*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395060 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #588 στις: Ιούλιος 06, 2012, 01:25:07 μμ »
Βρε Αναστασία, συγνώμη, αλλά σε ποια θέση κατέληξες?? από που έχασες μόρια?? και αν είναι αλήθεια αυτά που λες τότε ok, όλοι έχουν δικαίωμα να κάνουν ένα μεταπτυχιακό, απλά να ξέρεις ότι μια φίλη περιμένει ακόμη την αναγνώριση και όλο μα-μου της λένε... έχουν περάσει 3 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:04 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #589 στις: Ιούλιος 06, 2012, 02:18:20 μμ »
Επειδή γνώριζω άτομα που κάνουν το μεταπτυχιακό έχω να πω ότι καταρχάς ζητάνε γνώση Αγγλικών, δεν σε δέχονται αλλιώς, τα μαθήματα είναι στα Αγγλικά κάθε Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή για να διευκολύνονται όσοι δουλεύουν κάτι το οποίο γίνεται και στην Ελλάδα, οπότε και προλαβαίνεις να πας, συγκεκριμένα από Θεσσαλονίκη τα Σόφια είναι μόλις 4 ώρες!Επιπλέον έχει παρουσίες και εργασίες κάθε μήνα καθώς και διπλωματική την οποία την παρουσιάζεις σε επιτροπή με την λήψη του Μεταπτυχιακού!Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν μας πειράζει που πάμε σε γιατρούς που τελείωσαν στην Βουλγαρία και στην Ρουμανία γιατί δεν πέρασαν εδώ μας πειράζει ένα μεταπτυχιακό, αυτό είναι κόμπλεξ!!!!!!Τι Αγγλία τι Βουλγαρία;;;Που είναι η διαφορά;;;Και καλά κάνουν και πάνε έξω όσοι μπορούν γιατί εγώ προσωπικά έχω τελειώσει το τμήμα Ειδικής Αγωγής δουλεύω σαν αναπληρώτρια στν Ειδική Αγωγή 3 χρόνια τώρα έδωσα πέρσι στο Μεταπτυχιακό του Αριστοτελείου έγραψα Άριστα και η κυρία Τζουριάδου με έκοψε στην συνέντευξη για να περάσει τους δικούς της και ένας δεν είχε παραστεί στις γραπτές εξετάσεις ήταν απών!Αυτό δεν είναι αδικία;;;Δεν είναι αδικία να θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακό για παράδειγμα 300-400 άτομα και να πέρνουν 25;;;;Και εννοείται δεν περνάει όποιος και όποιος πρέπει να έχεις γνωστούς.Έγω λέω ότι πολεμάμε για λάθος πράγματα αυτήν την στιγμή!Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην γίνονται αποσπάσεις μόνιμων σε μονάδες ειδικής αγωγής και να γίνουν μόνιμοι διορισμοί έτσι ακόμα και αυτοί που έχουν μεταπτυχιακό και θα προηγούνται λόγω γνώσεων δεν θα μας άγγιζαν!
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #590 στις: Ιούλιος 06, 2012, 02:38:29 μμ »
Θέλει πολύ ψάξιμο και επικοινωνία απευθείας με το πανεπιστήμιο. Εγώ θα πρότεινα να βρει η κοπέλα κάποιον που να μιλάει βουλγάρικα, να ζητήσουν τον οδηγό σπουδών, τις απιτήσεις, κ.τ.λ.

Προσπάθησα εγώ να επικοινωνήσω. Έστειλα 3 mail στα Αγγλικά και 2 στα Βουλγάρικα (τα έγραψε ένας φίλος, γιατί δεν ξέρω τη γλώσσα).
Ρωτούσα τις προϋποθέσεις εισαγωγής, το απαιτούμενο επίπεδο γλωσσομάθειας, το ποσό των διδάκτρων, τον τρόπο παρακολούθησης, τα μαθήματα και το περιεχόμενο τους....
]
ΠΟΤΕ δεν απάντησαν σε κανένα mail μου!!!!!!

Εγώ ξέρω ότι όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια του κόσμου, απαντάνε....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #591 στις: Ιούλιος 06, 2012, 02:52:39 μμ »
Ερώτηση κρίσεως...

Αν αναγνωριζόταν σαν εξ' αποστάσεως, θα γινόταν όλες αυτές οι "καταγγελίες";;;;;; ή θα το δεχόμασταν όλοι όμορφα κι ωραία;;;;;ή μάλλον θα τρέχαμε να το κάνουμε όλοι;;;;(όσοι θα είχαν χρήματα..)

Άρα μην επιμένουμε στο περιεχόμενο μαθημάτων ούτε στο κύρος του πανεπιστημίου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:04 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #592 στις: Ιούλιος 06, 2012, 03:22:39 μμ »


Προσπάθησα εγώ να επικοινωνήσω. Έστειλα 3 mail στα Αγγλικά και 2 στα Βουλγάρικα (τα έγραψε ένας φίλος, γιατί δεν ξέρω τη γλώσσα).
Ρωτούσα τις προϋποθέσεις εισαγωγής, το απαιτούμενο επίπεδο γλωσσομάθειας, το ποσό των διδάκτρων, τον τρόπο παρακολούθησης, τα μαθήματα και το περιεχόμενο τους....

ΠΟΤΕ δεν απάντησαν σε κανένα mail μου!!!!!!

Εγώ ξέρω ότι όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια του κόσμου, απαντάνε....

Γράψε τους στα ελληνικά,τόσα χρόνια δεν μπορεί,κάτι θα έχουν μάθει  :D

Αυτά τα 140 μεταπτυχιακά(100 Ιταλικά και 40 Βουλγάρικα) στα αλήθεια μετά από τόσες καταγγελίες και τόσο ανταγωνισμό στην αγορά εργασίας
τι θα απογίνουν;

Χάσιμο χρόνου και χρημάτων,τίποτε παραπάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2012, 03:28:06 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #593 στις: Ιούλιος 06, 2012, 03:31:50 μμ »
Ερώτηση κρίσεως...

Αν αναγνωριζόταν σαν εξ' αποστάσεως, θα γινόταν όλες αυτές οι "καταγγελίες";;;;;; ή θα το δεχόμασταν όλοι όμορφα κι ωραία;;;;;ή μάλλον θα τρέχαμε να το κάνουμε όλοι;;;;(όσοι θα είχαν χρήματα..)

Άρα μην επιμένουμε στο περιεχόμενο μαθημάτων ούτε στο κύρος του πανεπιστημίου....

Εγώ πάντως ένα μεταπτυχιακό από το Alpine University οπου σπούδασε από το σαλόνι του σπιτιού της η Μανωλίδου και πολλοί άλλοι,
θα το χτυπούσα. ;D
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #594 στις: Ιούλιος 06, 2012, 04:03:26 μμ »

κοιτα madam το πως συνδεεις τα ωραια σου ευρουλακια με την δηθεν απουσια μας απο τα ελληνικα πανεπιστημια δεν το καταλαβαινω .Φαινεται οτι εσυ εχεις λεφτα γιατι εγω δεν εχω
Και φαινεται επισης οτι τα μετρας τα ατιμα γιατι εγω δεν εχω να τα μετρησω .Ανταυτου καθησα και στραβωθηκα για να περασω παντου ,απουσιας χρηματων και να δουλευω και νυκτα για να καθομαι να βλεπω καποια ανωνυμη στα site να απαιτει η γνωση να μετριεται με το χρημα .Ε οχι δεν μετριεται ετσι το γουσταρεις δεν το γουσταρεις και ενας νομος εκτρωμα θα αλλαξει και αυτος να εισαι σιγουρη



δεν ειμαι μανταμ..... ειμαι ΚΥΡΙΑ.....το μανταμ χρησιμοποιησε το στο κύκλο σου

ναι τα ωραια μου ευρουλακια τα μετραω ναι μπηκα με την αξια μου και βγήκα με την αξια μου και αυτο ειναι η μεγαλύτερη τιμή για μένα και για τον καθενα. συμμετειχα στους διαγωνισμόυς και δεν "εγλυψα" κανενα για να  μπω στην τάξη και να κανω αυτο που αγαπω.
σεβομαι τα ελληνικα πανεπιστημια και τα θεωρω αξιολογα , δεν θεωρω ομως εξισου αξιολογους ορισμενους ανθρωπους τις λεγομενες λερες του συστηματος που αμαυρωνουν την εικονα τους.
φέτος τυχαια εμαθα για κατι τυπους σε καιριες θεσεις που καθονται στα καφέ και παραλληλα αποκτουν μεταπτυχιακους και διδακτορικους τιτλους σπουδών.... και λυπηθηκα για ολα αυτα τα παιδια που μοχθουν και ειναι πραγματικοι επιστημονες και τους τιτλους τους θέλουν για επιπλεον επιμορφωση και οχι για να θρονιαστουν σε καιριες θεσεις ευθυνης.
ναι ειναι η εξαιρεση στο κανονα και  οχι ο κανονας , ευτυχως στην ελλαδα υπαρχουν επιστημονες  που εργαζονται και επιτελουν έργο .
αγαπω την πατριδα μου και δεν ανηκω στα ατομα που απαξιωνουν αυτη αλλα θα συνεχισω να κραζω ολους αυτους που αδουλευτα βγαινουν  μπροστα σου και σου το παιζουν και ιστορια !!![/color]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2012, 09:14:03 μμ από newseditor »
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #595 στις: Ιούλιος 06, 2012, 06:59:43 μμ »
Βρε Αναστασία, συγνώμη, αλλά σε ποια θέση κατέληξες?? από που έχασες μόρια?? και αν είναι αλήθεια αυτά που λες τότε ok, όλοι έχουν δικαίωμα να κάνουν ένα μεταπτυχιακό, απλά να ξέρεις ότι μια φίλη περιμένει ακόμη την αναγνώριση και όλο μα-μου της λένε... έχουν περάσει 3 μήνες...

Τι ανακρίβειες είναι αυτές που γράφετε εδώ μέσα....;;; Τα πρώτα μεταπτυχιακά που κατατέθηκαν από το αγγλόφωνο της Σόφιας, κατατέθηκαν τέλη Μαίου αρχές Ιουνίου...το ξέρω εκ των έσω!! Ήμαρτον....όχι και παραπληροφόρηση...αρκεί το κόμπλεξ!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #596 στις: Ιούλιος 06, 2012, 07:01:56 μμ »
Τι ανακρίβειες είναι αυτές που γράφετε εδώ μέσα....;;; Τα πρώτα μεταπτυχιακά που κατατέθηκαν από το αγγλόφωνο της Σόφιας, κατατέθηκαν τέλη Μαίου αρχές Ιουνίου...το ξέρω εκ των έσω!! Ήμαρτον....όχι και παραπληροφόρηση...αρκεί το κόμπλεξ!
και τι εγινε τελικα? το δοαταπ τα αναγνωρισε ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2012, 09:11:38 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #597 στις: Ιούλιος 06, 2012, 07:05:17 μμ »
και τι εγινε τελικα? το δοαταπ τα αναγνωρισε ?

Έχετε δει αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ να ανακοινώνεται σε λιγότερο από 3 μήνες...;; Και οι 3 μήνες είναι στο τσακίρ κέφι...το κατώτατο όριο αναμονής,αλλά συνήθως 5-8 μήνες κάνουν για να ανακοινώσουν μια απόφαση...οπότε έχει δρόμο ακόμη για επίσημη απόφαση...Ούτε καν απ΄το London University δεν αναγνωρίζονται σε λιγότερο από 5-6 μήνες... ??? ??? 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2012, 09:10:53 μμ από newseditor »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #598 στις: Ιούλιος 06, 2012, 07:19:36 μμ »


ποσο δικιο εχεις ... αν ηξερες μονο,θα σου πεφταν τα αυτια!!!
υπαρχουν οχι μονο ατομα που περνουν πτυχίο  χωρις αν πατησουν σε αμφιθέατρο αλλα παιρνουν μεταπτυχιακο και διδακτορικο ... μαλιστα διδακτορικο . πηγενε μετα εσύ με το σταυρό στο χερι και χάλα τα ωραια σου ευρωλάκια για να κανεις το πτυχιο σου καδρο να το βλέπεις και να συνχυζεσαι!

Τι ειδικότητα είσαι και κάνεις τέτοια λάθη;  ???

Πέρα από το γεγονός ότι όντως πολλά μεταπτυχιακά γίνονται με το κιλό, και αρκετά διδακτορικά (σε ορισμένες ειδικότητες) που μόνο την έρευνα δεν προάγουν, όπως θα έπρεπε μια διδακτορική διατριβή, υπάρχει και η άλλη πλευρά: με απαιτητικά μεταπτυχιακά, με διδακτορικά που κάνουν καινοτόμο έρευνα κ.ο.κ. Εντός και εκτός Ελλάδας, και πολλά από τα εντός, και χωρίς δίδακτρα (ανάλογα την ειδικότητα πάει αυτό) ή μέσον.

"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #599 στις: Ιούλιος 06, 2012, 08:07:07 μμ »
Να πέσουν οι τόνοι και οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Ξαναδιαβάστε τους όρους χρήσης και πρόσβασης που αποδεχθήκατε κατά την εγγραφή σας.



Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #600 στις: Ιούλιος 06, 2012, 08:12:09 μμ »
Το Δεκέμβρη, αν θυμάμαι καλά, ο ΔΟΑΤΑΠ καταργείται και θα αναγνωρίζονται αυτόματα όλα τα πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ από τις χώρες της Ε.Ε. και των χωρών που η Ελλάδα έχει υπογράψει μια διακρατική σύμβαση (δε θυμάμαι το όνομά της). Οπότε, τα πολλά λόγια...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #601 στις: Ιούλιος 06, 2012, 08:16:19 μμ »
και τι εγινε τελικα? το δοαταπ τα αναγνωρισε ?

Θα αναγνωριστει κανονικοτατα  διοτι η Βουλγαρια ειναι μελος της ΕΕ και το Δοαταπ δεν εχει αρμοδιοτητα να ελεγχει τον τροπο με τον οποιο δινονται τα πτυχια αυτα.Σκεφτειτε να ερθει ενα αλλο κρατος για να σου πει πως θα τρεχεις τα πανεπιστημια σου.Θα το δεχοσουνα εεε;
Φυσικα τον θορυβο τον κανουν παλι "συναδελφοι" οι οποιοι ριχνοντας λασπη περι πλαστων προσπαθουν να θολωσουν το τοπιο.Δεν πειραζει θα φαμε ενα προστιμο απο το ευρωπαικο δικαστηριο οπως εχουμε φαει για την μη αναγνωριση ηδη πτυχιουχων απο ΕΕ προκειμενου να μη θιχτουν οι ντοποιοι νταβατζηδες καθηγητες ΑΕΙ  και θα ησυχασουμε πληρωνοντας φυσικα ο καθενας απο την τσεπη του για την κομπορημοσυνη καποιων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2012, 09:10:24 μμ από newseditor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.