*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 394898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #280 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:19:58 πμ »
Εγώ έχω και την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ που βεβαιώνει ότι είναι αναγνωρισμένο. Αλλά λέω εγώ τώρα...αν κάποιος "τρελός" ή κάποιος σύλλογος αποφοίτων ή κάποιο πανεπιστήμιο Ε.Α. το κυνηγούσε κι έκανε καταγγελία δε ξέρω αν θα είχαν ισχύ όσα υποστηρίζονται σήμερα. Είναι λίγο μούφα η δουλειά κι αν θέλει κάποιος υπάρχουν σημεία που μπορεί να πιαστεί και να αμφισβητήσει την εγκυρότητα αυτού του μεταπτυχιακού. Θα πω κάτι τραβηγμένο για να καταλάβετε τι εννοώ. Ανάλογη περίπτωση είναι και τα περιβόητα σεμινάρια των 400 ωρών. Κάποτε ήταν εχέγγυο για την Ε.Α. Αναγνωρίζονταν κανονικά και δούλεψε πολύ κόσμος με αυτά. Μετά κι η κουτσή Μαρία πήγε και παρακολούθησε ένα από τα χιλιάδες που άρχισαν να γίνονται ανά την Ελλάδα χωρίς καμία σοβαρότητα και οργάνωση, σε κάθε πόλη, χωριό και ραχούλα και το αποτέλεσμα ήταν να χαθεί η όποια αξιοπιστία και προσεχώς (απ' ό,τι ακούγεται με το νέο νομοσχέδιο περί Ε.Α.) δεν θα έχουν καμία ισχύ, ούτε αυτά που έγιναν πριν το 2010. Αυτό βέβαια για κάποιους είναι δίκαιο και για κάποιους άλλους άδικο. Άλλη συζήτηση, για άλλο θέμα. Καταλήγω λοιπόν ότι το μεταπτυχιακό αυτό της Βουλγαρίας μπορεί να έχει παρόμοια τύχη. Τώρα που είναι η αρχή κι ακόμα δεν έχει καταλάβει ο ΔΟΑΤΑΠ περί τίνος πρόκειται ακριβώς αναγνωρίζεται. Με αυτές τις συνθήκες όμως που γίνεται, η αναγνώριση μπορεί να πάει περίπατο. Κι αν αμφισβητηθεί η σοβαρότητα του προγράμματος, μη σας κάνει εντύπωση αν στην επόμενη εγκύκλιο Ε.Α. δούμε κατάλογο μεταπτυχιακών τίτλων από συγκεκριμένα πανεπιστήμια ως αποδεκτά με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό εκτός λίστας. Γι' αυτό προσοχή. Τα αγαθά με κόπο κατακτώνται...Η Βουλγαρία είναι πολύ "καλή" για να είναι αληθινή.
η βασική αρχή του ΔΟΑΤΑΠ είναι το μεταπτυχιακό να γίνεται στην έδρα του πανεπιστημιου και το μεγαλύτερο ποσοστό των διδασκόντων να είναι κάτοχοι διδακτορικού, και συνήθως τα πανεπιστήμια που βρίσκονται σε πρωτεύουσες είναι τα πρώτα που αναγνωρίζονται................για το θέμα της παρακολούθησης, υπάρχουν και στην ελλάδα μεταπτυχιακά που γίνονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, εαν ρίξετε μια ματιά στο μεταπτυχικό Φυλο και νεα εκπαιδευτικά και εργασιακά περιβάλλοντα στην κοινωνία της πληροφορίας του πανεπιστημίου αιγαίου  θα δείτε οτι είναι μεν διαφορετικού αντικειμένου αλλά φωτογραφικά όμοιο στον τρόπο παρακολούθησης με το αντίστοιχο της Βουλγαρίας..........το ίδιο και για το μεταπτυχιακό στη δημιουργική γραφή στο πανεπιστήμιο δυτικής μακεδονίας
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 01:21:45 πμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:42 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #281 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:31:19 πμ »
Δεν αμφισβητώ αυτό που λες. Μάλλον θα συμφωνήσω αν και δε ξέρω τα μεταπτυχιακά που αναφέρεις. Αλλά εδώ το θέμα με τη Βουλγαρία τείνει να γίνει λίγο σαν τη φάμπρικα των σεμιναρίων. Δε ξέρω τι τύχη θα έχει. Αν εγώ πάντως είχα μεταπτυχιακό στην Ε.Α., ειδικά από Ελλάδα, θα αντιδρούσα και δεν θα το άφηνα έτσι το πράγμα. Ενδεικτικά παραθέτω τη σελίδα του τμήματος Ε.Α. του Βόλου, όπου περιγράφεται το πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού εδώ: http://www.sed.uth.gr/main/node/245 .
Μετά από μία πρόχειρη ματιά, μπορεί αυτό να συγκριθεί με πέντε-δέκα συναντήσεις του Σ/Κ ή το πολύ της μιας εβδομάδας  τα Χριστούγεννα και το Πάσχα; Εφόσον τα εγχώρια μεταπτυχιακά Ε.Α. γίνονται κατά αυτό τον τρόπο που περιγράφεται στο λινκ παραπάνω, δε ξέρω τι μέλλον έχει αυτό της Βουλγαρίας. Επαναλαμβάνω λοιπόν, αν καταλάβουν οι απόφοιτοι (αλλά και οι διδάσκοντες) του Βόλου για παράδειγμα, τι γίνεται στη Βουλγαρία, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα, ακόμα κι αν υπάρχουν άλλα μεταπτυχιακά έστω της ημεδαπής που λειτουργούν όπως της Βουλγαρίας. Είναι Ε.Α. άλλωστε, δεν είναι δημιουργική γραφή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 01:38:42 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #282 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:37:15 πμ »
Δεν αμφισβητώ αυτό που λες. Μάλλον θα συμφωνήσω αν και δε ξέρω τα μεταπτυχιακά που αναφέρεις. Αλλά εδώ το θέμα με τη Βουλγαρία τείνει να γίνει λίγο σαν τη φάμπρικα των σεμιναρίων. Δε ξέρω τι τύχη θα έχει. Αν εγώ πάντως είχα μεταπτυχιακό στην Ε.Α., ειδικά από Ελλάδα, θα αντιδρούσα και δεν θα το άφηνα έτσι το πράγμα. Ενδεικτικά παραθέτω τη σελίδα του τμήματος Ε.Α. του Βόλου, όπου περιγράφεται το πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού: http://www.sed.uth.gr/main/node/245.
Μετά από μία πρόχειρη ματιά, μπορεί αυτό να συγκριθεί με πέντε-δέκα συναντήσεις του Σ/Κ ή το πολύ της μιας εβδομάδας  τα Χριστούγεννα και το Πάσχα; Εφόσον τα εγχώρια μεταπτυχιακά Ε.Α. γίνονται κατά αυτό τον τρόπο που περιγράφεται στο λινκ παραπάνω, δε ξέρω τι μέλλον έχει αυτό της Βουλγαρίας. Επαναλαμβάνω λοιπόν, αν καταλάβουν οι απόφοιτοι (αλλά και οι διδάσκοντες) του Βόλου για παράδειγμα, τι γίνεται στη Βουλγαρία, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα, ακόμα κι αν υπάρχουν άλλα μεταπτυχιακά έστω της ημεδαπής που λειτουργούν όπως της Βουλγαρίας. Είναι Ε.Α. άλλωστε, δεν είναι δημιουργική γραφή.
έχεις απόλυτο δίκιο αλλά επειδή εγώ είμαι αρκετά μεγαλύτερος θα σου θυμήσω την βιομηχανία παραγωγής δασκάλων στην τεως γιουγκοσλαβία που γέμισε τα ελληνικά σχολεία με 40ρηδες δασκάλους διετους φοίτησης, οι οιοπι με παρακολούθηση μαθημάτων  εξομοίωσης σε ελληνικά πανεπιστήμια διδάσκουν εδω και χρόνια στα ελληνικά σχολεία και είναι πολλοί...............αρα η χώρα που ονομάζεται μπανανία και είναι η ελλάδα πολύ εύκολα μπορεί να αναγνωρίσει το οπιοδήποτε πτυχίο βαλκανικής φίλης χώρας...........τα συμπερασματα τα σφηνω σε σας

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #283 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:41:36 πμ »
οποτε ανακεφαλαιωνοντας δεν ειναι σιγουρη η αναγνωριση του...
μαλιστα
παντως υπαρχουν και πολλα εξ Αγγλίας τα οποία δεν ηταν και πολυ Fan των συνεχων παρακολουθήσεων και ομως εχουν αναγνωριστει..
στο τορινο της ιταλιας γινεται ακριβως το ιδιο..οπου μαζευονται σε γιορτες και το καλοκαίρι..για εκεινο γιατι δε μιλαει κανεις και φωναζουν ολοι για της βουλγαριας???και κεινο δεν πληρει τις προδιαγραφες αν το θελετε ετσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:42 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #284 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:44:29 πμ »
οποτε ανακεφαλαιωνοντας δεν ειναι σιγουρη η αναγνωριση του...
μαλιστα
παντως υπαρχουν και πολλα εξ Αγγλίας τα οποία δεν ηταν και πολυ Fan των συνεχων παρακολουθήσεων και ομως εχουν αναγνωριστει..
στο τορινο της ιταλιας γινεται ακριβως το ιδιο..οπου μαζευονται σε γιορτες και το καλοκαίρι..για εκεινο γιατι δε μιλαει κανεις και φωναζουν ολοι για της βουλγαριας???και κεινο δεν πληρει τις προδιαγραφες αν το θελετε ετσι.
την γνωμη μας λεμε, δεν πετροβολούμε κανένα............αρκει καποιος να ειναι τυχερος και δεν λεω μονο για της βουλγαριας, του τορινο και της ισπανιας......................θα βγουν και αλλα για να κανουν εμποριο ελπιδας

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #285 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:48:24 πμ »
έχεις απόλυτο δίκιο αλλά επειδή εγώ είμαι αρκετά μεγαλύτερος θα σου θυμήσω την βιομηχανία παραγωγής δασκάλων στην τεως γιουγκοσλαβία που γέμισε τα ελληνικά σχολεία με 40ρηδες δασκάλους διετους φοίτησης, οι οιοπι με παρακολούθηση μαθημάτων  εξομοίωσης σε ελληνικά πανεπιστήμια διδάσκουν εδω και χρόνια στα ελληνικά σχολεία και είναι πολλοί...............αρα η χώρα που ονομάζεται μπανανία και είναι η ελλάδα πολύ εύκολα μπορεί να αναγνωρίσει το οπιοδήποτε πτυχίο βαλκανικής φίλης χώρας...........τα συμπερασματα τα σφηνω σε σας

@mpesg Έχεις δίκιο...Τι να πω, ότι έχεις άδικο; Δίκιο έχεις. Φαντάζομαι όμως θα είναι λίγο πιο δύσκολο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχουν πολλοί που θα αντιδρούσαν, απόφοιτοι, γονείς, σύλλογοι ΑμεΑ, δε νομίζω να το προσπεράσουν.

@dimik. Κι εσύ δίκιο έχεις! Αυτό που λέμε εδώ για τη Βουλγαρία, (γιατί το θέμα είναι το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό) ισχύει και για του Τορίνο και για διάφορα της Αγγλίας. Το θέμα είναι ποιος θα ασχοληθεί με όλα αυτά; Ποιος θα τα κυνηγήσει και θα βγάλει άκρη;

Υ.Γ. Βρε τι είμαι! Σήμερα όλο συμφωνώ με όλους! Αφήστε ρε παιδιά...είναι μεγάλες οι λαδιές και δε καθαρίζουν με τίποτα. Καλά τα λέμε εμείς εδώ, αλλά άλλοι βολεύτηκαν κι εμείς χάνουμε τη ζωή μας μέρα με τη μέρα και το μόνο που μας έμεινε είναι να φιλολογούμε. Δε μπορούμε να ελέγξουμε τίποτα. Κι είναι πολλά τα μαϊμού μεταπτυχιακά, που δήθεν κάτι κάνανε, αλλά τίποτα δεν κάνανε αυτοί που τα κάνανε. Πού να βγάλεις άκρη...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 01:51:45 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #286 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:50:42 πμ »
Κοιτα αν ειναι να μου εξασφαλίσει μια θεση εργασίας..παω τρεχοντας....επειδη ομως τα οικονομικά ειναι σφιχτά πολυυυυυυ φετος...δεν μου περισσευουν...γιαυτο ρωταω και ξαναρωτω...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #287 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:54:49 πμ »
Κοιτα αν ειναι να μου εξασφαλίσει μια θεση εργασίας..παω τρεχοντας....επειδη ομως τα οικονομικά ειναι σφιχτά πολυυυυυυ φετος...δεν μου περισσευουν...γιαυτο ρωταω και ξαναρωτω...
καταλαβαινω την αγωνια του ανεργου αλλα ειναι ρισκο, τα επομενα χρονια οι θεσεις θα μειωθουν και τα μεταπτυχιακα θα γινουν χαρτια που θα εχει ο καθενας...............οπως εγινε με τα σεμιναρια ειδικης αγωγης...............οπως ειπα πιο πανω το ρισκο και η αποφαση ειναι δικη σου....εγω παντως ευχομε σε ολους σας να βρειτε η καλυτερα να βρουμε δουλεια στα δυσκολα χρονια που ερχονται

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #288 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:58:03 πμ »
Φίλε dimik μακάρι να είχα προσωπικά να σου δώσω μια απάντηση, να σε βγάλω από τη δύσκολη θέση. :-[
Δυστυχώς δεν έχω. Τα δεδομένα έχουν ως εξής: σήμερα καθώς φαίνεται αναγνωρίζεται. Η ιστορία όμως έχει δείξει το εξής: μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή άρση ισοτιμίας (όπως πολύ σωστά είπε ο αγαπητός συνάδελφος mpesg).

Υ.Γ.Αν το σκέφτεσαι για φέτος, νομίζω ότι πλέον είναι λίγο αργά. Οι εγγραφές έχουν ολοκληρωθεί εδώ και καιρό και ήδη έγινε η πρώτη συνάντηση. Οπότε αναγκαστικά θα περιμένεις το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 02:01:11 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #289 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 10:50:24 πμ »
Επί της ουσίας όμως είναι...οι πληροφορίες λένε ότι οι "υποχρεωτικές παρακολουθήσεις" βγαίνουν δε βγαίνουν 10-15 μέρες συνολικά σε ένα έτος. Άλλο λένε τα χαρτιά δηλαδή κι άλλο η πραγματικότητα. Αυτό δε ξέρω τι επίπτωση μπορεί να έχει στη συνέχεια για τους πρώτους που θα αποφοιτήσουν. Το σίγουρο είναι πάντως ότι όσοι ξεκίνησαν να το παρακολουθούν πήγαν για ένα Σ/Κ και θα πάνε ξανά τα Χριστούγεννα. Από κει και πέρα δε γνωρίζω πότε είναι η επόμενη συνάντηση. Πάντως και μόνο που γίνεται λόγος περί συναντήσεων και όχι καθημερινών παρακολουθήσεων ή έστω συστηματικών εβδομαδιαίων σημαίνει ότι ουσιαστικά είναι εξ αποστάσεως. Το τυπικό μέρος και η γραφειοκρατία το αρνούνται βέβαια αυτό και το ονομάζουν κανονικής και πλήρους φοίτησης. Θα φανεί στο μέλλον τι θα επικρατήσει και αν  θα είναι αναγνωρισμένο. Άλλωστε υπό αυτό το καθεστώς πρώτη φορά λειτουργεί το εν λόγω μεταπτυχιακό και κανένας επί της ουσίας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει το τι πρόκειται να συμβεί. Ακόμα και αν αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ, ποιος εγγυάται ότι αύριο μεθαύριο δε θα βγάλουν μία άλλη απόφαση όπου θα λέει ότι δεν αναγνωρίζεται διότι δεν τηρήθηκαν οι όροι που έπρεπε. Μια καταγγελία αρκεί για να ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου.


το μεταπτυχιακο το παρακολουθω, η παρουσια σου εκει είναι υποχρεωτικη, εχεις περιθώριο για λίγες απουσιες , δεν ξερω τι γονταν πριν αλλα τωρα εσφιξαν τα πραγματα και καλα εκαναν. ολες οι απαιτουμενες ωρες πρεπει να πραγματοποιηθουν. προς το παρον είμαι αρκετα ευχαριστημενη με την εκβαση του εν λόγω μεταπτυχιακου

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #290 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:03:04 πμ »
Η παρουσία προφανώς είναι υποχρεωτική όταν έχει συνάντηση. Κάθε πότε έχει συνάντηση;

Επίσης το μεταπτυχιακό αυτό δεν έχει λειτουργήσει άλλη φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 11:06:00 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:14:56 πμ »
Επί της ουσίας όμως είναι...οι πληροφορίες λένε ότι οι "υποχρεωτικές παρακολουθήσεις" βγαίνουν δε βγαίνουν 10-15 μέρες συνολικά σε ένα έτος. Άλλο λένε τα χαρτιά δηλαδή κι άλλο η πραγματικότητα. Αυτό δε ξέρω τι επίπτωση μπορεί να έχει στη συνέχεια για τους πρώτους που θα αποφοιτήσουν. Το σίγουρο είναι πάντως ότι όσοι ξεκίνησαν να το παρακολουθούν πήγαν για ένα Σ/Κ και θα πάνε ξανά τα Χριστούγεννα. Από κει και πέρα δε γνωρίζω πότε είναι η επόμενη συνάντηση. Πάντως και μόνο που γίνεται λόγος περί συναντήσεων και όχι καθημερινών παρακολουθήσεων ή έστω συστηματικών εβδομαδιαίων σημαίνει ότι ουσιαστικά είναι εξ αποστάσεως. Το τυπικό μέρος και η γραφειοκρατία το αρνούνται βέβαια αυτό και το ονομάζουν κανονικής και πλήρους φοίτησης. Θα φανεί στο μέλλον τι θα επικρατήσει και αν  θα είναι αναγνωρισμένο. Άλλωστε υπό αυτό το καθεστώς πρώτη φορά λειτουργεί το εν λόγω μεταπτυχιακό και κανένας επί της ουσίας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει το τι πρόκειται να συμβεί. Ακόμα και αν αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ, ποιος εγγυάται ότι αύριο μεθαύριο δε θα βγάλουν μία άλλη απόφαση όπου θα λέει ότι δεν αναγνωρίζεται διότι δεν τηρήθηκαν οι όροι που έπρεπε. Μια καταγγελία αρκεί για να ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου.


το μεταπτυχιακο το παρακολουθω, η παρουσια σου εκει είναι υποχρεωτικη, εχεις περιθώριο για λίγες απουσιες , δεν ξερω τι γονταν πριν αλλα τωρα εσφιξαν τα πραγματα και καλα εκαναν. ολες οι απαιτουμενες ωρες πρεπει να πραγματοποιηθουν. προς το παρον είμαι αρκετα ευχαριστημενη με την εκβαση του εν λόγω μεταπτυχιακου
βικυ, μπορεις να δωσεις καποιες περισσοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμμενο μεταπτυχιακο στο φορουμ- εγγραφη, παρακολουθηση, τοπος, αριθμος μαθηματων, επιπεδο γλωσσας καθηγητων και φοιτητων, αναλογια ελληνων-βουλγαρων φοιτητων? υπαρχουν παιδια που ενδιαφερονται και καλο ειναι οτι πληροφοριες εχει ο καθενας να ειναι ορατες σε  ολους μεσα στο φορουμ. Υπαρχουν και συναδελφοι οπως ο LIo που κανει το διδακτορικο του στην ειδικη αγωγη και προσφερθηκε να βοηθησει οποιο συναδελφο τον ενδιαφερει η ειδικη αγωγη

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:15:57 πμ »
η βασική αρχή του ΔΟΑΤΑΠ είναι το μεταπτυχιακό να γίνεται στην έδρα του πανεπιστημιου και το μεγαλύτερο ποσοστό των διδασκόντων να είναι κάτοχοι διδακτορικού, και συνήθως τα πανεπιστήμια που βρίσκονται σε πρωτεύουσες είναι τα πρώτα που αναγνωρίζονται................για το θέμα της παρακολούθησης, υπάρχουν και στην ελλάδα μεταπτυχιακά που γίνονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, εαν ρίξετε μια ματιά στο μεταπτυχικό Φυλο και νεα εκπαιδευτικά και εργασιακά περιβάλλοντα στην κοινωνία της πληροφορίας του πανεπιστημίου αιγαίου  θα δείτε οτι είναι μεν διαφορετικού αντικειμένου αλλά φωτογραφικά όμοιο στον τρόπο παρακολούθησης με το αντίστοιχο της Βουλγαρίας..........το ίδιο και για το μεταπτυχιακό στη δημιουργική γραφή στο πανεπιστήμιο δυτικής μακεδονίας

Με αφορμή το παραπάνω, ως ισότιμα προς τα ελληνικά προγράμματα, αναγνωρίζονται τα μεταπτυχιακά που πληρούν τις προϋποθέσεις διδασκαλίας, μάθησης και αξιολόγησης των ελληνικών ΑΕΙ, όπως προβλέπει το άρθρο 4 του Ν.3328/2004.

Αποσυνδεδεμένος karanatasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:36:10 πμ »
Το κανει και μια φιλη μου το μεταπτυχιακο. ειναι πολυ ευχαριστημενη γιατι απο την πρωτη φορα που πηγε ξεκινησαν αμεσωσ τα μαθηματα. υπηρχε πολυ καλη συννενοηση με τουσ καθηγητεσ και το προγραμμα σπουδων.θα πηγαινει καθε εβδομαδα απ οτι ξερω και εχει φουλ εργασιεσ. δεν ειναι εξ αποστασεωσ.και θα τηρηθουν ολα τα νομοτυπα σχετικα με παρουσιεσ και αυτα. τα πραγαματα εγιναν πολυ πιο δυσκολα φετοσ για το μεταπτυχιακο,δεν ειναι καθολου ευκολο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.