*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395059 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #658 στις: Ιούλιος 09, 2012, 04:13:26 μμ »
ε, ναι! χρειάζεται και να σ αρέσει αυτό που κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:49 »

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #659 στις: Ιούλιος 09, 2012, 04:17:58 μμ »
ε, ναι! χρειάζεται και να σ αρέσει αυτό που κάνεις...

Ναι αλλα πρωτα χρειαζεται να επιβιωσεις σαν ανθρωπος.Και δεν ξερω ποσοι εχουν καταφερει να βρουν το σημειο ισορροπιας αναμεσα στα δυο... 8)

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #660 στις: Ιούλιος 09, 2012, 04:19:01 μμ »
Παράθεση

Ναι αλλα πρωτα χρειαζεται να επιβιωσεις σαν ανθρωπος.Και δεν ξερω ποσοι εχουν καταφερει να βρουν το σημειο ισορροπιας αναμεσα στα δυο... 8)


Τι εννοείς??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2012, 04:25:38 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #661 στις: Ιούλιος 09, 2012, 04:23:12 μμ »
ΜΗΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ Σ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!

Κανείς δεν ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο στις σελίδες που διάβασα. Αλλά και πολλοί δεν ασχολήθηκαν καν με τα ελληνικά μεταπτυχιακά. Όπως ξαναείπα τρομερή υπόθεση το ένα έτος και κάποια στιγμή θα πρέπει να προσφέρουν εφάμιλλη διάρκεια και εδώ όπως γίνεται στο εξωτερικό.

Και ναι έχεις δίκιο πολλά ελληνικά μεταπτυχιακά και πανεπιστημιακοί είναι εξαιρετικά υψηλού επιπέδου και απαιτήσεων. Αλλά όχι όλα και όλοι φυσικά και επίσης ας μην έχουμε αυταπάτες και να αναγνωρίζουμε πως και εμείς στα μάτια των «πραγματικών» Ευρωπαίων δεν είμαστε η Νο 1 χώρα στον κόσμο σε διαφάνεια και αξιοκρατία... Ο Γερμανός και ο Αυστριακός πχ πιθανότατα είναι απέναντι μας πολύ πιο αρνητικά προϊδεασμένοι από ότι είμαστε εμείς με την Βουλγαρία... Και όμως όταν πας στην χώρα τους θα μπορείς να εργαστείς κανονικά και δεν θα σου συμπεριφερθούν σαν να είσαι εγκληματίας.

Δε ξέρω αν το μεταπτυχιακό της Βουλγαρίας είναι καλό ή όχι

Αυτό είναι το ενοχλητικό και η κατακλείδα της ιστορίας. Ενώ δεν ξέρουμε υποθέτουμε και γεμίζουμε 48 σελίδες με σενάρια βάση φημών και κουτσομπολιού. Το αστείο είναι πως πολλοί από όσους πάνε Σόφια εργάζονται ήδη για χρόνια, έχουν ήδη μεταπτυχιακά, νοηματική, Braille (με πιστοποίηση) και χίλια δυο προσόντα και απλά προσπαθούν να μαζέψουν έξτρα για το μέλλον δια παν ενδεχόμενο.

@ Μακάρι να την κάνουν την αξιολόγηση Vicky αλλά έχω ένα έντονο προαίσθημα πως ποτέ δεν πρόκειται να συμβεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2012, 04:26:02 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:49 »

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #662 στις: Ιούλιος 09, 2012, 04:48:47 μμ »
Επειδή έχουν ανοίξει πολλά topic με ειδική και Βουλγαρία, σ ένα απ αυτά διάβασα για το κακό επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων. Ξαναλέω, είμαστε χαμηλά στις λίστες για άλλους λόγους. Π.χ στο εξωτερικό υπάρχουν 3 βιβλιοθήκες και αναγνωστήρια, για κάθε 5 φοιτητές, εδώ έχουμε μία σε κάθε σχολή και αυτή είναι ανοιχτή όποτε θυμάται. επίσης υπάρχουν αίθουσες με υπολογιστές, ενώ εδώ πάμε στην αίθουσα υπολογιστών 2 ώρες νωρίτερα για να πιάσουμε θέση επειδή δεν χωράμε όλοι. Εδώ, λόγω κρίσης, μνημονίων και περικοπών, το κράτος κόβει την χρηματοδότηση των πανεπιστημίων. το κράτος μας χρωστάει εκατομμύρια ευρώ σε περίφημους εκδοτικούς οίκους που βγάζουν σοβαρά επιστημονικά περιοδικά, με αποτέλεσμα αυτοί να απειλούν ότι θα σταματήσουν τη συνδρομή. Παρ όλα αυτά, αυτά που πρέπει να ξέρει ο γιατρός, ο δάσκαλος, ο πολιτικός μηχανικός θα τα μάθει και θα τα μάθει και με το παραπάνω... Δεν αμφισβητώ το κύρος του πανεπιστημίου της Βουλγαρίας, αλλά πολλά ακούγονται και ξαναλέω: υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά??

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #663 στις: Ιούλιος 09, 2012, 05:00:46 μμ »
υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά??

Φυσικά. Καταρχήν οι μισές καταγγελίες είναι από άτομα που τέλειωσαν μεταπτυχιακά τα προηγούμενα χρόνια στο εξωτερικό και προσπαθούν να κλείσουν την "πόρτα" στους υπόλοιπους (αυτό που λέμε συναδελφική "αλληλεγγύη"). Σίγουρα υπάρχουν και μερικά άτομα που απλά εκφράζουν γνήσιο ενδιαφέρον για παρανομίες και συμπλέουν με τους προαναφερθέντες.

Αλλά από τον τόνο και τα λεγόμενα πολλών που πόσταραν εδώ καταλαβαίνεις πως πολλοί απλά θέλουν να κλείσουν την πόρτα στα μεταπτυχιακά του εξωτερικού και επειδή δεν μπορούν να "χτυπήσουν" τις προηγμένες  χώρες, όπως Αγγλία Γερμανία κλπ, "χτυπάνε" αυτές που μπορούν όπως τη Βουλγαρία την Ιταλία κλπ. Αν πας στο ΔΟΑΤΑΠ και πεις γιατί αναγνωρίσατε το μεταπτυχιακό της Γλασκόβης ή του Μονάχου - άσχετα με τις συνθήκες απόκτησης τους - πχ θα γελάνε μαζί σου.

Πρόταση? Ας  ανοίξουν όλα τα μεταπτυχιακά - των προηγούμενων ετών επίσης - εάν όμως διαπιστωθεί πως των προηγούμενων ετών ήταν ύποπτα ή επίσης ύποπτα ας διαγραφεί η προϋπηρεσία που απέκτησαν από τότε μέχρι σήμερα ώστε να δούμε αν όσοι φωνάζουν θέλουν πραγματική αξιοκρατία. Κανείς δεν θα υποστηρίξει φυσικά κάτι τέτοια γιατί δεν τους συμφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2012, 05:06:49 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος tauri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #664 στις: Ιούλιος 09, 2012, 07:31:26 μμ »
Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μάλλον το πιο σωστό που διάβασα σε αυτές τις ατελείωτες 48 σελίδες..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2013, 06:53:30 μμ από tauri »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #665 στις: Ιούλιος 09, 2012, 07:55:08 μμ »
και τι εγινε τελικα? το δοαταπ τα αναγνωρισε ?

Έχετε δει αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ να ανακοινώνεται σε λιγότερο από 3 μήνες...;; Και οι 3 μήνες είναι στο τσακίρ κέφι...το κατώτατο όριο αναμονής,αλλά συνήθως 5-8 μήνες κάνουν για να ανακοινώσουν μια απόφαση...οπότε έχει δρόμο ακόμη για επίσημη απόφαση...Ούτε καν απ΄το London University δεν αναγνωρίζονται σε λιγότερο από 5-6 μήνες... ??? ???


Έρχομαι να διαψέυσω!
Το π΄ρωτο μου μεταπρτυχιακό αναγνωρίστηκε σε 4 μήνες (το 2002) και το δεύτερο σε 2μιση (πέρυσι)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #666 στις: Ιούλιος 09, 2012, 07:57:58 μμ »
Παιδια ηθελα να ρωτησω κατι πραγματακια για το εν λογω μεταπτυχιακο :

1)Θεωρειται μεταπτυχιακο στην παιδαγωγικη και σου εξασφαλιζει τα 3 μορια του ΑΣΕΠ;
2)Επιπλεον κατοχη του εν λογω μεταπτυχιακου σε απαλλασει απο την κατοχη εκεινου του πιστοποιητικου παιδαγωγικης επαρκειας της "αειμνηστου" Διαμαντοπουλου το οποιο ειρησθω εν παροδω εχουμε ξεχασει και δεν βλεπω να καταργειται...

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #667 στις: Ιούλιος 13, 2012, 01:17:12 μμ »
παιδιά εγώ έχω τελειώσει το εν λόγω μεταπτυχιακό και με πήρανε αναπληρωτή πέρσι κατευθείαν...είναι πολύ καλό αν θέλετε την γνώμη μου...αν κα ιδε διάβασα όλο το topic...αν θέλετε πληροφορίες σε κάτι μπορώ να σας τις απαντήσω...

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #668 στις: Ιούλιος 16, 2012, 02:15:47 πμ »
παιδιά εγώ έχω τελειώσει το εν λόγω μεταπτυχιακό και με πήρανε αναπληρωτή πέρσι κατευθείαν...είναι πολύ καλό αν θέλετε την γνώμη μου...αν κα ιδε διάβασα όλο το topic...αν θέλετε πληροφορίες σε κάτι μπορώ να σας τις απαντήσω...
τι ειδικότητα είστε;

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #669 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:39:43 πμ »
18.14 εσύ?

Αποσυνδεδεμένος daskalitsa_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είναι πολύ ωραίο να είσαι δάσκαλος!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #670 στις: Ιούλιος 16, 2012, 08:53:40 πμ »
παιδιά εγώ έχω τελειώσει το εν λόγω μεταπτυχιακό και με πήρανε αναπληρωτή πέρσι κατευθείαν...είναι πολύ καλό αν θέλετε την γνώμη μου...αν κα ιδε διάβασα όλο το topic...αν θέλετε πληροφορίες σε κάτι μπορώ να σας τις απαντήσω...

Επιτέλους να ακούσουμε και μια κάπως πιο έγκυρη πηγή και όχι "Το έκανε ο μπατζανάκης οτυ ξαδέρφου του παππού μου και δεν παρακολουθούσε...¨"
Αν μπορείς λοιπόν διαφώτισέ μας για τις συνθήκες παρακολούθησης, τις ώρες και τις εργασίες...μιας και΄ούτως ή άλλως ο καθένας χωρίςνα γνωρίζει από πρώτο χέρι απαξιώνει τόσο εύκολα το κάθε τι...

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #671 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:35:50 πμ »
Τώρα που μάθαμε ότι το έκανε η Serenata απέκτησε μια αξιοπιστία το θέμα.
Serenata δεν αναφέρομαι σε εσένα ειδικά. Οποιοσδήποτε μπορεί να γράφει ότι θέλει ανώνυμα.
Με την ίδια ευκολία μπορεί να γράφουν αυτοί που καταγγέλλουν και αυτοί που πουλάνε τέτοια μεταπτυχιακά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.