*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395085 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alkaliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #434 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 03:44:53 μμ »
Εχω νεότερες πληροφορίες για αυτό το μεταπτυχιακό.Η αναγνώριση που δείχνουν αφορά το συμβατικό που είχε γίνει στη βουλγαρική γλώσσα και κάποιες εργασίες παραδίδονταν στην αγγλική.Μου το είπε αυτό ένα ζευγάρι συναδέλφων που το παρακολούθησε και τους το αναγνώρισαν.Μάλιστα αυτό που αναγνωρίστηκε είχε διάρκεια σχεδόν 2χρόνων.Αυτό που πραγματοποιείται τώρα,δεν έχει αναγνωριστεί ξεκίνησε φέτος πρωτη χρονιά,πράξη αναγνώρισης δεν υπάρχει γιατί δεν έχει κάποιος αποφοιτήσει.Καθώς καταλαβαίνετε,λειτούργησαν στη Βουλγαρία 2 μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή.Το συμβατικό το οποίο πήρε αναγνώριση και το μεταγενέστερο(αυτό που τώρα πραγματοποιείται με διαφορετικού όρους και προϋποθέσεις σε σχέση με το συμβατικό)και δεν έχει αναγνώριση.

Όντως το προηγούμενο αφορούσε σε βουλγαρόφωνο μεταπτυχιακό 2 χρόνων. Αυτή την πληροφόρηση έχω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:40 »

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #435 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:12:24 μμ »
Παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι γιατι το θέμα θα κλειδωθεί.

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #436 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:42:37 μμ »
Ανακοίνωση του ΔΟΑΤΑΠ:DIPLOMA Μagistr – Special Education του ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΣΟΦΙΑΣ
Με αφορμή την ύπαρξη ελλειμματικής παρουσίασης της επίσημης Βεβαίωσης του Οργανισμού σχετικής με αίτηση πληροφόρησης για το αγγλόφωνο πρόγραμμα που οδηγεί στην απόκτηση του τίτλου σπουδών DIPLOMA Μagistr – Special Education από το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΟΦΙΑΣ ''ΑΓ. ΚΛΙΜΕΝΤ ΟΧΡΙΝΤΣΚΙ'' στη Βουλγαρία, εφιστούμε την προσοχή στην ανάγκη τήρησης των προβλεπόμενων από το Ν. 3328/2005 προϋποθέσεων για την αναγνώριση τίτλων σπουδών. Διευκρινίζουμε ότι ο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. αναγνώρισε το αγγλόφωνο πρόγραμμα που οδηγεί στην απόκτηση του τίτλου σπουδών DIPLOMA Μagistr – Special Education, σύμφωνα με τα στοιχεία που κατατέθηκαν (τα οποία αναφέρονται σε συμβατικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα τακτικής παρακολούθησης με 60 ECTS, διάρκεια δύο εξαμήνων και μεταπτυχιακή εργασία), ως ισότιμο προς τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών των ελληνικών Α.Ε.Ι. (Δ.Σ. 110 Α΄/18-03-2011).
Τελευταία Ενημέρωση: 7-10-2011
Άρα είναι αναγνωρισμένο και αυτό που διαρκεί δύο μόνο εξάμηνα και όχι αυτό που είναι στα Βουλγάρικα και διαρκεί 2 χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #437 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 06:17:37 μμ »
Ο ΔΟΑΤΑΠ αναφέρεται σε "συμβατικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα τακτικής παρακολούθησης".Η τακτική παρακολούθηση πως ακριβώς πραγματοποιείται στο συγκεκριμένο πρόγραμμα?Με το ένα σ/β το μήνα?Εαν δεν κάνω λάθος το συμβατικό αναφέρεται σε 28 ώρες εβδομαδιαίως.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2012, 10:52:02 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:40 »

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #438 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 06:22:34 μμ »
και εγώ ακριβώς αυτό δεν καταλαβαίνω....

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #439 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:06:09 μμ »
Παιδιά δεν είναι ένα σκ τον μήνα,ελέγχουν τις απουσίες τακτικά,το παρακολουθεί μια γνωστή μου!Αν είναι δυνατόν με αυτόν με τον πόλεμο για ένα μεταπτυχιακό!Είναι άδικο να το κατακρίνετε λόγω της χώρας που γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #440 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:13:49 μμ »
Παιδιά δεν είναι ένα σκ τον μήνα,ελέγχουν τις απουσίες τακτικά,το παρακολουθεί μια γνωστή μου!Αν είναι δυνατόν με αυτόν με τον πόλεμο για ένα μεταπτυχιακό!Είναι άδικο να το κατακρίνετε λόγω της χώρας που γίνεται!

Και δική μου γνωστή το παρακολουθε'ί και πηγαίνει μία φορά το μήνα.....

Όπως και να είναι τα πράγματα, ό,τι και να λένεγται εδώ.....Του χρόνου το Γενάρη (περίπου) θα φανεί αν αναγνωρίζεται.........

Προσωπικά πάντως αν δεν έβγαιναν οι πρώτες αποφάσεις του ΔΟΑΤΑΠ δεν θα ξεκινούσα κάποιο μεταπτυχιακό, όπου και αν ήταν αυτό.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #441 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:19:05 μμ »
Η απόφαση έχει βγει!Την έχω αναρτήσει.Μπορεί να πηγαίνει ένα σκ μόνο αλλά αν δεν μαζέψει τις προαπαιτουμενες παρουσίες το μεταπτυχιακο θα το πάρει αλλά δεν θα αναγνωριστεί. Το θέμα είναι να υπάρχουν οι κατάλληλες παρουσίες, να συμπληρωθούν 60 διδακτικές μονάδες και οι καθηγητές να είναι με διδακτορικό. Ενημέρωσέ την ότι θα κοιτάξουν τις παρουσίες!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #442 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:29:45 μμ »
Η απόφαση έχει βγει!Την έχω αναρτήσει.Μπορεί να πηγαίνει ένα σκ μόνο αλλά αν δεν μαζέψει τις προαπαιτουμενες παρουσίες το μεταπτυχιακο θα το πάρει αλλά δεν θα αναγνωριστεί. Το θέμα είναι να υπάρχουν οι κατάλληλες παρουσίες, να συμπληρωθούν 60 διδακτικές μονάδες και οι καθηγητές να είναι με διδακτορικό. Ενημέρωσέ την ότι θα κοιτάξουν τις παρουσίες!

Δεν είναι η μόνη που πηγαίνει 1 φορά το μήνα.....
Από την αρχή τόσο της είπαν ότι είναι.....

Η απόφαση αναγνώρισης αφορά το συμβατικό μεταπτυχιακό. ΑΥτό δεν είναι το συμβατικό..... Έχει διαφορά το αναγνωρίστηκε ένα μεταπτυχιακό ενός πανεπιστημίου που γινόταν με ένα τρόπο, από το αναγνωρίζονται όλα τα μεταπτυχιακά στη συγκεκριμένη ειδικότητα του πανεπιστημίου αυτού!

π.χ. Το πανεπιστήμιο του Harvard έχει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή που προσφέρεται μετά από φοίτηση 1 ετούς εκεί, με εκπόνηση διπλωματικής, με πρακτικές κλπ κλπ.
Παράλληλα, το ίδιο πανεπιστήμιο προσφέρει μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στην ειδική αγωγή και μεταπτυχιακό με φοίτηση κάθε σκ (ας πούμε ότι είναι κάθε σκ και όχι μία φορά το μήνα).
Το π΄ρωτο αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ. Αυτό δεν σημαίνει ότι αναγνωρίζονται και τα άλλα 2 αυτομάτως!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #443 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:37:32 μμ »
Ti na sou pw,thn apofash apo ton doatap thn eides,isws anagnwristike to sugkekrimeno apeidh einai sta agglika...

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #444 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 08:55:02 μμ »
Η απόφαση που ανέφερες Anastasia λέει ότι το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει αγγλόφωνο πρόγραμμα σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν κατατεθεί δηλ.,ότι είναι συμβατικό πρόγραμμα τακτικής παρακολούθησης και εφιστεί την προσοχή στους ενδιαφερομένους για το αν πληρούνται οι προϋποθέσεις συγκεκριμένου νόμου.Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν υπάρχουν τακτικές παρακολουθήσεις(10μέρες τα Χριστούγεννα,10μέρες το Πασχα και νομίζω 2σ/β).Με άλλα λόγια ξεκάθαρη απάντηση από τον ΔΟΑΤΑΠ δεν υπάρχει.Βάζει τους ενδιαφερομένους να ερμηνεύσουν το νόμο,και όταν κάποιοι αποφοιτήσουν και θα ζητήσουν αναγνώριση τότε θα αποφανθεί.Αρα μέχρι να αποφοιτήσουν οι πρώτοι δεν υπάρχει απάντηση για την αναγνώριση.

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #445 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 12:13:15 πμ »
αν είναι έτσι τα μεταπτυχιακά στη Ρώμη και στο Τορίνο που έχουν αντίστοιχες παρακολουθήσεις (1 φορά το μήνα) γιατί έχουν αναγνωριστεί;;;

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #446 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 12:29:28 πμ »
αν είναι έτσι τα μεταπτυχιακά στη Ρώμη και στο Τορίνο που έχουν αντίστοιχες παρακολουθήσεις (1 φορά το μήνα) γιατί έχουν αναγνωριστεί;;;

Αυτά φέτος θα τρέξουν και αν....Τα προηγούμενα ήταν τακτικής παρακολούθησης (ότι αναγνωρίστηκε)....αν δεν κάνω λάθος από όσο παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #447 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 11:01:32 πμ »
Να πω ότι έχω στείλει mail εδώ και 2 εβδομάδες στο πανεπιστήμιο με βασικό ερώτημα τον τρόπο παρακολούθησης, το πρόγραμμα σπουδών (ποια μαθήματα γίνονται, κάθε πότε και αν υπάρχει διπλωματική) και τις απαιτήσεις γλώσσας (επίπεδό Αγγλικών) και ακόμα (2 εβδομάδες μετά) δεν έχω λάβει ΚΑΜΙΑ απάντηση....

Συγκρίνοντας με άλλα πανεπιστήμια του εξωτερικού, όπου έστελνα mail όταν έψαχνα για το δικό  μου μεταπτυχιακό, τα άλλα μου απαντόυσαν το πολύ σε 2 μέρες....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.