. Θέλουν πολύ διάβασμα και εξάσκηση. Έχουν ανώμαλα ρήματα, πολλά ουσιαστικά κ.α. Είναι καθαρά θέμα διαβάσματος.Θέλεις ένα καλο 5ωρο διάβασμα την ημέρα.Τα υπολοιπα μαθήματα είναι θέμα κουράγιου.Πόσο μπορείς να απομνημονευσεις την ιστορία, τα λατινικά...επίσης το γνωστό στα αρχαία ειναι ζήτημα απομνημόνευσης.όσο για την έκθεση, πιστεύω ότι ένας 30αρης γράφει καλύτερα.Έχει περισσότερα ακούσματα, περισσότερες εμπειρίες, έχει άποψη για πολλά θέματα σχετικά με ένα παιδί λυκείου.Επιπλέον, εξαρτάται ποιοι είναι οι στόχοι σου. Αν έχεις όνειρο ζωής να μπεις στο πανεπιστήμιο ΤΟΛΜΗΣΕ ΤΟ. Εξαρτάται και ποια σχολή σε ενδιαφέρει.Υπάρχουν υψηλόβαθμες σχολές, υπάρχουν και καλές σχολές που μπαίνεις με 12.Π.χ η φιλοσοφική έπεσε πολύ.Αξιολόγησέ τα στο μυαλό σου.Το σίγουρο είναι ότι θέλεις πολύ διάβασμα.

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #306 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 05:37:31 μμ »
στα αρχαία επικεντρώσου στο γνωστό, πιάνει τις δώδεκα από τις είκοσι μονάδες και υπάρχει χρόνος να βγει ικανοποιητικά. το άγνωστο είναι πιο σύνθετο και εφόσον ήσουν μαθήτρια της β δέσμης η τελευταία σου επαφή με τη γραμματική και το συντακτικό ήταν στη δευτέρα λυκείου. αν είχες ωστόσο τότε ικανοποιητικές γνώσεις γραμματικής και μια σχετική κατανόηση του συντακτικού κάτι γίνεται. ο τρόπος εξέτασης στην έκθεση και ως ένα βαθμό και στην ιστορία (πηγές) έχει αλλάξει αλλά νομίζω πως οι αλλάγές ευνοούν ένα άτομο στα τριάντα. το ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν είναι επίσης σημαντικό.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #307 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 10:30:00 μμ »
Καλή δύναμη και κουράγιο απο μένα. Αξιοποίησε κατάλληλα το χρόνο σου και πρόσεξε τον ψυχολογικό παράγοντα. Καλή επιτυχία  :)

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161376
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.