*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395104 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #672 στις: Ιούλιος 16, 2012, 06:45:21 μμ »
Δεν έχω τελειώσει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δεν ξέρω για ποιο πράγμα μιλάς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:27 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #673 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:15:56 μμ »
18.14 εσύ?


πες μας μερικές πληροφορίες για τη φοίτηση...

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #674 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:24:51 μμ »
18.14 εσύ?


πες μας μερικές πληροφορίες για τη φοίτηση...
παιδιά η φοίτηση γίνεται εξ αποστάσεως..τα δίδακτρα είναι 15.000 έχει διπλωματική και εργασίες σε κάθε μάθημα...εγώ είμαι από θεσσαλονίκη και το έκανα για αυτό το λόγο πιο πολύ...

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #675 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:49:20 μμ »
Εγώ δεν το έκανα,αλλά το έψαξα καλά,γιατί είμαι κοντά στη Βουλγαρία κ έλεγα να το κάνω.Η φοίτηση είναι κάθε Σάββατο κ Κυριακή από 6 ώρες κ τα δίδακτρα 3.300ευρώ.Οι εργασίες όλες στα αγγλικά και διαρκεί 1χρόνο συν τη διπλωματική κ την υποστήριξή της.Το παρακλουθεί ηδη αυτό το χρόνο μία συνάδελφος από το σχολείο μου κ είναι πολύ ευχαριστημένη με το επίπεδο!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:27 »

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #676 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:51:38 μμ »
18.14 εσύ?

δηλαδή ιχθυοκομίας; στους πίνακες πάντως δεν υπάρχει άτομο της ειδικότητας αυτής με μεταπτυχιακό

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #677 στις: Ιούλιος 16, 2012, 10:55:38 μμ »
Εγώ δεν το έκανα,αλλά το έψαξα καλά,γιατί είμαι κοντά στη Βουλγαρία κ έλεγα να το κάνω.Η φοίτηση είναι κάθε Σάββατο κ Κυριακή από 6 ώρες κ τα δίδακτρα 3.300ευρώ.Οι εργασίες όλες στα αγγλικά και διαρκεί 1χρόνο συν τη διπλωματική κ την υποστήριξή της.Το παρακλουθεί ηδη αυτό το χρόνο μία συνάδελφος από το σχολείο μου κ είναι πολύ ευχαριστημένη με το επίπεδο!

Τα διδακτρα ειναι μονο 3300 ; διοτι καποια γραφεια εν Ελλαδι ζητανε κατι παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #678 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:02:05 μμ »
διαβάστε και βγάλτε συμπεράσματα :o :o

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=69001
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2012, 11:22:52 μμ από zoi88 »
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #679 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:07:36 μμ »
Εγώ δεν το έκανα,αλλά το έψαξα καλά,γιατί είμαι κοντά στη Βουλγαρία κ έλεγα να το κάνω.Η φοίτηση είναι κάθε Σάββατο κ Κυριακή από 6 ώρες κ τα δίδακτρα 3.300ευρώ.Οι εργασίες όλες στα αγγλικά και διαρκεί 1χρόνο συν τη διπλωματική κ την υποστήριξή της.Το παρακλουθεί ηδη αυτό το χρόνο μία συνάδελφος από το σχολείο μου κ είναι πολύ ευχαριστημένη με το επίπεδο!

Τα διδακτρα ειναι μονο 3300 ; διοτι καποια γραφεια εν Ελλαδι ζητανε κατι παραπανω.

Τα δίδακτρα είναι σίγόυρα 3.300 κ δε ζητάνε τίποτα παραπάνω.Υπολόγισε όμως κ τις βενζίνες κ τη διαμονή εκεί για2 βράδια υποχρεωτικά.Η συνάδελφος υπολογίζει ότι συνολικά θα τις κοστίσει περίπου 8.000.Εγώ εγκατέλειψα την ιδέα!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #680 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:13:42 μμ »
18.14 εσύ?

δηλαδή ιχθυοκομίας; στους πίνακες πάντως δεν υπάρχει άτομο της ειδικότητας αυτής με μεταπτυχιακό

οι απόφοιτοι από Βουλγαρία φέτος ολοκλήρωσαν και κατέθεσαν για αναγνώριση..πέρυσι ξεκίνησαν αυτοί οι κύκλοι μεταπτυχιακών σπουδών όχι πρόπερσι
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #681 στις: Ιούλιος 16, 2012, 11:22:35 μμ »
Εγώ δεν το έκανα,αλλά το έψαξα καλά,γιατί είμαι κοντά στη Βουλγαρία κ έλεγα να το κάνω.Η φοίτηση είναι κάθε Σάββατο κ Κυριακή από 6 ώρες κ τα δίδακτρα 3.300ευρώ.Οι εργασίες όλες στα αγγλικά και διαρκεί 1χρόνο συν τη διπλωματική κ την υποστήριξή της.Το παρακλουθεί ηδη αυτό το χρόνο μία συνάδελφος από το σχολείο μου κ είναι πολύ ευχαριστημένη με το επίπεδο!

Τα διδακτρα ειναι μονο 3300 ; διοτι καποια γραφεια εν Ελλαδι ζητανε κατι παραπανω.

Τα δίδακτρα είναι σίγόυρα 3.300 κ δε ζητάνε τίποτα παραπάνω.Υπολόγισε όμως κ τις βενζίνες κ τη διαμονή εκεί για2 βράδια υποχρεωτικά.Η συνάδελφος υπολογίζει ότι συνολικά θα τις κοστίσει περίπου 8.000.Εγώ εγκατέλειψα την ιδέα!

Εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη και λογω του οτι υπαρχουν αρκετα μεταφορικες λυσεις το κοστος θα ειναι μικροτερο πιστευω...Παντως με αυτα τα διδακτρα θεωρω πως ειμαι κοντα στην αιτηση... 8)

ΥΓ.Αυτο δεν μας απαλασει και απο το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας;

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #682 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:34:52 μμ »
18.14 εσύ?


πες μας μερικές πληροφορίες για τη φοίτηση...
παιδιά η φοίτηση γίνεται εξ αποστάσεως..τα δίδακτρα είναι 15.000 έχει διπλωματική και εργασίες σε κάθε μάθημα...εγώ είμαι από θεσσαλονίκη και το έκανα για αυτό το λόγο πιο πολύ...

Άλλο έχεις κάνει εσύ μην μπερδεύεσαι.

Μονοετές στην ειδική αγωγή, στα αγγλικά, κόστος συνολικό γύρω στα 8.000-9.000 ευρώ (όλα μέσα γραφείο, πανεπιστήμιο, ταξίδια, διαμονή κλπ) με περίπου 3-3,5 μήνες φυσικής παρουσίας στη Σόφια είναι αυτό που λέμε εδώ πέρα. Ούτε 15.000 ευρώ κόστος ούτε εξ αποστάσεως. Πριν από λίγους μήνες τελείωσε το πρώτο γκρουπ και αναμένει αναγνώρισης αυτή τη στιγμή.

Όπως όλα τα μεταπτυχιακά έχει εργασίες σχεδόν κάθε εβδομάδα και διπλωματική φυσικά την οποία καταθέτεις και στον φάκελο που στέλνεις μετά στο ΔΟΑΤΑΠ.

Το κόστος βγαίνει ως εξής. 3300 πανεπιστήμιο, 2500 γραφείο που σου κάνει εγγραφή, χαρτιά, ρυθμίζει τα της γραμματείας και κάνει φακέλους/μεταφράσεις προς εκεί ΔΟΑΤΑΠ και ότι άλλο προκύψει (αυτό μπορείς να το αποφύγεις αν θες να κάνεις χαρτιά και τα της γραμματείας/ΔΟΑΤΑΠ (BG) μόνος σου). Τα υπόλοιπα 2200-3000 κατά προσέγγιση είναι λειτουργικά έξοδα μετακινήσεις διαμονή φαγητό κλπ. Πριν από λίγους μήνες τελείωσε το πρώτο γκρουπ αυτό για το οποίο μιλάμε εδώ και αναμένει αναγνώρισης αυτή τη στιγμή.

Δεν έχει μπει στις λίστες κάποιος ακόμα με αυτό το μεταπτυχιακό. Η Σόφια είχε ένα διετές εφάμιλλο των δικών μας σε διάρκεια και πρόγραμμα σπουδών αλλά επειδή δεν πήγαινε κόσμος για δυο χρόνια και λόγω γλώσσας το μετέτρεψαν στο τωρινό μονοετές αγγλόφωνο πρόγραμμα. Το παλιό πρόγραμμα το είχαν κάνει επίσης αρκετοί έλληνες αλλά οκ πολύ πιο δύσκολο για να το παρακολουθήσεις με δυο χρόνια διάρκεια.

@ evkan 2 λογικά ναι
@ Ζοι 88 το μακρύ του και  το κοντό του ο καθένας αυτοί που διαμαρτύρονται ας πάει ένας να το κάνει και όταν συμπληρώσουν Κανά τρίμηνο στη Σόφια ας έρθουν να ξαναγράψουν για από απόσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2012, 01:07:33 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος altiras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #683 στις: Ιούλιος 21, 2012, 11:44:56 μμ »
και εγω εχω παρει τηλ στο universal να ρωτησω και μου ειπαν πως εδω και πολυ καιρο γινεται αυτο το προγραμμα,πως δινει παιδαγωγικη επαρκεια και πως πολλοι απο ελλαδα πηγαινουν να το παρακολουθησουν(γυμναστες,φιλολογοι κλπ..) Ας μας πει καποιος αν ξερει κατι παραπανω.Φοβαμαι πως απο το ΔΟΑΤΑΠ δεν θα βγαλω ακρη..

Παιδια και εγώ επικοινώνησα με την Global Education (www.globaledu.gr) και μου είπαν το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #684 στις: Ιούλιος 21, 2012, 11:59:22 μμ »
παιδιά εγώ έχω τελειώσει το εν λόγω μεταπτυχιακό και με πήρανε αναπληρωτή πέρσι κατευθείαν...είναι πολύ καλό αν θέλετε την γνώμη μου...αν κα ιδε διάβασα όλο το topic...αν θέλετε πληροφορίες σε κάτι μπορώ να σας τις απαντήσω...
που σε πηρανε εσενα με αυτο το μεταπτυχιακο  και δεν το ξερουμε εμεις??? κανενας 1814 δεν εμφανιζεται με μεταπτυχιακο...εσυ που εισαι ακριβως?? επομενως ή λες ψεματα ή δεν ξερεις τι ειδικοτητα εισαι/
για ξανασκεψου και πες μας

http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_11_B/ENIAIOS_SMEA_ANAP_11_normal_B/PE18.12,_klados_PE18.14.50.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2012, 12:01:14 πμ από kxrysa »
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #685 στις: Ιούλιος 22, 2012, 12:08:20 πμ »
παιδιά εγώ έχω τελειώσει το εν λόγω μεταπτυχιακό και με πήρανε αναπληρωτή πέρσι κατευθείαν...είναι πολύ καλό αν θέλετε την γνώμη μου...αν κα ιδε διάβασα όλο το topic...αν θέλετε πληροφορίες σε κάτι μπορώ να σας τις απαντήσω...
που σε πηρανε εσενα με αυτο το μεταπτυχιακο  και δεν το ξερουμε εμεις??? κανενας 1814 δεν εμφανιζεται με μεταπτυχιακο...εσυ που εισαι ακριβως?? επομενως ή λες ψεματα ή δεν ξερεις τι ειδικοτητα εισαι/
για ξανασκεψου και πες μας

http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_11_B/ENIAIOS_SMEA_ANAP_11_normal_B/PE18.12,_klados_PE18.14.50.html
Σωστη σε βρισκω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.