*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #854 στις: Αύγουστος 17, 2012, 05:06:19 μμ »
Εδώ θα μας πείτε ότι τα Βουλγάρικα ειίναι καλύτερα από τα ελληνικά...
Γιατί μη γελιόμαστε... ο παραπάνω τύπος όταν δίνει δεικτικά τη λίστα όπου κάποια ελληνικά πανεπιστήμια είναι σε χαμηλες θέσεις θελει να θήξει αλλά και να δειξει οτι τα βουλγαρικα είναι ανώτερα... από τα ελληνικά. Τότε λοιπόν, γιατί δεν κάθετε στη Βουλγαρία που έχει καλύτερη παιδεία και θέλει να ερθει και να δουλέψει σε ελληνικά σχολεία. Αγγαρεία θα κάνει;;; Στο καλό... τέτοιους Έλληνες, ειδικά εκπαιδευτικούς, δεν τους θέλει η πατρίδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:32 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #855 στις: Αύγουστος 17, 2012, 05:26:28 μμ »
Εδώ θα μας πείτε ότι τα Βουλγάρικα ειίναι καλύτερα από τα ελληνικά...
Γιατί μη γελιόμαστε... ο παραπάνω τύπος όταν δίνει δεικτικά τη λίστα όπου κάποια ελληνικά πανεπιστήμια είναι σε χαμηλες θέσεις θελει να θήξει αλλά και να δειξει οτι τα βουλγαρικα είναι ανώτερα... από τα ελληνικά. Τότε λοιπόν, γιατί δεν κάθετε στη Βουλγαρία που έχει καλύτερη παιδεία και θέλει να ερθει και να δουλέψει σε ελληνικά σχολεία. Αγγαρεία θα κάνει;;; Στο καλό... τέτοιους Έλληνες, ειδικά εκπαιδευτικούς, δεν τους θέλει η πατρίδα.

Δε θα τους δέχονταν οι ίδιοι οι Βούλγαροι για εργασία στην Βουλγαρία.
Για αυτό δίνουν τα πτυχία με το κιλό..
Αν ήξεραν ότι υπάρχει περίπτωση να τους εγχειρίσουν κάποτε αυτοί,δεν θα τους έδιναν πτυχίο με τίποτα..

Καλά δεν θυμάσαι τους συμμαθητές μας που περνούσαν Αριστοτέλειο,Καποδιστριακό και ΕΜΠ,
αλλά τελικά προτιμούσαν να σπουδάσουν στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία; :P
Ούτε εγώ,αλλά κάτι τέτοιο θέλουν να μας περάσουν κάποιοι στο συγκεκριμένο thread..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #856 στις: Αύγουστος 17, 2012, 05:39:19 μμ »
τζαμπα μαλωνετε, εγω που ειμαι μεγαλυτερος και εχω δει την πρωην γιουσκοσλαβια να γεμιζει απο υποψηφιους δασκαλους οι οποιοι ειναι τωρα σαρανταριδες και εχουν γεμισει τα σχολεια και εχουν κανει εξομειωση...........παιδια , δηλαδη οι νεοτεροι παρτε το χαμπαρι η λαμογια ειναι στο αιμα μας και δυστυχως λυπαμε που το λεω αλλα διαβασα για να μπω με πανελληνιες, διαβασα πολυ για να παρω 8 στο πτυχιο, διαβασα πολυ για να κανω το α μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο της αγγλιας στην α πενταδα καταταξης, διαβασα πολυ για να κανω το β  μεταπτυχιακο στη ροδο, διαβασα για β ξενη γλωσσα, πηρα πιστοποιηση στους υπολογιστες και ειμαι ανεργος με υποχρεωσεις. Οι συμμαθητες μου που τελειωσαν στη πρωην γιουγκοσλαβια ειναι διορισμενοι εδω και δεκα χρονια.................Διδαγμα σε μια χωρα που ευνοει τα λαμογια πρεπει να γινεις λαμογιο για να περασεις καλα, εαν εχετε χρηματα και πιστευετε οτι το μεταπτυχιακο της βουλγαριας η της ρουμανιας η των ιδιωτικων πανεπιστημιων της κυπρου που αναγνωριζονται κανονικα απο το δοαταπ θα σας εξασφαλισουν οικονομικα , καντε το!!!!!!!!!! δεν αλλλαζει η ελλαδα με ευχολογια, το εχω παθει μην χαραμιζετε τα νιατα σας, στη λαμογια γινεται και εσεις λαμογια !!!!!!!!!!δεν μπορω να εξηγησω στα παιδια μου γιατι οι αλλοι μπηκαν καπου και εγω διαβαζα και εχανα και εξαμηνα με τις απεργιες. Δυσκολευομαι που δεν αλλαξα και δεν εγινα λαμογιο που δεν πηγα σε βουλευτη για να με βολεψει με προσθετη διδακτικη η να με βαλει ωρομισθιο τα πρωτα χρονια που δεν ειχα μεσο να μαζεψω περισσοτερα μορια αλλα δυσκολευομαι και με τις οικονομικες μου υποχρεωσεις απεναντι στα παιδια μου :'( :'( :'( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2012, 05:45:09 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #857 στις: Αύγουστος 17, 2012, 05:57:19 μμ »
@mpesg Kάποιοι είχαν τα μέσα,τις πληροφορίες και τα χρήματα, και έκαναν τις κινήσεις τους.
Πέρα από το γεγονός ότι αμφισβητώ την εκπαίδευση που έχουν λάβει και τα πτυχία τους,
εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να βγουν και από επάνω.
Αν δεν υπήρχαν αυτές οι χώρες,πτυχίο δεν θα έπαιρναν ούτε στον ύπνο τους.

Έτσι κάπως γέμισαν και οι πίνακες,γιατί κάποιοι ήξεραν τα κόλπα ενώ οι άλλοι πήγαιναν με το σταυρό στο χέρι.
Με το ζόρι έπρεπε όλοι να είναι εκπαιδευτικοί ή πτυχιούχοι σε αυτήν τη χώρα.

Από αλεξιπτωτιστές σε αυτήν τη χώρα,άλλο τίποτα..

Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:32 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #858 στις: Αύγουστος 17, 2012, 06:04:08 μμ »
Χαχχαχα...Δεν χαθηκα καθολου γιατι δεν μπηκα καν στη διαδικασια να ψαξω.Στοχος μου δεν ηταν να αναδειξω τα βουλγαρικα πανεπιστημια,που δεν εχω και καμια σχεση μιας και  τελειωσα στο Αριστοτελειο,αλλα να υπενθυμισω σε καποιους ποια ειναι η κατασταση στα ελληνικα πανεπιστημια που τοσο επαινουν.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #859 στις: Αύγουστος 17, 2012, 06:09:47 μμ »
@mpesg Kάποιοι είχαν τα μέσα,τις πληροφορίες και τα χρήματα, και έκαναν τις κινήσεις τους.
Πέρα από το γεγονός ότι αμφισβητώ την εκπαίδευση που έχουν λάβει και τα πτυχία τους,
εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να βγουν και από επάνω.
Αν δεν υπήρχαν αυτές οι χώρες,πτυχίο δεν θα έπαιρναν ούτε στον ύπνο τους.

Έτσι κάπως γέμισαν και οι πίνακες,γιατί κάποιοι ήξεραν τα κόλπα ενώ οι άλλοι πήγαιναν με το σταυρό στο χέρι.
Με το ζόρι έπρεπε όλοι να είναι εκπαιδευτικοί ή πτυχιούχοι σε αυτήν τη χώρα.

Από αλεξιπτωτιστές σε αυτήν τη χώρα,άλλο τίποτα..
δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση και οταν περασουν τα χρονια θα δειτε οτι αυτη η χωρα και ο λαος της ειναι ..........δεν ειμαστε καλος λαος >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #860 στις: Αύγουστος 17, 2012, 06:14:14 μμ »
Χαχχαχα...Δεν χαθηκα καθολου γιατι δεν μπηκα καν στη διαδικασια να ψαξω.Στοχος μου δεν ηταν να αναδειξω τα βουλγαρικα πανεπιστημια,που δεν εχω και καμια σχεση μιας και  τελειωσα στο Αριστοτελειο,αλλα να υπενθυμισω σε καποιους ποια ειναι η κατασταση στα ελληνικα πανεπιστημια που τοσο επαινουν.
Και να έψαχνες δεν θα τα έβρισκες,γιατί είναι εκτός λίστας..
Οπότε κάνε ένα thread με τα κακώς κείμενα των ελληνικών πανεπιστημίων να γράψουμε και εμείς πολύ ευχαρίστως.
Εδώ το μόνο που καταφέρνεις είναι να δημιουργείς εντυπώσεις για πανεπιστήμια που στην 700άδα που παρέθεσες δεν υπάρχουν καθόλου και που η υποανάπτυκτη,κατά τα άλλα Τουρκία,δεν τα αναγνωρίζει καν..
Το δικό σου πανεπιστήμιο είναι λίγο πιο κάτω από την μέση της λίστας παρά την κρίση και την έλλειψη κονδυλίων.
Και παλαιότερα ήταν πιο ψηλά.



Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #861 στις: Αύγουστος 17, 2012, 06:27:59 μμ »
τζαμπα μαλωνετε, εγω που ειμαι μεγαλυτερος και εχω δει την πρωην γιουσκοσλαβια να γεμιζει απο υποψηφιους δασκαλους οι οποιοι ειναι τωρα σαρανταριδες και εχουν γεμισει τα σχολεια και εχουν κανει εξομειωση...........παιδια , δηλαδη οι νεοτεροι παρτε το χαμπαρι η λαμογια ειναι στο αιμα μας και δυστυχως λυπαμε που το λεω αλλα διαβασα για να μπω με πανελληνιες, διαβασα πολυ για να παρω 8 στο πτυχιο, διαβασα πολυ για να κανω το α μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο της αγγλιας στην α πενταδα καταταξης, διαβασα πολυ για να κανω το β  μεταπτυχιακο στη ροδο, διαβασα για β ξενη γλωσσα, πηρα πιστοποιηση στους υπολογιστες και ειμαι ανεργος με υποχρεωσεις. Οι συμμαθητες μου που τελειωσαν στη πρωην γιουγκοσλαβια ειναι διορισμενοι εδω και δεκα χρονια.................Διδαγμα σε μια χωρα που ευνοει τα λαμογια πρεπει να γινεις λαμογιο για να περασεις καλα, εαν εχετε χρηματα και πιστευετε οτι το μεταπτυχιακο της βουλγαριας η της ρουμανιας η των ιδιωτικων πανεπιστημιων της κυπρου που αναγνωριζονται κανονικα απο το δοαταπ θα σας εξασφαλισουν οικονομικα , καντε το!!!!!!!!!! δεν αλλλαζει η ελλαδα με ευχολογια, το εχω παθει μην χαραμιζετε τα νιατα σας, στη λαμογια γινεται και εσεις λαμογια !!!!!!!!!!δεν μπορω να εξηγησω στα παιδια μου γιατι οι αλλοι μπηκαν καπου και εγω διαβαζα και εχανα και εξαμηνα με τις απεργιες. Δυσκολευομαι που δεν αλλαξα και δεν εγινα λαμογιο που δεν πηγα σε βουλευτη για να με βολεψει με προσθετη διδακτικη η να με βαλει ωρομισθιο τα πρωτα χρονια που δεν ειχα μεσο να μαζεψω περισσοτερα μορια αλλα δυσκολευομαι και με τις οικονομικες μου υποχρεωσεις απεναντι στα παιδια μου :'( :'( :'( :'(
Για το λόγο αυτό είμαι και εγώ δύσπιστος για τον τρόπο απόκτησης μεταπτυχιακών τίτλων από τις βαλκάνιες χώρες...
Να προσθέσω μόνο και τις ιατρικές σχολές της Ρουμανίας και κάποιες σχολές της Π.Γ.Δ.Μ...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #862 στις: Αύγουστος 17, 2012, 07:37:25 μμ »

Αυτήν την απορία ρε παιδιά που έχει ξαναεκφραστεί σ'αυτό το τόπικ δεν την καταλαβαίνω πραγματικά....στη δική μου σχολή. στο ΦΠ του ΑΠΘ το μεταπτυχιακό της Παιδαγωγικής κατεύθυνσης είχε το 2003  2 φορές μόνο την εβδομάδα μάθημα...διετές μεταπτυχιακό βέβαια. Τώρα βέβαια άλλο παπαευαγγέλιο το ότι κάθε μάθημα είχε πολλή δουλειά γιατί απαιτούσε έρευνα...οπότε ήταν σαν να είχες κάνει 10 ώρες μάθημα τη βδομάδα και βάλε...
Επίσης δεν έπαιρναν και κεφάλια για τις απουσίες απ'αυτά τα μαθήματα...
Σ'αυτά τα 2 χρόνια γινόταν πολλή δουλειά και έρευνα,αλλά δεν χρειαζόταν να παρακολουθείς όλη τη βδομάδα... ???  ???  :-\ :-\

Η διαφορά Λώρα είναι ότι το δικό σου μεταπτυχιακό ήταν διετές και από αυτά που ξέρω λίγοι ήταν αυτοί που τελείωναν στη διετία. Η απορία που εκφράστηκε είναι κατά πόσο ένα μονοετές μεταπτυχιακό μπορεί να ολοκληρωθεί με 2 φορές την εβδομάδα μάθημα.

Ναι, ήταν 2ετές και φυσικά τελειώσαμε στα 2μιση χρόνια (το πιο σύντομο) χωρίς αυτό να σημαίνει πως μάθαμε κάτι παραπάνω απ'τα προβλεπόμενα  επειδή τελειώσαμε στα 2μιση-3 χρόνια....απλά ήταν απαράδεκτοι οι καθηγητές και μας τραβολογούσαν παραπάνω...όπως γίνεται στα περισσότερα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα...μην ξεχνάμε δηλαδή κι αυτήν την παράμετρο... :P  :-\
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #863 στις: Αύγουστος 24, 2012, 03:02:47 πμ »
Kαλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Ισχύει οτι μαθήματα ξεκινάνε και τον Μάρτιο? Επειδή έχω σκοπό να πηγαινοέρχομαι, υπάρχει κάποιος που να το έχει παρακολουθήσει και να γνωρίζει πάνω κάτω πως λειτουργεί? Πρόγραμμα σπουδών, ημέρες, ώρες? Έχω επικοινωνήσει με διάφορα γραφεία αλλά για πρόγραμμα δεν έχουν ιδέα, ενώ για τον Μάρτιο δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση..Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #864 στις: Αύγουστος 24, 2012, 04:03:09 πμ »
Νομίζω ότι έχεις τα κατάλληλα στοιχεία για να πάρεις την απόφασή σου.
Όταν το τοπίο είναι ομιχλώδες, καλύτερα μην πλησιάζεις...
Ακόμα και ξεκάθαρο αν είναι, και πάλι κρατάς μικρό καλάθι...
πόσο μάλλον σε αυτό το μεταπτυχιακό που ρωτάς ειδικούς και δεν σου μιλάνε λένε συγκεκριμένα...

Αποσυνδεδεμένος takis3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #865 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 10:21:25 πμ »
Τελικά δεν βγήκε η αναγνώριση ακόμα?
Πραγματικά απορώ με ποια λογική  ξεκίνησαν φέτος να εγγράφονται μαζικά κατα δεκάδες συνάδελφοι στο εν λόγω μάστερ χωρίς να έχει λήξει αίσιως η διαδικασία αναγνώρισης παρά τις διαβεβαιώσεις της γνωστής  Κ.Τ. ότι θα προλάβουν τις αιτήσεις φέτος...

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #866 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 10:37:18 πμ »
Όλα αυτά τα μεταπτυχιακά όμως που εμφανίστηκαν φέτος λένε ότι είναι τηα Ιταλίας...άρα όλα θα αναγνωριστούν..

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #867 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 11:33:47 πμ »
Μαλλον εγγραφονται κατα 100αδες οι συναδελφοι και οχι κατα 10αδες... Πρεπει ομως ολοι να αναλογιστουμε το ρισκο ενος μαστερ, αφενος σχετικα με την αναγνωριση και αφετερου σχετικα με το οτι στην καλυτερη καποιος κανει αιτηση στα 2 χρονια απο τωρα.. Το λεω επειδη οι πρωτες θεσεις σε ολους σχεδον τους κλαδους ειναι ηδη καπαρωμενες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.