*

Αποστολέας Θέμα: Οι όροι αμοιβής και εργασίας των εκπαιδευτικών στα ιδιωτικά σχολεία  (Αναγνώστηκε 6554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οι όροι αμοιβής και εργασίας των εκπαιδευτικών στα ιδιωτικά σχολεία , φροντιστήρια, ιδιωτικά ΙΕΚ παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία και Κέντρα Ξένων Γλωσσών

http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=10810:oi-oroi-amoibis-kai-ergasias-ton-ekpaideitikon-sta-idiotika-sxoleia-frontistiria-idiotika-iek-paidikous-stathmous-nipiagogeia-kai-kentra-ksenon-glosson&Itemid=1559

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Οι όροι αμοιβής και εργασίας των εκπαιδευτικών στα ιδιωτικά σχολεία , φροντιστήρια, ιδιωτικά ΙΕΚ παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία και Κέντρα Ξένων Γλωσσών

Ρεπορτάζ:esos.gr

1.Για να δείτε την Δ.Α. 42/2010 για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εκπαιδευτικών που απασχολούνται στα ιδιωτικά φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης όλης της χώρας κάνετε

 κλικ εδώ

2.Για να δείτε την Δ.Α. 31/2010 των ιδιωτικών εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας γενικής εκπαίδευσης όλης της χώρας  (Ιδιωτικά Σχολεία και Βρεφονηπιακούς σταθμούς) κάνετε κλικ εδώ

 
3.Για να δείτε την  Δ.Α. 22/2010 για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εκπαιδευτικών που απασχολούνται στα ιδιωτικά Ι.Ε.Κ. όλης της χώρας κάνετε κλικ εδώ

4.Για να δείτε την  Σ.Σ.Ε. (3-8-2010) Των εργαζομένων στα Κέντρα Ξένων Γλωσσών του νομού Αττικής κάνετε κλικ εδώ

5.Για να δείτε την  Σ.Σ.Ε. (22-7-2010) για τους όρους αμοιβής και εργασίας των Καθηγητών όλων των ειδικοτήτων, που εργάζονται με σχέση εξαρτημένης εργασίας, σε Φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης, που λειτουργούν στην περιοχή του Νομού Αττικής κάνετε κλικ εδώ

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=10810:oi-oroi-amoibis-kai-ergasias-ton-ekpaideitikon-sta-idiotika-sxoleia-frontistiria-idiotika-iek-paidikous-stathmous-nipiagogeia-kai-kentra-ksenon-glosson&Itemid=1559
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό σε όσους δουλεύουν σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία. Πόσο καιρό έχετε να πληρωθείτε; Εγώ 3 μήνες και μας λένε οτι δεν έχουν βάλει τα λεφτά απο το υπουργείο. Πραγματικά εχω φτάσει στα όρια μου γιατί θεωρητικά θα έπρεπε να πληρώνομαι κάθε μήνα. Υπερωρίες ούτε λόγος να μου τις δώσουν και ούτε δώρο Χριστουγέννων εννοείται...δεν μπορώ να φύγω κιόλας, ποιός θα με πάρει αν αφήσω τμήμα στη μέση της χρονιάς. Τι κάνετε εσείς σε τέτοιες περιπτώσεις; Εγώ δεν έχω προϋπηρεσία και φοβάμαι να παρετηθώ. Υπάρχει κάποιος που να περνάει τα ίδια ή μας λένε ψέματα;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο υπουργείο και στην επιθεώρηση εργασίας;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Kαλησπέρα και καλές γιορτές!
Εχω μια απορία: Οταν εργαζόμαστε σε παιδικούς σταθμούς (σαν άλλες ειδικότητες/εκτός ΥΠΕΠΘ) ο κάθε εργοδότης μας δίνει ότι θέλει για 8ωρο; απο το παραπάνω λινκ δεν έβγαλα άκρη :(
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2010, 06:31:20 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Οταν εργαζόμαστε σε παιδικούς σταθμούς (σαν άλλες ειδικότητες/εκτός ΥΠΕΠΘ) ο κάθε εργοδότης μας δίνει ότι θέλει για 8ωρο;

Ξέρω ότι στην Ελλάδα ζούμε και ο εργοδότης σε δηλώνει ό,τι θέλει... :P....Κανονικά, όμως, ως νηπιαγωγό δεν θα έπρεπε να δηλώνει τον/την εργαζόμενο; Από τη στιγμή, βέβαια, που αναλαμνάνει τμήμα με παιδιά που ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα που υποτίθεται ότι αναλαμβάνουμε...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Οταν εργαζόμαστε σε παιδικούς σταθμούς (σαν άλλες ειδικότητες/εκτός ΥΠΕΠΘ) ο κάθε εργοδότης μας δίνει ότι θέλει για 8ωρο;
Ξέρω ότι στην Ελλάδα ζούμε και ο εργοδότης σε δηλώνει ό,τι θέλει... :P....Κανονικά, όμως, ως νηπιαγωγό δεν θα έπρεπε να δηλώνει τον/την εργαζόμενο; Από τη στιγμή, βέβαια, που αναλαμνάνει τμήμα με παιδιά που ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα που υποτίθεται ότι αναλαμβάνουμε...
Κοιταξε όταν πας σε βρεφονηπιακό ή παιδικό σταθμό ξέρεις οτι θα σε παρει με σύμβαση στο υγείας-προνοιας (και τμημα νηπίων να έχει πάλι σχεδόν πάντα δεν σε παίρνει σαν εκπαιδευτικό) Αν πας σε εκπαιδευτήριο που να έχει Νηπιαγωγείο εκεί συνήθως ναι, σαν εκπαιδευτικός (νηπιαγωγός) δουλεύεις (αν και εχω ακούσει διάφορα τρελλά για ωράρια και μισθούς).
Εμένα η απορία μου όμως είναι άλλη: οταν δουλευεις σε σταθμό δεν υπάρχουν κάποια στανταρ χρήματα που παίρνεις; και για πόσες ώρες είναι αυτά τα χρήματα; Οι βρεφονηπιοκόμοι δεν έχουν στανταρ μισθούς;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Ίσως βοηθήσει αυτό:

http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=data&myid=370
Σ' ευχαριστώ πολύ :) Καταλαβαίνω οτι χωρις παιδιά/άγαμες παίρνουμε 800 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο υπουργείο και στην επιθεώρηση εργασίας;

πολύ καλή η ερώτησή σου. Εσύ θα το έκανες; Είναι η πρώτη χρονιά που δουλεύω και στο βιογραφικό μου θα γράφει οτι έκανα μήνυση στα αφεντικά μου...Όλοι ξέρουμε οτι στον ιδιωτικό τομέα δεν πρόκειται να πάρεις τα λεφτά που θα έπρεπε και οτι γενικά τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Πολλοί μου λένε ¨υπομονή, θα τα πάρεις τα λεφτά σου, αν δεν έχουν οι άνθρωποι μπλα μπλα μπλα". Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτηκα και να παρετηθώ αλλά που θα βρω δουλειά;. Και ποιός θα με πάρει αν έχω αφήσει τμήμα στην μέση της χρονιάς; Ποιός εργοδότης είναι σίγουρος οτι θα μου δίνει τα λεφτά στην ώρα τους και αν δεν αργήσει δεν θα του φέρω την επιθεώρηση εργασίας. Καταλαβαίνεις τώρα γιατί δυστάζω να φέρω την επιθεώρηση; Απλά ελπίζω οτι θα πάρω τα λεφτά μου όσο πιο γρήγορα γίνεται και οτι του χρόνου θα βρω μια καλύτερη δουλεια :'(. Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
fragy μου επιτρέπεις να ρωτήσω κάτι;; Απο ποιο υπουργείο δεν βάζουν τα χρήματα; Σε ιδιωτικό δεν δουλεύεις; Ο εργοδότης δεν πρέπει να στα καταθέσει;;
Τωρα σε σχέση με το αν θα πρεπει να παραιτηθείς ή όχι εγω θα έλεγα αν βρεις αλλού δουλειά γνώμη μου είναι να παραιτηθείς! Οσο σκληρό και αν είναι για τα παιδιά, κάπως πρέπει να ζήσεις κ εσύ....Σε ποια πόλη μένεις-αν επιτρεπεται- ρωτω γιατι αν είσαι σε επαρχειακή πόλη είναι διαφορετικά τα δεδομένα....

Να συμπληρώσω οτι στην ίδια θέση με σενα είναι όλοι όσοι έχουν πάει αναπληρωτές και βέβαια όσοι θα πάνε αναπληρωτές. Μένουν απλήρωτοι τουλάχιστον ένα 3μηνο :(
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2010, 01:10:01 πμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ


πολύ καλή η ερώτησή σου. Εσύ θα το έκανες; Είναι η πρώτη χρονιά που δουλεύω και στο βιογραφικό μου θα γράφει οτι έκανα μήνυση στα αφεντικά μου...Όλοι ξέρουμε οτι στον ιδιωτικό τομέα δεν πρόκειται να πάρεις τα λεφτά που θα έπρεπε και οτι γενικά τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Πολλοί μου λένε ¨υπομονή, θα τα πάρεις τα λεφτά σου, αν δεν έχουν οι άνθρωποι μπλα μπλα μπλα". Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτηκα και να παρετηθώ αλλά που θα βρω δουλειά;. Και ποιός θα με πάρει αν έχω αφήσει τμήμα στην μέση της χρονιάς; Ποιός εργοδότης είναι σίγουρος οτι θα μου δίνει τα λεφτά στην ώρα τους και αν δεν αργήσει δεν θα του φέρω την επιθεώρηση εργασίας. Καταλαβαίνεις τώρα γιατί δυστάζω να φέρω την επιθεώρηση; Απλά ελπίζω οτι θα πάρω τα λεφτά μου όσο πιο γρήγορα γίνεται και οτι του χρόνου θα βρω μια καλύτερη δουλεια :'(. Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση;

Προσωπικά, θα το έκανα!
Αν οι άνθρωποι δεν έχουν να πληρώσουν το προσωπικό που έχουν προσλάβει, να το λειτουργήσουν, αλλά να εργάζονται οι ίδιοι! Εσύ δεν νομίζω να δουλεύεις για πλάκα, ούτε από χόμπυ, όπως και ο καθένας από εμάς! Δεν ξέρω την προσωπική και οικονομική σου κατάσταση, αλλά όταν εσύ κάνεις οικογένεια (αν δεν έχεις ήδη) και το αφεντικό σου δεν σε πληρώνει για 1, 2, 3 κτλ μήνες, τι θα πεις στον ιδιοκτήτη του σπιτιού; Συγνώμη, αλλά πάλι δεν έχω να πληρώσω το ενοίκιο, γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν να με πληρώσουν; Τα παιδιά σου, πώς θα τα μεγαλώσεις; Αν δεν μάθουμε να διεκδικούμε τουλάχιστον ότι ορίζει ο νόμος, τότε ζήτω που καήκαμε!
Αυτή τουλάχιστον είναι η προσωπική μου άποψη!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβούλες σας κορίτσια και όντως χρειάζομαι τα χρήματα. Οι παλιοί στην δουλειά λένε οτι θα τα πάρω κάποια στιγμή σίγουρα, οπότε λέω υπομονή.... Το θέμα είναι οτι επειδή δεν έχω προϋπηρεσία, δεν θέλω να γράψω στο βιογραφικό μου οτι άφησα τάξη στην μέση της χρονιάς. Αν πάλι τους πω τον λόγο, θα πουν οτι πρέπει να είναι τυπικοί μαζί μου και ίσως δεν μπορούν. Γενικά ξέρω ελάχιστους παιδικούς που πληρώνουν στην ώρα τους αλλά αν η καθυστέριση ήταν της μια βδομάδας δεν θα το σχολίαζα καν. Επίσης, να βρω δουλειά σε παιδικό σταθμό στην μέση της χρονιάς αποκλείεται. Αυτοί σ' αυτό ποντάρουν. Πιστεύω οτι αν βρω άσχετη δουλειά δεν θα έχω επαφή με το αντικείμενο ενώ τώρα κάνω και την προετοιμασία μου για τον ΑΣΕΠ. Στην όμορφη συμπρωτεύουσα δουλεύω αλλά είναι πραγματικά δύσκολα να βρει κάποιος δουλειά εδω, πόσο μάλλον στον κλάδο του. Επίσης είναι το θέμα της ασφάλειας στην μέση που είναι μεγάλο θετικό. Αν φύγω που θα πάω χωρίς ένσημα και δουλεια; Ούτε ταμείο δικαιούμα. Κλάφ'τα Χαράλαμπε!! και κάποτε χάρηκα που βρήκα δουλεια ;D

Δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται. Είναι συμβεβλημένοι με κάποια ταμεία και αυτά δεν έχουν πληρώσει. Αυτό ξέρω μόνο.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Πιστεύω οτι αν βρω άσχετη δουλειά δεν θα έχω επαφή με το αντικείμενο ενώ τώρα κάνω και την προετοιμασία μου για τον ΑΣΕΠ.

Σίγουρα η εμπειρία βοηθάει (τουλάχιστον στα θέματα ανάπτυξης δραστηριοτήτων), αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Το λέω από καθαρά προσωπική εμπειρία...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.